Άνοιγμα κυρίου μενού

Γ.Α.Σ. Αναγέννηση Άρτας (χειροσφαίριση γυναικών)

Γυναικείος σύλλογος χειροσφαίρισης

Το γυναικείο τμήμα χειροσφαίρισης της Αναγέννηση Άρτας, γνωστό και ως Φέτα Ήπειρος Αναγέννηση Άρτας για εμπορικούς λόγους, είναι ελληνικός σύλλογος χειροσφαίρισης και αποτελεί τμήμα του Γ.Α.Σ. Αναγέννηση Άρτας. Το τμήμα συστάθηκε το 1979. Η έδρα της ομάδας είναι το Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Άρτας χωρητικότητας 1400 θέσεων και ιδιοκτήτης της ομάδας είναι ο Βασίλης Κρανιώτης.

Αναγέννηση Άρτας
Anagenartahandball.jpeg
Πλήρες όνομαΦέτα Ήπειρος Αναγέννηση Άρτας
Ίδρυση1979
ΈδραΚλειστό Γυμναστήριο Άρτας
(χωρητικότητα: 1400)
ΔιοργάνωσηΑ1 κατηγορία
2016-17
Εμφανίσεις ομάδας
Χρώματα          Μαύρο, Λευκό
Team colours
Kit body cesena1617a.png
Team colours
Team colours
Team colours
Εντός
Team colours
Kit body anagartahand1617.png
Team colours
Team colours
Team colours
Εκτός
anagennisiartas.com
Σελίδα στο Facebook
Ενεργά τμήματα του Γ.Α.Σ Αναγέννηση Άρτας
Football pictogram.svg Handball pictogram.svg Handball pictogram.svg
Ποδόσφαιρο (Ανδρών) Χάντμπολ (Ανδρών) Χάντμπολ (Γυναικών)
Volleyball (indoor) pictogram.svg
Βόλεϊ (Ανδρών)

Συνολικά το γυναικείο τμήμα χειροσφαίρισης της Αναγέννησης έχει δημιουργήσει την δική του δυναστεία κατακτώντας 12 φορές το ελληνικό πρωτάθλημα χειροσφαίρισης (ρεκόρ) και 10 φορές το κύπελλο Ελλάδας (ρεκόρ), έχοντας κάνει 9 φορές το νταμπλ (ρεκόρ). Κατέχει επίσης τα ρεκόρ κατάκτησης 12 συνεχόμενων πρωταθλημάτων (1996-2006) και 9 συνεχόμενων κυπέλλων (1998-2006). Η Αναγέννηση Άρτας είναι η μοναδική ομάδα σε όλα τα ομαδικά αθλήματα στην Ελλάδα με 14 συνεχόμενες παρουσίες σε τελικό κυπέλλου (1995–2008) και ακολουθεί η αντρική ομάδα μπάσκετ του Παναθηναικού με 13 παρουσίες.[1] Σε διεθνές επίπεδο η Αναγέννηση έχω δώσει συνολικά 110 αγώνες και έχει συμμετάσχει 12 φορές στην κορυφαία Ευρωπαική διοργάνωση του γυναικείου χάντμπολ, το Τσάμπιονς Λιγκ.

Πίνακας περιεχομένων

ΙστορίαΕπεξεργασία

Το πρώτο τμήμα χάντμπολ του Γ.Α.Σ Αναγέννηση Άρτας ιδρύθηκε το 1979 ενώ το γυναικείο τμήμα ξεκίνησε τις δραστηριότητες του το 1987.[2]

ΈμβλημαΕπεξεργασία

Το τμήμα χάντμπολ της Αναγέννησης, όπως και τα υπόλοιπα τήματα του συλλόγου, έχει ως χρώματα το μαύρο και το λευκό, το οποίο ήταν το κοινό χρώμα των ομάδων Α.Ο. Παναμβρακικός, Α.Ο. Αετός και Α.Ο. Ολυμπιακός, από τις οποίες δημιουργήθηκε το 1960 ο Γ.Α.Σ.Αναγέννηση Άρτας. Έμβλημα της ομάδας είναι το Γεφύρι της Άρτας, σύμβολο της πόλης.[3] Το τμήμα χάντμπολ της Αναγέννησης χρησιμοποιούσε μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 2000 το έμβλημα του ιδρυτικού σωματείου Γ.Α.Σ.Αναγέννηση Άρτας ενώ αργότερα τροποποιήθηκε και προστέθηκαν τα δύο αστέρια τα οποία συμβολίζουν τους τίτλους της ομάδας.

ΈδραΕπεξεργασία

Η έδρα της ομάδας είναι το Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Άρτας χωρητικότητας 1400 θέσεων. Το γήπεδο βρίσκεται στην είσοδο της πόλης, δίπλα από τις εγκαταστάσεις του παλαιού στρατοπέδου Παπακώστα. Το γήπεδο φιλοξενεί, εκτός από το χάντμπολ, αγώνες καλαθοσφαίρισης και πετοσφαίρισης και αποτελεί έδρα πολλών τοπικών σωματείων της Άρτας.[4][5][6]

ΤίτλοιΕπεξεργασία

Ανά περίοδοΕπεξεργασία

Περίοδος Πρωτάθλημα Κύπελλο Ευρώπη Προπονητής Σύνθεση
1987-88 Β' Εθνική κατηγορία Δεν συμμετείχε Δεν συμμετείχε -- --
1988-89 2η θέση στην Β' -- Δεν συμμετείχε -- --
1989-90 Πρωταθλήτρια Β', Άνοδος Α1 -- Δεν συμμετείχε -- --
1990-91 Υποβιβασμός Β' -- Δεν συμμετείχε -- --
1991-92 Πρωταθλήτρια Β', Άνοδος Α1 Φιναλίστ Δεν συμμετείχε -- --
1992-93 3η θέση -- Δεν συμμετείχε -- --
1993-94 2η θέση -- Δεν συμμετείχε Γιάννης Καραμπίνας --
1994-95 Πρωταθλήτρια Φιναλίστ EHF
Φάση των 16
Γιάννης Καραμπίνας --
1995-96 Πρωταθλήτρια Φιναλίστ Τσάμπ. Λιγκ
Φάση των ομίλων
Τίμπι Μιλέα Βάσω Σκάρα, Ιόνκα Ντουλγκέροβα, Γρηγορία Γκόλια, Αλεξάνδρα Σκουτέλα, Περσεφόνη Χατζημικέ, Ελένη Τολιοπούλου, Παναγούλα Βέμη, Σταυρούλα Ψωμιάδου, Κατερίνα Χαρίση, Σκάλτσα, Τόδουλου, Κώτση, Φούκα
1996-97 Πρωταθλήτρια Φιναλίστ Τσάμπ. Λιγκ
Φάση των ομίλων
Τίμπι Μιλέα Βάσω Σκάρα, Ιόνκα Ντουλγκέροβα, Γρηγορία Γκόλια, Κατερίνα Χαρίση, Παναγούλα Βέμη, Κωνσταντίνα Σιδηροπούλου, Αλεξάνδρα Σκουτέλα, Περσεφόνη Χατζημικέ, Σοφία Δημητρίου, Σταυρούλα Ψωμιάδου, Μπιλιάνα Μπάλατς, Τζουβάρα, Φούκα
1997-98 Πρωταθλήτρια Κυπελλούχος Τσάμπ. Λιγκ
Προκριματικός
Τίμπι Μιλέα Βάσω Σκάρα, Ιόνκα Δήμου, Σοφία Δημητρίου, Αλεξάνδρα Σκουτέλα, Γεωργία Δωροθέου, Κωνσταντίνα Σιδηροπούλου, Παναγούλα Βέμη, Περσεφόνη Χατζημικέ, Γρηγορία Γκόλια, Έλενα Νικόλη, Κατερίνα Χαρίση, Άννα Σαβουλέσκου, Σταυρούλα Ψωμιάδου
1998-99 Πρωταθλήτρια Κυπελλούχος Τσάμπ. Λιγκ
Φάση των ομίλων
Τίμπι Μιλέα Βάσω Σκάρα, Μαρίνα Βράτσεβα, Γρηγορία Γκόλια, Σοφία Δημητρίου, Αλεξάνδρα Σκουτέλα, Χριστίνα Δημητρίου, Μαρινέλα Γκιόρφη, Τσιουμποτάρου Φιορεντίνα, Παναγούλα Βέμη, Ειρήνη Τσίπρα, Άννα Ψαθά, Έλενα Νικόλη, Κατερίνα Χαρίση, Άννα Σαβουλέσκου, Ντανιέλα Ιόσουμπ
1999-00 Πρωταθλήτρια Κυπελλούχος Τσάμπ. Λιγκ
Φάση των ομίλων
Τίμπι Μιλέα Βάσω Σκάρα, Αλεξάνδρα Τζώρα, Γρηγορία Γκόλια, Αλεξάνδρα Σκουτέλα, Ιωάννα Φωτιάδου, Παναγούλα Βέμη, Ειρήνη Τσίπρα, Άννα Ψαθά, Έλενα Νικόλη, Άννα Σαβουλέσκου, Μαριάννα Τίρκα, Μαρινέλα Γκιόρφη
2000-01 Πρωταθλήτρια Κυπελλούχος Τσάμπ. Λιγκ
Φάση των ομίλων
Μιχαήλ Αξένοφ Βάσω Σκάρα, Αλεξάνδρα Τζώρα, Αλεξάνδρα Σκουτέλα, Ιωάννα Φωτιάδου, Παναγούλα Βέμη, Ειρήνη Τσίπρα, Άννα Ψαθά, Έλενα Νικόλη, Άννα Σαβουλέσκου, Μαρίνα Βράτσεβα, Μαρινέλα Γκιόρφη
2001-02 Πρωταθλήτρια Κυπελλούχος Τσάμπ. Λιγκ
2ος προκρ.
EHF
Φάση των 16
Μιχαήλ Αξένοφ Βάσω Σκάρα, Μαρίνα Βράτσεβα, Γρηγορία Γκόλια, Ιόνκα Δήμου, Αλεξάνδρα Σκουτέλα, Μαρινέλα Γκιόρφη, Παναγούλα Βέμη, Ειρήνη Τσίπρα, Άννα Ψαθά, Έλενα Νικόλη, Γκαλίνα Γκορούμπεβα, Άννα Σαβουλέσκου, Όλγα Βόρονα
2002-03 Πρωταθλήτρια Κυπελλούχος Τσάμπ. Λιγκ
2ος προκρ.
EHF
3ος γύρος
Μιχαήλ Αξένοφ Βάσω Σκάρα, Μαρίνα Βράτσεβα, Γρηγορία Γκόλια, Ιόνκα Δήμου, Αλεξάνδρα Σκουτέλα, Μαρινέλα Γκιόρφη, Παναγούλα Βέμη, Ειρήνη Τσίπρα, Άννα Ψαθά, Έλενα Νικόλη, Ιωάννα Φωτιάδου, Κατερίνα Κούπλεβιτς, Νιγκίνα Σάιντοβα, Ντεσισλάβα Λεμπέντεβα, Χαρά Αναγνώστου, Ελένη Αποστόλου
2003-04 Πρωταθλήτρια Κυπελλούχος Τσάμπ. Λιγκ
2ος προκρ.
EHF
Φάση των 16
Μιχαήλ Αξένοφ Βάσω Σκάρα, Σοφία Δημητρίου, Μαρίνα Βράτσεβα, Ιόνκα Δήμου, Αλεξάνδρα Σκουτέλα, Μαρινέλα Γκιόρφη, Παναγούλα Βέμη, Σίλβια Στζόκε, Ιωάννα Φωτιάδου, Καταλίνα Κάλντι, Νιγκίνα Σάιντοβα, Ντεσισλάβα Λεμπέντεβα, Χαρά Αναγνώστου, Ελένη Αποστόλου, Ελένη Καλαμπόκη, Έλενα Πάρσκοβα, Βάϊα Μπαλάφα
2004-05 Πρωταθλήτρια Κυπελλούχος Τσάμπ. Λιγκ
1ος προκρ.
EHF
Φάση των 16
Μιχαήλ Αξένοφ Βάσω Σκάρα, Σοφία Δημητρίου, Μαρίνα Βράτσεβα, Ιόνκα Δήμου, Αλεξάνδρα Σκουτέλα, Μαρινέλα Γκιόρφη, Παναγούλα Βέμη, Ελβίρα Ζίτλοβα, Γέλενα Νεχάι, Ιωάννα Φωτιάδου, Έλενα Καλασνίκοβα, Αούσρα Στανκούτε, Ντεσισλάβα Λεμπέντεβα, Χαρά Αναγνώστου, Ελένη Αποστόλου, Ελένη Καλαμπόκη
2005-06 Πρωταθλήτρια Κυπελλούχος Τσάμπ. Λιγκ
1ος προκρ.
EHF
Φάση των 16
Μιχαήλ Αξένοφ Βάσω Σκάρα, Σοφία Δημητρίου, Μαρίνα Βράτσεβα, Ιόνκα Δήμου, Αλεξάνδρα Σκουτέλα, Ασπασία Λέκκα, Παναγούλα Βέμη, Λιλιάνα Κνέτζεβιτς, Σβετλάνα Ντβόρσκαγια, Ιωάννα Φωτιάδου, Έλενα Καλασνίκοβα, Αούσρα Στανκούτε, Ντεσισλάβα Λεμπέντεβα, Χαρά Αναγνώστου, Ελένη Αποστόλου, Ελένη Καλαμπόκη, Βασιλική Μαυρομάτη, Νιγκίνα Σάιντοβα
2006-07 2η θέση Φιναλίστ Τσάμπ. Λιγκ
2ος προκρ.
EHF
Φάση των 16
Μίνκο Ζαπριάνοφ Βάσω Σκάρα, Μαρίνα Βράτσεβα, Ιόνκα Δήμου, Αλεξάνδρα Σκουτέλα, Παναγούλα Βέμη, Σιμόνα Ζαπρυάνοβα, Σβετλάνα Ντβόρσκαγια, Νικολέτα Ιωάννου, Έλενα Καλασνίκοβα, Αούσρα Στανκούτε, Ντεσισλάβα Λεμπέντεβα, Μυρτώ Νούλα, Βασιλική Μαυρομάτη, Μπιλιάνα Κρενκόνσκα, Νατάσα Κοτσένσκα, Βάϊα Μπαλάφα
2007-08 2η θέση Κυπελλούχος Κυπελλούχων
3ος γύρος
Μίνκο Ζαπριάνοφ Βάσω Σκάρα, Μαρίνα Βράτσεβα, Ιόνκα Δήμου, Αλεξάνδρα Σκουτέλα, Παναγούλα Βέμη, Σιμόνα Ζαπρυάνοβα, Φιλίππα Άσκαρ, Ελένη Αποστόλου, Έλενα Καλασνίκοβα, Αούσρα Στανκούτε, Ντεσισλάβα Λεμπέντεβα, Μυρτώ Νούλα, Βασιλική Μαυρομάτη, Μάρθα Λογδανίδου, Ασπασία Λέκκα, Βάϊα Μπαλάφα, Κωνσταντίνα Κάτσινου
2008-09 2η θέση Προημιτελικά Κυπελλούχων
3ος γύρος
Σωτήρης Ντάλας Βάσω Σκάρα, Μαρίνα Βράτσεβα, Ειρήνη Ζούμπου, Αλεξάνδρα Σκουτέλα, Παναγούλα Βέμη, Σιμόνα Ζαπρυάνοβα, Σίλβια Ατανάσοβα, Ευαγγελία Ζούμπου, Έλενα Καλασνίκοβα, Εμέσε Χορβάθ, Μυρτώ Νούλα, Βασιλική Μαυρομάτη, Λαμπρινή Τσάκαλου, Κατερίνα Κυριαζή, Βάϊα Μπαλάφα, Κωνσταντίνα Κάτσινου
2009-10 3η θέση Ημιτελικά EHF
2ος γύρος
Σωτήρης Ντάλας Βάσω Σκάρα, Μαρίνα Βράτσεβα, Ειρήνη Ζούμπου, Ευαγγελία Ζούμπου, Αλεξάνδρα Σκουτέλα, Παναγούλα Βέμη, Λαμπρινή Τσάκαλου, Αούσρα Στανκούτε, Νιγκίνα Σάιντοβα, Ναυσικά Σαγάνη, Ρουγκίλε Νιπαραβιτσιένε, Βάϊα Μπαλάφα, Ασπασία Λέκκα, Αναστασία Μπολντύρεβα, Κατερίνα Κυριαζή, Κωνσταντίνα Κάτσινου, Σίλβια Ατανάσοβα
2010-11 3η θέση Φιναλίστ EHF
2ος γύρος
Σωτήρης Ντάλας Βάσω Σκάρα, Μαρίνα Βράτσεβα, Ειρήνη Ζούμπου, Ευαγγελία Ζούμπου, Αλεξάνδρα Σκουτέλα, Παναγούλα Βέμη, Ζόγια Γκορντέγεβα, Αούσρα Στανκούτε, Έλενα Καλασνίκοβα, Ναυσικά Σαγάνη, Βάϊα Μπαλάφα, Αλεξάνδρα Νάση, Λαμπρινή Κύρκου, Ευγενία Μαλισόβα, Ελένη Αποστόλου, Δωροθέα Γρούμπα, Αλεξάνδρα Χήτα, Στεφανία Τζουρμανά
2011-12 5η θέση Προημιτελικά EHF
3ος γύρος
Κωνσταντίνος Γρούμπας,
Νίκος Γιαμούρης
Παναγούλα Βέμη, Ευαγγελία Ζούμπου, Άντα Σκουτέλλα, Τζετίνα Πέτρο, Κωνσταντίνα Ντιβέρη, Αλεξάνδρα Χήτα, Χριστίνα Έλενα Τσιομπάνου, Αλεξάνδρα Νάση, Ελένη Αποστόλου, Δωροθέα Γρούμπα, Ιόνκα Δήμου, Βάϊα Μπαλάφα, Γέλενα Στάνκοβιτς, Γκαμπριέλα Ταταράκις, Στεφανία Τζουρμανά
2012-13 4η θέση Φιναλίστ Τσάλεντζ
Φάση των 16
Σίμπι Ντοιτσίνοφ Βάσω Σκάρα, Παναγούλα Βέμη, Χαρίκλεια Μπίζα, Αούσρα Στανκούτε, Μαρίνα Βράτσεβα, Άντα Σκουτέλλα, Βασιλική Μαυρομάτη, Ναυσικά Σαγάνη, Αλεξάνδρα Νάση, Έλενα Μιχαηλίδου, Δωροθέα Γρούμπα, Γκαμπριέλα Ταταράκις, Ιόνκα Δήμου, Βάϊα Μπαλάφα, Γέλενα Στάνκοβιτς
2013-14 2η θέση Φιναλίστ Τσάλεντζ
3ος γύρος
Σίμπι Ντοιτσίνοφ,
Κώστας Τούτσης
Βάσω Σκάρα, Παναγούλα Βέμη, Σοφία Δημητρίου, Αούσρα Στανκούτε, Μαρίνα Βράτσεβα, Αναστασία Κολιού, Άντα Σκουτέλλα, Βασιλική Μαυρομάτη, Νικολέτα Ιωάννου, Ναυσικά Σαγάνη, Αλεξάνδρα Νάση, Ευθυμία Αλέξη, Δωροθέα Γρούμπα, Αλεξάνδρα Χήτα, Ιόνκα Δήμου, Ναυσικά Ματαρώνα, Βάϊα Μπαλάφα, Κατερίνα Κυριαζή, Κωνσταντίνα Κάτσινου
2014-15 4η θέση Προημιτελικά EHF
2ος γύρος
Κωνσταντίνος Γρούμπας,
Παναγιώτης Ντάρας
Βάσω Σκάρα, Ναυσικά Σαγάνη, Παναγούλα Βέμη, Σοφία Δημητρίου, Ντιάνα Ναουμόφσκα, Αούσρα Στανκούτε, Μαρίνα Βράτσεβα, Αναστασία Κολιού, Άντα Σκουτέλλα, Βασιλική Μαυρομάτη, Νικολέτα Ιωάννου, Αλεξάνδρα Νάση, Ελένη Ποιμενίδου, Δωροθέα Γρούμπα, Βάσω Ιωάννου, Αλεξάνδρα Χήτα, Ιόνκα Δήμου, Ναυσικά Ματαρώνα, Βάϊα Μπαλάφα, Χριστίνα Καραμπίκα, Ευθυμία Βλαχοπούλου
2015-16 3η θέση Ημιτελικά Δεν δήλωσε συμμετοχή Γιώργος Παναγιώτου Βάσω Σκάρα, Παναγούλα Βέμη, Σοφία Δημητρίου, Έλενα Καλασνίκοβα, Αούσρα Στανκούτε, Μαρίνα Βράτσεβα, Αναστασία Κολιού, Άντα Σκουτέλλα, Βασιλική Σαπλαούρα, Άννα Καλοϊδή, Ναυσικά Σαγάνη, Μαρία Παπαδοπούλου, Σταυρούλα Σαπλαούρα, Δωροθέα Γρούμπα, Ιωάννα Σμαρδέλη, Αλεξάνδρα Χήτα, Παναγιώτα Μέγα, Ναυσικά Ματαρώνα
2016-17 3η θέση Φιναλίστ Δεν δήλωσε συμμετοχή Ιόνκα Δήμου Βάσω Σκάρα, Παναγούλα Βέμη, Σοφία Δημητρίου, Έλενα Καλασνίκοβα, Αούσρα Στανκούτε, Μαρίνα Βράτσεβα, Αναστασία Κολιού, Άντα Σκουτέλλα, Βάϊα Μπαλάφα, Άννα Καλοϊδή, Ναυσικά Σαγάνη, Κατερίνα Κουρελή, Παρασκευή Παπανδρέου, Δωροθέα Γρούμπα, Ιωάννα Σμαρδέλη, Aνδρομάχη Κανάρα, Αλεξάνδρα Χήτα, Παναγιώτα Μέγα, Χαρίκλεια Μπίζα, Ειρήνη Ζούμπου

Συνοπτική πορεία στα πρωταθλήματα της Β΄, Α΄ και Α1 ΕθνικήςΕπεξεργασία

Θ. 91 92 93 94 95 96 97 98 99 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
1 Β 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
2 Β 2 2 2 2 2
3 Β 3 3 3 3 3
4 Β 4 4
5 Β 5
6 Β
7 Β
8 Β
9 Β
10 Β
11 Β
12 Y Β

Κύπελλο ΕλλάδαςΕπεξεργασία

 
 
 
 
 
Άρτα
(2002)
 
Πάτρα
(2001) (2004)
 
Κύπελλα Αναγέννησης Άρτας.

Η Αναγέννηση Άρτας έχει αναδειχθεί 10 φορές κυπελλούχος Ελλάδας ενώ 9 φορές υπήρξε φιναλίστ.[7]

Έτος Γήπεδο Νικητής Ηττημένος Αποτέλεσμα
1998 ΕΑΚ Κορυδαλού   Αναγέννηση Άρτας   Ο.Φ. Νέα Ιωνία 36–19
1999 Κλειστό Κοζάνης   Αναγέννηση Άρτας   Ο.Φ. Νέα Ιωνία 32–25
2000 ΕΑΚ Νεάπολης   Αναγέννηση Άρτας   Α.Σ. Φίλιππος Βέροιας 33–27
2001 Κλειστό Δ. Τόφαλος   Αναγέννηση Άρτας   Θρίαμβος Πατρών 39–22
2002 Κλειστό Άρτας   Αναγέννηση Άρτας   Μακεδονικός 35–23
2003 Κλειστό Μίκρας   Αναγέννηση Άρτας   Θρίαμβος-Ορμή Πάτρας 31–21
2004 Κλειστό Δ. Τόφαλος   Αναγέννηση Άρτας   Θρίαμβος-Ορμή Πάτρας 31–24
2005 Κλειστό Δ.Κραχτίδης   Αναγέννηση Άρτας   Θρίαμβος-Ορμή Πάτρας 33–32
2006 Κλειστό Αμυνταίου   Αναγέννηση Άρτας   Α.Σ.Ε. Ορμή Πάτρας 33–26
2008 Κλειστό Γιαννιτσών   Αναγέννηση Άρτας   Α.Σ.Ε. Ορμή Πάτρας 27–26

Συμμετοχές σε διεθνείς διοργανώσειςΕπεξεργασία

Η Αναγέννηση Άρτας έχει αγωνιστεί με σημαντικά ονόματα του ευρωπαϊκού χάντμπολ για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της EHF, όπως η Χίπο Νιντερεστεράιχ, η Γκιόρι Γκράμποπλαστ, η Κριμ Λιουμπλιάνα, η Φερεντσβάρος, η Βίμποργκ και η Πόντραβκα.

Πρώτη σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις είναι η Βάσω Σκάρα και ακολουθεί η Αούσρα Στανκούτε.[8]

Περίοδος Διοργάνωση Φάση Ημερομηνίες Αντίπαλοι Σκορ Σύνολο Πρόκρ./
Αποκλ.
1994-95 EHF Προκρ. γύρος   Αναγέννηση Άρτας - Βάρπα Ρίγα   10-0
(χ. α.)
20-0  
  Βάρπα Ρίγα - Αναγέννηση Άρτας   0-10
(χ. α.)
Φάση των 16 12/11/1994   Αναγέννηση Άρτας - Γκούντμε   20-30 33-61  
13/11/1994   Γκούντμε - Αναγέννηση Άρτας   31-13
1995-96 Τσάμπιονς Λιγκ Φάση των 32 07/10/1995   Στγιάρναν - Αναγέννηση Άρτας   24-16 46-33  
15/10/1995   Αναγέννηση Άρτας - Στγιάρναν   30-19
Φάση των 16 11/11/1995   Αναγέννηση Άρτας - Πόντραβκα   17-43 38-72  
12/11/1995   Πόντραβκα - Αναγέννηση Άρτας   29-21
1996–97 Τσάμπιονς Λιγκ Προκρ. γύρος 13/10/1996   Χάποελ Π.Τ - Αναγέννηση Άρτας   19-21 56-45  
19/10/1996   Αναγέννηση Άρτας - Χάποελ Π.Τ   35-26
Φάση ομίλων 09/11/1996   Αναγέννηση Άρτας - Φερεντσβάρος   21-33  
17/11/1996   TuS Βρέμη - Αναγέννηση Άρτας   24-15
05/01/1997   Αναγέννηση Άρτας - Κριμ Λιουμπλιάνα   19-33
11/01/1997   Αναγέννηση Άρτας - TuS Βρέμη   22-26
18/01/1997   Φερεντσβάρος - Αναγέννηση Άρτας   42-16
25/01/1997   Κριμ Λιουμπλιάνα - Αναγέννηση Άρτας   36-12
1997–98 Τσάμπιονς Λιγκ Προκρ. γύρος 04/10/1997   Ρίμινι - Αναγέννηση Άρτας   22-18 43-43  
12/10/1997   Αναγέννηση Άρτας - Ρίμινι   25-21
1998–99 Τσάμπιονς Λιγκ Φάση των 32 03/10/1998   Αναγέννηση Άρτας - Λοκομοτίβ Πλόβντιβ   32-24 61-51  
04/10/1998   Λοκομοτίβ Πλόβντιβ - Αναγέννηση Άρτας   27-29
Φάση ομίλων 07/11/1998   Αναγέννηση Άρτας - Χίπο Νιντερεστεράιχ   23-36  
15/11/1998   Ντούναφετ - Αναγέννηση Άρτας   35-18
02/01/1999   Αναγέννηση Άρτας - Όλτσιμ Βαλτσέα   34-29
09/01/1999   Αναγέννηση Άρτας - Ντούναφετ   29-33
30/01/1999   Χίπο Νιντερεστεράιχ - Αναγέννηση Άρτας   33-19
06/02/1999   Όλτσιμ Βαλτσέα - Αναγέννηση Άρτας   32-24
1999–00 Τσάμπιονς Λιγκ Φάση των 32 02/10/1999   Αναγέννηση Άρτας - Μαδέιρα   34-24 62-53  
09/10/1999   Μαδέιρα - Αναγέννηση Άρτας   29-28
Φάση ομίλων 30/10/1999   Αναγέννηση Άρτας - Πόντραβκα   21-29  
07/11/1999   Ντούναφετ - Αναγέννηση Άρτας   41-19
30/01/2000   Μόντεξ Λούμπλιν - Αναγέννηση Άρτας   38-28
05/02/2000   Αναγέννηση Άρτας - Ντούναφετ   21-27
19/02/2000   Πόντραβκα - Αναγέννηση Άρτας   35-20
26/02/2000   Αναγέννηση Άρτας - Μόντεξ Λούμπλιν   25-27
2000–01 Τσάμπιονς Λιγκ 1ος προκρ. 08/10/2000   Σπόνο Νότβιλ - Αναγέννηση Άρτας   25-26 53-52  
14/10/2000   Αναγέννηση Άρτας - Σπόνο Νότβιλ   27-27
2ος προκρ. 04/11/2000   Ολίμπια Λουμπλιάνα - Αναγέννηση Άρτας   31-27 52-51  
11/11/2000   Αναγέννηση Άρτας - Ολίμπια Λουμπλιάνα   25-20
Φάση ομίλων 06/01/2001   Αναγέννηση Άρτας - Βίμποργκ   26-28  
14/01/2001   Λάρβικ - Αναγέννηση Άρτας   29-21
20/01/2001   Αναγέννηση Άρτας - Όλτσιμ Βαλτσέα   21-33
27/01/2001   Αναγέννηση Άρτας - Λάρβικ   22-30
10/02/2001   Βίμποργκ - Αναγέννηση Άρτας   34-20
17/02/2001   Όλτσιμ Βαλτσέα - Αναγέννηση Άρτας   39-29
2001-02 Τσάμπιονς Λιγκ 1ος προκρ. 19/09/2001   Σπλιτ Κάλτενμπεργκ - Αναγέννηση Άρτας   24-27 54-43  
23/09/2001   Αναγέννηση Άρτας - Σπλιτ Κάλτενμπεργκ   27-19
2ος προκρ. 06/10/2001   Αναγέννηση Άρτας - Φέρρομπους Μισλάτα   24-32 52-66  
(Συνέχ. EHF)
13/10/2001   Φέρρομπους Μισλάτα - Αναγέννηση Άρτας   34-28
EHF Φάση των 32 11/01/2002   Αναγέννηση Άρτας - Ντέγκρο Πιράν   24-16 53-41  
12/01/2002   Ντέγκρο Πιράν - Αναγέννηση Άρτας   25-29
Φάση των 16 16/02/2002   Αναγέννηση Άρτας - Γκιόρι Γκράμποπλαστ   28-25 49-58  
24/02/2002   Γκιόρι Γκράμποπλαστ - Αναγέννηση Άρτας   33-21
2002–03 Τσάμπιονς Λιγκ 1ος προκρ. 13/09/2002   TMO Άγκυρα - Αναγέννηση Άρτας   21-23 56-46  
15/09/2002   Αναγέννηση Άρτας - TMO Άγκυρα   33-25
2ος προκρ. 06/10/2002   Οσίτο Ελιάνα Βαλένθια - Αναγέννηση Άρτας   37-21 50-67  
(Συνέχ. EHF)
12/10/2002   Αναγέννηση Άρτας - Οσίτο Ελιάνα Βαλένθια   29-30
EHF 3ος γύρος 05/01/2003   Ντέμπρετσεν - Αναγέννηση Άρτας   10-0
(χ. α.)
25-36  
11/01/2003   Αναγέννηση Άρτας - Ντέμπρετσεν   25-26
2003–04 Τσάμπιονς Λιγκ 1ος προκρ. 13/09/2003   Αναγέννηση Άρτας - Ζέεμαν Βαστγκόεντ   25-20 48-44  
20/09/2003   Ζέεμαν Βαστγκόεντ - Αναγέννηση Άρτας   24-23
2ος προκρ. 12/10/2003   Φερεντσβάρος - Αναγέννηση Άρτας   38-24 54-63  
(Συνέχ. EHF)
18/10/2003   Αναγέννηση Άρτας - Φερεντσβάρος   30-25
EHF 3ος γύρος 10/01/2004   Αναγέννηση Άρτας - Ροστόφ Ντον   33-27 58-47  
12/01/2004   Ροστόφ Ντον - Αναγέννηση Άρτας   20-25
Φάση των 16 15/02/2004   Αναγέννηση Άρτας - Γκούντμε   25-37 53-72  
21/02/2004   Γκούντμε - Αναγέννηση Άρτας   35-28
2004–05 Τσάμπιονς Λιγκ 1ος προκρ. 11/09/2004   Αναγέννηση Άρτας - Μαδέιρα   32-30 59-59  
(Συνέχ. EHF)
18/09/2004   Μαδέιρα - Αναγέννηση Άρτας   29-27
EHF 2ος γύρος 09/10/2004   Αναγέννηση Άρτας - Μπασαράζ   34-17 72-33  
17/10/2004   Μπασαράζ - Αναγέννηση Άρτας   16-38
3ος γύρος 09/01/2005   Αναγέννηση Άρτας - Μαδέιρα   40-26 70-66  
15/11/2005   Μαδέιρα - Αναγέννηση Άρτας   40-30
Φάση των 16 12/02/2005   Φερεντσβάρος - Αναγέννηση Άρτας   40-33 54-84  
13/02/2005   Αναγέννηση Άρτας - Φερεντσβάρος   21-44
2005–06 Τσάμπιονς Λιγκ 1ος προκρ. 03/09/2005   Σλόβαν Ντούσλο Σόλα - Αναγέννηση Άρτας   33-27 51-56  
(Συνέχ. EHF)
10/09/2005   Αναγέννηση Άρτας - Σλόβαν Ντούσλο Σόλα   24-23
EHF 2ος γύρος 02/10/2005   Κάλε Κίτσεβο - Αναγέννηση Άρτας   23-41 78-44  
08/10/2005   Αναγέννηση Άρτας - Κάλε Κίτσεβο   37-21
3ος γύρος 08/01/2006   Φλερί Λεζ Ορμπέ - Αναγέννηση Άρτας   32-27 52-52  
15/11/2005   Αναγέννηση Άρτας - Φλερί Λεζ Ορμπέ   25-20
Φάση των 16 11/02/2006   Αναγέννηση Άρτας - Σβέντμποργκ Γκούντμε   25-25 48-48  
19/02/2006   Σβέντμποργκ Γκούντμε - Αναγέννηση Άρτας   23-23
2006–07 Τσάμπιονς Λιγκ 1ος προκρ. 23/09/2006   Αναγέννηση Άρτας - Μίνσκ Ρέτζιον   39-20 67-42  
24/09/2006   Μiνσκ Ρέτζιον - Αναγέννηση Άρτας   22-28
2ος προκρ. 14/10/2006   Λειψία - Αναγέννηση Άρτας   42-20 46-78  
(Συνέχ. EHF)
21/10/2006   Αναγέννηση Άρτας - Λειψία   26-36
EHF 3ος γύρος 06/01/2007   Αναγέννηση Άρτας - Νέουσταντ   35-27 70-57  
07/01/2007   Νέουσταντ - Αναγέννηση Άρτας   30-35
Φάση των 16 24/02/2007   Αναγέννηση Άρτας - Μπάγερ Λεβερκούζεν   27-33 56-64  
25/02/2007   Μπάγερ Λεβερκούζεν - Αναγέννηση Άρτας   31-29
2007–08 Κύπελλο Κυπελλούχων 3ος γύρος 03/11/2007   Αναγέννηση Άρτας - Ρούμεντουλ Μπράσοφ   24-32 44-65  
04/11/2007   Ρούμεντουλ Μπράσοφ - Αναγέννηση Άρτας   33-20
2008–09 Κύπελλο Κυπελλούχων 3ος γύρος 31/10/2008   Βέγιεν - Αναγέννηση Άρτας   31-17 41-64  
01/11/2008   Αναγέννηση Άρτας - Βέγιεν   24-33
2009–10 EHF 2ος γύρος 03/10/2009   Στίντα Μπάια Μάρε - Αναγέννηση Άρτας   37-23 59-74  
10/10/2009   Αναγέννηση Άρτας - Στίντα Μπάια Μάρε   36-37
2010–11 EHF 2ος γύρος 23/10/2010   Τιμ Τβις Χολστεμπρο - Αναγέννηση Άρτας   49-18 37-84  
24/10/2010   Αναγέννηση Άρτας - Τιμ Τβις Χολστεμπρο   19-35
2011–12 EHF 3ος γύρος 05/11/2011   Έσμπιεργκ - Αναγέννηση Άρτας   31-15 29-67  
06/11/2011   Αναγέννηση Άρτας - Έσμπιεργκ   14-36
2012-13 Τσάλεντζ Καπ 2ος γύρος 14/10/2012   Ενωση Νεολαίας Αθηένου - Αναγέννηση Άρτας   17-28 64-39  
21/10/2012   Αναγέννηση Άρτας - Ενωση Νεολαίας Αθηένου   36-22
3ος γύρος 16/11/2012   Κολέγιο Ντε Γκάια - Αναγέννηση Άρτας   28-28 51-51  
17/11/2012   Αναγέννηση Άρτας - Κολέγιο Ντε Γκάια   23-23
Φάση των 16 9/02/2013   Αναγέννηση Άρτας - Ουσκουντάρ   24-33 34-70  
10/02/2013   Ουσκουντάρ - Αναγέννηση Άρτας   37-10
2013–14 Τσάλεντζ Καπ 3ος γύρος 09/11/2013   Αναγέννηση Άρτας - Ντνεπριάνκα Κέρσον   21-25 37-42  
10/11/2013   Ντνεπριάνκα Κέρσον - Αναγέννηση Άρτας   17-16
2014–15 EHF 2ος γύρος 25/19/2014   Ντούντελαντζ - Αναγέννηση Άρτας   15-18 33-37  
26/10/2014   Αναγέννηση Άρτας - Ντούντελαντζ   15-22

ΣυνοπτικαΕπεξεργασία

Διοργάνωση Παρουσίες Αγώνες Ν Ι Η Υπέρ Κατά Διαφορά
Τσάμπιονς Λιγκ 12 60 21 1 38 1490 1746 -256
EHF 11 38 15 2 21 987 1015 -28
Τσάλεντζ Καπ 2 8 2 2 4 186 202 -16
Κύπελλο Κυπελλούχων 2 4 0 0 4 85 129 -44
Σύνολο 27 110 38 5 67 2748 3092 -344

Η ευρωπαϊκή κατάταξηΕπεξεργασία

Τελευταία ενημέρωση: 29 Μαΐου 2017

Παρακάτω αναφέρεται η θέση που κατέχει η Αναγέννηση Άρτας στην ειδική κατάταξη των συλλόγων που έχουν συμμετάσχει στις Ευρωπαικές διοργανώσεις.[9]

Θέση Ομάδα Βαθμοί
113   Αλκομπέντας 88
114   Ντέμπρετσεν 88
115   KHF Πρίστινα 78
116   Αναγέννηση Άρτας 78
117   Κανκάγια Μπελεντιγιεσί Άνκαρα 77
118   Μπλόμπεργκ Λίπε 74
119   Ζάγιετσαρ 73

Διακεκριμένοι προπονητέςΕπεξεργασία

Οι εξής έχουν από τουλάχιστον έναν τίτλο ή μία διάκριση κατά τη θητεία τους στην τεχνική ηγεσία του συλλόγου:[10] Δύο από τους προπονητές της Αναγέννησης Άρτας, ο Ρουμάνος Τίμπι Μιλέα και ο Ρώσος Μιχαήλ Αξένοφ, διετέλεσαν για αρκετά χρόνια ομοσπονδιακοί τεχνικοί της Εθνικής Ελλάδας.[11][12]

Ονοματεπώνυμο Διάστημα/τα Πρωταθλητής
Ελλάδας
Κυπελλούχος
Ελλάδας
  Μιχαήλ Αξένοφ 2001-2006 06: 2001, 2002,
0002003, 2004,
0002005, 2006
06: 2001, 2002,
0002003, 2004,
0002005, 2006
  Τιμπέριο (Τίμπι) Μιλέα 0001996-2000 05: 1996, 1997,
0001998, 1999,
0002000
03: 1998, 1999,
0002000
  Γιάννης Καραμπίνας 0001995 01: 1995
  Μίνκο Ζαπριάνοφ 0002007, 2008 01: 2008

Τρέχουσα σύνθεση ομάδας και διοίκησηΕπεξεργασία

Το ρόστερ της ομάδας της περίοδο 2016-2017.[13]

Σύνθεση ομάδαςΕπεξεργασία

Νούμερο Εθνικότητα Παίκτης Ύψος Ημ/νία Γέννησης
Τερματοφύλακες
99   Έλενα Καλασνίκοβα 1.83 8/11/1971
12   Παναγιώτα Μέγα 1.70 9/1/2000
24   Χαρίκλεια Μπίζα 1.65 13/3/1985
16   Ειρήνη Ζούμπου 1.67 18/6/1993
Πλέι Μέικερ
10   Βάσω Σκάρα 1.80 4/5/1973
8   Παναγούλα Βέμη 1.65 26/5/1971
20   Σοφία Δημητρίου 1.68 19/11/1980
32   Αναστασία Κολιού 1.69 7/2/1998
Αριστερό Εξτρέμ
3   Άντα Σκουτέλλα 1.65 15/7/1974
5   Άννα Καλοϊδή 1.65 22/9/1984
14   Ναυσικά Σαγάνη 1.62 28/7/1992
23   Αλεξάνδρα Χήτα 1.64 21/3/1994
28   Κατερίνα Κουρελή 1.65 3/8/2001
27   Παρασκευή Παπανδρέου 1.65 10/9/2001
Αριστερό Ίντερ
15   Μαρίνα Βράτσεβα 1.82 27/8/1977
Δεξί Εξτρέμ
34   Δωροθέα Γρούμπα 1.68 21/2/1995
Πίβοτ
2   Βάϊα Μπαλάφα 1.72 30/9/1988
11   Αούσρα Στανκούτε 1.80 24/12/1981
7   Ιωάννα Σμαρδέλη 1.65 20/04/1982
9   Aνδρομάχη Κανάρα 1.73 30/10/2000
Προπονήτρια
  Ιόνκα Δήμου

Διοίκηση και τεχνικό επιτελείοΕπεξεργασία

Ιδιότητα Υπεύθυνος
Πρόεδρος Α.Σ.   Βασίλης Κρανιώτης
Προπονητής   Ιόνκα Δήμου

ΑκαδημίεςΕπεξεργασία

Η Αναγέννηση Άρτας συντηρεί ακαδημία χάντμπολ, την οποία στελεχώνουν αγόρια και κορίτσια από την περιοχή της Άρτας.[14]

Ιδιότητα Υπεύθυνος
Υπεύθυνος Ακαδημιών   Γιώτα Καπέλη
Προπονητής   Γιώργος Παναγιώτου
Προπονητής   Ιόνκα Δήμου

ΠαραπομπέςΕπεξεργασία

Εξωτερικοί σύνδεσμοιΕπεξεργασία