Βραβεία Αμερικανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 1986: Διαφορά μεταξύ των αναθεωρήσεων
Περιεχόμενο που διαγράφηκε Περιεχόμενο που προστέθηκε
Νέα σελίδα: Αρχείο:77th Academy Awards.JPG|thumb|250px|''77η Απονομή των Βραβείων της Αμερικανικής Ακαδημίας Κινηματογράφο... |
|||
Γραμμή 7:
Οι νικητές κάθε κατηγορίες εμφανίζονται με έντονους χαρακτήρες στην κορυφή της κατηγορίας.
{| class=wikitable style="width="100%"
|-
! style="width="50%" | [[Όσκαρ Καλύτερης Ταινίας|Ταινία]]
! style="width="50%" | [[Όσκαρ Σκηνοθεσίας|Σκηνοθεσία]]
|-
| valign="top" |
*'''''[[Πλατούν]]'''''
*''[[Η Xάννα και οι Αδελφές της]]''
*''Τα Παιδιά ενός Κατώτερου Θεού''
*''Η Αποστολή''
*''Δωμάτιο με Θέα''
| valign="top" |
*'''[[Όλιβερ Στόουν]] - ''[[Πλατούν]]'''''
*[[Γούντι Άλεν]]- ''Η Xάννα και οι Αδελφές της''
*Τζείμς Ιβόρι - ''Δωμάτιο με Θέα''
*[[Ντέβιντ Λιντς]] - ''Blue Velvet''
|-
! Πρωτότυπου Σεναρίου
! Διασκευασμένου Σεναρίου
|-
| valign="top" |
*'''Ντιάμπλο Κόντι - ''Juno'''''
*Τόνυ Γκίλροϊ - ''Michael Clayton ''
*Μπραντ Μπέρντ - ''[[Ratatouille]]''
*Νάνσι Όλιβερ - ''Lars and the Real Girl''
*Ταμάρα Τζένκινς - ''The Savages''
| valign="top" |
*'''Ήθαν και Τζόελ Κοέν - ''No Country for Old Men '''''
*Πωλ Τόμας Άντερσον - ''There Will Be Blood''
*Σάρα Πόλεϋ - ''Away from Her''
*Κρίστοφερ Χάμπτον - ''Atonement''
*Ρόναλντ Χάργουντ - ''Le Scaphandre et le Papillon''
|-
! Α' Ανδρική Ερμηνεία
! Α' Γυναικεία Ερμηνεία
|-
| valign="top" |
*'''[[Ντάνιελ Ντέι Λιούις]] - ''There Will Be Blood'''''
*[[Τζορτζ Κλούνεϊ]] - ''Michael Clayton''
*[[Βίγκο Μόρτενσεν]] - ''Eastern Promises''
*[[Τζώννυ Ντεπ]] - ''Sweeney Todd''
*Τόμι Λη Τζόουνς - ''In the Valley of Elah''
| valign="top" |
*'''[[Μαριόν Κοτιγιάρ]] - ''[[Ζωή σαν Τριαντάφυλλο|La Mome / La Vie En Rose]]'''''
*[[Τζούλι Κρίστι]] - ''[[Υστερόγραφο μιας Σχέσης|Away from Her]]''
*Λώρα Λίννεϋ - ''The Savages''
*[[Κέιτ Μπλάνσετ]] - ''Elizabeth: The Golden Age''
*Έλεν Πέιτζ - ''Juno''
|-
! Β' Ανδρική Ερμηνεία
! Β' Γυναικεία Ερμηνεία
|-
| valign="top" |
*'''[[Χαβιέρ Μπαρδέμ]] - ''No Country for Old Men'''''
*Κάσεϋ Άφλεκ - ''The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford''
*[[Τομ Γουίλκινσον]] - ''Michael Clayton''
*[[Φίλιπ Σέιμουρ Χόφμαν]] - ''Charlie Wilson's War''
*Χάλ Χόλμπρουκ - ''Into the Wild''
| valign="top" |
*'''[[Τίλντα Σουίντον]] - ''Michael Clayton'''''
*[[Κέιτ Μπλάνσετ]] - ''I'm Not There''
*Ρούμπι Ντι - ''American Gangster''
*Έιμι Ράιαν - ''Gone Baby Gone''
*Σοΐρζ Ρόναν - ''Atonement''
|-
! Φωτογραφία
! Μοντάζ
|-
| valign="top" |
*'''Ρόμπερτ Έλσβιτ - ''There Will Be Blood'''''
*Τζανούς Καμίνσκι - ''Le Scaphandre et le Papillon''
*Σίμους Μακγκάρβεϊ - ''Atonement''
*Ρότζερ Ντίκινς - ''No Country for Old Men''
*Ρότζερ Ντίκινς - ''The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford''
| valign="top" |
*'''Κρίστοφερ Ρους - ''[[Το Τελεσίγραφο του Μπορν]]'''''
*Τζούλιετ Γουέλφλινγκ - ''Le Scaphandre et le Papillon''
*Τζέι Κάσσιντυ - ''Into the Wild''
*Ρόντερικ Τζέινς - ''No Country for Old Men''
*Ντύλαν Τίκενορ - ''There Will Be Blood''
|-
! Καλλιτεχνική Διεύθυνση
! Ενδυματολογία
|-
| valign="top" |
*'''Ντάντε Φερέτι & Φραντσέσκα ΛοΣκιάβο - ''Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street'''''
*Ντένις Γκάσνερ & Άννα Πίνοκ - ''The Golden Compass''
*Σάρα Γκρίνγουντ & Κάτι Σπένσερ - ''Atonement''
*Άρθουρ Μαξ & Μπεθ Ρουμπίνο - ''American Gangster''
*Τζακ Φισκ & τζιμ Έρικσον - ''There Will Be Blood''
| valign="top" |
*'''Αλεξάντρα Μπύρν - ''Elizabeth: The Golden Age'''''
*Μάριτ Άλλεν - ''[[Ζωή σαν Τριαντάφυλλο|La Mome / La Vie En Rose]]''
*Κολίν Άτγουντ - ''Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street''
*Άλμπερτ Βόλσκυ - ''Across the Universe''
*Ζακλίν Ντουράν - ''Atonement''
|-
! Μακιγιάζ
! Ειδικά Εφέ
|-
| valign="top" |
*'''Ντιντιέ Λαβέρν & Τζαν Άρτσιμπαλντ - ''[[Ζωή σαν Τριαντάφυλλο|La Mome / La Vie En Rose]]'''''
*Ρικ Μπέικερ & Τσούτζι Καζουχίρο - ''Norbit''
*Βε Νηλ & Μάρτιν Σάμουελ - ''[[Οι Πειρατές της Καραϊβικής: Στο Τέλος του Κόσμου|Pirates of the Caribbean: At World's End]]''
| valign="top" |
*'''Μάικλ Λ. Φινκ, Μπιλ Βέστενχοφερ, Μπεν Μόρρις, Τρέβορ Γουντ - ''The Golden Compass'''''
*Τζον Νολ, Χαλ Τ. Χίκελ, Τσάρλι Γκίμπσον, Τζον Φρέιζερ - ''[[Οι Πειρατές της Καραϊβικής: Στο Τέλος του Κόσμου|Pirates of the Caribbean: At World's End]]''
*Σκοτ Φάρραρ, Σκοτ Μπένζα, Ράσελ Ερλ, Τζον Φρέιζερ - ''[[Transformers (ταινία)|Transformers]]''
|-
! Μίξη Ήχου
! Μοντάζ Ήχου
|-
| valign="top" |
*'''Σκοτ Μίλαν, Ντέιβιντ Πάρκερ, Κιρκ Φράνσις - ''The Bourne Ultimatum'''''
*Σκιπ Λίβσεϋ, Κρεγκ Μπέρκεϋ, Κρεγκ Ορλώφ, Πήτερ Κούρλαντ - ''No Country for Old Men''
*Ράντυ Τομ, Μάικλ Σέμανικ, Ντοκ Κέιν - ''[[Ratatouille]]''
*Πωλ Μάσεϋ, Ντέιβιντ Τζαμάρκο, Τζιμ Στέμπε - ''3:10 to Yuma''
*Κέβιν Ο' Κόνελ, Κρεγκ Π. Ράσελ, Πήτερ Τζ. Ντέβλιν - ''Transformers''
| valign="top" |
*'''Κάρεν Μ. Μπέικερ & Περ Χάλμπεργκ - ''[[Το Τελεσίγραφο του Μπορν]]'''''
*Σκιπ Λίβσεϋ - ''No Country for Old Men''
*Ράντυ Τομ & Μάικλ Σίλβερς - ''[[Ratatouille]]''
*Μάθιου Γουντ - ''There Will Be Blood''
*Ήθαν Βαν Ντε Ριμ & Μάικ Χόπκινς - ''Transformers''
|-
! Πρωτότυπη Μουσική
! [[Όσκαρ Καλύτερου Πρωτότυπου Τραγουδιού|Τραγούδι]]
|-
| valign="top" |
*'''Ντάριο Μαριανέλλι - ''Atonement'''''
*Αλμπέρτο Ιγκλέσιας - ''The Kite Runner''
*Μάρκο Μπελτράμι - ''3:10 to Yuma''
*Μάικλ Τζακίνο - ''[[Ratatouille]]''
*Τζέιμς Νιούτον Χάουαρντ - ''Michael Clayton''
| valign="top" |
*'''Γκλεν Χάνσαρντ & Μαρκέτα Ίργκλοβα - ''Falling Slowly'' από ''Once'''''
*Άλαν Μένκεν & Στέφεν Σβάρτς - ''Happy Working Song'' από ''Enchanted''
*Άλαν Μένκεν & Στέφεν Σβάρτς - ''So Close'' από ''Enchanted''
*Άλαν Μένκεν & Στέφεν Σβάρτς - ''That's How You Know'' από ''Enchanted''
*Κρις Τράπερ - ''This Time'' από ''August Rush''
|-
! [[Όσκαρ Ξενόγλωσσης Ταινίας|Ξενόγλωσσης Ταινίας]]
! Ταινίας Μικρού Μήκους
|-
| valign="top" |
*'''''Falscher, Die'' ([[Αυστρία]])'''
*''Beaufort'' ([[Ισραήλ]])
*''Katyn'' ([[Πολωνία]])
*''Mongol'' ([[Καζακστάν]])
*''12'' ([[Ρωσία]])
| valign="top" |
*'''''Le Mozart des pickpockets'' - Φιλίπ Πολέ-Βιλλάρ'''
*''Om natten'' - Κρίστιαν Ε. κρίστιανσεν, Λουίζ Βεσθ
*''Il Supplente'' - Αντρέα Τζουμπλάν
*''Tanghi Argentini'' - Γκάι Θις, Άντζα Νταέλεμανς
*''The Tonto Woman'' - Ντάνιελ Μπάρμπερ, Μάθιου Μπράουν
|-
! [[Όσκαρ Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων|Ταινία Κινουμένων Σχεδίων]]
! Animation Μικρού Μήκους
|-
| valign="top" |
*'''''[[Ratatouille]]'' - Μπραντ Μπερντ'''
*''Persepolis'' - Μαριάν Σατραπί, Βενσάν Παρονώ
*''Surf's Up'' - Ας Μπράνον, Κρις Μπακ
| valign="top" |
*'''''Peter and the Wolf'' - Σούζι Τίμπλετον, Χιου Βέλχμαν'''
*''I Met the Walrus'' - Τζος Ράσκιν
*''Madame Tutli-Putli'' - Κρις Λάβις, Maciek Szczerbowski
*''Même les pigeons vont au paradis'' - Σαμουέλ Τουρνέ, Βανές Σιμόν
*''Moya lyubov'' - Αλεξάντρ Πετρόφ
|-
! Ντοκιμαντέρ
! Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους
|-
| valign="top" |
*'''''Taxi to the Dark Side'' - Άλεξ Γκίμπνεϋ, Εύα Όρνερ'''
*''No End in Sight'' - Τσαλς Φέργκιουσον, Όντρεϊ Μαρς
*''Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience'' - Ρίτσαρντ Ρόμπινς
*''Sicko'' - Μάικλ Μουρ, Μέγκαν Ο' Χάρα
*''War/Dance'' - Αντρέα Νικς, Σων Φάιν
| valign="top" |
*'''''Freeheld'' - Σύνθια Γουέιντ, Βανέσα Ροθ'''
*''La Corona'' - Αμάντα Μιτσέλι, Ιζαμπέλ Βέγκα
*''Salim Baba'' - Τιμ Στέρνμπεργκ, Φραντσίσκο Μπέλο
*''Sari's Mother'' - Τζέιμς Λόνγκλεϊ
|}
=== Τιμητικά Βραβεία ===
== Παραπομπές ==
|