Προαστιακή Γραμμή Πειραιάς-Χαλκίδα: Διαφορά μεταξύ των αναθεωρήσεων
Περιεχόμενο που διαγράφηκε Περιεχόμενο που προστέθηκε
Χωρίς σύνοψη επεξεργασίας |
|||
Γραμμή 20:
}}
Η '''Προαστιακή Γραμμή Πειραιάς - Χαλκίδα''' του [[Προαστιακός Αθήνας|προαστιακού της Αθήνας]] είναι επίσης γνωστή ως γραμμή '''«[[Σταθμός Πειραιά|Πειραιά]] - [[Σιδηροδρομικός Σταθμός Αθήνας|Αθήνα]] - [[Σιδηροδρομικός Σταθμός Οινόης|Οινόη]] - [[Σιδηροδρομικός σταθμός Χαλκίδας|Χαλκίδας]]»''', η οποία στους χάρτες απεικονίζεται με μπλε χρώμα. Διαθέτει 21 σταθμούς και το
Σήμερα, ξεκινάει από τον σταθμό [[Σταθμός Πειραιά|Πειραιά]], διέρχεται από τον [[Άγιος Ιωάννης Ρέντης|Α. Ι. Ρέντη]], την [[Αθήνα]] τους [[Άγιοι Ανάργυροι Αττικής|Αγίους Αναργύρους]], τις [[Αχαρνές]], συνεχίζει βορειοανατολικά μέχρι το ύψος του [[Άγιος Στέφανος Διονύσου|Άγιο Στέφανο Αττικής]] και μετά βορειοδυτικά μέχρι το σταθμό [[Σιδηροδρομικός Σταθμός Οινόης|Οινόης]], κοντά στο [[Σχηματάρι Βοιωτίας]]. Από το σημείο αυτό, ακολουθεί μια κλάδο της γραμμής Αθηνών - Θεσσαλονίκης και Καλαμπάκας, και περνάει δυτικά του Δηλεσίου, μεσα στο Καλοχώρι-Παντείχι και αφού περάσει το [[Βαθύ Ευβοίας]], καταλήγει στη [[Χαλκίδα]].
|