Σιδηροδρομική γραμμή Θεσσαλονίκης - Φλώρινας: Διαφορά μεταξύ των αναθεωρήσεων
Περιεχόμενο που διαγράφηκε Περιεχόμενο που προστέθηκε
Χωρίς σύνοψη επεξεργασίας |
|||
Γραμμή 34:
==Διαδρομή==
Ο ανατολικός τερματικός της γραμμής Θεσσαλονίκης - Μπίτολας είναι ο [[Νέος Σιδηροδρομικός Σταθμός Θεσσαλονίκης|νέος σιδηροδρομικός σταθμός της Θεσσαλονίκης]]. Αφήνωντας την γραμμή [[Σιδηροδρομική γραμμή Αθηνών - Θεσσαλονίκης|Αθηνών - Θεσσαλονίκης]] στο [[Πλατύ Ημαθίας]], προχωράει κατά μήκος του [[Αλιάκμονας|ποταμού Αλιάκμονα]], μέσα από την [[Αλεξάνδρεια Ημαθίας]], και μετά διέρχεται από τη [[Βέροια]], τη [[Νάουσα]], τη [[Σκύδρα]] και ανεβαίνει προς την [[Έδεσσα]], και κατά μήκος της βόρειας και δυτικής ακτής της [[Λίμνη Βεγορίτιδα|λίμνης Βεγορίτιδας]], φτάνοντας στο [[Αμύνταιο]].
== Σταθμοί ==
|