Οδός Παναγή Τσαλδάρη: Διαφορά μεταξύ των αναθεωρήσεων
Περιεχόμενο που διαγράφηκε Περιεχόμενο που προστέθηκε
μΧωρίς σύνοψη επεξεργασίας |
Χωρίς σύνοψη επεξεργασίας |
||
Γραμμή 14:
Ο δρόμος ξεκινά από την [[Ομόνοια (Αθήνα)|Ομόνοια]] και διέρχεται από την [[Πλατεία Κουμουνδούρου]] και τον αρχαιολογικό χώρο του [[Κεραμεικός|Κεραμεικού]], για να καταλήξει στη [[Λεωφόρος Πειραιώς|Λεωφόρο Πειραιώς]] μετά τη διακλάδωση με την [[Ιερά οδός|Ιερά Οδό]] στον [[Γραμμή Ηλεκτρικού (Μετρό Αθήνας)|ηλεκτρικό σιδηρόδρομο]] στο [[Γκάζι (συνοικία)|Γκάζι]] και το [[Θησείο]].
Ο δρόμος διαχωρίζει νοητά την οικιστική και εμπορική ζώνη των Αθηνών στα ανατολικά από την παραγωγική ζώνη στα δυτικά, όπου αναπτύχθηκαν το [[Μεταξουργείο (συνοικία)|Μεταξουργείο]] και το Γκάζι, με τις πιο οχλούσες χρήσεις να εκτοπίζονται δυτικά
{{commonscat}}
|