Γ΄ Εθνική ποδοσφαίρου ανδρών 2020-2021
H Γ΄ Εθνική Κατηγορία 2020–2021 ήταν η 39η περίοδος της κατηγορίας μετά την επίσημη ίδρυσή της το 1982 και η δεύτερη και τελευταία που αποτελούσε την 4η βαθμίδα του ελληνικού ποδοσφαίρου μετά την αναδιάρθρωση του 2019. Είχε ερασιτεχνικό χαρακτήρα. Υπεύθυνη για την διεξαγωγή του πρωταθλήματος ήταν η Ε.Π.Ο.
Διεξαγωγή Επεξεργασία
Στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας συμμετείχαν 136 ομάδες χωρισμένες σε 10 ομίλους. Μετά από την διακοπή του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας 2019–2020 αποφασίστηκε να υποβιβαστούν μόνο οι ομάδες που είχαν υποβιβαστεί μαθηματικά, ενώ όλοι οι πρωταθλητές προβιβάζονται στη Football League. Η κλήρωση των αγώνων έγινε στις 8 Σεπτεμβρίου 2020, με την έναρξη να γίνεται στις 11 Οκτωβρίου 2020.[1] Για τον 5ο, 6ο και 10ο όμιλο πραγματοποιήθηκε εκ νέου κλήρωση στις 8 Οκτωβρίου 2020, με την έναρξη του πρωταθλήματος να γίνεται μία εβδομάδα αργότερα.
Συμμετοχές Επεξεργασία
Δικαίωμα συμμετοχής στην Γ΄ Εθνική Κατηγορία είχαν όσες παρέμειναν στην κατηγορία την αγωνιστική περίοδο 2019–2020, οι πρωταθλήτριες των 53 Ε.Π.Σ., οι δευτεραθλητές και τριταθλητές των ιδρυτριών Ενώσεων (Ε.Π.Σ. Αθηνών, Ε.Π.Σ. Πειραιά, Ε.Π.Σ. Μακεδονίας), οι δευτεραθλητές των Ε.Π.Σ. Λάρισας και Ε.Π.Σ. Αχαΐας, οι οποίες είναι οι μεγαλύτερες πληθυσμιακά Ενώσεις,[2] καθώς και οι δευτεραθλήτριες ομάδες των 4 Ε.Π.Σ. της Κρήτης (Ε.Π.Σ. Ηρακλείου, Ε.Π.Σ. Λασιθίου, Ε.Π.Σ. Ρεθύμνου, Ε.Π.Σ. Χανίων),[3] ενώ αποφασίστηκε επίσης η άνοδος των δευτεραθλητών της Ε.Π.Σ. Αιτωλοακαρνανίας,[4] της Ε.Π.Σ. Αργολίδας,[5] της Ε.Π.Σ. Θράκης[6] αλλά και του τετραθλητή της Ε.Π.Σ. Μακεδονίας.[7]
Μετά την κλήρωση του πρωταθλήματος προστέθηκε ο Πανιώνιος Σμύρνης που την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο υποβιβάστηκε από τη Super League 1 2019–2020 και δεν δήλωσε συμμετοχή στη Super League 2 2020–2021 και τη Football League 2020–2021,[8] ο Α.Ο. Πλατανιά που δεν δήλωσε συμμετοχή στη Super League 2 2020–2021 και τη Football League 2020–2021 και ο Α.Ο.Κ. Κέρκυρα που την προηγούμενη περίοδο υποβιβάστηκε από τη Super League 2 2019–2020 και δεν δήλωσε συμμετοχή στη Football League 2020–2021, ενώ αποφασίστηκε η άνοδος του Α.Σ. Σαντορίνη 2020 στη Football League 2020–2021 σαν καλύτερος δευτεραθλητής των ομίλων της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας 2019–2020, ώστε να γίνουν 20 οι ομάδες του πρωταθλήματος της Football League 2020–2021.[9]
Κανόνες Προβιβασμού – Υποβιβασμού Επεξεργασία
Οι πρωταθλητές κάθε ομίλου θα αγωνίζονταν στο «ειδικό πρωτάθλημα» για τον προβιβασμό στη Football League, σχηματίζοντας μετά από κλήρωση, 2 ομίλους των 5 ομάδων. 4 συνολικά ομάδες (οι 2 πρώτες κάθε ομίλου του ειδικού πρωταθλήματος) θα προβιβάζονταν στη Football League. Υποβιβάστηκαν οι ομάδες που τερμάτισαν από την 9η θέση και χαμηλότερα σε κάθε όμιλο, εκτός του 1ου και του 10ου, που υποβιβάστηκαν από τη 10η θέση και κάτω.[10]
Πανδημία Covid–19 Επεξεργασία
Το πρωτάθλημα τέθηκε σε αναστολή, με απόφαση της Ε.Π.Ο., στις 3 Νοεμβρίου 2020 λόγω μέτρων περιορισμού της επέκτασης του Covid–19.[11] Στις 7 Απριλίου 2021 αποφασίστηκε η συνέχιση του πρωταθλήματος με αλλαγές στον τρόπο διεξαγωγής του. Συγκεκριμένα, το πρωτάθλημα συνεχίστηκε από το σημείο που διεκόπη με τη διεξαγωγή μόνο ενός γύρου ενώ οι αγώνες μπαράζ για την άνοδο ήταν μονοί και η κάθε ομάδα έδωσε 2 εντός και 2 εκτός έδρας αγώνες. Επίσης, όποια ομάδα δήλωνε ότι δεν επιθυμεί ή δεν δύναται να συνεχίσει, θα υποβιβαζόταν χωρίς ποινές για την αγωνιστική περίοδο 2021–2022. Συνολικά, 132 από τις 136 ομάδες δήλωσαν συμμετοχή στην επανέναρξη του πρωταθλήματος.[12][13]
1ος Όμιλος Επεξεργασία
Ομάδες Επεξεργασία
Στον πρώτο όμιλο συμμετείχαν οι εξής 16 ομάδες:
- ↑ Στις 2 Σεπτεμβρίου 2020 ανακοινώθηκε η συμφωνία μεταξύ του Γ.Σ. Ηρακλή Θεσσαλονίκης και του Α.Σ. Ηρακλή Αμπελοκήπων, ο οποίος ανέβηκε ως τετραθλητής της Ε.Π.Σ. Μακεδονίας.[14] Στις 8 Απριλίου 2021, με γραπτή ανακοίνωση ο Ν.Γ.Σ. Ηρακλής Θεσσαλονίκης 1908 αποκήρυξε τη συμφωνία με την ομάδα του Α.Σ. Ηρακλή Αμπελοκήπων και άρχισε άμεσα την αναζήτηση νέου Α.Φ.Μ. επαγγελματικής ομάδας.[15]
Βαθμολογία Επεξεργασία
Θση | Ομάδα | Αγν | Ν | Ι | Η | ΤΥ | ΤΚ | ΤΔ | Βαθ | Πρόκριση ή υποβιβασμός |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ορφέας Puma Ξάνθης (Q) | 15 | 11 | 2 | 2 | 27 | 11 | +16 | 35 | Πρόκριση στο Ειδικό πρωτάθλημα ανόδου |
2 | Ηρακλής[a] (P) | 15 | 10 | 3 | 2 | 32 | 7 | +25 | 33 | Άνοδος στη Super League 2 |
3 | Αετός Ορφανού | 15 | 8 | 4 | 3 | 27 | 11 | +16 | 28 | |
4 | Πανδραμαϊκός | 15 | 8 | 2 | 5 | 20 | 13 | +7 | 26 | |
5 | Ένωση Αλεξανδρούπολης | 15 | 7 | 4 | 4 | 22 | 16 | +6 | 25 | |
6 | Απόλλων Παραλιμνίου | 15 | 7 | 3 | 5 | 18 | 12 | +6 | 24 | |
7 | Νέστος Χρυσούπολης | 15 | 6 | 6 | 3 | 15 | 9 | +6 | 24 | |
8 | Νέος Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου | 15 | 7 | 1 | 7 | 17 | 22 | −5 | 22 | |
9 | Άρης Αβάτου | 15 | 6 | 3 | 6 | 20 | 12 | +8 | 21 | |
10 | Εθνικός Σοχού | 15 | 4 | 8 | 3 | 18 | 13 | +5 | 20 | |
11 | Α.Ε. Ευόσμου (Y) | 15 | 5 | 5 | 5 | 16 | 18 | −2 | 20 | Υποβιβασμός στο Τοπικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα |
12 | Ελπίδα Σαπών (Y) | 15 | 5 | 4 | 6 | 16 | 18 | −2 | 19 | |
13 | Α.Ε. Αμπελοκήπων Δράμας (Y) | 15 | 5 | 2 | 8 | 18 | 29 | −11 | 17 | |
14 | Α.Ε. Διδυμοτείχου (Y) | 15 | 5 | 1 | 9 | 17 | 21 | −4 | 16 | |
15 | Αναγέννηση Θαλασσιάς (Y) | 15 | 2 | 0 | 13 | 9 | 38 | −29 | 6 | |
16 | Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου (Y) | 15 | 0 | 0 | 15 | 2 | 44 | −42 | 0 | Αποχώρησε |
(P) Προβιβάστηκε; (Q) Προκρίθηκε στην φάση που αναφέρεται; (Y) Υποβιβασμός
Σημειώσεις:
- ↑ Στις 2 Σεπτεμβρίου 2020 ανακοινώθηκε η συμφωνία μεταξύ του Γ.Σ. Ηρακλή Θεσσαλονίκης και του Α.Σ. Ηρακλή Αμπελοκήπων, ο οποίος ανέβηκε ως τετραθλητής της Ε.Π.Σ. Μακεδονίας. Στις 8 Απριλίου 2021, με γραπτή ανακοίνωση ο Ν.Γ.Σ. Ηρακλής Θεσσαλονίκης 1908 αποκήρυξε τη συμφωνία με την ομάδα του Α.Σ. Ηρακλή Αμπελοκήπων και άρχισε άμεσα την αναζήτηση νέου Α.Φ.Μ. επαγγελματικής ομάδας.
2ος Όμιλος Επεξεργασία
Ομάδες Επεξεργασία
Στον δεύτερο όμιλο συμμετέχουν οι εξής 15 ομάδες:
Βαθμολογία Επεξεργασία
Θση | Ομάδα | Αγν | Ν | Ι | Η | ΤΥ | ΤΚ | ΤΔ | Βαθ | Πρόκριση ή υποβιβασμός |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ποσειδώνας Νέας Μηχανιώνας (Q) | 14 | 12 | 2 | 0 | 27 | 6 | +21 | 38 | Πρόκριση στο Ειδικό πρωτάθλημα ανόδου |
2 | Θύελλα Σαρακηνών | 14 | 8 | 2 | 4 | 23 | 15 | +8 | 26 | |
3 | Θερμαϊκός Θέρμης | 14 | 8 | 1 | 5 | 24 | 18 | +6 | 25 | |
4 | Αγροτικός Αστέρας | 14 | 8 | 1 | 5 | 23 | 21 | +2 | 25 | |
5 | Μακεδονικός | 14 | 6 | 6 | 2 | 27 | 10 | +17 | 24 | |
6 | Αναγέννηση Γιαννιτσών | 14 | 7 | 1 | 6 | 23 | 15 | +8 | 22 | |
7 | Αναγέννηση Πλαγιάς | 14 | 6 | 4 | 4 | 20 | 12 | +8 | 22 | |
8 | Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων Ημαθίας | 14 | 6 | 3 | 5 | 20 | 18 | +2 | 21 | |
9 | Εδεσσαϊκός | 14 | 6 | 3 | 5 | 16 | 19 | −3 | 21 | |
10 | Νίκη Αγκαθιάς (Y) | 14 | 6 | 2 | 6 | 15 | 16 | −1 | 20 | Υποβιβασμός στο Τοπικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα |
11 | Νέος Π.Ο. Νέας Καλλικράτειας (Y) | 14 | 4 | 3 | 7 | 15 | 20 | −5 | 15 | |
12 | Αετός Βαρβάρας (Y) | 14 | 4 | 2 | 8 | 21 | 27 | −6 | 14 | |
13 | Εθνικός Γιαννιτσών (Y) | 14 | 3 | 2 | 9 | 17 | 26 | −9 | 11 | |
14 | Π.Α.Ο. Κουφαλίων (Y) | 14 | 1 | 5 | 8 | 8 | 22 | −14 | 8 | |
15 | Π.Α.Ο.Κ. Αλεξάνδρειας (Y) | 14 | 1 | 1 | 12 | 11 | 45 | −34 | 4 |
3ος Όμιλος Επεξεργασία
Ομάδες Επεξεργασία
Στον τρίτο όμιλο συμμετέχουν οι εξής 15 ομάδες:
Βαθμολογία Επεξεργασία
Θση | Ομάδα | Αγν | Ν | Ι | Η | ΤΥ | ΤΚ | ΤΔ | Βαθ | Πρόκριση ή υποβιβασμός |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Αναγέννηση Καρδίτσας (Q) | 14 | 12 | 2 | 0 | 40 | 5 | +35 | 38 | Πρόκριση στο Ειδικό πρωτάθλημα ανόδου |
2 | Α.Ε. Καρίτσας (Y) | 14 | 11 | 2 | 1 | 28 | 7 | +21 | 35 | Υποβιβασμός στο Τοπικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα |
3 | Εθνικός Νέου Κεραμιδίου | 14 | 8 | 1 | 5 | 16 | 17 | −1 | 25 | |
4 | Αετός Μακρυχωρίου | 14 | 7 | 3 | 4 | 24 | 11 | +13 | 24 | |
5 | Φ.Σ. Κοζάνη | 14 | 6 | 5 | 3 | 17 | 15 | +2 | 23 | |
6 | Ατρόμητος Παλαμά | 14 | 6 | 4 | 4 | 17 | 14 | +3 | 22 | |
7 | Ηρακλής Λάρισας | 14 | 6 | 2 | 6 | 23 | 15 | +8 | 20 | |
8 | Π.Ο. Φήκης | 14 | 6 | 2 | 6 | 22 | 17 | +5 | 20 | |
9 | Π.Ο. Ελασσόνας | 14 | 5 | 4 | 5 | 16 | 16 | 0 | 19 | |
10 | Α.Ο. Σελλάνων (Y) | 14 | 5 | 1 | 8 | 15 | 15 | 0 | 16 | Υποβιβασμός στο Τοπικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα |
11 | Δίας Δίου (Y) | 14 | 3 | 4 | 7 | 11 | 23 | −12 | 13 | |
12 | Ερμής Αμυνταίου (Y) | 14 | 3 | 3 | 8 | 12 | 36 | −24 | 12 | |
13 | Α.Σ. Μετέωρα (Y) | 14 | 2 | 4 | 8 | 11 | 24 | −13 | 10 | |
14 | Οικονόμος Τσαριτσάνης (Y) | 14 | 2 | 3 | 9 | 14 | 29 | −15 | 9 | |
15 | Μακεδονικός Φούφα (Y) | 14 | 3 | 0 | 11 | 12 | 34 | −22 | 9 |
4ος Όμιλος Επεξεργασία
Ομάδες Επεξεργασία
Στον τέταρτο όμιλο συμμετέχουν οι εξής 11 ομάδες:
Βαθμολογία Επεξεργασία
Θση | Ομάδα | Αγν | Ν | Ι | Η | ΤΥ | ΤΚ | ΤΔ | Βαθ | Πρόκριση ή υποβιβασμός |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Διαγόρας Στεφανοβίκειου (Q) | 10 | 6 | 2 | 2 | 20 | 8 | +12 | 20 | Πρόκριση στο Ειδικό πρωτάθλημα ανόδου |
2 | Ηρακλής Ψαχνών (Y) | 10 | 6 | 2 | 2 | 17 | 9 | +8 | 20 | Υποβιβασμός στο Τοπικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα |
3 | Α.Ο. Υπάτου | 10 | 4 | 6 | 0 | 11 | 3 | +8 | 18 | |
4 | Α.Ο. Νέας Αρτάκης | 10 | 4 | 4 | 2 | 15 | 10 | +5 | 16 | |
5 | Αμβρυσσέας Διστόμου | 10 | 4 | 2 | 4 | 8 | 11 | −3 | 14 | |
6 | Δήμητρα Ευξεινούπολης | 10 | 3 | 4 | 3 | 8 | 7 | +1 | 13 | |
7 | Θησέας Αγριάς | 10 | 2 | 6 | 2 | 14 | 13 | +1 | 12 | |
8 | Α.Π.Ο. Αταλάντη | 10 | 3 | 2 | 5 | 15 | 15 | 0 | 11 | |
9 | Φωκικός Άμφισσας (Y) | 10 | 3 | 2 | 5 | 9 | 14 | −5 | 11 | Υποβιβασμός στο Τοπικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα |
10 | Γ.Σ. Αλμυρού (Y) | 10 | 2 | 4 | 4 | 7 | 10 | −3 | 10 | |
11 | Οπούντιος Μαρτίνου (Y) | 10 | 1 | 0 | 9 | 1 | 25 | −24 | 3 | Αποχώρησε |
5ος Όμιλος Επεξεργασία
Ομάδες Επεξεργασία
Στον πέμπτο όμιλο συμμετέχουν οι εξής 14 ομάδες:
- ↑ Ο Α.Ο.Κ. Κέρκυρα την προηγούμενη περίοδο υποβιβάστηκε από τη Σούπερ Λιγκ 2, ωστόσο δε δήλωσε συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ της νέας περιόδου. Τελικά δήλωσε συμμετοχή στην Γ΄ Εθνική και θα μετέχει στον 5ο όμιλο στη θέση του Σουλίου Παραμυθιάς που δε δήλωσε συμμετοχή και θα τον αντικαταστήσει στο πρόγραμμα που ήδη είχε κληρωθεί, χωρίς να υπάρξει νέα κλήρωση.[17]
Βαθμολογία Επεξεργασία
Θση | Ομάδα | Αγν | Ν | Ι | Η | ΤΥ | ΤΚ | ΤΔ | Βαθ | Πρόκριση ή υποβιβασμός |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Αχέρων Καναλακίου (Q) | 13 | 11 | 1 | 1 | 31 | 7 | +24 | 34 | Πρόκριση στο Ειδικό πρωτάθλημα ανόδου |
2 | Α.Ε. Λευκίμμης | 13 | 8 | 4 | 1 | 18 | 7 | +11 | 28 | |
3 | Τηλυκράτης Λευκάδας | 13 | 8 | 2 | 3 | 19 | 8 | +11 | 26 | |
4 | Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης | 13 | 6 | 3 | 4 | 21 | 12 | +9 | 21 | |
5 | Ο.Φ. Αγίου Ματθαίου | 13 | 6 | 2 | 5 | 15 | 18 | −3 | 20 | |
6 | Παναγρινιακός | 13 | 5 | 4 | 4 | 16 | 12 | +4 | 19 | |
7 | Αναγέννηση Άρτας | 13 | 5 | 3 | 5 | 12 | 11 | +1 | 18 | |
8 | Αμβρακικός Λουτρού | 13 | 5 | 3 | 5 | 9 | 10 | −1 | 18 | |
9 | Θύελλα Κατσικά (Y) | 13 | 4 | 3 | 6 | 10 | 19 | −9 | 15 | Υποβιβασμός στο Τοπικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα |
10 | Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας Καστοριάς (Y) | 13 | 4 | 2 | 7 | 12 | 16 | −4 | 14 | |
11 | Α.Ο.Κ. Κέρκυρα (Y) | 13 | 4 | 1 | 8 | 11 | 25 | −14 | 13 | |
12 | Α.Ε. Μεσολογγίου (Y) | 13 | 3 | 2 | 8 | 6 | 17 | −11 | 11 | |
13 | Π.Α.Σ. Πρέβεζα[a] (Y) | 13 | 2 | 6 | 5 | 10 | 14 | −4 | 9 | |
14 | Θύελλα Μοναστηρακίου (Y) | 13 | 1 | 2 | 10 | 16 | 30 | −14 | 5 |
6ος Όμιλος Επεξεργασία
Ομάδες Επεξεργασία
Στον έκτο όμιλο συμμετέχουν οι εξής 11 ομάδες:
- ↑ Η «Αθλητική Ένωση Μυκόνου» προήλθε από μετονομασία του Α.Σ. Άνω Μερά Μυκόνου που την προηγούμενη περίοδο είχε καταλάβει τη 10η θέση του 5ου ομίλου της Γ Εθνικής και συγχωνεύτηκε με τον Α.Ο. Μυκόνου.[19]
- ↑ Ο Πανιώνιος την προηγούμενη περίοδο υποβιβάστηκε από το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 1 και ακολούθως δε δήλωσε συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2 και της Φούτμπολ Λιγκ. Υποβιβάστηκε απευθείας στην Γ΄ Εθνική, κινδυνεύοντας αρχικά με απευθείας υποβιβασμό στο τοπικό πρωτάθλημα της ΕΠΣ Αθηνών καθώς η κλήρωση του πρωταθλήματος είχε ήδη ολοκληρωθεί, αλλά με την απόφαση της ΕΠΟ για τον προβιβασμό του Α.Σ. Σαντορίνη 2020 στη Φούτμπολ Λιγκ,[20] κάλυψε τη θέση του στην Γ΄ Εθνική και στο πρόγραμμα του πρωταθλήματος που είχε ήδη κληρωθεί.[21]
Βαθμολογία Επεξεργασία
Θση | Ομάδα | Αγν | Ν | Ι | Η | ΤΥ | ΤΚ | ΤΔ | Βαθ | Πρόκριση ή υποβιβασμός |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Πανιώνιος (Q) | 10 | 8 | 2 | 0 | 20 | 7 | +13 | 26 | Πρόκριση στο Ειδικό πρωτάθλημα ανόδου |
2 | Γ.Σ. Ηλιούπολης | 10 | 8 | 1 | 1 | 21 | 9 | +12 | 25 | |
3 | Χαραυγιακός Ηλιούπολης | 10 | 5 | 2 | 3 | 17 | 14 | +3 | 17 | |
4 | Προοδευτική | 10 | 5 | 1 | 4 | 14 | 10 | +4 | 16 | |
5 | Φωστήρας Ταύρου | 10 | 5 | 0 | 5 | 13 | 12 | +1 | 15 | |
6 | Εθνικός Πειραιώς | 10 | 3 | 2 | 5 | 9 | 13 | −4 | 11 | |
7 | Α.Ε. Μυκόνου | 10 | 3 | 1 | 6 | 10 | 12 | −2 | 10 | |
8 | Αήττητος Σπάτων | 10 | 2 | 4 | 4 | 6 | 11 | −5 | 10 | |
9 | Γ.Σ. Μαρκό (Y) | 10 | 2 | 3 | 5 | 6 | 12 | −6 | 9 | Υποβιβασμός στο Τοπικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα |
10 | Α.Ε. Μοσχάτου (Y) | 10 | 2 | 3 | 5 | 8 | 17 | −9 | 9 | |
11 | Πανναξιακός (Y) | 10 | 2 | 1 | 7 | 8 | 15 | −7 | 7 |
7ος Όμιλος Επεξεργασία
Ομάδες Επεξεργασία
Στον έβδομο όμιλο συμμετέχουν οι εξής 13 ομάδες:
- ↑ O Π.Σ. Ναύπλιο 2017 που την προηγούμενη περίοδο τερμάτισε στην 11η θέση του 7ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής συγχωνεύτηκε με τον Α.Σ. Πανναυπλιακός - Ηρακλής που αγωνιζόταν στην Α1 Κατηγορία ΕΠΣ Αργολίδας και δημιούργησαν τον Πανναυπλιακό 2017.[22]
- ↑ O Μολαϊκός τερμάτισε στην 3η θέση του πρωταθλήματος ΕΠΣ Λακωνίας την προηγούμενη περίοδο, ωστόσο αναπλήρωσε τη θέση του Π.Σ. Σπάρτη που την προηγούμενη περίοδο τερμάτισε στη 2η θέση του 7ου ομίλου της Γ Εθνικής και δε δήλωσε συμμετοχή στο πρωτάθλημα της περιόδου 2020-21, καθώς και του Αμυκλιακού που σαν πρώτος επιλαχών (2η θέση στο πρωτάθλημα ΕΠΣ Λακωνίας) δε δήλωσε συμμετοχή.[23]
Βαθμολογία Επεξεργασία
Θση | Ομάδα | Αγν | Ν | Ι | Η | ΤΥ | ΤΚ | ΤΔ | Βαθ | Πρόκριση ή υποβιβασμός |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Α.Ε. Κηφισιάς (Q) | 12 | 11 | 0 | 1 | 28 | 5 | +23 | 33 | Πρόκριση στο Ειδικό πρωτάθλημα ανόδου |
2 | Π.Α.Ο. Ρουφ | 12 | 8 | 1 | 3 | 19 | 9 | +10 | 25 | |
3 | Α.Ε. Ερμιονίδας | 12 | 6 | 4 | 2 | 16 | 10 | +6 | 22 | |
4 | Α.Ο. Αγίου Ιεροθέου | 12 | 6 | 3 | 3 | 19 | 10 | +9 | 21 | |
5 | Παναρκαδικός | 12 | 5 | 2 | 5 | 8 | 9 | −1 | 17 | |
6 | Άρης Σκάλας | 12 | 3 | 7 | 2 | 10 | 11 | −1 | 16 | |
7 | Ερμής Μελιγούς | 12 | 4 | 3 | 5 | 9 | 11 | −2 | 15 | |
8 | Φοίνικας Νέας Επιδαύρου | 12 | 4 | 3 | 5 | 10 | 16 | −6 | 15 | |
9 | Πανγυθεατικός (Y) | 12 | 4 | 2 | 6 | 15 | 10 | +5 | 14 | Υποβιβασμός στο Τοπικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα |
10 | Μολαϊκός (Y) | 12 | 3 | 5 | 4 | 10 | 14 | −4 | 14 | |
11 | Ατρόμητος Χιλιομοδίου (Y) | 12 | 2 | 2 | 8 | 9 | 25 | −16 | 8 | |
12 | Κορωνίδα Κοιλάδας (Y) | 12 | 1 | 4 | 7 | 9 | 18 | −9 | 7 | |
13 | Πανναυπλιακός 2017 (Y) | 12 | 1 | 4 | 7 | 8 | 22 | −14 | 7 |
8ος Όμιλος Επεξεργασία
Ομάδες Επεξεργασία
Στον όγδοο όμιλο συμμετέχουν οι εξής 12 ομάδες:
Βαθμολογία Επεξεργασία
Θση | Ομάδα | Αγν | Ν | Ι | Η | ΤΥ | ΤΚ | ΤΔ | Βαθ | Πρόκριση ή υποβιβασμός |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Θύελλα Ραφήνας (Q) | 11 | 7 | 4 | 0 | 24 | 6 | +18 | 25 | Πρόκριση στο Ειδικό πρωτάθλημα ανόδου |
2 | Αιολικός Μυτιλήνης | 11 | 8 | 1 | 2 | 17 | 6 | +11 | 25 | |
3 | Α.Ο. Πυλίου Κω | 11 | 6 | 1 | 4 | 13 | 8 | +5 | 19 | |
4 | Αίας Σαλαμίνας | 11 | 5 | 3 | 3 | 15 | 8 | +7 | 18 | |
5 | Α.Ο. Καραβά Πειραιά | 11 | 5 | 3 | 3 | 16 | 10 | +6 | 18 | |
6 | Αστέρας Βάρης | 11 | 4 | 5 | 2 | 18 | 9 | +9 | 17 | |
7 | Πανελευσινιακός | 11 | 5 | 1 | 5 | 20 | 14 | +6 | 16 | |
8 | Α.Π.Ο. Κερατσίνι | 11 | 4 | 2 | 5 | 11 | 13 | −2 | 14 | |
9 | Ακράτητος Άνω Λιοσίων (Y) | 11 | 3 | 3 | 5 | 12 | 16 | −4 | 12 | Υποβιβασμός στο Τοπικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα |
10 | Αετός Λουτρών (Y) | 11 | 1 | 6 | 4 | 10 | 20 | −10 | 9 | |
11 | Μικρασιατική Χίου (Y) | 11 | 1 | 3 | 7 | 5 | 21 | −16 | 6 | |
12 | Πυθαγόρας Κοντακαίικων (Y) | 11 | 0 | 2 | 9 | 12 | 42 | −30 | 2 |
9ος Όμιλος Επεξεργασία
Ομάδες Επεξεργασία
Στον ένατο όμιλο συμμετέχουν οι εξής 13 ομάδες:
Βαθμολογία Επεξεργασία
Θση | Ομάδα | Αγν | Ν | Ι | Η | ΤΥ | ΤΚ | ΤΔ | Βαθ | Πρόκριση ή υποβιβασμός |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Α.Π.Σ. Ζάκυνθος 1961 (Q) | 12 | 7 | 5 | 0 | 18 | 9 | +9 | 26 | Πρόκριση στο Ειδικό πρωτάθλημα ανόδου |
2 | Διαγόρας Βραχνέικων | 12 | 7 | 2 | 3 | 16 | 10 | +6 | 23 | |
3 | Αίας Γαστούνης | 12 | 6 | 4 | 2 | 21 | 12 | +9 | 22 | |
4 | Παναιγιάλειος | 12 | 6 | 3 | 3 | 12 | 8 | +4 | 21 | |
5 | Εθνικός Σκουλικάδου | 12 | 6 | 2 | 4 | 16 | 11 | +5 | 20 | |
6 | Παμβουπρασιακός Βάρδας | 12 | 5 | 5 | 2 | 10 | 8 | +2 | 20 | |
7 | Ναυπακτιακός Αστέρας | 12 | 5 | 4 | 3 | 16 | 7 | +9 | 19 | |
8 | Α.Ο. Διαβολιτσίου | 12 | 5 | 2 | 5 | 13 | 14 | −1 | 17 | |
9 | Αχαϊκή (Y) | 12 | 4 | 5 | 3 | 8 | 9 | −1 | 17 | Υποβιβασμός στο Τοπικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα |
10 | Πάμισος Μεσσήνης (Y) | 12 | 3 | 3 | 6 | 7 | 10 | −3 | 12 | |
11 | Θύελλα Πατρών (Y) | 12 | 2 | 2 | 8 | 16 | 24 | −8 | 8 | |
12 | Παλληξουριακός (Y) | 12 | 2 | 1 | 9 | 5 | 17 | −12 | 7 | |
13 | Α.Ο. Τσιλιβή (Y) | 12 | 0 | 2 | 10 | 5 | 23 | −18 | 2 |
10ος Όμιλος Επεξεργασία
Ομάδες Επεξεργασία
Στον δέκατο όμιλο συμμετέχουν οι εξής 16 ομάδες:
- ↑ O Α.Ο. Πλατανιά Χανίων που την προηγούμενη περίοδο αγωνίστηκε στη Σούπερ Λιγκ 2 δε δήλωσε συμμετοχή στο νέο πρωτάθλημα,[24] αλλά ούτε και στο πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ, με κίνδυνο τον υποβιβασμό στο τοπικό πρωτάθλημα καθώς είχε πραγματοποιηθεί ήδη η κλήρωση της Γ΄ Εθνικής.[25]. Τελικά η Εκτελεστική Επιτροπή της ΕΠΟ αποδέχτηκε τη συμμετοχή του στον 10 όμιλο της Γ΄ Εθνικής ως 16η ομάδα, χωρίς να υπάρχει νέα κλήρωση καθώς θα πάρει τη θέση του ρεπό στο πρόγραμμα που είχε ήδη κληρωθεί.[26]
Βαθμολογία Επεξεργασία
Θση | Ομάδα | Αγν | Ν | Ι | Η | ΤΥ | ΤΚ | ΤΔ | Βαθ | Πρόκριση ή υποβιβασμός |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ηρόδοτος (Q) | 15 | 11 | 3 | 1 | 30 | 9 | +21 | 36 | Πρόκριση στο Ειδικό πρωτάθλημα ανόδου |
2 | Α.Ο. Αγίου Νικολάου | 15 | 11 | 1 | 3 | 31 | 12 | +19 | 34 | |
3 | Π.Ο. Ατσαλένιου | 15 | 9 | 4 | 2 | 25 | 15 | +10 | 31 | |
4 | Αλμυρός Γαζίου | 15 | 8 | 4 | 3 | 35 | 14 | +21 | 28 | |
5 | ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ | 15 | 8 | 4 | 3 | 30 | 14 | +16 | 28 | |
6 | Γιούχτας Αρχανών | 15 | 7 | 6 | 2 | 22 | 12 | +10 | 27 | |
7 | Άρης Σούδας | 15 | 7 | 3 | 5 | 23 | 17 | +6 | 24 | |
8 | Α.Ο. Πόρου | 15 | 7 | 2 | 6 | 17 | 19 | −2 | 23 | |
9 | Αναγέννηση Ιεράπετρας | 15 | 7 | 1 | 7 | 33 | 29 | +4 | 22 | |
10 | Α.Ε. Νεάπολης Λασιθίου | 15 | 7 | 1 | 7 | 16 | 18 | −2 | 22 | |
11 | Ρεθυμνιακός (Y) | 15 | 7 | 0 | 8 | 21 | 20 | +1 | 21 | Υποβιβασμός στο Τοπικό Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα |
12 | Α.Ο. Δαμάστας (Y) | 15 | 5 | 3 | 7 | 20 | 20 | 0 | 18 | |
13 | Νέος Αστέρας Ρεθύμνου (Y) | 15 | 5 | 0 | 10 | 19 | 29 | −10 | 15 | |
14 | Α.Ο. Πλατανιά Χανίων (Y) | 15 | 1 | 2 | 12 | 8 | 29 | −21 | 5 | |
15 | Α.Ο. Παλαιόχωρας (Y) | 14 | 2 | 0 | 12 | 6 | 39 | −33 | 6 | Αποχώρησε από το πρωτάθλημα |
16 | Άρης Ρεθύμνου (Y) | 14 | 0 | 0 | 14 | 1 | 41 | −40 | 0 |
Ειδικό πρωτάθλημα ανόδου Επεξεργασία
Βόρειος όμιλος Επεξεργασία
Βαθμολογία Επεξεργασία
Θση | Ομάδα | Αγν | Ν | Ι | Η | ΤΥ | ΤΚ | ΤΔ | Βαθ | Πρόκριση ή υποβιβασμός |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Αναγέννηση Καρδίτσας (P) | 4 | 3 | 1 | 0 | 9 | 4 | +5 | 10 | Άνοδος στη Super League 2 |
2 | Ορφέας Puma Ξάνθης[a] | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 7 | |
3 | Αχέρων Καναλακίου | 4 | 2 | 0 | 2 | 8 | 5 | +3 | 6 | |
4 | Ποσειδώνας Νέας Μηχανιώνας | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 5 | −1 | 5 | |
5 | Διαγόρας Στεφανοβίκειου | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 10 | −8 | 0 |
- ↑ Ο Ορφέας Ξάνθης αν και αγωνιστικά ανέβηκε, δεν δήλωσε συμμετοχή στην Σούπερ Λιγκ 2, λόγω αδυναμιών.
Νότιος όμιλος Επεξεργασία
Βαθμολογία Επεξεργασία
Θση | Ομάδα | Αγν | Ν | Ι | Η | ΤΥ | ΤΚ | ΤΔ | Βαθ | Πρόκριση ή υποβιβασμός |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Κηφισιά (P) | 4 | 4 | 0 | 0 | 8 | 0 | +8 | 12 | Άνοδος στη Super League 2 |
2 | Ηρόδοτος (P) | 4 | 2 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 7 | |
3 | Πανιώνιος[a] | 4 | 2 | 0 | 2 | 3 | 3 | 0 | 6 | |
4 | Ζάκυνθος (P) | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 7 | −4 | 3 | Άνοδος στη Super League 2 |
5 | Θύελλα Ραφήνας | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 5 | −4 | 1 |
- ↑ Ο Πανιώνιος αν και προσκλήθηκε από την ομοσπονδία για αναπλήρωση κενών θέσεων, τελικά θα παραμείνει στην Γ' Εθνική, λόγω χρεών.
Παραπομπές Επεξεργασία
- ↑ team, Onsports (8 Σεπτεμβρίου 2020). «Κλήρωση Γ' Εθνικής: Στις 11/10 η σέντρα - Όλο το πρόγραμμα». Onsports.gr. Ανακτήθηκε στις 18 Οκτωβρίου 2020.
- ↑ Αποφάσεις Εκτελεστικής Επιτροπής epo.gr
- ↑ «Δελτίο Τύπου epo.gr». Αρχειοθετήθηκε από το πρωτότυπο στις 23 Οκτωβρίου 2020. Ανακτήθηκε στις 18 Οκτωβρίου 2020.
- ↑ «Στη Γ΄ Εθνική ο Παναγρινιακός! agrinionews.gr». Αρχειοθετήθηκε από το πρωτότυπο στις 19 Οκτωβρίου 2020. Ανακτήθηκε στις 18 Οκτωβρίου 2020.
- ↑ Sport (SO), Argonafplia (19 Αυγούστου 2020). «Γ' Εθνική: Ο Φοίνικας Νέας Επιδαύρου ευχαριστεί την ΕΠΣ Αργολίδας και τον πρόεδρό της Βασ.Σιδέρη». Argonafplia Sport. Ανακτήθηκε στις 11 Ιανουαρίου 2024.
- ↑ Καραγιάννης, Κώστας (20 Αυγούστου 2020). «Είναι επίσημο! Ανακοινώθηκε από την ΕΠΣ Θράκης η άνοδος (και) της Ελπίδας Σαπών στη Γ' Εθνική | Thrakisports». Ανακτήθηκε στις 11 Ιανουαρίου 2024.
- ↑ «Ο Ηρακλής Αμπελοκήπων στην Γ Εθνική». www.metrosport.gr. Ανακτήθηκε στις 11 Ιανουαρίου 2024.
- ↑ Πανιώνιος: Πέφτει στην ερασιτεχνική Γ΄εθνική kathimerini.gr
- ↑ Ανέβηκε ο ΑΣ Σαντορίνης στη Football League! onsports.gr
- ↑ Ομαδα, Συντακτικη. «Γ' Εθνική – Προβιβασμός, υποβιβασμός ομάδων». stoplekto.gr. Ανακτήθηκε στις 18 Οκτωβρίου 2020.
- ↑ «EPO - Hellenic Football Federation». www.epo.gr. Ανακτήθηκε στις 17 Απριλίου 2021.
- ↑ «EPO - Hellenic Football Federation». www.epo.gr. Ανακτήθηκε στις 17 Απριλίου 2021.
- ↑ «Γ' Εθνική: Επιτέλους επιστρέφει - Τι ισχύει για άνοδο και υποβιβασμό». Mikriliga.com. 9 Απριλίου 2021. Ανακτήθηκε στις 17 Απριλίου 2021.
- ↑ «Ηρακλής για τη δημιουργία της νέας ομάδας: «Αυτά περιλαμβάνει η συνεργασία μας με τους Αμπελόκηπους»».
- ↑ «Ο Ηρακλής δεν παίζει πια στη Γ' εθνική». www.makthes.gr. Ανακτήθηκε στις 2 Μαΐου 2023.
- ↑ Τράμπα στη Γ' Εθνική: Αναγ. Καρδίτσας αντί Μακρυχωρίου almyros.gr
- ↑ Δήλωσε συμμετοχή στη Γ΄ Εθνική ο ΑΟΚ Κέρκυρα enimerosi.com
- ↑ «Η απόφαση για το ΠΑΣ Πρέβεζα- Αναγέννηση Άρτας». mikriliga.gr. https://www.mikriliga.com/epo-i-apofasi-gia-to-pas-preveza-anagennisi-artas/.
- ↑ «Αυτό είναι το πλάνο της συγχώνευσης του ΑΟ Μυκόνου και της Άνω Μεράς». sportcyclades.gr. 11 Ιουλίου 2020.[νεκρός σύνδεσμος]
- ↑ Ανέβηκε ο ΑΣ Σαντορίνης στη Football League! onsports.gr
- ↑ Γ’ Εθνική: Το πρόγραμμα του 6ου ομίλου με Πανιώνιο onsports.gr
- ↑ Πανναυπλιακός και Ναύπλιο 2017 γίνονται μία ομάδα palabourtzi.gr
- ↑ «Μολαϊκός: Ένας ακόμα «πρέσβης» της Λακωνίας στη Γ΄ Εθνική!». apela.gr. 10 Σεπτεμβρίου 2020.
- ↑ Πλατανιάς: Αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα! fosonline.gr
- ↑ Ούτε Football League ο Πλατανιάς… ολοταχώς για Τοπικό goalpost.gr
- ↑ Γ’ Εθνική: Το πρόγραμμα του 10ου ομίλου με τον Πλατανιά onsports.gr