Άνοιγμα κυρίου μενού

Το κύπελλο Ελλάδας του 1947 ήταν το πέμπτο από την καθιέρωση του θεσμού και διεξήχθη μετά από 6 χρόνια διακοπής της διοργάνωσης, λόγω του 2ου παγκοσμίου πολέμου. Οι πρώτοι αγώνες έγιναν την Κυριακή 13 Οκτωβρίου 1946. Τον τίτλο κατέκτησε ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά στην ιστορία του επικρατώντας στον τελικό που διεξήχθη στο στάδιο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας του Ηρακλή με σκορ 5-0.

Κύπελλο Ελλάδας 1944-47
ΧώραFlag of Greece.svg Ελλάδα
Κατάταξη
Πρώτη θέσηΟλυμπιακός (1ος τίτλος)
Δεύτερη θέσηΗρακλής
1940-41

Πίνακας περιεχομένων

ΣυμμετοχέςΕπεξεργασία

Στο Κύπελλο Ελλάδος 1946-47 δήλωσαν συμμετοχή 96 ομάδες, από τις οποίες 24 της ΕΠΣ Αθήνας, 16 της ΕΠΣ Πειραιά, 13 της Θεσσαλονίκης και 43 επαρχιακές, ως εξής:

Προκριματική φάσηΕπεξεργασία

ΕΠΣ ΑθήναςΕπεξεργασία

  • Α΄ φάση
    • Χωρίς αγώνες: Παναθηναϊκός, ΑΕΚ, Αστήρ Αθηνών, Απόλλων Αθηνών, Φωστήρ Ταύρου, Πανιώνιος, Αθηναϊκός
    • 1η αγωνιστική
      • Δάφνη Αθηνών - Καλλιθαϊκός: 6-0
      • Αρμενική - Υπεροχή Νεαπόλεως: 2-1
      • Βικτώρια - Αττικός: 2-1 (παρ.)
      • Πρόοδος Πατησίων - ΑΕΝ Ιωνίας: 1-0
      • Εθνικός Αστήρ Καισαριανής - Άφοβος: 3-1 (παρ.)
    • 2η αγωνιστική
      • Έσπερος Καλλιθέας - Βικτώρια: 1-0
      • Μικρασιατική - Αρμενική: 1-2
      • Άρης Αθηνών - Δάφνη Αθ.: 2-1
      • Πανερυθραϊκός - ΑΕ Αγ. Δημητρίου (Δάφνης): 3-0
      • Πρόοδος Πατησίων - Ατρόμητος Αθ.: 1-0
      • Ηλυσιακός - Εθνικός Αστήρ: 3-0
    • 3η αγωνιστική
      • Πρόοδος Πατησίων - Ηλυσιακός: 0-1
      • Έσπερος Καλλιθέας - Αρμενική: 3-0
      • Πανερυθραϊκός - Άρης Αθηνών: 1-1, στον επαναληπτικό νίκησε ο Άρης
  • Β΄ φάση
    • Χωρίς αγώνες: Παναθηναϊκός, ΑΕΚ, Αστήρ Αθηνών,
    • 1η αγωνιστική
      • Απόλλων - Ηλυσιακός: 5-0
      • Φωστήρ - Άρης Αθηνών: 3-4
      • Πανιώνιος - Έσπερος: 2-2, 5-3
      • Αθηναϊκός - Παγκράτι: 2-0
    • 2η αγωνιστική
      • Απόλλων - Αθηναϊκός: 3-0
      • Πανιώνιος - Άρης Αθηνών: 1-4
    • 3η αγωνιστική
      • Άρης Αθηνών - Απόλλων Αθηνών: 3-2
  • Πρόκριση στους 16: ΑΕΚ, Αστήρ, ΠΑΟ (χωρίς αγώνες), Άρης Αθηνών.

ΕΠΣ ΠειραιάΕπεξεργασία

  • Α΄ φάση
    • Χωρίς αγώνες: Ολυμπιακός, Εθνικός, Άρης Πειραιά, Ατρόμητος Πειραιά, Νεάπολις, Άμυνα Νικαίας, Αργοναύτης.
    • 1η αγωνιστική
      • Θησεύς - Φαληρικός: 7-1
      • Πανελευσινιακός - ΑΕΚ Πειραιά: 8-1
      • ΑΕ Καραβά - Αιολικός Φαλήρου: 6-2
    • 2η αγωνιστική
      • Πανελευσινιακός - Αχιλλεύς: 6-1
      • ΑΕ Καραβά - Φίλαθλοι: 4-1
    • 3η αγωνιστική
      • Θησεύς - ΑΕ Καραβά: 1-2
  • Β΄ φάση
    • Χωρίς αγώνες: Ολυμπιακός, Εθνικός,
    • 1η αγωνιστική
      • Πανελευσινιακός - Άρης Πειραιά: 7-2
      • Ατρόμητος Π. - Νεάπολις: 5-0
      • Άμυνα Νικαίας - Αργοναύτης: 0-0, 4-4 (παρ.), 1-1 (παρ.), μετά την τρίτη ισοπαλία έγινε κλήρωση που ευνόησε την Άμυνα.
      • Προοδευτική - ΑΕ Καραβά: 8-2
    • 2η αγωνιστική
      • Ατρόμητος Πειρ. - Προοδευτική: 1-3
      • Πανελευσινιακός - Άμυνα Νικαίας: 5-4 (παρ., κ.αγ. 3-3)
    • 3η αγωνιστική
      • Προοδευτική - Πανελευσινιακός: 1-4
  • Πρόκριση στους 16: Ολυμπιακός, Εθνικός (χωρίς αγώνες), Πανελευσινιακός.

ΕΠΣ ΜακεδονίαςΕπεξεργασία

  • Α΄ φάση
    • Χωρίς αγώνες: Άρης, ΠΑΟΚ, Μακεδονικός, Ηρακλής, Ελλάς Φλωρίνης
    • 1η αγωνιστική
      • ΠΟ Ξηροκρήνης - Μελιτεύς: 1-0
      • Αίας - Μαραθών Κουρί: 0-0, 1-3
      • Απόλλων Καλαμαριάς - Θερμαϊκός: 5-4
      • Μέγας Αλέξανδρος Θεσ. - ΜΕΝΤ: 6-3
    • 2η αγωνιστική
      • ΠΟ Ξηροκρήνης - Μαραθών Κουρί: ;
      • Μέγας Αλέξανδρος Θεσ. - Απόλλων Καλαμαριάς: 3-0
  • Β΄ φάση
    • Χωρίς αγώνες: Άρης, ΠΑΟΚ, Μακεδονικός
    • 1η αγωνιστική
      • Ηρακλής Θεσ. - Μαραθών Κουρί: 10-1
      • Μέγας Αλέξανδρος Θεσ. - Ελλάς Φλωρίνης: ;
    • 2η αγωνιστική
      • Ηρακλής Θεσ. - Μέγας Αλέξανδρος: 2-0
  • Πρόκριση στους 16: Άρης, ΠΑΟΚ, Μακεδονικός (χωρίς αγώνες), Ηρακλής Θεσ.

ΕΠΣ ΠατρώνΕπεξεργασία

  • Α΄ φάση
    • 1η αγωνιστική:
      • Αχιλλεύς Πατρών - Πατρεύς: 2-2 (παρ.), 5-0
      • ΑΕΚ Πατρών - Αχαϊκή: ;
      • Παναιγιάλειος - Εθνικός Αιγίου: ;
      • Παναχαϊκή - Αστήρ: 3-3, 4-2
      • Ολυμπιακός Πατρών - Απόλλων Πατρών: 0-1
    • 2η αγωνιστική:
      • Παναιγιάλειος - Προοδευτική: 3-0
      • Ηρακλής Πύργου - ΑΕΚ Πατρών: 3-1
      • Παναιτωλικός - Απόλλων Πατρών: 1-7
  • Β΄ φάση
    • 1η αγωνιστική:
      • Αχιλλεύς Πατρών - Ηρακλής Πύργου: 1-0 (παρ.)
      • Παναχαϊκή - Παναιγιάλειος: 2-1
    • 2η αγωνιστική:
      • Αχιλλεύς Πατρών - Απόλλων Πατρών: 2-1
    • 3η αγωνιστική:
      • Αχιλλεύς Πατρών - Παναχαϊκή: 0-0, 2-1
  • Πρόκριση στους 16: Αχιλλεύς Πατρών

ΕΠΣ Ανατολικής Μακεδονίας-ΘράκηςΕπεξεργασία

  • Α΄ φάση (αγώνες ανά νομό)
    • 1η αγωνιστική
      • ΑΕΚ Καβάλας - Βύρων Καβάλας: ;
      • Φίλιπποι Καβάλας - Ηρακλής Καβάλας: ;
      • Άρης Δράμας - Ιάσων Προσοτσάνης: ;
      • Δοξα Δράμας - Ηρακλής Προσοτσάνης: ;
      • Ολυμπιακός Ξάνθης - Τουρκική Ένωσις: 1-0 (παρ.)
      • Δόξα Ξάνθης - Ασπίς Ξάνθης: 0-6
      • Απόλλων Σερρών - Ηρακλής Πενταπόλεως: 1-0
      • Ηρακλής Σερρών - Εθνικός Σιδηροκάστρου: ;
      • ΑΕ Κομοτηνής - Άρης Αλεξανδρούπολης: ;
    • 2η αγωνιστική
      • ΑΕΚ Καβάλας - Φίλιπποι/Ηρακλής Κ.: ;
      • Ελπίς Δράμας - Άρης Δράμας: ;
      • Ασπίς Ξάνθης - Ολυμπιακός Ξάνθης: ;
      • Απόλλων Σερρών - Ηρακλής Σερρών: ισοπαλία, στον επαναληπτικό νίκησε ο Απόλλων.
    • 3η αγωνιστική
      • Ελπίς Δράμας - Δοξα Δράμας: 2-0
  • Β΄ φάση (αγώνες διανομαρχιακοί)
    • 1η αγωνιστική
      • Ελπίς Δράμας - Απόλλων Σερρών: 5-0
      • Ασπίς Ξάνθης - ΑΕ Κομοτηνής: 4-1
    • 2η αγωνιστική
      • ΑΕΚ Καβάλας - Ασπίς Ξάνθης: 2-0
  • Πρόκριση στους 16: ΑΕΚ Καβάλας, Ελπίς Δράμας

ΕΠΣ Θεσσαλίας και ΕΠΣ ΕυβοίαςΕπεξεργασία

  • Α΄ φάση (μόνο ομάδες της ΕΠΣ Θεσσαλίας)
    • 1η αγωνιστική
      • Παγασητικός Βόλου - Αναγέννησις Βόλου: 2-1
      • Ηρακλής Λάρισας - Κένταυρος Βόλου: 3-0
      • Νίκη Βόλου - Ολυμπιακός Βόλου: 4-3
    • 2η αγωνιστική
      • Ηρακλής Λάρισας - Παγασητικός Βόλου: 2-4
    • 3η αγωνιστική
      • Νίκη Βόλου - Παγασητικός: ισοπαλία, 3-2
  • Β΄ φάση
    • Νίκη Βόλου - Ένωσις Χαλκίδος: 2-1
  • Πρόκριση στους 16: Νίκη Βόλου

ΕΠΣ Ηρακλείου ΚρήτηςΕπεξεργασία

  • Α΄ φάση
    • Εργοτέλης - Ηρακλής: ;
    • ΕΓΟΗ - ΟΦΗ: ;
  • Β΄ φάση
    • ΟΦΗ - Εργοτέλης 6-2
  • Πρόκριση στους 16: ΟΦΗ

Α΄ Προημιτελική φάση (16)Επεξεργασία

Ομάδα #1 Σκορ Ομάδα #2
Ολυμπιακός Πειραιά 0-0 (παρ.)
2-0 (χωρίς αγώνα)1
Παναθηναϊκός
Άρης Αθηνών 5-0 ΟΦΗ
Εθνικός Πειραιώς 2-2 (παρ.), 6-1 Αστέρας Αθηνών
Αχιλλέας Πάτρας 2-1 ΑΕΚ Αθηνών
Νίκη Βόλου 1-0 Πανελευσινιακός
ΠΑΟΚ 2-3 Μακεδονικός Θεσ.
ΑΕΚ Καβάλας 0-1 Άρης Θεσσαλονίκης
Ελπίς Δράμας 2-5 Ηρακλής Θεσσαλονίκης

1 Στις 22 Απριλίου 1947 η ΕΠΣΑ τιμώρησε τον ΠΑΟ με 12ήμερο αποκλεισμό από κάθε αγώνα, διότι σε φιλικό αγώνα είχε χρησιμοποιήσει τον τιμωρημένο Νικολόπουλο. Δεδομένου πως ο αγώνας ρεβάνς του Κυπέλλου Ελλάδος με τον Ολυμπιακό είχε οριστεί για τις 30 Απριλίου, ο ΠΑΟ δεν μπόρεσε να αγωνιστεί και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου[4].

Β΄ Προημιτελική φάση (8)Επεξεργασία

Ημιτελική φάσηΕπεξεργασία

ΤελικόςΕπεξεργασία

8 Ιουνίου 1947
Ολυμπιακός 5 – 0 Ηρακλής Γήπεδο Απόστολος Νικολαΐδης, Αθήνα
Διαιτητής: Σωτήρης Ασπρογέρακας
Βάζος   13'   31'   78'
Βασιλειάδης   17'
Χατζησταυρίδης   79'

ΠηγέςΕπεξεργασία

ΑναφορέςΕπεξεργασία

  1. "Αθλητική Ηχώ", 7/10/1946.
  2. "Αθλητική Ηχώ", 17/10/1946.
  3. "Αθλητική Ηχώ", 28/10/1946.
  4. Αθλητική Ηχώ, 24/4/1947.