Το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ 1983-1984 κατακτήθηκε από την αγγλική Τότεναμ, που στον διπλό τελικό επικράτησε της Άντερλεχτ στη διαδικασία των πέναλτι, αφού και οι δύο τελικοί είχαν έρθει ισόπαλοι με 1-1.

Πρώτος γύροςΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΦΚ Καϊζερσλάουτερν   3–4   Γουότφορντ ΦΚ 3–1 (Αναφορά) 0–3 (Αναφορά)
Σπάρτα Πράγας   4–3   Ρεάλ Μαδρίτης 3–2 (Αναφορά) 1–1 (Αναφορά)
ΑΕΛ   2–3   Χόνβεντ Βουδαπέστης 2–0 (Αναφορά) 0–3(παρ.) (Αναφορά)
Ανόρθωση   0–11   Μπάγερν Μονάχου 0–1 (Αναφορά) 0–10 (Αναφορά)
Ατλέτικο Μαδρίτης   2–4   ΦΚ Χρόνινγκεν 2–1 (Αναφορά) 0–3 (Αναφορά)
Μπρύνε ΦΚ   1–4   ΡΣΚ Άντερλεχτ 0–3 (Αναφορά) 1–1 (Αναφορά)
Σέλτικ Γλασκώβης   5–1   Ώρχους 1–0 (Αναφορά) 4–1 (Αναφορά)
Ντρόεντε Γιουνάιτεντ ΦΚ   0–14   Τότεναμ Χότσπερ 0–6 (Αναφορά) 0–8 (Αναφορά)
ΦΚ Αρίς Μπονεβουά   0–15   Αούστρια Βιέννης 0–5 (Αναφορά) 0–10 (Αναφορά)
ΦΚ Μπάνικ Όστραβα   6–1   Μπολντκλούμπεν 1903 5–0 (Αναφορά) 1–1 (Αναφορά)
ΦΚ Ντιναμό Κιέβου   0–1   Σταντ Λαβαλουά 0–0 (Αναφορά) 0–1 (Αναφορά)
Ζιροντέν Μπορντό   2–7   1. ΦΚ Λοκομοτίβ Λειψίας 2–3 (Αναφορά) 0–4 (Αναφορά)
Σπαρτάκ Μόσχας   7–0   ΧΓΚ Ελσίνκι 2–0 (Αναφορά) 5–0 (Αναφορά)
ΦΚ Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα   1–1(π.)   Χάιντουκ Σπλιτ 1–0 (Αναφορά) 0–1 (Αναφορά)
ΦΚ Ζυρίχη   3–8   Ρουαγιάλ Αντβέρπ ΦΚ 1–4 (Αναφορά) 2–4 (Αναφορά)
Ελλάς Βερόνα   4–2   ΦΚ Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου 1–0 (Αναφορά) 3–2 (Αναφορά)
Ιθροταμπάνταλαγκ Βεστμάναεϊγια   0–3   Καρλ Τσάις Ιένα 0–0 (Αναφορά) 0–3 (Αναφορά)
ΚΑΑ Γάνδη   2–3   ΡΚ Λανς 1–1 (Αναφορά) 1–2(παρ.) (Αναφορά)
Νότιγχαμ Φόρεστ   3–0   Φρανκφούρτεν ΦΚ Βικτόρια 2–0 (Αναφορά) 1–0 (Αναφορά)
Λοκομοτίβ Πλόβντιβ   2–5   ΠΑΟΚ 1–2 (Αναφορά) 1–3 (Αναφορά)
ΠΣΦ Αϊντχόφεν   6–2   Φερεντσβάρος 4–2 (Αναφορά) 2–0 (Αναφορά)
Ραμπάτ Άγιαξ ΦΚ   0–16   ΦΚ Ίντερ Μπρατισλάβα 0–10 (Αναφορά) 0–6 (Αναφορά)
ΦΚ Ραντνίτσκι Νις   5–1   ΦΚ Ζανκτ Γκάλεν 3–0 (Αναφορά) 2–1 (Αναφορά)
Σεβίλλη ΦΚ   3–4   Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1–1 (Αναφορά) 2–3 (Αναφορά)
Σπάρτα Ρότερνταμ   5–1   Κολρέιν ΦΚ 4–0 (Αναφορά) 1–1 (Αναφορά)
ΦΚ Σπορτούλ Στουντεντέσκ   1–2   Στουρμ Γκρατς 1–2 (Αναφορά) 0–0 (Αναφορά)
Σεντ Μίρεν   0–3   Φέγενορντ 0–1 (Αναφορά) 0–2 (Αναφορά)
Τραμπζονσπόρ   1–2   ΦΚ Ιντερνατσιονάλε Μιλάνο 1–0 (Αναφορά) 0–2 (Αναφορά)
ΦφΜ Στουτγκάρδη   1–2   Λέφσκι Σόφιας 1–1 (Αναφορά) 0–1 (Αναφορά)
Βιτόρια Γκιμαράες   1–5   Άστον Βίλα 1–0 (Αναφορά) 0–5 (Αναφορά)
Βέρντερ Βρέμης   3–2   Μάλμε ΦΦ 1–1 (Αναφορά) 2–1 (Αναφορά)
Βίτζεβ Λοτζ   (ε.)2–2   ΙΦ Έλφσμποργκ 0–0 (Αναφορά) 2–2 (Αναφορά)

Δεύτερος γύροςΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Χόνβεντ Βουδαπέστης   3–5   Χάιντουκ Σπλιτ 3–2 (Αναφορά) 0–3 (Αναφορά)
ΦΚ Χρόνινγκεν   3–5   ΦΚ Ιντερνατσιονάλε Μιλάνο 2–0 (Αναφορά) 1–5 (Αναφορά)
Σπαρτάκ Μόσχας   4–3   Άστον Βίλα 2–2 (Αναφορά) 2–1 (Αναφορά)
Αούστρια Βιέννης   5–3   Σταντ Λαβαλουά 2–0 (Αναφορά) 3–3 (Αναφορά)
Ελλάς Βερόνα   2–2(ε.)   Στουρμ Γκρατς 2–2 (Αναφορά) 0–0 (Αναφορά)
1. ΦΚ Λοκομοτίβ Λειψίας   2–1   Βέρντερ Βρέμης 1–0 (Αναφορά) 1–1 (Αναφορά)
ΠΑΟΚ   0–0(π.8-9)   Μπάγερν Μονάχου 0–0 (Αναφορά) 0–0 (Αναφορά)
ΠΣΦ Αϊντχόφεν   1–3   Νότιγχαμ Φόρεστ 1–2 (Αναφορά) 0–1 (Αναφορά)
ΡΣΚ Άντερλεχτ   4–2   ΦΚ Μπάνικ Όστραβα 2–0 (Αναφορά) 2–2 (Αναφορά)
ΦΚ Ραντνίτσκι Νις   6–3   ΦΚ Ίντερ Μπρατισλάβα 4–0 (Αναφορά) 2–3 (Αναφορά)
ΡΚ Λανς   5–4   Ρουαγιάλ Αντβέρπ ΦΚ 2–2 (Αναφορά) 3–2 (Αναφορά)
Σπάρτα Ρότερνταμ   4–3   Καρλ Τσάις Ιένα 3–2 (Αναφορά) 1–1 (Αναφορά)
Σπόρτινγκ Λισαβόνας   2–5   Σέλτικ Γλασκώβης 2–0 (Αναφορά) 0–5 (Αναφορά)
Τότεναμ Χότσπερ   6–2   Φέγενορντ 4–2 (Αναφορά) 2–0 (Αναφορά)
Γουότφορντ ΦΚ   4–2   Λέφσκι Σόφιας 1–1 (Αναφορά) 3–1(παρ.) (Αναφορά)
Βίτζεβ Λοτζ   1–3   Σπάρτα Πράγας 1–0 (Αναφορά) 0–3 (Αναφορά)

Τρίτος γύροςΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Μπάγερν Μονάχου   1–2   Τότεναμ Χότσπερ 1–0 (Αναφορά) 0–2 (Αναφορά)
Αούστρια Βιέννης   3–2   ΦΚ Ιντερνατσιονάλε Μιλάνο 2–1 (Αναφορά) 1–1 (Αναφορά)
Νότιγχαμ Φόρεστ   2–1   Σέλτικ Γλασκώβης 0–0 (Αναφορά) 2–1 (Αναφορά)
ΦΚ Ραντνίτσκι Νις   0–4   Χάιντουκ Σπλιτ 0–2 (Αναφορά) 0–2 (Αναφορά)
ΡΚ Λανς   1–2   ΡΣΚ Άντερλεχτ 1–1 (Αναφορά) 0–1 (Αναφορά)
Στουρμ Γκρατς   2–1   1. ΦΚ Λοκομοτίβ Λειψίας 2–0 (Αναφορά) 0–1 (Αναφορά)
Σπάρτα Ρότερνταμ   1–3   Σπαρτάκ Μόσχας 1–1 (Αναφορά) 0–2 (Αναφορά)
Γουότφορντ ΦΚ   2–7   Σπάρτα Πράγας 2–3 (Αναφορά) 0–4 (Αναφορά)

ΠροημιτελικοίΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Σπάρτα Πράγας   1–2   Χάιντουκ Σπλιτ 1–0 (Αναφορά) 0–2(παρ.) (Αναφορά)
Νότιγχαμ Φόρεστ   2–1   Στουρμ Γκρατς 1–0 (Αναφορά) 1–1(παρ.) (Αναφορά)
ΡΣΚ Άντερλεχτ   4–3   Σπαρτάκ Μόσχας 4–2 (Αναφορά) 0–1 (Αναφορά)
Τότεναμ Χότσπερ   4–2   Αούστρια Βιέννης 2–0 (Αναφορά) 2–2 (Αναφορά)

ΗμιτελικοίΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Χάιντουκ Σπλιτ   2–2(ε.)   Τότεναμ Χότσπερ 2–1 (Αναφορά) 0–1 (Αναφορά)
Νότιγχαμ Φόρεστ   2–3   ΡΣΚ Άντερλεχτ 2–0 (Αναφορά) 0–3 (Αναφορά)

ΤελικοίΕπεξεργασία

Πρώτος αγώναςΕπεξεργασία

9 Μαΐου 1984
ΡΣΚ Άντερλεχτ   1–1   Τότεναμ Χότσπερ Constant Vanden Stock Stadium, Περιοχή των Βρυξελλών
Θεατές: 35,000
Διαιτητής: Bruno Galler (Ελβετική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία)
Olsen   85' Αναφορά Miller   57'

Δεύτερος αγώναςΕπεξεργασία

23 Μαΐου 1984
Τότεναμ Χότσπερ   1–1   ΡΣΚ Άντερλεχτ Γουάιτ Χαρτ Λέιν, London
Θεατές: 46,205
Διαιτητής: Volker Roth (Γερμανική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία)
Roberts   84' Αναφορά Czerniatynski   60'
  Πέναλτι  
Roberts  
Falco  
Stevens  
Archibald  
Thomas  
4–3   Olsen
  Grün
  Έντζο Σίφο
  Vercauteren
  Guðjohnsen

Εξωτερικοί σύνδεσμοιΕπεξεργασία