Κύπελλο ΟΥΕΦΑ 1985-1986

Το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ 1985-1986 κατέκτησε η Ρεάλ Μαδρίτης κερδίζοντας σε διπλό τελικό την ΦΚ Κολωνία.

Πρώτος γύροςΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΦΚ Κολωνία   2–1   Σπόρτινγκ Χιχόν 0–0 (Αναφορά) 2–1 (Αναφορά)
ΑΕΚ   1–5   Ρεάλ Μαδρίτης 1–0 (Αναφορά) 0–5 (Αναφορά)
ΑΖ Οσέρ   3–4   ΑΚ Μίλαν 3–1 (Αναφορά) 0–3 (Αναφορά)
ΑΠΟΕΛ   4–6   Λοκομοτίβ Σόφιας 2–2 (Αναφορά) 2–4 (παρ.) (Αναφορά)
Αθλέτικ Μπιλμπάο   5–1   Μπεσίκτας Κωνσταντινούπολης 4–1 (Αναφορά) 1–0 (Αναφορά)
Μποαβίστα Πόρτο   5–6   Κλαμπ Μπρυζ 4–3 (Αναφορά) 1–3 (Αναφορά)
Μποέμιαν Δουβλίνου   4–7   Νταντί Γιουνάιτεντ 2–5 (Αναφορά) 2–2 (Αναφορά)
Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ   3–1   Λεχ Πόζναν 1–1 (Αναφορά) 2–0 (Αναφορά)
Κόλρεϊν ΦΚ   1–6   Λοκομοτίβ Λειψίας 1–1 (Αναφορά) 0–5 (Αναφορά)
Ντιναμό Βουκουρεστίου   2–2 (ε.)   Βάρνταρ Σκοπίων 2–1 (Αναφορά) 0–1 (Αναφορά)
Αβενίρ Μπέγκεν   0–6   ΠΣΦ Αϊντχόφεν 0–2 (Αναφορά) 0–4 (Αναφορά)
Τσερνομόρετς Οδησσού   (ε.) 4–4   Βέρντερ Βρέμης 2–1 (Αναφορά) 2–3 (Αναφορά)
Βίσμουτ Άουε   2–5   Ντνίπρο Ντνιπροπετρόφσκ 1–3 (Αναφορά) 1–2 (Αναφορά)
Σπαρτάκ Μόσχας   4–1   Τούρουν Παλοσέουρα 1–0 (Αναφορά) 3–1 (Αναφορά)
Γκυόρι ΕΤΟ ΦΚ   4–5   Μποέμιανς Πράγας 3–1 (Αναφορά) 1–4 (παρ.) (Αναφορά)
Χάιντουκ Σπλιτ   7–3   ΦΚ Μετς 5–1 (Αναφορά) 2–2 (Αναφορά)
Ίντερ Μιλάνου   5–1   ΦΚ Ζανκτ Γκάλεν 5–1 (Αναφορά) 0–0 (Αναφορά)
Κ.Σ.Β. Βάρεγκεμ   6–2   Άαρχους ΓΦ 5–2 (Αναφορά) 1–0 (Αναφορά)
Ντιναμό Τιράνων   1–0   Χαμρούν Σπάρτανς 1–0 (Αναφορά) 0–0 (Αναφορά)
ΛΑΣΚ Λιντς   3–0   Μπάνικ Όστραβα 2–0 (Αναφορά) 1–0 (Αναφορά)
Λέγκια Βαρσοβίας   4–1   Βίκινγκ Σταβάνγκερ 3–0 (Αναφορά) 1–1 (Αναφορά)
Νεσατέλ Ξαμάξ   7–4   Σπόρτουλ Βουκουρεστίου 3–0 (Αναφορά) 4–4 (Αναφορά)
Πιρίν Μπλαγκόεβγκραντ   1–7   Χάμαρμπυ Στοκχόλμης 1–3 (Αναφορά) 0–4 (Αναφορά)
Πορτιμονένσε ΣΚ   1–4   Παρτιζάν Βελιγραδίου 1–0 (Αναφορά) 0–4 (Αναφορά)
Ρουαγιάλ Λιέγης   4–1   Βάκερ Ίνσμπρουκ 1–0 (Αναφορά) 3–1 (Αναφορά)
Ρέιντζερς Γλασκώβης   1–2   ΚΑ Οσασούνα 1–0 (Αναφορά) 0–2 (Αναφορά)
Σλάβια Πράγας   1–3   Σεντ Μίρεν 1–0 (Αναφορά) 0–3 (παρ.) (Αναφορά)
Σπάρτα Ρότερνταμ   2-2 (πεν: 4-3)   Αμβούργο ΣΦ 2–0 (Αναφορά) 0–2 (Αναφορά)
Σπόρτινγκ Λισαβόνας   4–3   Φέγενορντ Ρότερνταμ 3–1 (Αναφορά) 1–2 (Αναφορά)
Τορίνο ΦΚ   3–2   Παναθηναϊκός 2–1 (Αναφορά) 1–1 (Αναφορά)
Βάλουρ Ρέικιαβικ   2–4   ΦΚ Ναντ 2–1 (Αναφορά) 0–3 (Αναφορά)
Βιντεότον ΦΚ   (ε.) 3–3   Μάλμε ΦΦ 1–0 (Αναφορά) 2–3 (Αναφορά)

Δεύτερος γύροςΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΦΚ Κολωνία   8–2   Μποέμιανς Πράγας 4–0 (Αναφορά) 4–2 (Αναφορά)
ΑΚ Μίλαν   (ε.) 3–3   Λοκομοτίβ Λειψίας 2–0 (Αναφορά) 1–3 (Αναφορά)
Νταντί Γιουνάιτεντ   3–1   Βάρνταρ Σκοπίων 2–0 (Αναφορά) 1–1 (Αναφορά)
Σπαρτάκ Μόσχας   4–1   Κλαμπ Μπρυζ 1–0 (Αναφορά) 3–1 (Αναφορά)
Παρτιζάν Βελιγραδίου   1–5   ΦΚ Ναντ 1–1 (Αναφορά) 0–4 (Αναφορά)
Χάμαρμπυ Στοκχόλμης   5–4   Σεντ Μίρεν 3–3 (Αναφορά) 2–1 (Αναφορά)
Κ.Σ.Β. Βάρεγκεμ   3–2   Κλουμπ Ατλέτικο Οσασούνα 2–0 (Αναφορά) 1–2 (Αναφορά)
Ντιναμό Τιράνων   0–1   Σπόρτινγκ Λισαβόνας 0–0 (Αναφορά) 0–1 (Αναφορά)
ΛΑΣΚ Λιντς   1–4   Ίντερ Μιλάνου 1–0 (Αναφορά) 0–4 (Αναφορά)
Λοκομοτίβ Σόφιας   1–1 (ε.)   Νεσατέλ Ξαμάξ 1–1 (Αναφορά) 0–0 (Αναφορά)
ΠΣΦ Αϊντχόφεν   2–3   Ντνίπρο Ντνιπροπετρόφσκ 2–2 (Αναφορά) 0–1 (Αναφορά)
Ρουαγιάλ Λιέγης   1–4   Αθλέτικ Μπιλμπάο 0–1 (Αναφορά) 1–3 (Αναφορά)
Ρεάλ Μαδρίτης   2–1   Τσερνομόρετς Οδησσού 2–1 (Αναφορά) 0–0 (Αναφορά)
Σπάρτα Ρότερνταμ   2–6   Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ 1–1 (Αναφορά) 1–5 (Αναφορά)
Τορίνο ΦΚ   2–4   Χάιντουκ Σπλιτ 1–1 (Αναφορά) 1–3 (Αναφορά)
Βιντεότον ΦΚ   1–2   Λέγκια Βαρσοβίας 0–1 (Αναφορά) 1–1 (Αναφορά)

Τρίτος γύροςΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Αθλέτικ Μπιλμπάο   2–4   Σπόρτινγκ Λισαβόνας 2–1 (Αναφορά) 0–3 (Αναφορά)
Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ   5–5 (ε.)   Ρεάλ Μαδρίτης 5–1 (Αναφορά) 0–4 (Αναφορά)
Νταντί Γιουνάιτεντ   3–4   Νεσατέλ Ξαμάξ 2–1 (Αναφορά) 1–3 (παρ.) (Αναφορά)
Ντνίπρο Ντνιπροπετρόφσκ   0–3   Χάιντουκ Σπλιτ 0–1 (Αναφορά) 0–2 (Αναφορά)
Σπαρτάκ Μόσχας   1–2   ΦΚ Ναντ 0–1 (Αναφορά) 1–1 (Αναφορά)
Χάμαρμπυ Στοκχόλμης   3–4   ΦΚ Κολωνία 2–1 (Αναφορά) 1–3 (Αναφορά)
Ίντερ Μιλάνου   1–0   Λέγκια Βαρσοβίας 0–0 (Αναφορά) 1–0 (παρ.) (Αναφορά)
Κ.Σ.Β. Βάρεγκεμ   3–2   ΑΚ Μίλαν 1–1 (Αναφορά) 2–1 (Αναφορά)

ΠροημιτελικοίΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Χάιντουκ Σπλιτ   1–1(π.)   Κ.Σ.Β. Βάρεγκεμ 1–0 (Αναφορά) 0–1 (Αναφορά)
Ίντερ Μιλάνου   6–3   ΦΚ Ναντ 3–0 (Αναφορά) 3–3 (Αναφορά)
Ρεάλ Μαδρίτης   3–2   Νεσατέλ Ξαμάξ 3–0 (Αναφορά) 0–2 (Αναφορά)
Σπόρτινγκ Λισαβόνας   1–3   ΦΚ Κολωνία 1–1 (Αναφορά) 0–2 (Αναφορά)

ΗμιτελικοίΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΦΚ Κολωνία   7–3   Κ.Σ.Β. Βάρεγκεμ 4–0 (Αναφορά) 3–3 (Αναφορά)
Ίντερ Μιλάνου   4–6   Ρεάλ Μαδρίτης 3–1 (Αναφορά) 1–5 (παρ.) (Αναφορά)

ΤελικοίΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Ρεάλ Μαδρίτης   5–3   ΦΚ Κολωνία 5–1 (Αναφορά) 0–2 (Αναφορά)

Εξωτερικοί σύνδεσμοιΕπεξεργασία