Άνοιγμα κυρίου μενού

Το ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2014-15 ήταν η 60ή διοργάνωση συλλόγων της ΟΥΕΦΑ και η 23η χρονιά απ' όταν μετονομάστηκε από κύπελλο Πρωταθλητριών σε Τσάμπιονς Λιγκ. Ο τελικός διεξήχθη στο Ολυμπιακό Στάδιο Βερολίνου στην πρωτεύουσα της Γερμανίας. Ήταν η πρώτη χρονιά κατά την οποία χρησιμοποιήθηκαν οι οικονομικοί κανόνες της ΟΥΕΦΑ, που σήμαινε πως οι σύλλογοι δεν έπρεπε να ξοδεύουν περισσότερα χρήματα απ' όσα εισπράττουν, γιατί απειλούνταν με αποκλεισμό από τη διοργάνωση. Επίσης ήταν η πρώτη χρονιά που ομάδα από το πρωτάθλημα του Γιβραλτάρ έλαβε μέρος και η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας έγινε η 54η της διοργάνωσης.

ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2014-15
2014–15 UEFA Champions League
Το Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, το οποίο φιλοξένησε τον τελικό.
Πληροφορίες
ΔιοργανωτήςUEFA
Ημερομηνίες1  Ιουλίου 2014
Τερματισμός6  Ιουνίου 2015
Κατάταξη
Πρώτη θέσηΜπαρτσελόνα
Στατιστικά
Πρώτος σκόρερΝεϊμάρ (10), Λιονέλ Μέσι (10), Κριστιάνο Ρονάλντο (10)
Commons page Πολυμέσα σχετικά με τη διοργάνωση

Κατάταξη ομοσπονδιώνΕπεξεργασία

Θέση Ομοσπονδία Συντελ. Ομάδες
1   Ισπανία 88.025 4
2   Αγγλία 82.963
3   Γερμανία 79.614
4   Ιταλία 64.147 3
5   Πορτογαλία 59.168
6   Γαλλία 59.000
7   Ουκρανία 49.758 2
8   Ρωσία 46.332
9   Ολλανδία 44.729
10   Τουρκία 34.500
11   Βέλγιο 34.400
12   Ελλάδα 34.600
13   Ελβετία 28.925
14   Κύπρος 26.833
15   Δανία 25.700
16   Αυστρία 25.375 1
17   Τσεχία 23.725
18   Ρουμανία 23.024
Θέση Ομοσπονδία Συντελ. Ομάδες
19   Ισραήλ 22.875 1
20   Λευκορωσία 20.875
21   Πολωνία 20.750
22   Κροατία 19.583
23   Σουηδία 15.625
24   Σκωτία 15.191
25   Σερβία 14.625
26   Σλοβακία 14.208
27   Νορβηγία 14.175
28   Βουλγαρία 12.250
29   Ουγγαρία 11.750
30   Σλοβενία 9.708
31   Γεωργία 9.166
32   Αζερμπαϊτζάν 8.541
33   Φινλανδία 8.508
34   Βοσνία και Ερζεγοβίνη 7.833
35   Μολδαβία 7.666
36   Ιρλανδία 7.375
Θέση Ομοσπονδία Συντελ. Ομάδες
37   Λιθουανία 6.500 1
38   Καζακστάν 5.958
39   Λετονία 5.791
40   Ισλανδία 5.416
41   Μαυροβούνιο 5.250
42   Π.Γ.Δ.Μ. 5.250
43   Αλβανία 4.166
44   Μάλτα 3.958
45   Λίχτενσταϊν 3.500 0
46   Λουξεμβούργο 3.375 1
47   Βόρεια Ιρλανδία 3.083
48   Ουαλία 2.583
49   Εσθονία 2.208
50   Αρμενία 1.750
51   Νήσοι Φερόες 1.583
52   Άγιος Μαρίνος 0.666
53   Ανδόρρα 0.500
54   Γιβραλτάρ 0.000

ΟμάδεςΕπεξεργασία

Φάση ομίλων
  Ατλέτικο Μαδρίτης (1η)   Λίβερπουλ (2η)   Μπορούσια Ντόρτμουντ (2η)   Ολυμπιακός (1η)
  Μπαρτσελόνα (2η)   Τσέλσι (3η)   Σάλκε (3η)   Σαχτάρ Ντόνετσκ (1η)
  Ρεάλ Μαδρίτης (3η)   Μπενφίκα (1η)   Παρί Σεν Ζερμέν (1η)   Γαλατασαράι (2η)1
  Γιουβέντους (1η)   Σπόρτινγκ Λισαβόνας (2η)   Μονακό (2η)   Άντερλεχτ (1η)
  ΑΣ Ρόμα (2η)   Άγιαξ (1η)   Βασιλεία
  Μάντσεστερ Σίτι (1η)   Μπάγερν Μονάχου (1η)   ΤΣΣΚΑ Μόσχας (1η)
Γύρος Πλέι-Όφ
Πρωταθλητές Μη-Πρωταθλητές
  Άρσεναλ (4η)   Μπάγερ Λεβερκούζεν (4η)   Πόρτο (3η)
  Μπιλμπάο (4η)   ΣΣΚ Νάπολι (3η)
Τρίτος προκριματικός γύρος
Πρωταθλητές Μη-Πρωταθλητές
  Σάλτσμπουργκ (1η)   Μπεσίκτας (3η)1   ΑΕΛ Λεμεσού (2η)   Γκρασχόπερς Ζυρίχης (2η)
  ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας (1η)   Ντνίπρο (2η)   Σταντάρ Λιέγης (2η)   Κοπεγχάγη (2η)
  Άαλμποργκ ΜΚ (1η)   Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (2η)   Παναθηναϊκός (2η)   Λιλ (3η)
  Φέγενορντ (2η)
Δεύτερος προκριματικός γύρος
  Σέλτικ (1η)   Καραμπάγ (1η)   ΚΡ Ρέικιαβικ (1η)
  Σπάρτα Πράγας (1η)   Παρτιζάν Βελιγραδίου (2η)   ΧΓΚ Ελσίνκι (1η)   ΦΚ Σούτιεσκα Νίκσιτς (1η)
  Στεάουα Βουκουρεστίου (1η)   Σλόβαν Μπρατισλάβας (1η)   Ζρίνσκι Μόσταρ (1η)   Σκεντερμπέου Κορυτσάς (1η)
  Μακάμπι Τελ Αβίβ (1η)   Στρόμσγκοντσετ (1η)   Σερίφ Τιράσπολ (1η)   ΦΚ Ραμποτνίτσκι Σκοπίων (1η)
  ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (1η)   Ντεμπρέτσενι ΒΣΚ (1η)   Σεντ Πάτρικς Αθλέτικ ΦΚ (1η)   Βαλέτα (1η)
  Λέγκια Βαρσοβίας (1η)   Λουντογκόρετς Ραζγκράντ (1η)   Ζάλγκιρις Βίλνιους (1η)   Φ91 Ντούντελανζ (1η)
  Ντιναμό Ζάγκρεμπ (1η)   ΝΚ Μάριμπορ (1η)   ΦΚ Ακτομπέ (1η)   Κλίφτονβιλ (1η)
  Μάλμε (1η)   Ντιναμό Τιφλίδας (1η)   ΦΚ Βέντσπιλς (1η)   Δε Νιου Σαιντς ΦΚ (1η)
Πρώτος προκριματικός γύρος
  Μπανάντς (1η)   ΧΜ (1η)   ΦΚ Σάντα Κολόμα (1η)
  Λα Φιορίτα (1η)   Λεβάντια Ταλίν (1η)   Λίνκολν Ρεντ Ιμπς ΦΚ (1η)

1 Η πρωταθλήτρια Τουρκίας Φενέρμπαχτσε δεν έλαβε μέρος λόγω αποκλεισμού της από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί από τη 2η Γαλατασαράι, ενώ η 3η Μπεσίκτας συμμετείχε στα προκριματικά.

Γύροι και ημερομηνίες κληρώσεωνΕπεξεργασία

Φάση Γύρος Ημερ.Κλήρωσης Πρώτος Αγώνας Δεύτερος Αγώνας
Προκριματικά Πρώτος Προκρ. Γύρος 23 Ιουνίου 2014 1–2 Ιουλίου 2014 8–9 Ιουλίου 2014
Δεύτερος Προκρ. Γύρος 16–17 Ιουλίου 2014 23–24 Ιουλίου 2014
Τρίτος Προκρ. Γύρος 18 Ιουλίου 2014 29-30 Ιουλίου 2014 5–6 Αυγούστου 2014
Πλέι-Οφ Γύρος Πλέι-Οφ 8 Αυγούστου 2014 19–20 Αυγούστου 2014 26–27 Αυγούστου 2014
Φάση Ομίλων 1η Αγωνιστική 28 Αυγούστου 2014
(Μονακό)
16–17 Σεπτεμβρίου 2014
2η Αγωνιστική 30 Σεπτεμβρίου–1 Οκτωβρίου 2014
3η Αγωνιστική 21–22 Οκτωβρίου 2014
4η Αγωνιστική 4-5 Νοεμβρίου 2014
5η Αγωνιστική 25–26 Νοεμβρίου 2014
6η Αγωνιστική 9–10 Δεκεμβρίου 2014
Φάση Νόκ-Άουτ Φάση των 16 15 Δεκεμβρίου 2014 17–18 & 24–25 Φεβρουαρίου 2015 10–11 & 17–18 Μαρτίου 2015
Προημιτελικοί 20 Μαρτίου 2015 14-15 Απριλίου 2015 21–22 Απριλίου 2015
Ημιτελικοί 24 Απριλίου 2015 5-6 Μαΐου 2015 12-13 Μαΐου 2015
Τελικός 6 Ιουνίου 2015 στο Ολυμπιακό Στάδιο Βερολίνου

Προκριματικοί γύροιΕπεξεργασία

Πρώτος προκριματικός γύροςΕπεξεργασία

Οι πρώτοι αγώνες διεξήχθησαν στις 1 με 2 Ιουλίου ενώ οι επαναληπτικοί στις 8 Ιουλίου.

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Σάντα Κολόμα   3-3(ε.ε)   ΦΚ Μπανάντς 1–0 2-3
Λίνκολν Ρεντ Ιμπς ΦΚ   3-6   ΗΒ 1-1 2-5
Λα Φιορίτα   0-8   Λεβάντια Ταλίν 0-1 0-7

Δεύτερος προκριματικός γύροςΕπεξεργασία

Οι πρώτοι αγώνες διεξήχθησαν στις 15 με 16 Ιουλίου ενώ οι επαναληπτικοί στις 22 με 23 Ιουλίου.

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ   1-1 (εετ)   Σκεντερμπέου Κορυτσάς 0-0 1-1
ΦΚ Σάντα Κολόμα   0-3   Μακάμπι Τελ Αβίβ 0-1 0-2
Ντιναμό Τιφλίδας   0-3   ΦΚ Ακτομπέ 0-1 0-2
Ζρίνσκι Μόσταρ   0-2   Μάριμπορ 0-0 0-2
Σερίφ Τιράσπολ   5-0   ΦΚ Σούτιεσκα Νίκσιτς 2-0 3-0
Σπάρτα Πράγας   8-1   Λεβάντια Ταλίν 7-0 1-1
Μάλμε   1-0   Βέντσπιλς 0-0 1-0
Σλόβαν Μπρατισλάβας   3-0   Δε Νιου Σαιντς ΦΚ 1-0 2-0
ΚΡ Ρέικιαβικ   0-5   Σέλτικ 0-1 0-4
Κλίφτονβιλ   0-2   Ντεμπρετσένι 0-0 0-2
Παρτιζάν Βελιγραδίου   6-1   ΗΒ 3-0 3-1
Λέγκια Βαρσοβίας   6-1   Σεντ Πάτρικς Αθλέτικ ΦΚ 1-1 5-0
ΦΚ Ραμποτνίτσκι Σκοπίων   1-2   Ελσίνκι 0-0 1-2
Ντιναμό Ζάγκρεμπ   4-0   Ζάλγκιρις Βίλνιους 2-0 2-0
Λουντογκόρετς   5-1   Φ91 Ντούντελανζ 4-0 1-1
Βαλέτα   0-5   Καραμπάγκ 0-1 0-4
Στρόμσγκοντσετ   0-3   Στεάουα Βουκουρεστίου 0-1 0-2

Τρίτος Προκριματικός ΓύροςΕπεξεργασία

Ο τρίτος προκριματικός γύρος χωρίστηκε σε δύο σκέλη: ένα για τους "Πρωταθλητές" και ένα για τους "Μη-Πρωταθλητές". Οι ηττημένες ομάδες λαμβάνουν μέρος στα πλέι-οφ του ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Λιγκ 2014-2015

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Πρωταθλητές
Καραμπάγ ΦΚ   2-3   Σάλτσμπουργκ 2-1 0-2
Ντεμπρέτσενι   2-3   ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 1-0 1-3
Σλόβαν Μπρατισλάβας   2-1   ΦΚ Σερίφ Τιράσπολ 2-1 0-0
Άαλμποργκ   2-1   Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-1 2-0
Λέγκια Βαρσοβίας   4-4(εετ)   Σέλτικ 4-1 0-3[Α]
ΦΚ Ακτομπέ   3-4   Στεάουα Βουκουρεστίου 2-2 1-2
Μάριμπορ   3-2   Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-0 2-2
ΧΓΚ Ελσίνκι   2-4   ΑΠΟΕΛ 2-2 0-2
Σπάρτα Πράγας   4-4(εετ)   Μάλμε ΦΦ 4-2 0-2
Λουντογκόρετς Ραζγκράντ   2-2(εετ)   ΦΚ Παρτιζάν Βελιγραδίου 0-0 2-2
Μη Πρωταθλητές
AEΛ   1-3   Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 1-0 0-3
Ντνίπρο Ντνιπροπετρόφσκ   0-2   ΦΚ Κοπεγχάγη 0-0 0-2
Φέγενορντ   2-5   Μπεσίκτας 1-2 1-3
Γκρασχόπερς   1-3   Λιλ 0-2 1-1
Σταντάρ Λιέγης   2-1   Παναθηναϊκός 0-0 2-1

Α. Η ΟΥΕΦΑ κατακύρωσε τον αγώνα με σκορ 3-0 υπέρ της Σέλτικ επειδή η Λέγκια χρησιμοποίησε τιμωρημένο ποδοσφαιριστή. Το κανονικό σκορ του αγώνα ήταν 2-0 υπέρ της Λέγκια.

Γύρος πλέι-οφΕπεξεργασία

Ο γύρος πλέι-οφ χωρίστηκε σε δύο σκέλη: ένα για τους "Πρωταθλητές" και ένα για τους "Μη-Πρωταθλητές". Οι ηττημένες ομάδες λαμβάνουν μέρος στους ομίλους του ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Λιγκ 2014-2015

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Πρωταθλητές
Μάριμπορ   2-1   Σέλτικ 1-1 1-0
Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ   2-4   Μάλμε 2-1 0-3
Άαλμποργκ   1-5   Α.Π.Ο.Ε.Λ. 1-1 0-4
Στεάουα Βουκουρεστίου   1-1 (5-6 πεν.)   Λουντογκόρετς 1-0 0-1
Σλόβαν Μπρατισλάβας   1-4   ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 1-1 0-3
Μη Πρωταθλητές
Μπεσίκτας   0-1   Άρσεναλ 0-0 0-1
Σταντάρ Λιέγης   0-4   Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 0-1 0-3
Κοπεγχάγη   2-7   Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-3 0-4
Λιλ   0-3   Πόρτο 0-1 0-2
Νάπολι   2-4   Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1 1-3

Φάση ομίλωνΕπεξεργασία

Η κλήρωση για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ πραγματοποιήθηκε στις 29 Αυγούστου 2014.

1ο γκρουπ δυναμικότητας 2ο γκρουπ δυναμικότητας 3ο γκρουπ δυναμικότητας 4ο γκρουπ δυναμικότητας
  Ρεάλ ΜαδρίτηςΚΤ   ΦΚ Σάλκε 04   Μπάγερ Λεβερκούζεν   Άντερλεχτ
  Μπαρτσελόνα   Μπορούσια Ντόρτμουντ   Ολυμπιακός   ΑΣ Ρόμα
  Μπάγερν Μονάχου   Γιουβέντους   ΤΣΣΚΑ Μόσχας   ΑΠΟΕΛ
  Τσέλσι   Παρί Σεν Ζερμέν   ΑΦΚ Άγιαξ   ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ
  Μπενφίκα   ΦΚ Σαχτάρ Ντονέτσκ   Λίβερπουλ   Λουντογκόρετς Ραζγκράντ
  Ατλέτικο Μαδρίτης   Βασιλεία   Σπόρτινγκ Λισαβόνας   Μάριμπορ
  Άρσεναλ   Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης   Γαλατασαράι   Μονακό
  Πόρτο   Μάντσεστερ Σίτι   Μπιλμπάο   Μάλμε

KT: Κάτοχος τροπαίου

Υπόμνημα χρωμάτων στους πίνακες
Οι νικητές των ομίλων και οι δεύτεροι προκρίνονται στη Φάση των 16
Οι ομάδες που θα τερματίσουν στη τρίτη θέση προκρίνονται στη Φάση των 32 του Γιουρόπα Λιγκ

1ος όμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
 Ατλέτικο Μαδρίτης 6 4 1 1 14 3 +11 13
 Γιουβέντους 6 3 1 2 7 4 +3 10
 Ολυμπιακός 6 3 0 3 10 13 -3 9
 Μάλμε 6 1 0 5 4 15 -11 3
  ΑΤ ΓΒ ΟΛ ΜΑ
Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0 4-0 5-0
Γιουβέντους 0-0 3-2 2-0
Ολυμπιακός 3-2 1-0 4-2
Μάλμε 0-2 0-2 2-0

2ος όμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
 Ρεάλ Μαδρίτης 6 6 0 0 16 2 +14 18
 Βασιλεία 6 2 1 3 7 8 -1 7
 Λίβερπουλ 6 1 2 3 5 9 -4 5
 Λουντογκόρετς 6 1 1 4 5 14 -9 4
  ΡΜ ΒΑ ΛΙ ΛΡ
Ρεάλ Μαδρίτης 5-1 1-0 4-0
Βασιλεία 0-1 1-0 4-0
Λίβερπουλ 0-3 1-1 2-1
Λουντογκόρετς 1-2 1-0 2-2

3ος όμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
 Μονακό 6 3 2 1 4 1 +3 11
 Μπάγερ Λεβερκούζεν 6 3 1 2 7 4 +3 10
 Ζενίτ 6 2 1 3 4 6 -2 7
 Μπενφίκα 6 1 2 3 2 6 -4 5
  ΜΠ ΖΕ ΜΛ ΜΟ
Μπενφίκα 0-2 0-0 1-0
Ζενίτ 1-0 1-2 0-0
Μπάγερ Λεβερκούζεν 3-1 2-0 0-1
Μονακό 0-0 2-0 1-0

4ος όμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
 Μπορούσια Ντόρτμουντ 6 4 1 1 14 4 +10 13
 Άρσεναλ 6 4 1 1 15 8 +7 13
 Άντερλεχτ 6 1 3 2 8 10 -2 6
 Γαλατασαράι 6 0 1 5 4 19 -15 1
  ΑΡ ΜΝ ΓΑ ΑΝ
Άρσεναλ 2-0 4-1 3-3
Ντόρτμουντ 2-0 4-1 1-1
Γαλατασαράι 1-4 0-4 1-1
Άντερλεχτ 1-2 0-3 2-0

5ος όμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
 Μπάγερν Μονάχου 6 5 0 1 16 4 +12 15
 Μάντσεστερ Σίτι 6 2 2 2 9 8 +1 8
 ΑΣ Ρόμα 6 1 2 3 8 14 -6 5
 ΤΣΣΚΑ Μόσχας 6 1 2 3 6 13 -7 5
  ΜΜ ΜΣ ΤΜ ΡΟ
Μπάγερν Μονάχου 1-0 3-0 2-0
Μάντσεστερ Σίτι 3-2 1-2 1-1
ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-1 2-2 1-1
ΑΣ Ρόμα 1-7 0-2 5-1

6ος όμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
 Μπαρτσελόνα 6 5 0 1 15 5 +10 15
 Παρί Σεν Ζερμέν 6 4 1 1 10 7 +3 13
 ΑΦΚ Άγιαξ 6 1 2 3 8 10 -2 5
 ΑΠΟΕΛ 6 0 1 5 1 12 -11 1
  ΜΠ ΠΡ ΑΓ ΑΠ
Μπαρτσελόνα 3-1 3-1 1-0
Παρί Σεν Ζερμέν 3-2 3-1 1-0
ΑΦΚ Άγιαξ 0-2 1-1 4-0
ΑΠΟΕΛ 0-4 0-1 1-1

7ος όμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
 Τσέλσι 6 4 2 0 17 3 +14 14
 ΦΚ Σάλκε 04 6 2 2 2 9 14 -5 8
 Σπόρτινγκ Λισαβόνας 6 2 1 3 12 12 0 7
 ΝΚ Μάριμπορ 6 0 3 3 4 13 -9 3
  ΤΣ ΣΑ ΣΛ ΜΑ
Τσέλσι 1-1 3-1 6-0
ΦΚ Σάλκε 04 0-5 4-3 1-1
Σπόρτινγκ Λισ. 0-1 4-2 3-1
Μάριμπορ 1-1 0-1 1-1

8ος όμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
 Πόρτο 6 4 2 0 16 4 +12 14
 ΦΚ Σαχτάρ Ντονέτσκ 6 2 3 1 15 4 +11 9
 Μπιλμπάο 6 2 1 3 5 6 -1 7
 ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 6 1 0 5 2 24 -22 3
  ΠΟ ΣΝ ΜΠ ΜΜ
Πόρτο 1-1 2-1 6-0
ΦΚ Σαχτάρ Ντονέτσκ 2-2 0-1 5-0
Μπιλμπάο 0-2 0-0 2-0
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 0-3 0-7 2-1

ΠροκρίσειςΕπεξεργασία

Ομάδες που προκρίθηκαν
Υπόμνημα χρωμάτων στους πίνακες
Ισχυροί στη φάση των 16
Ανίσχυροι στη φάση των 16
Προκρίνεται στο Γιουρόπα Λιγκ
Οι ομάδες που αποκλείστηκαν ως τελευταίες
Όμιλος Νικητής Δεύτερος Προκρίνεται στο Γιουρόπα Λιγκ Αποκλείστηκαν από τη διοργάνωση
1   Ατλέτικο Μαδρίτης   Γιουβέντους   Ολυμπιακός   Μάλμε
2   Ρεάλ Μαδρίτης   ΦΚ Βασιλεία   Λίβερπουλ   Λουντογκόρετς
3   Μονακό   Μπάγερ Λεβερκούζεν   Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης   Μπενφίκα
4   Μπορούσια Ντόρτμουντ   Άρσεναλ   Άντερλεχτ   Γαλατασαράι
5   Μπάγερν Μονάχου   Μάντσεστερ Σίτι   ΑΣ Ρόμα   ΤΣΣΚΑ Μόσχας
6   Μπαρτσελόνα   Παρί Σεν Ζερμέν   Άγιαξ   ΑΠΟΕΛ
7   Τσέλσι   Σάλκε   Σπόρτινγκ Λισαβόνας   Μάριμπορ
8   Πόρτο   Σαχτάρ Ντόνετσκ   Αθλέτικ Μπιλμπάο   ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ

Πίνακας Φάσης Νοκ-ΆουτΕπεξεργασία

  Φάση των 16 Προημιτελικοί Ημιτελικοί Τελικός
                                         
   Γιουβέντους 2 3 5  
   Μπορούσια Ντόρτμουντ 1 0 1  
     Γιουβέντους 1 0 1  
     Μονακό 0 0 0  
   Άρσεναλ 1 2 3
   Μονακό (ε.ε.) 3 0 3  
     Γιουβέντους 2 1 3  
     Ρεάλ Μαδρίτης 1 1 2  
   Μπάγερ Λεβερκούζεν 1 0 (2) 1  
   Ατλέτικο Μαδρίτης (πεν.) 0 1 (3) 1  
     Ατλέτικο Μαδρίτης 0 0 0
     Ρεάλ Μαδρίτης 0 1 1  
   Σάλκε 0 4 4
   Ρεάλ Μαδρίτης 2 3 5  
     Γιουβέντους 1
     Μπαρτσελόνα 3
   Παρί Σεν Ζερμέν (ε.ε.) 1 2 3  
   Τσέλσι 1 2 3  
     Παρί Σεν Ζερμέν 1 0 1
     Μπαρτσελόνα 3 2 5  
   Μάντσεστερ Σίτι 1 0 1
   Μπαρτσελόνα 2 1 3  
     Μπαρτσελόνα 3 2 5
     Μπάγερν Μονάχου 0 3 3  
   Βασιλεία 1 0 1  
   Πόρτο 1 4 5  
     Πόρτο 3 1 4
     Μπάγερν Μονάχου 1 6 7  
   Σαχτάρ Ντόνετσκ 0 0 0
   Μπάγερν Μονάχου 0 7 7  

Φάση των 16Επεξεργασία

ΠροημιτελικοίΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Ατλέτικο Μαδρίτης   0-1   Ρεάλ Μαδρίτης 0-0 0–1
Παρί Σεν Ζερμέν   1-5   Μπαρτσελόνα 1-3 0-2
Πόρτο   4-7   Μπάγερν Μονάχου 3–1 1-6
Γιουβέντους   1-0   Μονακό 1-0 0–0

ΗμιτελικοίΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Μπαρτσελόνα   5-3   Μπάγερν Μονάχου 3-0 2-3
Γιουβέντους   3-2   Ρεάλ Μαδρίτης 2-1 1-1

ΤελικόςΕπεξεργασία

6 Ιουνίου 2015
21:45 EEST 19:45 GMT
  Γιουβέντους 1–3   Μπαρτσελόνα Ολυμπιακό Στάδιο Βερολίνου, Βερολίνο
Θεατές: 70.442
Διαιτητής:   Σουνεΐτ Τσακίρ (Μπανχατίν Ντουραν Τάρικ Ονγκούν βοηθοί) Γιόνας Έρριξον (τέταρτος)
Άλβαρο Μοράτα   55' Λεπτομέρειες Ιβάν Ράκιτιτς   4'
Λουίς Σουάρεζ   68'
Νεϊμάρ   90+7'

Καιρός: Μερικώς συννεφιασμένος,26°C,48% υγρασία

ΣτατιστικάΕπεξεργασία

Δείτε ΕπίσηςΕπεξεργασία