ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2020–21

Το ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2020-21 είναι η 66η σεζόν της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης με διοργανώτρια την ΟΥΕΦΑ και η 29η σεζόν από τότε που μετονομάστηκε σε ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ .

ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ
Porto Estádio do Dragão 2.jpg
Το Στάδιο Ντραγκάο στο Πόρτο θα φιλοξενήσει τον τελικό.
Πληροφορίες
ΔιοργανωτήςUEFA
ΗμερομηνίεςΠροκριματικά
8 Αυγούστου 2020 – 30 Σεπτεμβρίου 2020
Κύρια φάση
20 Οκτωβρίου 2020 – 29 Μαΐου 2021
Τερματισμός29  Μαΐου 2019
ΟμάδεςΚύρια φάση: 32
Συνολικά: 79 (από 54 ομοσπονδίες)
Κατάταξη
Πρώτη θέσηΤσέλσι ΦΚ
Στατιστικά
Αγώνες125
Γκολ366 (2,93 ανά αγώνα)
Προσέλευση165.939 (1.328 ανά αγώνα)
2021-22

Ο τελικός θα διεξαχθεί στο Στάδιο Ντραγκάο στο Πόρτο. Ο νικητής του ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2020-21 θα προκριθεί αυτόματα στους ομίλους του ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2021-22, ενώ θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Λιγκ 2020–21 στο ΟΥΕΦΑ Σούπερ Καπ 2021, και επίσης θα προκριθεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων της ΦΙΦΑ για το 2021 που θα διεξαχθεί στην Ιαπωνία.

Η Μπάγερν Μονάχου είναι η υπερασπίστρια του τίτλου.

Κατανομή των ομάδωνΕπεξεργασία

Συνολικά 79 ομάδες από 54 από τις 55 ποδοσφαιρικές ομοσπονδίες μέλη της ΟΥΕΦΑ πρόκειται να πάρουν μέρος στην διοργάνωση (με εξαίρεση το Λιχτενστάιν, το οποίο δεν έχει εγχώριο πρωτάθλημα). Η κατάταξη των ομοσπονδιών που βασίζεται στον συντελεστή της ΟΥΕΦΑ που χρησιμοποιείται για τον προσδιορισμό του αριθμού των συμμετεχόντων ομάδων από κάθε ομοσπονδία: [1]

  • Οι ομοσπονδίες 1-4 στέλνουν τέσσερις ομάδες η καθεμιά.
  • Οι ομοσπονδίες 5-6 στέλνουν τρεις ομάδες η καθεμιά.
  • Οι ομοσπονδίες 7-15 στέλνουν δύο ομάδες η καθεμιά.
  • Οι ομοσπονδίες 16–55 (με εξαίρεση το Λίχτενσταϊν) στέλνουν μία ομάδα η καθεμιά.
  • Οι νικητές του ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2019–20 και του ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Λιγκ 2019-20 παίρνουν μία θέση στους ομίλους εάν δεν προκριθούν μέσω των εγχώριων πρωταθλημάτων τους.

Κατάταξη ομοσπονδιώνΕπεξεργασία

Θέση Ομοσπονδία Συντελ. Ομάδες Σημ.
1   Ισπανία 103.569 4
2   Αγγλία 85.462
3   Ιταλία 74.725
4   Γερμανία 71.927
5   Γαλλία 58.498 3
6   Ρωσία 50.549
7   Πορτογαλία 48.232 2
8   Βέλγιο 39.900
9   Ουκρανία 38.900
10   Τουρκία 34.600
11   Ολλανδία 32.433
12   Αυστρία 31.250
13   Τσεχία 28.675
14   Ελλάδα 27.600
15   Κροατία 27.375
16   Δανία 27.025 1
17   Ελβετία 26.900
18   Κύπρος 24.925
19   Σερβία 22.250
Θέση Ομοσπονδία Συντελ. Ομάδες Σημ.
20   Σκωτία 22.125 1
21   Λευκορωσία 21.875
22   Σουηδία 20.900
23   Νορβηγία 20.200
24   Καζακστάν 19.250
25   Πολωνία 19.250
26   Αζερμπαϊτζάν 19.000
27   Ισραήλ 18.625
28   Βουλγαρία 17.500
29   Ρουμανία 15.950
30   Σλοβακία 15.625
31   Σλοβενία 15.000
32   Λίχτενσταϊν 13.500 0
33   Ουγγαρία 10.500 1
34   Βόρεια Μακεδονία 8.000
35   Μολδαβία 7.750
36   Αλβανία 7.500
37   Ιρλανδία 7.450
Θέση Ομοσπονδία Συντελ. Ομάδες Σημ.
38   Φινλανδία 7.275 1
39   Ισλανδία 7.250
40   Βοσνία και Ερζεγοβίνη 7.125
41   Λιθουανία 6.750
42   Λετονία 5.625
43   Λουξεμβούργο 5.500
44   Αρμενία 5.250
45   Μάλτα 5.125
46   Εσθονία 5.000
47   Γεωργία 4.750
48   Ουαλία 4.125
49   Μαυροβούνιο 4.125
50   Νήσοι Φερόες 4.000
51   Γιβραλτάρ 4.000
52   Βόρεια Ιρλανδία 3.875
53   Κόσοβο 2.500
54   Ανδόρρα 1.831
55   Άγιος Μαρίνος 0.666

Ομάδες ανά γύροΕπεξεργασία

Η λίστα του αριθμού των ομάδων ανά φάση για αυτή την σεζόν. [2]

Οι ομάδες μπαίνουν σε αυτόν τον γύρο Οι ομάδες προκρίθηκαν από τον προηγούμενο γύρο
Προκαταρκτικός γύρος

(4 ομάδες)
  • 4 πρωταθλητές από τις ομοσπονδίες 52–55
Πρώτος προκριματικός γύρος

(34 ομάδες)

  • 33 πρωταθλητές από τις ομοσπονδίες 18–51 (εξαιρείται το Λίχτενσταϊν)
  • 1 νικητής από τον προκαταρκτικό γύρο
Δεύτερος προκριματικός γύρος Πρωταθλητές


(20 ομάδες)

  • 3 πρωταθλητές από τις ομοσπονδίες 15-17
  • 17 νικητές από τον πρώτο προκριματικό γύρο
Μη-πρωταθλητές (6 ομάδες)
  • 6 δεύτεροι από τις ομοσπονδίες 10-15
Τρίτος προκριματικός γύρος Πρωταθλητές (10 ομάδες)
  • 10 νικητές από τον δεύτερο προκριματικό γύρο (Πρωταθλητές)
Μη-πρωταθλητές (6 ομάδες)
  • 3 δεύτεροι από τις ομοσπονδίες 7-9
  • 3 νικητές από τον δεύτερο προκριματικό γύρο (Μη-πρωταθλητές)
Γύρος Πλέι-οφ Πρωταθλητές (8 ομάδες)
  • 3 πρωταθλητές από τις ομοσπονδίες 12–14
  • 5 νικητές από τον τρίτο προκριματικό γύρο (Πρωταθλητές)
Μη-πρωταθλητές (4 ομάδες)
  • 1 τρίτη από την ομοσπονδία 6
  • 3 νικητές από τον τρίτο προκριματικό γύρο (Μη-πρωταθλητές)
Φάση ομίλων

(32 ομάδες)
  • 11 πρωταθλητές από τις ομοσπονδίες 1-11
  • 6 δεύτεροι από τις ομοσπονδίες 1-6
  • 5 τρίτοι από τις ομοσπονδίες 1-5
  • 4 τέταρτοι από τις ομοσπονδίες 1-4
  • 4 νικητές από την φάση των πλέι-οφ (Πρωταθλητές)
  • 2 νικητές από την φάση των πλέι-οφ (Μη-πρωταθλητές)
Φάση νοκ-άουτ

(16 ομάδες)
  • 8 νικητές από την φάση των ομίλων
  • 8 δεύτεροι ομίλων από την φάση ομίλων

Γύροι και ημερομηνίες κληρώσεωνΕπεξεργασία

Φάση Γύρος Ημερομηνία κλήρωσης Πρώτος αγώνας Δεύτερος αγώνας
Προκριματικά Προκαταρκτικός γύρος 17 Ιουλίου 2020 8 Αυγούστου 2020 (ημιτελικός γύρος) 11 Αυγούστου 2020 (τελικός γύρος)
Πρώτος προκριματικός γύρος 9 Αυγούστου 2020 18-19 Αυγούστου 2020
Δεύτερος προκριματικός γύρος 10 Αυγούστου 2020 25–26 Αυγούστου 2020
Τρίτος προκριματικός γύρος 31 Αυγούστου 2020 15–16 Σεπτεμβρίου 2020
Πλέι-οφ Γύρος πλέι οφ 1 Σεπτεμβρίου 2020 22–23 Σεπτεμβρίου 2020 29–30 Σεπτεμβρίου 2020
Ομαδικό στάδιο Αγώνα 1 1 Οκτωβρίου 2020
(Γενεύη)
20-21 Οκτωβρίου 2020
Αγώνα 2 27–28 Οκτωβρίου 2020
Αγώνα 3 3–4 Νοεμβρίου 2020
Matchday 4 24-25 Νοεμβρίου 2020
Αγώνας 5 1–2 Δεκεμβρίου 2020
Matchday 6 8-9 Δεκεμβρίου 2020
Φάση νοκ-άουτ Γύρος 16 14 Δεκεμβρίου 2020 16–17 & 23–24 Φεβρουαρίου 2021 9–10 & 16–17 Μαρτίου 2021
Προημιτελικά 19 Μαρτίου 2021 6-7 Απριλίου 2021 13–14 Απριλίου 2021
Ημιτελικοί 27–28 Απριλίου 2021 4–5 Μαΐου 2021
Τελικός 29 Μαΐου 2021 στο Στάδιο Ντραγκάο, Πόρτο  

Προκριματική φάσηΕπεξεργασία

Προκαταρκτικός γύροςΕπεξεργασία

Η κλήρωση του προκαταρκτικού γύρου πραγματοποιήθηκε στις 17 Ιουλίου 2020. Συμμετείχαν συνολικά 4 ομάδες και οι αγώνες ήταν μονοί (ημιτελικοί και τελικός). Διεξήχθησαν σε ουδέτερη τοποθεσία στη Νιόν της Ελβετίας.

Ομάδα 1  Σκορ  Ομάδα 2
Ημιτελικός γύρος
Τρε Φιόρι   0-2   Λίνφιλντ
Ντρίτα   2-1   Ίντερ Κλαμπ Εσκάλντες
Τελικός γύρος
Ντρίτα   0-3[Α]   Λίνφιλντ

^  Α. Ο αγώνας δεν διεξήχθη καθώς δύο παίκτες της Ντρίτα βρέθηκαν θετικοί στον κορωνοϊό. Σύμφωνα με τους κανονισμούς η Λίνφιλντ κέρδισε 3-0 άνευ αγώνος[3].

Πρώτος προκριματικός γύροςΕπεξεργασία

Συμμετείχαν 34 ομάδες και οι αγώνες ήταν και πάλι μονοί και πραγματοποιήθηκαν στις 18-19 Αυγούστου 2020.

Ομάδα 1  Σκορ  Ομάδα 2
Φερεντσβάρος   2-0   Γιουργκόρντεν
Σέλτικ Γλασκώβης   6-0   ΚΡ Ρέικιαβικ
Λέγκια Βαρσοβίας   1-0   Λίνφιλντ
Σερίφ Τιράσπολ   2-0   Φόλα Ες
Κόναζ Νόμαντς   0-2   Σαράγεβο
Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου   5-0   Γιουρόπα
Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα   1-3   Λουντογκόρετς Ραζγκράντ
Αραράτ-Αρμενία   0-1 (παρ.)   Ομόνοια Λευκωσίας
Φλοριάνα   0-2   Κλουζ
Μακάμπι Τελ Αβίβ   2-0   Ρίγα ΦΚ
Καραμπάγ   4-0   Σίλεκς
Ντιναμό Τιφλίδας   0-2   ΚΦ Τίρανα
Ντιναμό Μπρεστ   6-3   ΦΚ Αστανά
Μόλντε ΦΚ   5-0   ΚουΠΣ
Φλόρα Τάλιν   1-1
(2-4 πεν.)
  Σούντουβα
ΝΚ Τσέλιε   3-0   Νταντάλκ ΦΚ
ΚΙ Κλάκσβικ   3-0[Α]   Σλόβαν Μπρατισλάβας

^  Α. Ο αγώνας δεν διεξήχθη καθώς ένας παίκτης της Σλόβαν Μπρατισλάβας βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό. Σύμφωνα με τους κανονισμούς η ΚΙ Κλάκσβικ κέρδισε 3-0 άνευ αγώνος.[4]

Δεύτερος προκριματικός γύροςΕπεξεργασία

Συμμετείχαν 26 ομάδες οι οποίες χωρίστηκαν σε 2 μονοπάτια.
Μονοπάτι των πρωταθλητών: 20 πρωταθλήτριες ομάδες
Μονοπάτι των μη-πρωταθλητών: 6 μη-πρωταθλήτριες ομάδες
Οι αγώνες ήταν μονοί και πραγματοποιήθηκαν στις 25-26 Αυγούστου 2020.

Ομάδα 1  Σκορ  Ομάδα 2
Πρωταθλητές
Κλουζ   2-2
(5-6 πεν.)
  Ντιναμό Ζάγκρεμπ
Γιανγκ Μπόις   3-1   ΚΙ Κλάκσβικ
Σέλτικ Γλασκώβης   1-2   Φερεντσβάρος
Σούντουβα   0-3   Μακάμπι Τελ Αβίβ
Λέγκια Βαρσοβίας   0-2 (παρ.)   Ομόνοια Λευκωσίας
ΝΚ Τσέλιε   1-2   Μόλντε ΦΚ
Λουντογκόρετς Ραζγκράντ   0-1   Μίντιλαντ
Ντιναμό Μπρεστ   2-1   Σαράγεβο
Καραμπάγ   2-1   Σερίφ Τιράσπολ
ΚΦ Τίρανα   0-1   Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου
Μη Πρωταθλητές
ΑΖ Άλκμααρ   3-1 (παρ.)   Βικτόρια Πλζεν
Π.Α.Ο.Κ.   3-1   Μπεσίκτας
ΝΚ Λοκομοτίβα   0-1   Ραπίντ Βιέννης

Τρίτος προκριματικός γύροςΕπεξεργασία

Συμμετείχαν συνολικά 16 ομάδες οι οποίες ήταν χωρισμένες και πάλι σε δύο σκέλη.
Μονοπάτι των πρωταθλητών: 10 πρωταθλήτριες ομάδες
Μονοπάτι των μη-πρωταθλητών: 6 μη-πρωταθλήτριες ομάδες
Οι αγώνες ήταν μονοί και πραγματοποιήθηκαν στις 15-16 Σεπτεμβρίου 2020.

Ομάδα 1  Σκορ  Ομάδα 2
Πρωταθλητές
Φερεντσβάρος   2-1   Ντιναμό Ζάγκρεμπ
Καραμπάγ   0-0
(5-6 πεν.)
  Μόλντε ΦΚ
Ομόνοια Λευκωσίας   1-1
(4-2 πεν.)
  Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου
Μίντιλαντ   3-0   Γιανγκ Μπόις
Μακάμπι Τελ Αβίβ   1-0   Ντιναμό Μπρεστ
Μη Πρωταθλητές
Π.Α.Ο.Κ.   2-1   Μπενφίκα
Ντιναμό Κιέβου   2-0   ΑΖ Άλκμααρ
Γάνδη   2-1   Ραπίντ Βιέννης

Γύρος Πλέι-ΟφΕπεξεργασία

Συμμετείχαν συνολικά 12 ομάδες, χωρισμένες σε δύο μονοπάτια.
Μονοπάτι των πρωταθλητών: 8 πρωταθλήτριες ομάδες
Μονοπάτι των μη-πρωταθλητών: 4 μη-πρωταθλήτριες ομάδες
Οι αγώνες ήταν διπλοί και πραγματοποιήθηκαν, οι πρώτοι στις 22-23 Σεπτεμβρίου 2020 και οι επαναληπτικοί στις 29-30 Σεπτεμβρίου 2020.

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Πρωταθλητές
Σλάβια Πράγας   1-4   Μίντιλαντ 0-0 1-4
Μακάμπι Τελ Αβίβ   2-5   Σάλτσμπουργκ 1-2 1-3
Ολυμπιακός   2-0   Ομόνοια Λευκωσίας 2-0 0-0
Μόλντε ΦΚ   3-3 (ε.)   Φερεντσβάρος 3-3 0-0
Μη Πρωταθλητές
Κρασνοντάρ   4-2   Π.Α.Ο.Κ. 2-1 2-1
Γάνδη   1-5   Ντιναμό Κιέβου 1-2 0-3

Φάση ομίλωνΕπεξεργασία

Η κλήρωση για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ πραγματοποιήθηκε στις 1 Οκτωβρίου 2020.

1ο γκρουπ δυναμικότητας 2ο γκρουπ δυναμικότητας 3ο γκρουπ δυναμικότητας 4ο γκρουπ δυναμικότητας
  Μπάγερν Μονάχου ΚΤ   Μπαρτσελόνα   Ντιναμό Κιέβου   Λοκομοτίβ Μόσχας
  Σεβίλλη ΓΛ   Ατλέτικο Μαδρίτης   Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ   Μαρσέιγ
  Ρεάλ Μαδρίτης   Μάντσεστερ Σίτι   ΡΜ Λειψία   Κλαμπ Μπρυζ
  Λίβερπουλ   Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ   Ίντερ   Γκλάντμπαχ
  Γιουβέντους   Σαχτάρ Ντονέτσκ   Ολυμπιακός   Μπασακσεχίρ
  Παρί Σεν Ζερμέν   Ντόρτμουντ   Λάτσιο   Μίντιλαντ
  Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης   Τσέλσι   Κρασνοντάρ   Ρεν
  Πόρτο   Άγιαξ   Αταλάντα   Φερεντσβάρος

KT: Κάτοχος τροπαίου

ΓΛ: Κάτοχος Γιουρόπα Λιγκ

Υπόμνημα χρωμάτων στους πίνακες
Οι νικητές των ομίλων και οι δεύτεροι προκρίνονται στη Φάση των 16
Οι ομάδες που θα τερματίσουν στη τρίτη θέση προκρίνονται στη Φάση των 32 του Γιουρόπα Λιγκ

1ος όμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
 Μπάγερν Μονάχου 6 5 1 0 18 5 +13 16
 Ατλέτικο Μαδρίτης 6 2 3 1 7 8 -1 9
 Σάλτσμπουργκ 6 1 1 4 10 17 -7 4
 Λοκομοτίβ Μόσχας 6 0 3 3 5 10 -5 3
  ΜΠΑΓ ΑΜ ΣΑΛ ΛΟΜ
Μπάγερν Μονάχου 6-0 8-0 9-1
Ατλέτικο Μαδρίτης 5-1 1-0 0-0
Σάλτσμπουργκ 2-6 0-2 2-5
Λοκομοτίβ Μόσχας 0-5 1-1 1-6

2ος όμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
 Ρεάλ Μαδρίτης 6 3 1 2 11 9 +2 10
 Γκλάντμπαχ 6 2 2 2 16 9 +7 8
  Σαχτάρ Ντονέτσκ 6 2 2 2 5 12 -7 8
  Ίντερ 6 1 3 2 7 9 -2 6
  ΡΕΑΛ ΓΚΛ ΣΑΧ ΙΝΤ
Ρεάλ Μαδρίτης 2-0 2-3 3-2
Γκλάντμπαχ 2-2 8-0 2-3
Σαχτάρ Ντονέτσκ 2-0 0-6 0-0
Ίντερ 0-2 2-2 0-0

3ος όμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
  Μάντσεστερ Σίτι 6 5 1 0 11 9 +2 16
  Πόρτο 6 4 1 1 16 9 +7 13
  Ολυμπιακός 6 1 0 5 5 12 -7 3
  Ολιμπίκ Μαρσέιγ 6 1 0 5 7 9 -2 3
  ΜΣΙ ΠΟΡ ΟΛΥ ΟΜ
Μάντσεστερ Σίτι 3-1 3-0 3-0
Πόρτο 0-0 2-0 3-0
Ολυμπιακός 0-1 0-2 1-0
Ολίμπικ Μαρσέιγ 0-3 0-2 2-1

4ος όμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
 Λίβερπουλ 6 4 1 1 10 3 +7 13
 Αταλάντα 6 3 2 1 10 8 +2 11
 Άγιαξ 6 2 1 3 7 7 0 7
 Μίντιλαντ 6 0 2 4 4 13 -9 2
  ΛΙΒ ΑΤΑ ΑΓΙΑΞ ΜΙΝΤ
Λίβερπουλ 0-4 1-0 2-0
Αταλάντα 1-3 2-2 4-0
Άγιαξ 0-1 1-3 3-1
Μίντιλαντ 1-1 1-1 0-5

5ος όμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
 Τσέλσι 6 4 2 0 14 2 +12 14
 Σεβίλλη 6 4 1 1 9 8 +1 13
 Κρασνοντάρ 6 1 2 3 6 11 -5 5
 Ρεν 6 0 1 5 3 11 -8 1
  ΤΣΕ ΣΕΒ ΚΡΑ ΡΕΝ
Τσέλσι 0-0 1-1 3-0
Σεβίλλη 0-4 3-2 1-0
Κρασνοντάρ 0-4 1-2 1-0
Ρεν 1-2 1-3 1-1

6ος όμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
 Ντόρτμουντ 6 4 1 1 12 5 +7 13
 Λάτσιο 6 2 4 0 11 7 +4 10
 Κλαμπ Μπρυζ 6 2 2 2 8 10 -2 8
 Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 6 0 1 5 4 13 -9 1
  ΝΤΟ ΛΑΤ ΜΠΡ ΖΕΝ
Ντόρτμουντ 1-1 3-0 2-0
Λάτσιο 4-0 2-2 1-1
Κλαμπ Μπρυζ 0-3 0-2 3-0
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 1-2 1-1 1-2

7ος όμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
 Γιουβέντους 6 5 0 1 14 4 +10 15
 Μπαρτσελόνα 6 5 0 1 16 5 +11 15
 Ντιναμό Κιέβου 6 1 1 4 4 13 -9 4
 Φερεντσβάρος 6 0 1 5 5 17 -12 1
  ΓΙΟΥ ΜΠΑΡ ΝΤΚ ΦΕΡ
Γιουβέντους 4-0 3-0 2-1
Μπαρτσελόνα 5-1 2-1 5-1
Ντιναμό Κιέβου 0-2 0-4 1-0
Φερεντσβάρος 1-4 0-3 2-2

8ος όμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
 Παρί Σεν Ζερμέν 6 4 0 2 13 6 +7 12
 ΡΜ Λειψία 6 4 0 2 11 12 -1 12
 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 6 3 0 3 15 10 +5 9
 Μπασακσεχίρ 6 1 0 5 7 18 -11 3
  ΠΑΡΙ ΛΕΙ ΜΓ ΜΠΑΣ
Παρί Σεν Ζερμέν 1-0 1-3 5-1
ΡΜ Λειψία 0-1 3-2 2-0
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0 5-0 4-1
Μπασακσεχίρ 0-2 3-4 2-1

Φάση των 16Επεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Γκλάντμπαχ   0-4   Μάντσεστερ Σίτι 0-2 0-2
Λάτσιο   2-6   Μπάγερν Μονάχου 1-4 1-2
Ατλέτικο Μαδρίτης   0-3   Τσέλσι 0-1 0-2
ΡΜ Λειψία   0-4   Λίβερπουλ 0-2 0-2
Πόρτο   4-4(ε.)   Γιουβέντους 2-1 2-3(παρ.)
Μπαρτσελόνα   2-5   Παρί Σεν Ζερμέν 1-4 1-1
Σεβίλλη   4-5   Ντόρτμουντ 2-3 2-2
Αταλάντα   1-4   Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 1-3

ΠροημιτελικάΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Μπάγερν Μονάχου   3-3(ε.)   ΠΣΖ 2-3 0-1
Μάντσεστερ Σίτι   4-2   Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-1 2-1
Ρεάλ Μαδρίτης   3-1   Λίβερπουλ ΦΚ 3-1 0-0
ΦΚ Πόρτο   1-2   Τσέλσι ΦΚ 0-2 1-0

ΗμιτελικάΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Ρεάλ Μαδρίτης   1-2   Τσέλσι ΦΚ 1-1 0-2
Μάντσεστερ Σίτι   4-1   ΠΣΖ 2-1 2-0

ΤελικόςΕπεξεργασία

29 Μαΐου 2021 (2021-05-29)
20:00 (WEST
UTC+01:00)

  Μάντσεστερ Σίτι 0-1   Τσέλσι ΦΚ   Στάδιο Ντραγκάο, Πόρτο
Θεατές: 14.110
Διαιτητής:   Αντόνιο Ματέου Λαόθ
0 αναφορά Χάβερτς   42'

Βοηθοί διαιτητές:
Παού Σεμπρίαν Ντεβίς  
Ρομπέρτο Ντίαζ Πέρεζ ντε Παλομάρ  
Τέταρτος διαιτητής:
Κάρλος Ντελ Σέρο Γκράντε  
VAR:
Αλεχάντρο Ερνάντες Ερνάντες  
Βοηθός διαιτητή βίντεο:
Χουάν Μαρτίνες Μουνουέρα  
Iνίγκο Πριέτο Λόπεζ ντε Χεραίν  
Πάβελ Χυλ  

Προηγούμενες εμφανίσεις αυτών των ομάδων στον τελικόΕπεξεργασία

Oμάδα Προηγούμενη εμφάνιση στον τελικό
αυτής της διοργάνωσης
  Μάν. Σίτι Καμία
  Τσέλσι ΦΚ 2 (2008, 2012)

ΠαραπομπέςΕπεξεργασία

Εξωτερικοί σύνδεσμοιΕπεξεργασία