Κύπελλο Ελλάδας πετοσφαίρισης γυναικών 2015-2016

Το κύπελλο Ελλάδας βόλεϊ γυναικών για την περίοδο 2015–16 ήταν η 18η διοργάνωση στην ιστορία του θεσμού, και διοργανώθηκε από την ΕΟΠΕ. Συνολικά δήλωσαν συμμετοχή 179 ομάδες από όλη την Ελλάδα.[1] Η συμμετοχή για τις ομάδες της Α1 και της Α2 έγινε υποχρεωτική από αυτή την περίοδο, ενώ όποια ομάδα των δύο αυτών κατηγοριών δεν συμμετείχε θα είχε ποινή αφαίρεσης 3 βαθμών από το πρωτάθλημα στο οποίο αγωνιζόταν. Κυπελλούχος αναδείχθηκε για 6η συνεχόμενη χρονιά ο Ολυμπιακός Πειραιώς.

Α' φάσηΕπεξεργασία

Την Α΄ φάση του κυπέλλου Ελλάδας αποτέλεσαν τα κύπελλα των δέκα τοπικών ενώσεων. Από κάθε ένωση με διαβάθμιση κατηγοριών (ΕΣΠΑΑΑ, ΕΣΠΕΔΑ, ΕΠΕΣΘ, ΕΣΠΕΜ, ΕΣΠΕΚΕ, ΕΣΠΕΠ) δικαίωμα πρόκρισης στην Β΄ φάση είχαν τέσσερις ομάδες, και από τις ενώσεις χωρίς διαβάθμιση δύο ομάδες. Οι 32 ομάδες που πήραν την πρόκριση από τις τοπικές ενώσεις είναι:

Ένωση Ομάδες
Ε.Σ.Π. Αθήνας και Ανατολικής Αττικής Γ.Σ. Κερατέας, Πανελλήνιος Γ. Σ., Α.Ο.Ν. Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας, Α.Ο. Νέοι Βύρωνος
Ε.Σ.ΠΕ. Δυτικής Αττικής Α.Σ. Ηλιούπολης, Δ.Α.Σ. Δραπετσώνας, Α.Ε. Ρέντη, Α.Ο. Ένωσης Ιλίου,
Ε.ΠΕ.Σ. Θεσσαλονίκης Σ.Α. Πειραματικού Σ.Π. Θεσσαλονίκης, Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης, Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων Θεσσαλονίκης,
Α.Ε.Σ. Μυγδονιακός Ωραιοκάστρου,
Ε.Σ.ΠΕ. Θράκης - Ανατολικής Μακεδονίας Σ.Φ.Β. Ερμής Δράμας, Α.Ο. Νέας Βύσσας Ορεστιάδας
Ε.Σ.ΠΕ. Μακεδονίας Γ.Α.Σ. Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών, Α.Π.Ο. Άτλας Κιλκίς, Γ.Σ. Κοζάνης, Γ.Α.Σ. Αρχέλαος Κατερίνης
Ε.Σ.ΠΕ. Δυτικής Ελλάδας Π.Α.Σ. Ιωνικός '80 Αγρινίου, Φιλαθλητικός Γ.Σ. Πρέβεζας
Ε.Σ.ΠΕ. Κεντρικής Ελλάδας Γ.Σ. Νικαίας Λάρισας, Γ.Σ. Νίκη Βόλου, Α.Π.Σ. Φθία Λαμίας, Α.Ο. Λαμίας
Ε.Σ.ΠΕ. Πελοποννήσου Γ.Α.Σ. Παμβοχαϊκός, Παναχαϊκή Γ.Ε. Πατρών, Α.Σ. Απόλλων Πατρών, Ζακυνθινός Α.Ο.
Ε.Σ.ΠΕ. Κρήτης Γ.Α.Σ. Μεσσαράς, Α.Ο. Κύδων Χανίων
Ζ΄ Περιφέρεια Α.Π.Σ. Ιωνικός Σάμου, Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς Ρόδου

Β' φάσηΕπεξεργασία

Στη Β' φάση εισήλθαν στη διοργάνωση και οι 38 ομάδες της Α2. Με τις 32 ομάδες των τοπικών ενώσεων αποτέλεσαν ένα σύνολο από 70 ομάδες. Στη φάση αυτή διεξήχθησαν 5 αγωνιστικές, έως ότου να μείνουν 4 ομάδες, που προκρίθηκαν στη Γ' Φάση. Οι κληρώσεις έγιναν με γεωγραφικά κριτήρια, ώστε να αποφευχθούν οι μεγάλες μετακινήσεις για τις ομάδες.
Κατά την 1η αγωνιστική διεξήχθησαν 34 αγώνες. Ο Τελχινίς Ρόδου και ο Ασκληπιός Τρικάλων προκρίθηκαν στη 2η αγωνιστική χωρίς αγώνα ύστερα από κλήρωση, οπότε παρέμειναν 36 ομάδες. Κατά τη 2η αγωνιστική διεξήχθησαν 4 αγώνες, ώστε να μείνουν 32 ομάδες για τη συνέχεια της Β' φάσης.

Αγώνες Σκορ
1η αγωνιστική
Φ.Ο. Βριλησσίων
Πανιώνιος Γ.Σ.Σ. Νέας Σμύρνης
3–0
Γ.Σ. Κερατέας – Α.Ο. Θρίαμβος Χαϊαρίου
3–0
Α.Ο. ΑιγάλεωΑ.Σ.ΠΕ. Θέτις Βούλας
1–3
Α.Ο. Ένωση Ιλίου - Γ.Σ. Χαλανδρίου
0–3
Γ.Α.Σ. Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών -
Α.Σ. Ποσειδών Βέροιας
2–3
Α.Σ. Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας -
Γ.Σ. Ηρακλής Κηφισιάς
1–3
Α.Σ. Ηλιούπολης Αθηνών -
Α.Γ.Ο. Ευρυάλη Γλυφάδας
3–0
Δ.Α.Σ. Δραπετσώνας - Α.Ο. Παλλήνη
0–3
Α.Σ. Καμπανιακός Θεσσαλονίκης -
Σ.Α.Α.Κ. Ανατόλια Θεσσαλονίκης
3–2
Α.Π.Σ. Ιωνικός Σάμου - Α.Σ. Αναγέννηση Σάμου
0–3
Α.Π.Σ. Ναύαρχος Βότσης Θεσσαλονίκης - Α.Σ.Κ. Λαγκαδά
3–0
Α.Ε. Ρέντη Πειραιώς - Γ.Σ. Πετρούπολης
0–3
Πανελλήνιος Γ. Σ. -
Α.Σ.Π. Ίωνες Νέας Ιωνίας Αθηνών
3–0
Α.Π.Ο. Άτλας Κιλκίς- Γ.Σ. Κοζάνης
1–3
Γ.Σ. Νικαίας Λάρισας -
Γ.Α.Σ. Αρχέλαος Κατερίνης
3–1
Π.Α.Σ. Ιωνικός '80 Αγρινίου -
Φιλαθλητικός Γ.Σ. Πρέβεζας
2–3
Α.Ο.Ν. Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας -
Ζηρίνειος Α.Ο.Ν. Κηφισιάς
1–3
Γ.Σ. Ένωση Ελασσόνας -
Α.Σ. Ασκληπιός Τρικάλων
1–3
Α.Ο. Νέοι Βύρωνος - Ηλυσιακός Α.Ο. Αθηνών
2–3
Α.Ε. Αγίας Παρασκευής - Α.Π.Σ. Αλίμου
0–3
Αγώνες Σκορ
Δ.Α.Σ. Ωραιοκάστρου -
Α.Σ. Μακεδόνες Αξιού Κυμίνων
0–3
Σ.Α. Πειραματικού Σ.Π. Θεσσαλονίκης -
Ε.Ο. Σταυρούπολης Θεσσαλονίκης
3–1
Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης -
Μ.Α.Σ. Νέα Γενεά Ασβεστοχωρίου
3–2
Α.Σ. Γιάννενα - Α.Ο. Ηρακλής Ιωαννίνων
3–1
Α.Ο. Ακρίτας Καλαμάτας -
Μεσσηνιακός Γ.Σ. Καλαμάτας
0–3
Γ.Α.Σ. Μεσσαράς - Α.Ο. Κύδων Χανίων
2–3
Γ.Α.Σ. Παμβοχαϊκός - Α.Σ.Π. Κόρινθος
0–3
Σ.Φ.Β. Ερμής Δράμας -
Γ.Σ. Ηρακλής Θεσσαλονίκγς
0–3
Α.Π.Σ. Φθία Λαμίας - Γ.Σ. Νίκη Βόλου
3–1
Α.Ο. Λαμίας - Ε.Α. Λάρισας
1–3
Παναχαϊκή Γ.Ε. Πατρών -
Α.Σ. Απόλλων Πατρών
2–3
Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων Θεσ. -
Α.Σ. Ελπίς Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
0–3
Α.Ε.Σ. Μυγδονιακός Ωραιοκάστρου -
Πήγασος Πολίχνης / Ε.Σ.Ο.Π. Επίκουρος
3–0
Α.Ο. Νέας Βύσσας Ορεστιάδας -
Γ.Σ.Γ. Νίκη Αλεξανδρούπολης
3–0
2η αγωνιστική
Α.Ε.Σ. Μυγδονιακός - Α.Σ. Ελπίς[2]
2–3
Γ.Σ. Νικαίας Λάρ. - Α.Σ. Ασκληπιός Τρικάλων
0–3
Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς Ρόδου - Α.Ο. Παλλήνη
3–0
Ζακυνθινός Α.Ο. - Α.Σ. Απόλλων Πατρών
3–0
3η αγωνιστική
Α.Π.Σ. Φθία Λαμίας - Φ.Ο. Βριλησσίων
0–3
Α.Σ.Π. Κόρινθος - Γ.Σ. Χαλανδρίου
0–3
Αγώνες Σκορ
Α.Ο. Κύδων Χανίων - Γ.Σ. Κερατέας
0–3
Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς - Ζηρίνειος Α.Ο.Ν. Κηφισιάς
0–3
Α.Σ.ΠΕ. Θέτις Βούλας - Ηλυσιακός Α.Ο.
3–2
Α.Σ. Ηλιούπολης Αθ. - Γ.Σ. Πετρούπολης
2–3
Α.Ε. Αγίας Παρασκευής - Γ.Σ. Ηρακλής Κηφ.
0–3
Α.Σ. Καμπανιακός - Α.Σ. Μακεδόνες Αξιού
3–1
Σ.Α. Πειραματικού Θεσ. - Α.Σ. Ελπίς Αμπελοκ.
1–3
Α.Ο. Νέας Βύσσας - Α.Π.Σ. Ναύαρχος Βότσης
2–3
Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης - Γ.Σ. Ηρακλής Θεσ/νίκης
3–1
Ε.Α. Λάρισας - Α.Σ. Ασκληπιός Τρικάλων
3–0
Πανελλήνιος Γ. Σ. - Α.Σ. Αναγέννηση Σάμου
3–1
Ζακυνθινός Α.Ο. - Μεσσηνιακός Γ.Σ. Καλαμ.
3–0
Φιλαθλητικός Γ.Σ. Πρέβεζας - Α.Σ. Γιάννενα
2–3
Γ.Σ. Κοζάνης - Α.Σ. Ποσειδών Βέροιας
1–3
4η αγωνιστική
Φ.Ο. Βριλησσίων - Γ.Σ. Χαλανδρίου
3–2
Ζακυνθινός Α.Ο. - Α.Σ. Γιάννενα
0–3
Α.Σ. Καμπανιακός Θεσ/νίκης - Ε.Α. Λάρισας
3–0
Α.Π.Σ. Ναύαρχος Βότσης Θεσχσαλονίκης -
Α.Σ. Ποσειδών Βέροιας
3–0
Γ.Σ. Κερατέας - Ζηρίνειος Α.Ο.Ν. Κηφισιάς
0–3
Α.Σ.ΠΕ. Θέτις Βούλας - Γ.Σ. Ηρακλής Κηφισιάς
3–0
Πανελλήνιος Γ. Σ. Πετρούπολης
1–3
Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης - Α.Σ. Ελπίς
0–3
5η αγωνιστική
Α.Σ. Καμπανιακός Θεσ/νίκης - Α.Σ. Γιάννενα
3–0
Γ.Σ. Πετρούπολης - Α.Σ.ΠΕ. Θέτις Βούλας
1–3
Α.Π.Σ. Ναύαρχος Βότσης Θεσ.- Α.Σ. Ελπίς
0–3
Φ.Ο. Βριλησσίων - Ζηρίνειος Α.Ο.Ν. Κηφισιάς
2–3

Γ' φάσηΕπεξεργασία

Στη Γ' φάση βρέθηκαν οι 4 ομάδες που προκρίθηκαν από τη Β' φάση, καθώς και οι δώδεκα ομάδες της Α1 γυναικών 2015–16.

1η αγωνιστική, φάση των 16Επεξεργασία

Ημερομηνία Γηπεδούχος Σκορ Φιλοξενούμενη 1ο σετ 2ο σετ 3ο σετ 4ο σετ 5ο σετ
3/2/2016 Α.Ε.Κ. 3–0 Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 25–19 25–06 25–13
3/2/2016 Α.Σ. Άρης Θεσσαλονίκης 0–3 Ολυμπιακός Σ.Φ. Πειραιώς 19–25 17–25 18–25
3/2/2016 Καμπανιακός Θεσσαλονίκης 0–3 Αίας Ευόσμου 20–25 18–25 17–25
3/2/2016 Θέτις Βούλας 3–1 Πορφύρας Πειραιώς 25–16 21–25 25–19 25–15
4/2/2016 Παναθηναϊκός Α.Ο. 3–0 Πανναξιακός Α.Ο. Νάξου 25–13 25–17 25–23
4/2/2016 Ζηρίνειος Α.Ο.Ν. Κηφισιάς 0–3 Γ.Σ. Ηλιούπολης Αθηνών 15–25 17–25 20–25
5/2/2016 Α.Ο. Μαρκοπούλου 1–3 Α.Ο. Θήρας Σαντορίνης 22–25 16–25 25–17 19–25
17/2/2016 Ελπίς Αμπελοκήπων Θεσ/νίκης 3–0 Ο.ΠΕ. Ρεθύμνου 25–17 26–24 25–21

ΠροημιτελικοίΕπεξεργασία

Ημερομηνία Γηπεδούχος Σκορ Φιλοξενούμενη 1ο σετ 2ο σετ 3ο σετ 4ο σετ 5ο σετ
17/2/2016 Α.Ε.Κ. 3–0 Αίας Ευόσμου 25–17 25–20 25–19
17/2/2016 Θέτις Βούλας 0–3 Ολυμπιακός Πειραιώς 19–25 07–25 18–25
18/2/2016 Παναθηναϊκός Α.Ο. 3–2 ΑΟ Θήρας 25–22 17–25 22–25 28–26 15–08
23/2/2016 Ελπίς Αμπελοκήπων Θεσ/νίκης 2–3 ΓΣ Ηλιούπολης 20–25 16–25 31–29 25–23 11–15

Τελική φάσηΕπεξεργασία

Η τελική φάση (φάιναλ-4) διεξήχθη το διήμερο 4 και 5 Μαρτίου στη Χίο και μεταδόθηκε τηλεοπτικά από τη δημόσια τηλεόραση ΕΡΤ-2.

ΗμιτελικοίΕπεξεργασία

Οι ημιτελικοί διεξήχθησαν στις 4 Μαρτίου. Ο πρώτος ημιτελικός ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό ξεκίνησε στις 17:30 ώρα Ελλάδος, και ο δεύτερος ανάμεσα στην Ηλιούπολη και την ΑΕΚ στις 21:00.

Ομάδα Α Σκορ Ομάδα Β 1ο σετ 2ο σετ 3ο σετ 4ο σετ 5ο σετ
Ολυμπιακός Σ.Φ. Πειραιώς 3–2 Παναθηναϊκός Α.Ο. 25–18 20–25 23–25 25–19 15–07
Α.Ε.Κ. 3–1 Γ.Σ. Ηλιούπολης 27–25 23–25 25–16 25–07

ΤελικόςΕπεξεργασία

Ο τελικός διεξήχθει στις 5 Μαρτίου με ώρα έναρξης 18:30.

Ομάδα Α Σκορ Ομάδα Β 1ο σετ 2ο σετ 3ο σετ 4ο σετ 5ο σετ
Ολυμπιακός Σ.Φ. Πειραιώς   3–0   Α.Ε.Κ. 25–18 25–08 25–13
Κυπελλούχος Ελλάδας 2016
 
Ολυμπιακός Πειραιώς
6ος τίτλος

ΠαραπομπέςΕπεξεργασία

  1. "Ρεκόρ συμμετοχών" Αρχειοθετήθηκε 2015-10-13 στο Wayback Machine.Επίσημος ιστότοπος της ΕΟΠΕ
  2. «Ο Μυγδονιακός... άγγιξε το θαύμα». www.volleynews.gr. Ανακτήθηκε στις 17 Φεβρουαρίου 2016. 
  3. Η Τζίνα Λαμπρούση Πολυτιμότερη Παίκτρια του Τελικού www.contra.gr

Εξωτερικοί σύνδεσμοι - ΠηγέςΕπεξεργασία