Άνοιγμα κυρίου μενού

Το Κύπελλο Ερασιτεχνικών Ομάδων Ε.Π.Σ. 2016–17 είναι η 44η διοργάνωση του θεσμού του Κυπέλλου Ερασιτεχνών. Την πρώτη φάση αποτελούν οι διοργανώσεις των κυπέλλων των κατά τόπους Ενώσεων Ποδοσφαιρικών Σωματείων. Οι κυπελλούχες ομάδες των τοπικών ενώσεων αγωνίζονται στη δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, με διοργανώτρια αρχή την Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία.[1] Η νικήτρια ομάδα αποκτά το δικαίωμα συμμετοχής στο Σούπερ Καπ Ερασιτεχνών με αντίπαλο τη νικήτρια του Κυπέλλου Γ΄ Εθνικής 2016–17. Η κλήρωση της δεύτερης φάσης ήταν προγραμματισμένη για τις 23 Μαρτίου,[2] αλλά τελικά πραγματοποιήθηκε στις 28 Μαρτίου του 2016.[3][4]

Κύπελλο Ερασιτεχνών 2016–17
Κύπελλο Ερασιτεχνικών Ομάδων
ΧώραFlag of Greece.svg Ελλάδα
Αριθμός ομάδων53 (2η φάση)
Ημερομηνίες5 Απριλίου – 20 Μαΐου 2017
Κατάταξη
Πρώτη θέσηΗρόδοτος
Στατιστικά
Αγώνες52

ΟμάδεςΕπεξεργασία

Οι ενώσεις ποδοσφαιρικών σωματείων χωρίζονται σε εννέα ομίλους με βάση τη γεωγραφική τους θέση. Κάθε ομάδα μετέχει στον όμιλο στον οποίο βρίσκεται η ένωση στην οποία ανήκει.

1ος όμιλος 2ος όμιλος 3ος όμιλος
Α.Ε. Διδυμοτείχου (ΚΚ) Π.Ο. Τρίγλιας (ΚΚ) Α.Ε.Π. Καραγιαννίων (ΚΚ)
Π.Α.Ο. Κοσμίου (ΚΚ) Π.Α.Ο. Κουφαλίων (ΚΚ) Καστοριά Α.Γ.Σ. (ΚΚ)
Άρης Αβάτου (ΚΚ) Π.Α.Ο.Ν.Ε. Επταλόφου (ΚΚ) Πυρσός Γρεβενών (ΚΚ)
Κεραυνός Πέρνης (ΚΚ) Α.Ε. Αλεξάνδρειας (ΚΚ) Π.Α.Σ. Γιάννινα (ΚΚ)
Προσοτσάνη (ΚΚ) Εδεσσαϊκός (ΚΚ) Θύαμις Καστρίου Α.Σ. (ΚΚ)
Ελπίς Σκουτάρεως (ΚΚ) Μακεδονικός Βεύης (ΚΚ) Α.Ε. Λευκίμμης (ΚΚ)
4ος όμιλος 5ος όμιλος 6ος όμιλος
Ποσειδών Νέων Πόρων (ΚΚ) Α.Σ. Απόλλων Πάργας (ΚΚ) Αστέρας Βλαχιώτη (ΚΚ)
Αχιλλέας Φαρσάλων (ΚΚ) Σκουφάς Κομποτίου (ΚΚ) Λεωνίδιο (ΚΚ)
Διγενής Νεοχωρίου (ΚΚ) Μεσολογγίου Α.Ε. (ΚΚ) Αργοναύτης Νέας Κίου (ΚΚ)
Α.Ο. Σελλάνων (ΚΚ) Αίολος (ΚΚ) Πανασπροπ.-Δόξα (ΚΚ)
Ολυμπιακός Λαμίας (ΚΚ) Φωκικός (ΚΚ) Α.Ο. Ατλαντίς Ανθούσας (ΚΚ)
Αλμυρός (ΚΚ) Αναγέννηση Σχηματαρ. (ΚΚ) Ηρακλής Ψαχνών (ΚΚ)
7ος όμιλος 8ος όμιλος 9ος όμιλος
Α.Ο. Σάμης (ΚΚ) Α.Ο. Σουρμένων (ΚΚ) Ηρόδοτος (ΚΚ)
Α.Ο. Κατασταρίου (ΚΚ) Κερατσίνι (ΚΚ) Ιεράπετρα (ΚΚ)
Καλαμάτα (ΚΚ) Διαγόρας Αγ. Παρ. (ΚΚ) Α.Ο. Επισκοπής (ΚΚ)
Πανηλειακός Πύργου (ΚΚ) Πυθαγόρας (ΚΚ) Πλατανιάς (ΚΚ)
Κεραυνός Αγ. Βασιλείου (ΚΚ) Ηρακλής Θυμιανών (ΚΚ)
Ηρακλής Ξυλοκάστρου (ΚΚ) Διαγόρας Ρόδου (ΚΚ)
Α.Ο. Σύρου (ΚΚ)

ΗμερομηνίεςΕπεξεργασία

Ακολουθεί το πρόγραμμα της διοργάνωσης:[1]

Σκέλος Διάστημα Ημερομηνία
Φάση ομίλων 1η αγωνιστική 5 Απριλίου 2017
2η αγωνιστική 12 Απριλίου 2017
3η αγωνιστική 19 Απριλίου 2017
Ενδιάμεση φάση 4η αγωνιστική 26 Απριλίου 2017
Προημιτελική φάση 5η αγωνιστική 3 Μαΐου 2017
Ημιτελική φάση 6η αγωνιστική 10 Μαΐου 2017
Τελικός 7η αγωνιστική 20 Μαΐου 2017

Φάση ομίλωνΕπεξεργασία

Διεξάγονται μονοί αγώνες της μορφής νοκ-άουτ.

1ος όμιλοςΕπεξεργασία

Πηγή: ΕΠΟ
Μέθοδος πρόκρισης: νοκ-άουτ αναμετρήσεις

5 Απριλίου 2017
Άρης Αβάτου 0–1 Ελπίς Σκουτάρεως
Α.Ε. Διδυμοτείχου 4–0 Προσοτσάνη
Κεραυνός Πέρνης 2–4 Π.Α.Ο. Κοσμίου
12 Απριλίου 2017
Α.Ε. Διδυμοτείχου 1–0 Π.Α.Ο. Κοσμίου
19 Απριλίου 2017
Ελπίς Σκουτάρεως 3–1 Α.Ε. Διδυμοτείχου

2ος όμιλοςΕπεξεργασία

Πηγή: ΕΠΟ
Μέθοδος πρόκρισης: νοκ-άουτ αναμετρήσεις

5 Απριλίου 2017
Α.Μ.Ε.Ε.Σ. Μακεδονικός Βεύης 1–2 Π.Ο. Τρίγλιας
Π.Α.Ο.Ν.Ε. Επταλόφου 0–3 Α.Ε. Αλεξάνδρειας
Εδεσσαϊκός 1–2 Π.Α.Ο. Κουφαλίων
12 Απριλίου 2017
Α.Ε. Αλεξάνδρειας 1–1 (3–5 π) Π.Α.Ο. Κουφαλίων
19 Απριλίου 2017
Π.Ο. Τρίγλιας 2–1 Π.Α.Ο. Κουφαλίων

3ος όμιλοςΕπεξεργασία

Πηγή: ΕΠΟ
Μέθοδος πρόκρισης: νοκ-άουτ αναμετρήσεις

5 Απριλίου 2017
Α.Ε. Λευκίμμης 2–0 Α.Ε.Π. Καραγιαννίων
Π.Α.Σ. Γιάννινα 2–1 Πυρσός Γρεβενών
Καστοριά Α.Γ.Σ. 2–1 Θύαμις Καστρίου Α.Σ.
12 Απριλίου 2017
Π.Α.Σ. Γιάννινα 0–2 Καστοριά Α.Γ.Σ.
19 Απριλίου 2017
Α.Ε. Λευκίμμης 3–0 Καστοριά Α.Γ.Σ.

4ος όμιλοςΕπεξεργασία

Πηγή: ΕΠΟ
Μέθοδος πρόκρισης: νοκ-άουτ αναμετρήσεις

5 Απριλίου 2017
Διγενής Νεοχωρίου 0–2 Ολυμπιακός Λαμίας
Α.Ο. Σελλάνων 0–1 (παρ.) Αλμυρός
Ποσειδών Νέων Πόρων 1–0 Αχιλλέας Φαρσάλων
12 Απριλίου 2017
Αλμυρός 2–1 Ποσειδών Νέων Πόρων
19 Απριλίου 2017
Ολυμπιακός Λαμίας 0–1 Αλμυρός

5ος όμιλοςΕπεξεργασία

Πηγή: ΕΠΟ
Μέθοδος πρόκρισης: νοκ-άουτ αναμετρήσεις

5 Απριλίου 2017
Α.Σ. Απόλλων Πάργας 0–0 (4–5 π) Φωκικός
Σκουφάς Κομποτίου 2–0 Μεσολογγίου Α.Ε.
Αίολος 0–2 Α.Ε. Αναγέννηση Σχηματαρίου
12 Απριλίου 2017
Σκουφάς Κομποτίου 5–1 Α.Ε. Αναγέννηση Σχηματαρίου
19 Απριλίου 2017
Φωκικός 2–0 Σκουφάς Κομποτίου

6ος όμιλοςΕπεξεργασία

Πηγή: ΕΠΟ
Μέθοδος πρόκρισης: νοκ-άουτ αναμετρήσεις

5 Απριλίου 2017
Ηρακλής Ψαχνών 1–3 Αστέρας Βλαχιώτη
Αργοναύτης Νέας Κίου 1–3 Α.Ο. Ατλαντίς Ανθούσας
Πανασπροπυργιακός Δόξα 1–1 (5–4 π) Λεωνίδιο
12 Απριλίου 2017
Α.Ο. Ατλαντίς Ανθούσας 1–2 Πανασπροπυργιακός Δόξα
19 Απριλίου 2017
Αστέρας Βλαχιώτη 3–1 Πανασπροπυργιακός Δόξα

7ος όμιλοςΕπεξεργασία

Πηγή: ΕΠΟ
Μέθοδος πρόκρισης: νοκ-άουτ αναμετρήσεις

5 Απριλίου 2017
Π.Α.Ο. Ηρακλής Ξυλοκάστρου 0–2 Καλαμάτα
Α.Ο. Κατασταρίου 2–0 Κεραυνός Αγ. Βασιλείου
Α.Ο. Σάμης 0–5 Πανηλειακός Πύργου
12 Απριλίου 2017
Α.Ο. Κατασταρίου 3–4 (παρ.) Πανηλειακός Πύργου
19 Απριλίου 2017
Καλαμάτα 3–2 Πανηλειακός Πύργου

8ος όμιλοςΕπεξεργασία

Πηγή: ΕΠΟ
Μέθοδος πρόκρισης: νοκ-άουτ αναμετρήσεις

5 Απριλίου 2017
Α.Ο. Σουρμένων 3–0 Πυθαγόρας
Α.Ο. Σύρου 3–1 Διαγόρας Αγίας Παρασκευής
Ηρακλής Θυμιανών 1–5 Διαγόρας Ρόδου
12 Απριλίου 2017
Διαγόρας Ρόδου 3–4 (παρ.) Α.Ο. Σουρμένων
Α.Ο. Σύρου 0–5 Κερατσίνι
19 Απριλίου 2017
Κερατσίνι 4–0 Α.Ο. Σουρμένων

9ος όμιλοςΕπεξεργασία

Πηγή: ΕΠΟ
Μέθοδος πρόκρισης: νοκ-άουτ αναμετρήσεις

12 Απριλίου 2017
Πλατανιάς 0–7 Ηρόδοτος
Α.Ο. Επισκοπής 1–1 (2–4 π) Ιεράπετρα
19 Απριλίου 2017
Ηρόδοτος 1–0 Ιεράπετρα

Ενδιάμεση φάσηΕπεξεργασία

Στην ενδιάμεση φάση κληρώθηκαν οι νικήτριες του 5ου και 6ου ομίλου. Ο αγώνας ορίστηκε για τις 26 Απριλίου του 2017.

Ομάδα 1  Σκορ  Ομάδα 2
Α.Ε. Λευκίμμης 1–0 Π.Ο. Τρίγλιας

Πηγή: ΕΠΟ

Προημιτελική φάσηΕπεξεργασία

Στην προημιτελική φάση κληρώθηκαν οι νικήτριες του 1ου, 2ου, 3ου, 4ου, 7ου, 8ου και 9ου ομίλου, με τη νικήτρια του αγώνα της ενδιάμεσης φάσης να εισέρχεται εν συνεχεία. Οι αγώνες ορίστηκαν για τις 3 Μαΐου του 2017.

Ομάδα 1  Σκορ  Ομάδα 2
Ηρόδοτος 1–0 Α.Ε. Λευκίμμης
Αστέρας Βλαχιώτη 1–0 Α.Σ. Φωκικός Άμφισσας
Καλαμάτα 0–1 Κερατσινίου Α.Π.Ο.
Α.Σ. Ελπίς Σκουτάρεως 3–0 Αλμυρού Γ.Σ.

Πηγή: ΕΠΟ

Ημιτελική φάσηΕπεξεργασία

Οι αγώνες της ημιτελικής φάσης ορίστηκαν για τις 20 Απριλίου του 2017.

Ομάδα 1  Σκορ  Ομάδα 2
Ελπίς Σκουτάρεως 1–1 (3–0 π) Κερατσίνι
Ηρόδοτος 2–0 Αστέρας Βλαχιώτη

Πηγή: ΕΠΟ

ΤελικόςΕπεξεργασία

Ο τελικός αγώνας ορίστηκε για τις 20 Μαΐου του 2017.

20 Μαΐου 2017
17:00
Ηρόδοτος 1–0 Ελπίς Σκουτάρεως Δημοτικό Στάδιο Σπάτων, Σπάτα
Αναφορά

ΠαραπομπέςΕπεξεργασία

Εξωτερικοί σύνδεσμοιΕπεξεργασία