Διοργανώσεις Ε.Π.Σ. Πειραιά 2014–15

Για την περίοδο 2014–15, η Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Πειραιά είναι η διοργανώτρια αρχή, υπεύθυνη για τη διεξαγωγή των καθιερωμένων ποδοσφαιρικών διοργανώσεων, του πρωταθλήματος και του κυπέλλου, στην πρώην Νομαρχία Πειραιά.

Διοργανώσεις Ε.Π.Σ.Π.
Περίοδος2014–15
2015–16

Οι πρωταθλήτριες ομάδες των δυο ομίλων της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Πειραιώς λαμβάνουν μέρος στο Πρωτάθλημα Πρωταθλητριών ΕΠΣ, το οποίο διοργανώνεται από την Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία (ΕΠΟ), με στόχο την άνοδο στη Γ΄ Εθνική ερασιτεχνική κατηγορία.

Ο θεσμός του κυπέλλου, αποτελεί ταυτόχρονα την πρώτη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών της ΕΠΟ. Η ομάδα που ανακηρύσεται κυπελλούχος ΕΠΣ Πειραιώς, αποκτά το δικαίωμα συμμετοχής στο Κύπελλο Ερασιτεχνών.

ΠρωτάθλημαΕπεξεργασία

Πρωτάθλημα Ε.Π.Σ. Πειραιά
Περίοδος2014–15
Πρωταθλήτρια ομάδα
Α.Π.Ο. Κερατσίνι (1ος Όμ.)
Α.Ε. Ίκαρου Καλλιθέας (2ος Όμ.)

Για την περίοδο 2014–15, δομή του πρωταθλήματος της Ε.Π.Σ. Πειραιά είναι η εξής:

  • Α΄ Κατηγορία
    • 1ος Όμιλος
    • 2ος Όμιλος
  • Β΄ Κατηγορία
    • 1ος Όμιλος
    • 2ος Όμιλος
  • Γ΄ Κατηγορία

Σε σχέση με την προηγούμενη περίοδο, ο Αχιλλέας Κορυδαλλού δε δήλωσε συμμετοχή στη Β΄ Κατηγορία που δικαιούταν και πριν την έναρξη της σεζόν συγχωνεύτηκε με τη Θύελλα Κορυδαλλού. Επίσης, η Α.Ε. Νέου Φαλήρου δε δήλωσε συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας που δικαιούταν και την κενή της θέση διεκδίκησαν σε αγώνα κατάταξης οι Φαληρικός και Νέοι Ευγενείας, που κατέλαβαν την 4η θέση αντίστοιχα στους ομίλους του προηγούμενου πρωταθλήματος Β΄ Κατηγορίας.[1] Ο αγώνας κατάταξης ορίστηκε να γίνει στο Δημοτικό Στάδιο Κορυδαλλού στις 17 Σεπτεμβρίου 2014[2] και νικητής ήταν ο Φαληρικός με 0-1, όπου ανήλθε στην Α΄ Κατηγορία[3] και αντικατέστησε την Α.Ε. Νέου Φαλήρου.

Επίσης, ο Ολυμπιακός Κερατσινίου και ο Α.Ο. Νέο Ικόνιο που τερμάτισαν στην 6η και 7η θέση αντίστοιχα του προηγούμενου πρωταθλήματος Γ΄ Κατηγορίας, αναπλήρωσαν τις 2 κενές θέσεις στη Β΄ Κατηγορία των Αχιλλέα Κορυδαλλού που δε δήλωσε συμμετοχή και του ενός νικητή του αγώνα κατάταξης ανάμεσα στους Φαληρικό και Νέους Ευγενείας που ανήλθε στην Α΄ Κατηγορία.[4]

Α΄ ΚατηγορίαΕπεξεργασία

Η κορυφαία κατηγορία της ΕΠΣΠ απαρτίζεται από δυο ομίλους των 16 συλλόγων. Οι πρωταθλητές των δυο ομίλων συμμετέχουν στο Πρωτάθλημα Πρωταθλητριών ΕΠΣ όπου θα διεκδικήσουν την άνοδο στη Γ΄ Εθνική ερασιτεχνική κατηγορία. Οι δυο τελευταίες ομάδες κάθε ομίλου υποβιβάζονται και οι ομάδες στις θέσεις 11η-14η συμμετέχουν στα Play Out Υποβιβασμού.

Β΄ ΚατηγορίαΕπεξεργασία

Η Β΄ κατηγορία διεξάγεται σε 2 ομίλους των 14 ομάδων. Οι 2 πρώτοι κάθε ομίλου κερδίζουν την άνοδο στην Α΄, ενώ οι ομάδες στις θέσεις 3η-6η συμμετέχουν στα Play Off Ανόδου. Η πρώτη ομάδα κάθε ομίλου των Play Off κερδίζει την άνοδο στην Α΄.

Η τελευταία ομάδα κάθε ομίλου υποβιβάζεται, ενώ οι ομάδες στις θέσεις 10η-13η συμμετέχουν στα Play Out Υποβιβασμού. Η τελευταία ομάδα κάθε ομίλου των Play Out υποβιβάζεται στην Γ΄.

  • Πρωταθλητές ομίλων Β΄ κατηγορίας: άνοδος στην Α΄.
  • Δευτεραθλητές ομίλων Β΄ κατηγορίας: άνοδος στην Α΄.
  • Πρωταθλητές ομίλων Play Off Β΄ Κατηγορίας: άνοδος στην Α΄.

Γ΄ ΚατηγορίαΕπεξεργασία

Το πρωτάθλημα της Γ΄ Κατηγορίας διεξάγεται σε έναν όμιλο με τη συμμετοχή 13 συλλόγων.

Οι 3 πρώτες ομάδες κερδίζουν την άνοδο, ενώ οι ομάδες στις θέσεις 4η-7η της τελικής κατάταξης συμμετέχουν στα Play Off. Η ομάδα στην 1η θέση της βαθμολογίας των Play Off κερδίζει την άνοδο στη Β΄.

ΚύπελλοΕπεξεργασία

Κύπελλο Ε.Π.Σ. Πειραιά
Περίοδος 2014–15
ΧώραΕλλάδα
Διοργανώτρια αρχήΕ.Π.Σ. Πειραιά
Κατάταξη
Πρώτη θέσηΠροοδευτική (2ος τίτλος)

Στο θεσμό του κυπέλλου συμμετέχουν τα σωματεία της Ε.Π.Σ. Πειραιά. Το κύπελλο της περιόδου 2014–15 κατέκτησε η Προοδευτική.[7]

Οι αγώνεςΕπεξεργασία

Αντίπαλοι Σκορ Αντίπαλοι Σκορ
1η φάση 3η φάση
Α.Σ. Ένωση Καμινίων - Φίλαθλοι Πειραιά 3-2 Α.Ε. Σαρωνικός Αίγινας - Α.Ε. Ολυμπιάδα Κερατσινίου 1-2
Α.Σ. Ποντίων Δραπετσώνας - Πειραϊκός Νέου Φαλήρου 2-0 Αστέρια Δραπετσώνας - Σαλαμινομάχοι 0-3
Α.Ο. Νέο Ικόνιο Περάματος - Πανφαληρικός Νέου Φαλήρου 1-2 Θύελλα Κορυδαλλού - Α.Ε. Νίκαια 0-0, 5-6 (πέν.)
Α.Ο. Αγίου Δημητρίου Πειραιά - Ολυμπιακός Κερατσινίου 2-1 Α.Ο. Κορυδαλλός - Περαμαϊκός 0-4
Α.Σ. Κωφών Πειραιά - Θύελλα Κορυδαλλού 1-8 Οδηγήτρια Πειραιά - Νέοι Δραπετσώνας 5-1
Λέοντες Καμινίων - Ένωση Απόλλων/Ακράτητος Ρέντη 0-4 Α.Ο. Καραβά Πειραιά - Θησέας Πειραιά 1-1, 2-3 (πέν.)
Παντζιτζιφιακός Κάρπαθος - Αστέρας Νίκαιας 1-0 Ίκαρος Καλλιθέας - Α.Ο. Καστέλλας 2-0
Ολυμπιακός Περάματος - Παννεαπολικός Νίκαιας 1-4 Αμπελακιακός Σαλαμίνας - Αίας Σαλαμίνας 3-2
Δάφνη Ταμπουρίων - Αστέρια Δραπετσώνας 1-4 Δόξα Πειραιά - Α.Σ. Δραπετσώνα 3-4 (παρ.)
Α.Ο. Καραβά Πειραιά - Αστέρας Κερατσινίου 3-1 Σπίθα Νίκαιας - Α.Π.Σ. Ένωση Αμφιάλης 1-3
Δίας Κορυδαλλού - Φαληρικός 0-7 Παντζιτζιφιακός Κάρπαθος - Φαληρικός 1-3
Πυθαγόρας Περάματος - Πανιώνιος Κερατσινίου 2-6 Α.Ε. Μοσχάτου - Α.Π.Ο. Κερατσίνι 1-0
Θησέας Πειραιά - Α.Ο. Προφήτη Ηλία Πειραιά 4-0 Προοδευτική - Άρης Αμφιάλης 2-1
Αναγέννηση Μοσχάτου - Α.Ο. Κορυδαλλός 2-2, 1-4 (πέν.) Πανφαληρικός Νέου Φαλήρου - Α.Ο. Χαλκηδών 1-3
Α.Ε. Χατζηκυριακείου - Φοίνικας Αγίας Σοφίας Πειραιά 2-3 Α.Σ. Ποντίων Δραπετσώνας - Α.Ο.Κ. Φαλήρου 2-2, 3-4 (πέν.)
Α.Ε. Νεάπολης Νίκαιας - Αρμενική 1-0 Α.Ο. Αγίου Δημητρίου Πειραιά - Ήφαιστος Νίκαιας 3-4
Ατρόμητος Κερατσινίου - Κύπρος Κορυδαλλού 1-3 4η φάση
Μιθριδάτης Ρέντη - Σπίθα Νίκαιας 2-3 Φαληρικός - Ίκαρος Καλλιθέας 3-1
Πήγασος Αγίου Διονυσίου Πειραιά - Αργοναύτης Πειραιά 0-5 Α.Ε. Μοσχάτου - Σαλαμινομάχοι 4-0
2η φάση Θησέας Πειραιά - Περαμαϊκός 1-2
Δόξα Πειραιά - Α.Ε. Περάματος 2-1 (παρ.) Ήφαιστος Νίκαιας - Οδηγήτρια Πειραιά 1-3
Αστέρια Δραπετσώνας - Α.Ο. Πειραιάς 2-1 Α.Ο.Κ. Φαλήρου - Α.Ο. Χαλκηδών 4-0
Αργοναύτης Πειραιά - Α.Ο.Κ. Φαλήρου 0-4 Αμπελακιακός Σαλαμίνας - Α.Ε. Ολυμπιάδα Κερατσινίου 2-2, 5-4 (πέν.)
Αμπελακιακός Σαλαμίνας - Ελλάς Ποντίων 3-2 (παρ.) Προοδευτική - Α.Σ. Δραπετσώνα 4-0
Α.Π.Σ. Ένωση Αμφιάλης - Ερμής Κορυδαλλού 2-1 Α.Ε. Νίκαια - Α.Π.Σ. Ένωση Αμφιάλης 2-0
Ένωση Απόλλων/Ακράτητος Ρέντη - Νέοι Δραπετσώνας 2-4 Προημιτελικοί
Οδηγήτρια Πειραιά - Ειρήνη 2005 Νίκαιας 2-0 Α.Ε. Μοσχάτου - Α.Ο.Κ. Φαλήρου 4-0, 3-0
Κύπρος Κορυδαλλού - Α.Π.Ο. Κερατσίνι 0-3 Φαληρικός - Οδηγήτρια Πειραιά 0-3, 1-4
Α.Ο. Καστέλλας - Νίκη Ρέντη 4-1 Προοδευτική - Α.Ε. Νίκαια 2-0, 4-0
Σπίθα Νίκαιας - Φοίνικας Αγίας Σοφίας Πειραιά 1-0 Περαμαϊκός - Αμπελακιακός Σαλαμίνας 2-1, 1-1
Α.Σ. Ένωση Καμινίων - Α.Ο. Καραβά Πειραιά 2-4 Ημιτελικοί
Θησέας Πειραιά - Θύελλα Μοσχάτου 4-1 Οδηγήτρια Πειραιά - Προοδευτική 0-1, 0-0
Πανιώνιος Κερατσινίου - Πανφαληρικός Νέου Φαλήρου 1-1, 2-4 (πέν.) Περαμαϊκός - Α.Ε. Μοσχάτου 0-1, 0-1
Παννεαπολικός Νίκαιας - Α.Ε. Σαρωνικός Αίγινας 1-8
Νέοι Ευγενείας - Α.Ο. Χαλκηδών 0-0, 2-4 (πέν.)
Α.Ε. Ολυμπιάδα Κερατσινίου - Α.Ε. Σαλαμίνας 3-1
Α.Ε. Νεάπολης Νίκαιας - Α.Σ. Δραπετσώνα 0-2
Αίας Σαλαμίνας - Α.Ε. Χαραυγή/Αστέρας Ευγενείας 3-2
Προοδευτική - Αετός Κορυδαλλού 3-0

Πηγή ΕΠΣ Πειραιά


ΤελικόςΕπεξεργασία

7 Μαρτ. 2015
15:15
Α.Ε. Μοσχάτου 0–2 Προοδευτική Στάδιο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», Νέο Φάληρο Πειραιά
Διαιτητής: Ηλίας Σπάθας
ΕΠΣ Πειραιά Ζίζηλας   43'
Ζαφειράτος  70'
Α.Ε. Μοσχάτου


  •   Σπύρος Μαχαίρας
  •   Στέλιος Μουντοκαλάκης
  •   Άγγελος Μπαμπούνης
  •   Νίκος Καρδαράς (46'   Νίκωνας Σπηλιωτάκης)
  •   Γιάννης Ρωμανός
  •   Γιώργος Παπαευθυμίου
  •   Δομίνικος Πλουσής
  •   Γιώργος Γιαννακόπουλος
  •   Κώστας Δουληγέρης (61'   Παναγιώτης Αθανασόπουλος)
  •   Γιώργος Συράκος
  •     Μαράλντο Ντόνε


  • Προπονητής
  •   Αντώνης Δημητρίου
Προοδευτική


  •   Σίμος Μένιος
  •   Άρης Ζαφειράτος
  •   Αριστείδης Μύρκος
  •   Παναγιώτης Ζίζηλας (78'   Φώτης Κολιούσης)
  •   Γιώργος Καράκαλος
  •   Όθωνας Τερλελής
  •     Μάριος Ζελέκου
  •   Σωκράτης Νταφόπουλος
  •   Αντώνης Φώσκολος (87'   Αδαμάντιος Τσιάνος)
  •   Δημήτρης Κοσμάς
  •   Θεολόγος Ραπτόπουλος (59'   Νίκος Καρποντίνης)


  • Προπονητής
  •   Κώστας Λαμπαδάριος

ΠαραπομπέςΕπεξεργασία