Διοργανώσεις Ε.Π.Σ. Φθιώτιδας 2014–15

Το πρωτάθλημα της περιόδου 2014-15, είναι το 64ο πρωτάθλημα που διοργανώνει η Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Φθιώτιδας, υπεύθυνη για τη διεξαγωγή των καθιερωμένων ποδοσφαιρικών διοργανώσεων, του πρωταθλήματος και του κυπέλλου, στο νομό Φθιώτιδας.

Διοργανώσεις Ε.Π.Σ.Φ.
Περίοδος2014–15
2015–16

Η πρωταθλήτρια ομάδα της ΕΠΣ Φθιώτιδας λαμβάνει μέρος στο Πρωτάθλημα Πρωταθλητριών ΕΠΣ, το οποίο διοργανώνεται από την Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία (ΕΠΟ), με στόχο την άνοδο στη Γ΄ Εθνική ερασιτεχνική κατηγορία.

Ο θεσμός του κυπέλλου, αποτελεί ταυτόχρονα την πρώτη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών της ΕΠΟ. Η ομάδα που ανακηρύσσεται κυπελλούχος ΕΠΣ Φθιώτιδας, αποκτά το δικαίωμα συμμετοχής στο Κύπελλο Ερασιτεχνών.

ΠρωτάθλημαΕπεξεργασία

Πρωτάθλημα Ε.Π.Σ. Φθιώτιδας
Περίοδος2014–15
Πρωταθλήτρια ομάδα
Μαλεσίνα 2008
(7ος τίτλος)
Υποβιβασμός
ΥποβιβασμόςΜαγνησιακός Λαμίας
Προοδευτική Λάρυμνας
Αχιλλέας Δομοκού
Στατιστικά
Πρώτος σκόρερΚώστας Ρούσσης (34 γκολ)
(Μαλεσίνα 2008)
Αγώνες306
Γκολ928 (3.03 ανά αγώνα)
Ευρύτερη νίκη εντόςΟλυμπιακός Λαμίας 6-0 Κηφισσός Κάτω Τιθορέας
Ευρύτερη νίκη εκτόςΠροοδευτική Λάρυμνας 0-5 Παμμωλιακός
Προοδευτική Λάρυμνας 0-5 ΑΟ Στυλίδας
Παγκρατιακός 0-5 Ολυμπιακός Λαμίας
Μεγαλύτερο σκορΝέο Κρίκελλο 7-3 Παμμωλιακός

Η δομή του πρωταθλήματος της Ε.Π.Σ. Φθιώτιδας είναι η εξής:

  • Α΄ Κατηγορία
  • Β΄ Κατηγορία (3 όμιλοι)

Α΄ ΚατηγορίαΕπεξεργασία

Η κορυφαία κατηγορία διεξάγεται με τη συμμετοχή 18 συλλόγων. Η πρώτη στην τελική κατάταξη ομάδα διεκδικεί την άνοδο στη Γ΄ Εθνική και οι δύο ή και τρεις (αν δεν ανέβει κατηγορία τελικά η πρωταθλήτρια) τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται. Οι ομάδες του Αγρότη Λιανοκλαδίου και Ολυμπιακού Ανθήλης δεν δήλωσαν συμμετοχή με τις ομάδες του Α.Ο. Καλαποδίου και Αρχανίου να παίρνουν την θέση τους[1]. Η ομάδα του Αχιλλέα Δομοκού αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα πριν την έναρξη του[2]. Για την σεζόν 2014-15 πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Μαλεσίνας και συμμετείχε στο Πρωτάθλημα Πρωταθλητριών ΕΠΣ χωρίς όμως να καταφέρει να κερδίσει την άνοδο στην Γ΄ Εθνική.

Ανακατατάξεις ομάδωνΕπεξεργασία

Οι ακόλουθες ομάδες έχουν αλλάξει κατηγορία από την σεζόν 2013-14.

ΒαθμολογίαΕπεξεργασία

Θση Ομάδα Αγν Ν Ι Η ΤΥ ΤΚ ΤΔ Βαθ Πρόκριση ή υποβιβασμός
1 Μαλεσίνα 2008 (C) 34 31 3 0 97 22 +75 96 Πρόκριση στο Ειδικό ερασιτεχνικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου 2015
2 Καμένα Βούρλα 34 27 4 3 76 16 +60 85
3 Αρχάνι 34 18 7 9 58 40 +18 61
4 Καλαπόδι 34 19 3 12 61 44 +17 60
5 Νέο Κρίκελλο 34 18 5 11 65 35 +30 59
6 Ολυμπιακός Λαμίας 1977 34 17 8 9 63 40 +23 59
7 Στυλίδα 34 17 6 11 52 34 +18 57
8 Ένωση 2010 34 17 6 11 53 38 +15 57
9 Ευρυτανικός 34 15 5 14 58 50 +8 50
10 Δάφνη Λιβανατών 34 13 5 16 52 54 −2 44
11 ΑΠΟ Αταλάντη 34 14 1 19 41 58 −17 43
12 Κηφισσός Κάτω Τιθορέας 34 12 7 15 49 53 −4 43
13 Άρης Αγίου Κωνσταντίνου[α] 34 13 4 17 50 57 −7 40
14 Παμμωλιακός 34 11 7 16 51 61 −10 40
15 Παγκρατιακός 34 8 6 20 38 69 −31 30
16 Μαγνησιακός (Y) 34 8 4 22 26 64 −38 28 Υποβιβασμός στην Β' Κατηγορία
17 Προοδευτική Λάρυμνας[β] (Y) 34 6 3 25 38 91 −53 19
18 Αχιλλέας Δομοκού[γ] (Y) 34 0 0 34 0 102 −102 0
Πηγή: [1]
(C) Πρωταθλήτρια; (Y) Υποβιβασμός.
Σημειώσεις:
  1. Ο Άρης Αγ. Κων/νου έχει -3 βαθμούς και έναν μηδενισμό[3].
  2. Η Προοδευτική Λάρυμνας έχει -2 βαθμούς και έναν μηδενισμό.
  3. Ο Αχιλλέας Δομοκού έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

ΑποτελέσματαΕπεξεργασία

Εντός ╲ Εκτός 1 ΑΠΟ ΑΡΧ ΔΟΜ ΕΝΣ ΕΥΡ ΚΑΛ ΚΑΜ ΚΗΦ ΚΡΙ ΚΩΝ ΛΑΡ ΛΙΒ ΜΑΓ ΜΑΛ ΜΩΛ ΟΛΜ ΠΑΓ ΣΤΥ
ΑΠΟ Αταλάντη 1–3 3–0 1–3 3–1 2–1 0–2 4–1 2–0 0–2 2–0 1–0 3–0 0–3 1–0 1–4 3–1 0–1
Αρχάνι 2–0 3–0 2–0 2–3 5–1 0–2 3–2 1–0 3–1 3–1 0–0 1–0 0–2 1–1 2–0 3–2 2–1
Αχ. Δομοκού 0–3 0–3 0–3 0–3 0–3 0–3 0–3 0–3 0–3 0–3 0–3 0–3 0–3 0–3 0–3 0–3 0–3
Ένωση 2010 1–1 1–1 3–0 1–0 3–1 0–1 2–1 0–2 1–2 3–0 2–1 2–0 0–3 0–2 4–1 2–0 0–2
Ευρυτανικός 4–1 2–2 3–0 1–4 4–3 1–2 0–2 0–0 2–0 4–0 1–1 1–0 2–3 5–0 1–1 4–1 1–0
Καλαπόδι 4–0 3–1 3–0 2–0 2–1 0–1 2–1 3–2 1–1 3–1 2–1 3–0 0–4 3–2 1–1 7–2 0–1
Καμένα Βούρλα 3–0 2–0 3–0 0–0 3–1 0–0 2–0 1–0 3–0 6–1 3–0 5–0 0–1 1–0 3–0 4–1 4–0
Κηφισσός Κ. Τιθορέας 1–0 2–3 3–0 0–2 2–0 0–1 2–3 1–0 4–0 2–0 5–2 4–1 0–2 3–2 1–3 1–0 0–2
Νέο Κρίκελλο 4–1 0–0 3–0 0–1 3–1 2–0 2–3 0–0 4–3 3–2 1–2 5–0 0–2 7–3 3–1 1–0 1–0
Άρης Αγ. Κων/νου 2–1 2–1 3–0 1–2 1–2 0–1 0–2 0–0 0–4 3–0 3–1 0–2 1–3 3–1 1–2 4–0 1–1
Προοδευτική Λάρυμνας 1–2 1–3 3–0 1–1 1–2 0–3 0–3 2–2 0–4 2–5 0–4 3–0 0–4 0–5 1–0 3–2 0–5
Δάφνη Λιβανατών 1–0 1–4 3–0 1–3 2–3 2–1 2–1 2–2 0–2 3–2 4–2 1–2 2–3 5–1 0–0 3–1 2–1
Μαγνησιακός Λαμίας 2–0 0–0 3–0 2–1 0–4 0–2 0–4 0–0 0–2 0–1 3–2 0–1 0–2 2–4 1–1 2–1 0–1
Μαλεσίνα 2008 3–0 3–0 3–0 2–1 4–0 2–1 1–1 5–2 3–1 4–0 2–1 3–0 3–1 4–1 3–3 5–0 2–0
Παμμωλιακός 2–1 3–2 3–0 1–1 2–0 1–2 1–2 1–1 0–2 1–2 3–2 1–0 2–2 1–1 1–2 0–2 1–0
Ολυμπιακός Λαμίας 4–0 1–1 3–0 1–0 0–0 0–1 1–2 6–0 2–2 2–1 1–2 2–1 1–0 1–4 3–1 4–0 3–2
Παγκρατιακός 1–2 0–1 3–0 1–2 2–1 2–0 1–0 0–0 1–1 1–1 1–1 2–1 3–0 2–3 1–1 0–5 1–1
Στυλίδα 1–2 2–0 3–0 4–4 2–0 2–1 1–1 3–1 2–1 3–1 3–2 0–0 1–0 1–2 0–0 0–1 3–0

Πηγή: [2]
1 Η γηπεδούχος ομάδα παρατίθεται στην αριστερή πλευρά
Χρώματα: Μπλε = νίκη γηπεδούχου ομάδας, Κίτρινο = ισοπαλία, Κόκκινο = νίκη φιλοξενούμενης ομάδας

Β΄ ΚατηγορίαΕπεξεργασία

Βαθμολογία 1ος ΌμιλοςΕπεξεργασία

Θση
Ομάδα
Αγν
Ν
Ι
Η
ΤΥ
ΤΚ
ΤΔ
Βαθ
1 Ελατειακός 24 21 3 0 80 9 +71 64
2 Αστέρας Αγίου Σεραφείμ 24 19 4 1 79 16 +63 61
3 Ηράκλεια 24 18 2 4 73 22 +51 56
4 Αγρότης Τραγάνας 24 15 4 5 71 19 +52 49
5 Παρνασσός Αμφίκλειας 24 14 4 6 46 19 +27 46
6 Δόξα Μοσχοχωρίου 24 11 3 10 59 48 +11 36
7 Κομνηνός Κόμνηνας 24 9 5 10 42 53 −11 32
8 ΣΑΜΕ Ρεγγίνι 24 8 4 12 36 59 −23 28
9 Καινούριο 24 6 3 15 30 60 −30 21
10 Αταλάντη '92 24 6 2 16 26 59 −33 20
11 Πανζελιακός Ζελίου 24 3 5 16 19 75 −56 14
12 Σκάρφεια 24 2 1 21 15 101 −86 7
13 Αετός Μενδενίτσας 24 3 2 19 22 64 −42 0

Τελευταία ενημέρωση: 9 Σεπτεμβρίου 2018.
Πηγή: [3]

Βαθμολογία 2ος ΌμιλοςΕπεξεργασία

Θση
Ομάδα
Αγν
Ν
Ι
Η
ΤΥ
ΤΚ
ΤΔ
Βαθ
1 Αστέρας Σταυρού 26 23 1 2 78 26 +52 70
2 Όμβρος Ομβριακής 26 21 3 2 88 15 +73 66
3 Καλαμάκι 26 17 6 3 73 49 +24 57
4 Τσούκα 26 14 4 8 49 35 +14 46
5 Θύελλα Ροδωνιάς 26 14 3 9 57 43 +14 45
6 Μεξιατικός 26 13 5 8 52 38 +14 44
7 Δόξα Ζηλευτού 26 9 7 10 48 51 −3 34
8 Ατρόμητος Παλ. Γιαννιτσούς 26 10 3 13 51 56 −5 33
9 Κένταυρος Μελιταίας 26 9 1 16 35 56 −21 28
10 Α.Ε. Βίτωλης/Αγ. Γεωργίου 26 8 3 15 57 68 −11 27
11 Σπερχειάδα 2005 26 5 10 11 45 64 −19 25
12 Βράχα 26 6 5 15 43 58 −15 21
13 Ατσαλένιος Πετρωτού 26 4 3 19 24 70 −46 13
14 Μάκρη 2007 26 1 2 23 24 98 −74 1

Τελευταία ενημέρωση: 9 Σεπτεμβρίου 2018.
Πηγή: [4]

Βαθμολογία 3ος ΌμιλοςΕπεξεργασία

Θση
Ομάδα
Αγν
Ν
Ι
Η
ΤΥ
ΤΚ
ΤΔ
Βαθ
1 Ράχες 26 22 1 3 86 25 +61 67
2 Προμηθέας Στυλίδας 26 20 1 5 79 27 +52 61
3 Κένταυρος Αχινού 26 19 3 4 68 28 +40 60
4 ΑΕ Καλύβια 26 18 2 6 60 29 +31 56
5 Γλύφα 26 16 3 7 59 34 +25 51
6 Νίκη Αγίας Παρασκευής 26 13 3 10 50 41 +9 42
7 Ηρακλής/Ακαδημία 26 13 3 10 56 42 +14 42
8 Κεραυνός Βαθύκοιλου 26 12 1 13 51 52 −1 37
9 Δίβρη 26 10 5 11 30 39 −9 35
10 ΠΑΟ Ανθήλης 26 7 2 17 34 50 −16 23
11 Αίαντας Λαμίας 26 7 3 16 40 73 −33 22
12 Πελασγιακός 26 6 3 17 34 68 −34 21
13 Α.Ε. Νέας Άμπλιανης 26 3 2 21 25 82 −57 11
14 Κεραυνός Αγίου Γεωργίου 26 0 0 26 0 78 −78 -2

Τελευταία ενημέρωση: 9 Σεπτεμβρίου 2018.
Πηγή: [5]

ΚύπελλοΕπεξεργασία

Κύπελλο Ε.Π.Σ. Φθιώτιδας
Περίοδος 2014–15
Διοργανώτρια αρχήΕ.Π.Σ.Φ.
Αριθμός ομάδων38
Κατάταξη
Πρώτη θέσηΑ.Ο. Καμένα Βούρλα (1ος τίτλος)
Δεύτερη θέσηΈνωση 2010

Στο θεσμό του κυπέλλου συμμετέχουν τα σωματεία της Ε.Π.Σ. Φθιώτιδας. Το κύπελλο κατέκτησε ο Α.Ο. Καμένα Βούρλα νικώντας στον τελικό την Ένωση 2010 με 1-0.

Α' ΦάσηΕπεξεργασία

Στην επόμενη φάση προκρίνονται άνευ αγώνος οι ομάδες της Μαλεσίνας 2008, Δάφνης Λιβανατών, Θύελλας Ροδωνιάς, Αναγέννησης Γιαννιτσούς, Προμηθέα Στυλίδας και Γλύφας.

Ομάδα 1  Σκορ  Ομάδα 2
Αρχάνι 5–0 Ατρόμητος Παλαιάς Γιαννιτσούς
Κηφισσός Κάτω Τιθορέας 2–0 Παρνασσός Αμφίκλειας
ΑΠΟ Αταλάντη 1–0 Προοδευτική Λάρυμνας
Καμένα Βούρλα 4–0 Ελατειακός
Παγκρατιακός 2–1 Δόξα Μοσχοχωρίου
ΠΑΟ Ανθήλης 0–5 Ολυμπιακός Λαμίας
Ένωση 2010 3–1 Μάκρη 2007
Νέο Κρίκελλο 9–0 Μαλιακός Στυλίδας
Κένταυρος Αχινού 0–1 Στυλίδα
Παμμωλιακός 4–0 Καινούριο
Αταλάντη '92 1–7 Καλαπόδι
Άρης Αγίου Κων/νου 3–0 Αστέρας Αγίου Σεραφείμ
Αχιλλέας Δομοκού 0–3 (ά.α) Ευρυτανικός
Μαγνησιακός 3–2 ΑΕ Καλύβια
Κεραυνός Βαθύκοιλου 0–2 Ράχες
Εκκάρα 3–2 Καλαμάκι

Β' ΦάσηΕπεξεργασία

Στην επόμενη φάση προκρίνονται άνευ αγώνος οι ομάδες της Εκκάρας, Ραχών, Ευρυτανικού, Καλαποδίου, Παμμωλιακού, Νέου Κρίκελλου, Ένωσης 2010, Παγκρατιακού, Καμένων Βούρλων και Κηφισσού Κάτω Τιθορέας.

Ομάδα 1  Σκορ  Ομάδα 2
ΑΠΟ Αταλάντη 0–1 (παρ.) Μαλεσίνα 2008
Άρης Αγίου Κων/νου 1–1
(2-2 παρ.)
(2-3 πέν.)
Δάφνη Λιβανατών
Ολυμπιακός Λαμίας 2–0 Θύελλα Ροδωνιάς
Αναγέννηση Γιαννιτσούς 0–8 Αρχάνι
Μαγνησιακός 2–1 Προμηθέας Στυλίδας
Στυλίδα 3–0 Γλύφα

Γ' ΦάσηΕπεξεργασία

Ομάδα 1  Σκορ  Ομάδα 2
Καλαπόδι 2–2
(4-3 παρ.)
Νέο Κρίκελλο
Μαγνησιακός 3–1 Δάφνη Λιβανατών
Παμμωλιακός 2–0 Ευρυτανικός
Μαλεσίνα 2008 0–0
(2-4 πέν.)
Καμένα Βούρλα
Κηφισσός Κάτω Τιθορέας 4–1 Εκκάρα
Ράχες 0–2 Αρχάνι
Παγκρατιακός 0–3 Ολυμπιακός Λαμίας
Στυλίδα 1–2 (παρ.) Ένωση 2010

Δ' ΦάσηΕπεξεργασία

Ομάδα 1  Σκορ  Ομάδα 2
Καλαπόδι 4–0 Μαγνησιακός
Παμμωλιακός 1–3 Καμένα Βούρλα
Κηφισσός Κάτω Τιθορέας 0–1 Αρχάνι
Ολυμπιακός Λαμίας 0–0
(4-5 πέν.)
Ένωση 2010

ΗμιτελικάΕπεξεργασία

Ομάδα 1  Σκορ  Ομάδα 2
Αρχάνι 0–1 Ένωση 2010
Καλαπόδι 1–2 Καμένα Βούρλα

ΤελικόςΕπεξεργασία

11 Μαρτίου 2015 (2015-03-11)
15:30
Α.Ο. Καμένα Βούρλα 1-0 (παρ.) Ένωση 2010 Δ.Α.Κ. Λαμίας, Λαμία
Θεατές: 300
Διαιτητής: Ανέστης Δουδούμης
Ταμάμης  104' Αναφορά

Σούπερ ΚαπΕπεξεργασία

Σούπερ Καπ Ε.Π.Σ. Φθιώτιδας
Περίοδος 2014
Διοργανώτρια αρχήΕ.Π.Σ.Φ.
Κατάταξη
Πρώτη θέσηΟπούντιος Μαρτίνου
Δεύτερη θέσηΈνωση 2010

Στον τελικό συμμετέχουν ο Οπούντιος Μαρτίνου (Πρωταθλητής Ε.Π.Σ. Φθιώτιδας 2013–14) και η Ένωση 2010 (Κυπελλούχος Ε.Π.Σ. Φθιώτιδας 2013–14).

ΤελικόςΕπεξεργασία

3 Αυγούστου 2014 (2014-08-03)
17:30
Οπούντιος Μαρτίνου 5-1 Ένωση 2010 Δημοτικό Γήπεδο Ανθήλης «Νίκος Σαφάκας», Ανθήλη Λαμίας
Θεατές: 300
Διαιτητής: Γιώργος Τζοβάρας
Στυλιανός  7'
Νικολόπουλος  44' ,  74' ,  76'
Μαλέρδος  67'
Αναφορά Ρούσκας  25'

ΠαραπομπέςΕπεξεργασία

Εξωτερικοί σύνδεσμοιΕπεξεργασία

|}