Άνοιγμα κυρίου μενού

To Κύπελλο ΟΥΕΦΑ 1992-1993 κατέκτησε η Γιουβέντους κερδίζοντας σε διπλό τελικό την Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Πίνακας περιεχομένων

Πρώτος γύροςΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΦΚ Κολωνία   2–3   Σέλτικ Γλασκώβης 2–0 0–3
ΦΚ Ντιναμό Μόσχας   5–3   Ρόσενμποργκ ΜΚ 5–1 0–2
Κραϊόβα   0–10   Παναθηναϊκός 0–6 0–4
ΦΚ Ντιναμό Κιέβου   (ε.)3–3   Ραπίντ Βιέννης 1–0 2–3
ΦΚ Κοπεγχάγη   10–1   Μίκελιν Παλόιλιγιατ 5–0 5–1
ΦΚ Βάκερ Ίνσμπουργκ   1–5   ΑΣ Ρόμα 1–4 0–1
ΦΚ Πολιτέχνικα Τιμισοάρα   1–5   Ρεάλ Μαδρίτης 1–1 0–4
Φενερμπαχτσέ Σπορ Κουλουμπού   5–3   ΠΦΚ Μπότεφ Πλόβντιβ 3–1 2–2
Φλοριάνα ΦΚ   2–8   Μπορούσια Ντόρτμουντ 0–1 2–7
ΓΚΣ Κατοβίτσε   1–2   Γαλατασαράι 0–0 1–2
Γκρασχόπερς Ζυρίχης   4–3   Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1–2 3–1(παρ.)
Χιμπέρνιαν ΦΚ   3–3(ε.)   ΡΣΚ Άντερλεχτ 2–2 1–1
ΙΦΚ Νόρσεπιγκ   1–3   Τορίνο ΦΚ 1–0 0–3
Γιουβέντους   10–1   Ανόρθωση 6–1 4–0
Κνατσπιρνουφέλαγκιδ Φραμ   0–7   ΦΚ Καϊζερσλάουτερν 0–3 0–4
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ   0–0(π.)   Τορπέντο Μόσχας 0–0 0–0
Νεσατέλ Ξαμάξ   3–6   Μπολντκλούμπεν Φρεμ 2–2 1–4
Παρί Σεν Ζερμέν   5–0   ΠΑΟΚ 2–0 3–0 1
Λοκομοτίβ Πλόβντιβ   3–9   ΑΖ Οσέρ 2–2 1–7
ΦΚ Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ   1–6   ΑΦΚ Άγιαξ 0–3 1–3
Σέφιλντ Γουένσντεϊ   10–2   ΚΑ Σπόρα Λούξεμποργκ 8–1 2–1
ΣΚ Σίγκμα Όλομουτς   3–1   ΦΚ Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα 1–0 2–1
Σλάβια Πράγας   3–4   Χαρτ οφ Μιντλόθιαν 1–0 2–4
Μπενφίκα   8–0   ΝΚ Ίζολα 3–0 5–0
ΣΜ Καέν   3–4   Ρεάλ Σαραγόσα 3–2 0–2
Σταντάρ Λιέγης   5–0   Πόρτανταουν ΦΚ 5–0 0–0
Βατς ΦΚ   2–1   ΦΚ Χρόνινγκεν 1–0 1–1
Βαλένθια ΚΦ   1–6   ΣΣΚ Νάπολι 1–5 0–1
Φίτεσε   5–1   Ντέρρι Σίτι ΦΚ 3–0 2–1
Βιτόρια Γκιμαράες   3–2   Ρεάλ Σοσιεδάδ 3–0 0–2
Βίτζεβ Λοτζ   2–11   Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2–2 0–9
ΚΦ Μέχελεν   2–1   Έρεμπρο ΣΚ 2–1 0–0

Δεύτερος γύροςΕπεξεργασία

Τρίτος γύροςΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΑΣ Ρόμα   5–4   Γαλατασαράι 3–1 2–3
ΑΦΚ Άγιαξ   3–0   ΦΚ Καϊζερσλάουτερν 2–0 1–0
Μπορούσια Ντόρτμουντ   4–3   Ρεάλ Σαραγόσα 3–1 1–2
ΦΚ Ντιναμό Μόσχας   2–4   Μπενφίκα 2–2 0–2
Παρί Σεν Ζερμέν   (ε.)1–1   ΡΣΚ Άντερλεχτ 0–0 1–1
ΣΚ Σίγκμα Όλομουτς   1–7   Γιουβέντους 1–2 0–5
Σταντάρ Λιέγης   3–4   ΑΖ Οσέρ 2–2 1–2
Φίτεσε   0–2   Ρεάλ Μαδρίτης 0–1 0–1

ΠροημιτελικοίΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΑΣ Ρόμα   1–2   Μπορούσια Ντόρτμουντ 1–0 0–2
ΑΖ Οσέρ   4–3   ΑΦΚ Άγιαξ 4–2 0–1
Ρεάλ Μαδρίτης   4–5   Παρί Σεν Ζερμέν 3–1 1–4
Μπενφίκα   2–4   Γιουβέντους 2–1 0–3

ΗμιτελικοίΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Μπορούσια Ντόρτμουντ   (π.)2-2   ΑΖ Οσέρ 2–0 0–2
Γιουβέντους   3–1   Παρί Σεν Ζερμέν 2–1 1–0

ΤελικοίΕπεξεργασία

Εξωτερικοί σύνδεσμοιΕπεξεργασία