Δ΄ Εθνική ποδοσφαίρου ανδρών 1991-92

Το πρωτάθλημα της Δ΄ Εθνικής ποδοσφαίρου 1991-92 διοργανώθηκε με τη συμμετοχή 231 ομάδων, οι οποίες χωρίστηκαν σε 12 διαφορετικούς ομίλους με συμμετοχή 17 έως και 20 ομάδων. Ήταν η τελευταία χρονιά εφαρμογής του συστήματος βαθμολόγησης 2-1-0. Ο πρωταθλητής του κάθε ομίλου εξασφάλισε την άνοδό του στη Γ' Εθνική ενώ οι τελευταίες ομάδες υποβιβάστηκαν στα Τοπικά Πρωταθλήματα.

Δ΄ Εθνική
Περίοδος1991–92
Διοργανώτρια αρχήΕ.Π.Ο.
Αριθμός ομάδων231
Σύστημα διεξαγωγής12 όμιλοι

Άνοδος/Υποβιβασμός
ΆνοδοςΗρόδοτος Νέας Αλικαρνασσού
Αιολικός Μυτιλήνης
Εθνικός Αστέρας Καισαριανής
Α.Ο. Χαλκίδα
Παναρκαδικός
Φωκικός Άμφισσας
Α.Ο. Κέρκυρα
Αναγέννηση Καρδίτσας
Κιλκισιακός
Οδυσσέας Κορδελιού
Α.Ε. Ποντίων Κοζάνης
Εθνικός Αλεξανδρούπολης
ΥποβιβασμόςΑετός Ανωγείων
Ολυμπιακός Χερσονήσου
Αστέρας Αγίου Νικολάου
Α.Ε. Κατσαμπά
Α.Ο. Επισκοπή
Μινώταυρος Μουρνιών
Νέος Αστέρας Ρεθύμνου
Παλλεσβιακός
Παγχιακός
Αναγέννηση Σάμου
Ελλάς Σύρου
Πανναξιακός
Ηρακλής Ατσικής
Κανάρης Νενήτων
Άρης Πετρούπολης
Α.Ο. Καλαμακίου
Α.Ο. Πεύκης
Αναγέννηση Σχηματαρίου
Α.Σ. Σουρμένων
Α.Ο. Μελισσίων
Α.Ο.Κ. Φαλήρου
Βύζας Μεγάρων
Πανασπροπυργιακός
Α.Σ. Ποντίων Δραπετσώνας
Έλαφος Βαθέος Αυλίδας
Δόξα Πειραιά
Αμαρυνθιακός
Αργέας Λόντος Άργους
Παννεμεατικός
Π.Α.Ο. Λουτρακίου
Αναγέννηση Παραλίας Καλαμάτας
Εύγερος Φαρακλάδων
Εθνικός Σαγέικων
Αγγερικός Αγίου Κηρύκου Ζακύνθου
Ηλειακός Λεχαινών
Αστέρας Ιτέας
Α.Ο. Σπάρτου
Α.Π.Σ. Ζάκυνθος
Ησαΐας Δεσφίνας
Α.Ο. Πύργος
Ολυμπιακός Μαντουκίου
Απόλλων Πάργας
Εθνικός Φιλιππιάδας
Α.Ο. Σταυρακίου
Προοδευτική Γραμμενίτσας
Τιτάν Λογγάδων
Α.Ε. Πρέβεζας
Εθνικός Ιωαννίνων
Διγενής Νεοχωρίου
Παλλαμιακή
Άρης Αγίου Κωνσταντίνου
Κένταυρος Νεάπολης Βόλου
Σαρακηνός Βόλου
Α.Ε. Πλάτανου-Αρδανίου
Αστέρας Καρδίτσας
Α.Π.Ο.Κ. Βελούχι
Παμμωλιακός
Αχιλλέας Νάουσας
Ολυμπιακός Γαλατάδων
Όλυμπος Λεπτοκαρυάς
Α.Ε. Χαριέσσας
Αριστοτέλης Λουτροχωρίου
Θρακικός Άνω Μητρουσίου
Παύλος Μελάς Σταυρούπολης
Α.Ο. Σέρρες '85
Μέγας Αλέξανδρος Ηράκλειας
Π.Ο. Τρίγλιας
Αναγέννηση Νέου Πετριτσίου
Τιτάν Σερβίων
Φλατσάτα Οινόης
Π.Α.Σ. Φλώρινα
Α.Ο. Γρεβενά
Αχιλλέας Φαρσάλων
Φαλανιακός
Ηρακλής Άνω Κώμης
Μέγας Αλέξανδρος Γρεβενών
Μελιτέας Μελίτης
Α.Ε. Αμπελοκήπων Δράμας
Άρης Αισύμης
Ανακάλυψη Δράμας
Ελπίδα Σάλπης
Έβρος Σουφλίου
Ασπίδα Πηγαδίων

Βαθμολογίες

Επεξεργασία

1ος όμιλος

Επεξεργασία
Θ ΟΜΑΔΑ Β Αγ Γκολ
1. Ηρόδοτος 56 36 71 19
2. Α.Ο. Χανιά 54 36 83 22
3. Εργοτέλης 54 36 73 32
4. Α.Ο. Ασημίου 46 36 40 28
5. Αναγέννηση Ιεράπετρας 46 36 72 54
6. Π.Ο. Ατσαλένιου 44 36 66 37
7. Π.Α.Ν.Ο. Μαλίων 40 36 44 36
8. Αστέρας Περάματος 37 36 46 49
9. Α.Ο. Αγίου Νικολάου 36 36 61 53
10. Ο.Φ. Ιεράπετρας 36 36 55 47
11. Ιωνία Χανίων 36 36 37 38
12. Νίκη Σητείας 36 36 33 32
13. Αετός Ανωγείων 34 36 49 51
14. Ολυμπιακός Χερσονήσου 24 36 37 73
15. Αστέρας Αγίου Νικολάου 21 36 29 66
16. Α.Ε. Κατσαμπά Ηρακλείου 21 36 24 81
17. Α.Ο. Επισκοπή Ρεθύμνου 20 36 36 60
18. Μινώταυρος Μουρνιών 19 36 50 96
19. Νέος Αστέρας Ρεθύμνου 19 36 42 93

2ος όμιλος

Επεξεργασία
Θ ΟΜΑΔΑ Β Αγ Γκολ
1. Αιολικός Μυτιλήνης 49 32 63 16
2. Α.Ε. Κως 47 32 70 28
3. Ιάλυσος Ρόδου 44 32 70 30
4. Α.Ο. Σύρου 40 32 70 33
5. Φοίβος Κρεμαστής 40 32 65 31
6. Απόλλων Καρλοβασίου 40 32 50 27
7. Αιγέας Πλωμαρίου 39 32 58 36
8. Διαγόρας Βατίου 35 32 45 41
9. Πανθηραϊκός 32 32 56 47
10. Βαρβασιακός 30 32 48 53
11. Παλλεσβιακός 28 32 42 47
12. Παγχιακός 28 32 39 45
13. Αναγέννηση Σάμου 28 32 47 56
14. Ελλάς Σύρου 24 32 33 71
15. Πανναξιακός 14 32 24 64
16. Ηρακλής Ατσικής 14 32 22 69
17. Κανάρης Νενήτων 5 32 10 114

3ος όμιλος

Επεξεργασία
Θ ΟΜΑΔΑ Β Αγ Γκολ
1. Εθνικός Αστέρας 57 38 65 22
2. Δάφνη Ερυθρών 51 38 64 31
3. Ακράτητος Άνω Λιοσίων 47 38 46 31
4. Αχαρναϊκός 44 38 57 44
5. Α.Ο. Κηφισιάς 42 38 43 27
6. Κεραυνός Κερατέας 42 38 41 30
7. Α.Ο. Θήβα 42 38 37 36
8. Ο.Φ. Χολαργού 40 38 51 48
9. Τριγλία Ραφήνας 38 38 43 42
10. Γ.Σ. Ηλιούπολης 37 38 37 41
11. Φοίνικας Καλλιθέας 36 38 38 38
12. Γ.Σ. Πατησίων 36 38 42 45
13. Ήφαιστος Περιστερίου 36 38 29 34
14. Α.Π.Ε. Αγία Ελεούσα 35 38 53 54
15. Άρης Πετρούπολης 35 38 37 53
16. Α.Ο. Καλαμακίου 34 38 30 49
17. Α.Ο. Πεύκης 32 38 36 43
18. Αναγέννηση Σχηματαρίου 30 38 36 61
19. Α.Σ. Σουρμένων 26 38 20 41
20. Α.Ο. Μελισσίων 16 38 39 88

4ος όμιλος

Επεξεργασία
Θ ΟΜΑΔΑ Β Αγ Γκολ
1. Α.Ο. Χαλκίς 59 38 71 25
2. Περαμαϊκός 56 38 73 35
3. Μανδραϊκός 50 38 56 28
4. Ολυμπιακός Πρωτεύς Χαλκίδας 49 38 69 36
5. Α.Π.Ο. Κερατσίνι 45 38 47 32
6. Α.Ο. Μοσχάτου 42 38 60 35
7. Α.Σ. Δραπετσώνας 41 38 47 33
8. Λήλας Βασιλικού 41 38 64 47
9. Ηρακλής Ελευσίνας 38 38 42 46
10. Αίας Σαλαμίνας 37 38 47 51
11. Α.Π.Σ.Ε. Αμφιάλη 37 38 47 47
12. Ατρόμητος Πειραιά 37 38 41 43
13. Α.Ε. Προποντίδα Χαλκίδας 37 38 38 50
14. Α.Ο.Κ. Φαλήρου 35 38 39 51
15. Βύζας Μεγάρων 30 38 34 52
16. Πανασπροπυργιακός 26 38 24 50
17. Α.Σ. Ποντίων Δραπετσώνας 26 38 29 66
18. Έλαφος Βαθέος Αυλίδας 24 38 28 49
19. Δόξα Πειραιά 19 38 19 65
20. Αμαρυνθιακός 18 38 20 59

5ος όμιλος

Επεξεργασία
Θ ΟΜΑΔΑ Β Αγ Γκολ
1. Παναρκαδικός 53 38 84 21
2. Ολυμπιακός Λουτρακίου 47 38 65 31
3. Πέλοπας Κιάτου 46 38 59 39
4. Α.Ε.Κ. Τρίπολης 43 38 53 37
5. Εράνη Φιλιατρών 43 38 52 38
6. Παγκορινθιακός 43 38 54 40
7. Πανγυθεατικός 41 38 41 30
8. Πάμισος Μεσσήνης 41 38 38 36
9. Α.Ο. Μεσσήνης 41 38 38 37
10. Λεωνίδας Σπάρτης 41 38 40 41
11. Ασκληπιός Παλαιάς Επιδαύρου 40 38 40 36
12. Μεσσηνιακός 37 38 56 40
13. Αστέρας Τρίπολης 37 38 47 44
14. Άρης Σκάλας 36 38 41 51
15. Α.Σ. Λεωνίδιο 32 38 38 43
16. Αργέας Λόντος Άργους 31 38 51 58
17. Παννεμεατικός 28 38 33 77
18. Π.Α.Ο. Λουτρακίου 26 38 33 67
19. Αναγέννηση Παραλίας Καλαμάτας 23 38 33 63
20. Εύγερος Φαρακλάδων 13 38 19 83
  • Οι Λεωνίδας Σπάρτης και Άρης Σκάλας αποσύρθηκαν από το επόμενο πρωτάθλημα Δ΄ Εθνικής

6ος όμιλος

Επεξεργασία
Θ ΟΜΑΔΑ Β Αγ Γκολ
1. Φωκικός Άμφισας 56 36 70 27
2. Ναυπακτιακός Αστέρας 55 36 75 21
3. Αχαϊκή 43 36 60 23
4. Αστραπή Ψαροφαΐου 41 36 48 36
5. Αίας Γαστούνης 41 36 36 25
6. Παναιγιάλειος 39 36 53 54
7. Αράκυνθος Ματαράγκας 36 36 49 44
8. Όμηρος Νεοχωρίου 36 36 43 45
9. Εθνικός Πατρών 34 36 41 33
10. Άρης Πατρών 34 36 34 35
11. Αστέρας Αμαλιάδας 33 36 32 33
12. Εθνικός Σαγέικων 33 36 30 41
13. Αγγερικός 32 36 38 43
14. Ηλειακός Λεχαινών 31 36 35 47
15. Αστέρας Ιτέας 30 36 41 59
16. Α.Ο. Σπάρτου 28 36 38 63
17. Α.Π.Σ. Ζάκυνθος 27 36 36 54
18. Ησαΐας Δεσφίνας 24 36 35 65
19. Α.Ο. Πύργος '79 19 36 35 73

7ος όμιλος

Επεξεργασία
Θ ΟΜΑΔΑ Β Αγ Γκολ
1. Α.Ο. Κέρκυρα 62 38 79 18
2. Θεσπρωτός Ηγουμενίτσας 56 38 92 40
3. Τηλυκράτης Λευκάδας 53 38 53 33
4. Όλυμπος Κέρκυρας 51 38 106 41
5. Θύελλα Ελεούσας 50 38 66 27
6. Προοδευτική Περάματος 48 38 74 39
7. Αχέρων Καναλακίου 45 38 60 33
8. Μέλισσα Άρτας 43 38 62 52
9. Α.Ε. Λευκίμμης 42 38 44 57
10. Α.Ο. Ανατολής 41 38 50 46
11. Άρης Φιλιατών 40 38 57 48
12. Θύελλα Κατσικά 38 38 45 51
13. Ολυμπιακός Μαντουκίου Κέρκυρας 36 38 37 51
14. Απόλλων Πάργας 34 38 48 50
15. Εθνικός Φιλιππιάδας 33 38 44 54
16. Α.Ο. Σταυρακίου 29 38 50 72
17. Προοδευτική Γραμμενίτσας 18 38 23 52
18. Τιτάν Λογγάδων 18 38 40 89
19. Α.Ε. Πρέβεζας 16 38 47 106
20. Εθνικός Ιωαννίνων 3 38 19 188

8ος όμιλος

Επεξεργασία
Θ ΟΜΑΔΑ Β Αγ Γκολ
1. Αναγέννηση Καρδίτσας 63 38 86 17
2. Α.Σ. Λαμία 55 38 72 26
3. Γ.Σ. Αλμυρού 50 38 68 30
4. Ηρακλής Βόλου 50 38 82 35
5. Α.Ο. Καρδίτσας 46 38 74 33
6. Έλατος Γαρδικίου 43 38 50 43
7. Α.Ο. Μαλεσίνας 42 38 60 43
8. Απόλλων Λαμίας 42 38 55 48
9. Νίκη Καρδίτσας 42 38 56 50
10. Νίκη Μακρακώμης 41 38 59 46
11. Άρης Σοφάδων 41 38 50 48
12. Διγενής Νεοχωρίου 39 38 39 38
13. Παλλαμιακή 37 38 50 48
14. Άρης Αγίου Κωνσταντίνου 37 38 55 58
15. Κένταυρος Νεάπολης Βόλου 36 38 36 54
16. Σαρακηνός Βόλου 29 38 47 71
17. Α.Ε. Πλάτανου - Αρδανίου 27 38 34 61
18. Αστέρας Καρδίτσας 22 38 42 62
19. Α.Π.Ο.Κ. Βελούχι 15 38 31 104
20. Παμμωλιακός 5 38 22 160

9ος όμιλος

Επεξεργασία
Θ ΟΜΑΔΑ Β Αγ Γκολ
1. Κιλκισιακός 55 36 67 20
2. Αλμωπός Αριδαίας 52 36 55 25
3. Εθνικός Αξιούπολης 44 36 45 30
4. Θερμαϊκός Κορινού 44 36 54 34
5. Μ.Α.Σ. Βεργίνα 41 36 46 30
6. Νίκη Αξού 40 36 49 40
7. Άρης Προφήτη Ηλία 40 36 57 49
8. Απόλλων Κρύας Βρύσης 39 36 35 35
9. Α.Ε. Πολυκάστρου 37 36 46 36
10. Α.Μ.Σ. Αλεξάνδρεια 37 36 60 36
11. Απόλλων Λιτοχώρου 37 36 59 50
12. Αχιλλέας Κιλκίς 36 36 57 42
13. Αιγινιακός 36 36 51 42
14. Δόξα Μακροχωρίου 36 36 36 33
15. Αχιλλέας Νάουσας 36 36 43 54
16. Ολυμπιακός Γαλατάδων 28 36 31 48
17. Όλυμπος Λεπτοκαρυάς 22 36 20 56
18. Α.Ε. Χαριέσσας 22 36 31 78
19. Αριστοτέλης Λουτροχωρίου 4 36 14 118

10ος όμιλος

Επεξεργασία
Θ ΟΜΑΔΑ Β Αγ Γκολ
1. Οδυσσέας Κορδελιού 56 36 70 20
2. Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου 52 36 59 34
3. Π.Α.Ο. Κουφαλίων 49 36 59 40
4. Εθνικός Σιδηροκάστρου 43 36 54 32
5. Ελευθεριακός Ελευθερίων 43 36 66 41
6. Κεραυνός Κολχικού 41 36 38 32
7. Καμπανιακός Χαλάστρας 40 36 43 36
8. Α.Ο. Πανοράματος 37 36 41 33
9. Φοίνικας Πολίχνης 36 36 44 42
10. Ανθεμούς Γαλάτιστας 35 36 30 38
11. Αχιλλέας Τριανδρίας 34 36 51 45
12. Ακρίτες Συκεών 34 36 37 43
13. Αναγέννηση Άνω Ηλιούπολης 32 36 38 52
14. Θρακικός Άνω Μητρουσίου 31 36 36 49
15. Παύλος Μελάς Σταυρούπολης 31 36 34 44
16. Α.Ο. Σέρρες '85 28 36 36 45
17. Μέγας Αλέξανδρος Ηράκλειας 25 36 32 71
18. Π.Ο. Νέας Τριγλίας 19 36 31 67
19. Αναγέννηση Νέου Πετριτσίου 18 36 27 62

11ος όμιλος

Επεξεργασία
Θ ΟΜΑΔΑ Β Αγ Γκολ
1. Α.Ε. Ποντίων Κοζάνης 57 38 67 19
2. Α.Ε. Καστοριάς 54 38 53 26
3. Άρης Ποντοκώμης 46 38 50 37
4. Ηρακλής Λάρισας 44 38 64 43
5. Μακεδονικός Σιάτιστας 43 38 59 45
6. Ερμής Αμυνταίου 42 38 63 40
7. A.O. Αμπελοκήπων Λάρισας 41 38 69 41
8. Α.Ε. Τυρνάβου 41 38 56 36
9. Τοξότης Λάρισας 41 38 52 33
10. Αστραπή Μεσοποταμίας 41 38 54 52
11. Ηρακλής Πτολεμαΐδας 41 38 34 46
12. Τιτάν Σερβίων 40 38 48 39
13. Α.Γ.Σ. Φλατσάτα Οινόης 39 38 43 38
14. Π.Α.Σ. Φλώρινα 38 38 54 36
15. Α.Ο. Γρεβενά 37 38 37 37
16. Αχιλλέας Φαρσάλων 36 38 35 37
17. Φαλανιακός 29 38 33 46
18. Ηρακλής Άνω Κωμης 21 38 23 54
19. Μέγας Αλέξανδρος Γρεβενών [α] 13 38 19 116
20. Μελιτέας Μελίτης 5 38 30 109

12ος όμιλος

Επεξεργασία
Θ ΟΜΑΔΑ Β Αγ Γκολ
1. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 57 36 82 21
2. Νέστος Χρυσούπολης 52 36 67 20
3. Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου 48 36 70 35
4. Α.Ο. Αλεξανδρούπολης 42 36 54 37
5. Πανθρακικός 42 36 50 41
6. Ασπίδα Ξάνθης 41 36 62 32
7. Παγγαίο 90 39 36 56 45
8. Φ.Γ.Σ. Ακρόπολη Δράμας 39 36 45 34
9. Ελπίδα Γενισέας 39 36 53 45
10. Άρης Ζυγού 39 36 42 39
11. Ορέστης Ορεστιάδας 38 36 50 34
12. Α.Ε. Διδυμοτείχου 37 36 46 42
13. Ηρακλής Ποταμουδίων Καβάλας 37 36 52 43
14. Α.Ε. Αμπελοκήπων Δράμας 30 36 42 65
15. Άρης Αισύμης 29 36 37 54
16. Ανακάλυψη Δράμας 27 36 29 57
17. Ελπίδα Σάλπης 22 36 30 78
18. Έβρος Σουφλίου 18 36 31 87
19. Ασπίδα Πηγαδίων Ξάνθης 8 36 29 118

Σημειώσεις

Επεξεργασία
  1. Ο «Μέγας Αλέξανδρος Γρεβενών» κατά τη διάρκεια της χρονιάς μετονομάστηκε σε «Π.Α.Ο. Πυρσός». Η μετονομασία τυπικά εγκρίθηκε μετά το τέλος της αγωνιστικής περιόδου [1]
  1. εφ. «Αθλητική Ηχώ» , 27 Οκτωβρίου 1991, σ.5