Το Eurocup Ανδρών 2013-2014 είναι η 12η σεζόν διεξαγωγής αυτής της διοργάνωσης η οποία είναι η δεύτερη σε δυναμηκότητα μετά την Ευρωλίγκα. Ο πρωταθλητής της διοργάνωσης κερδίζει μία θέση στην Ευρωλίγκα της επόμενης σεζόν. Η Ελλάδα εκπροσωπείται από τον ΠΑΟΚ και τον Πανιώνιο.

Ομάδες κανονικής περιόδουΕπεξεργασία

Χώρα Ομάδες ΟμάδεςΤύπος διπλώματος (κατάταξη στο εθνικό πρωτάθλημα την περίοδο 2012–13)
  Γαλλία 5 ΑΣΒΕΛ Μπάσκετ (3) Ελάν Σαλόν (4) Γκραβελίν (5) Λε Μαν (7) Παρί-Λεβαγιουά (12)
  Γερμανία 5 Όλντενμπουρκ (2) Ράτιοφαρμ Ουλμ (3) Άλμπα Βερολίνου (5) Άρτλαντ Ντράγκονς (6) Τελεκόμ Μπάσκετ Μπον (7)
  Ρωσία 4 Χίμκι (3) Σπαράκ Αγίας Πετρούπολης (4) Ούνικς Καζάν (5) Νιζνύ Νοβγκόροντ (8)
  Ιταλία 4 Ρόμα (2) Βαρέζε (3) Καντού (4) Ντιναμό Σασάρι (5)
  Τουρκία 4 Μπάνβιτ (2) Πινάρ Καρσιγιάκα (4) Μπεσίκτας (6) Ανκάρα (7)
  Βέλγιο 3 Οστάνδη (1) Μπέλφιους Μονς (2) Σπίρου Σαρλερουά (3)
  Ισπανία 3 Σαραγόσα (3) Βαλένθια (6) Μπιλμπάο WC (7)
  Κροατία 2 Τσεντεβίτα (6) Τσιμπόνα WC (11)
  Ελλάδα 2 Πανιώνιος (3) ΠΑΟΚ (5)
  Ισραήλ 2 Μακάμπι Χάιφα (2) Χάποελ Ιερουσαλήμ (3)
  Βοσνία 1 Ιγοκέα (3)
  Βουλγαρία 1 Λουκόιλ Ακαντέμικ (1)
  Τσεχία 1 Νίμπουργκ (1)
  Εσθονία 1 Καλέβ/Κράμο WC (1)
  Φινλανδία 1 Βίσονες Λόιμα WC (1)
  Ουγγαρία 1 Άλμπα Φεχερβάρ (1)
  Λετονία 1 Ρίγα (1)
  Λιθουανία 1 Νεπτούνας (1)
  Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας 1 ΜΖΤ Σκόπια WC (1)
  Μαυροβούνιο 1 Μπουντουγκνόστ (1)
  Ρουμανία 1 Ασεσόφτ (1)
  Σερβία 1 Ραντνίτσκι (1)
  Σλοβενία 1 Ολίμπια Λιουμπλιάνας (1)
  Ουκρανία 1 Χιμίκ (1)

ΚλήρωσηΕπεξεργασία

Η κλήρωση του Eurocup 2013-14 έγινε στις 5 Οκτωβρίου 2013. Οι κληρώσεις καθόρισαν τους αγώνες της κανονικής περιόδου.

Οι ομάδες χωρίστηκαν σε έξι γκρουπ δυναμικότητας των τεσσάρων ομάδων και σε 2 ομάδες (ανατολικές και δυτικές) με βάση την κατάταξή τους στη βαθμολογία των συλλόγων, που βασίζεται στις επιδόσεις των ομάδων στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις σε διάστημα τριών περιόδων.

Δυτική ΠεριφέρειαΕπεξεργασία

1ο Γκρουπ 2ο Γκρουπ 3ο Γκρουπ 4ο Γκρουπ 5ο Γκρουπ 6ο Γκρουπ

  Βαλένθια
  Άλμπα Βερολίνου
  Μπιλμπάο
  Νίμπουργκ

  Τσεντεβίτα
  Ολίμπια Λιουμπλιάνας
  Σαραγόσα
  Καντού

  Ρόμα
  Ντιναμό Σασάρι
  Βαρέζε
  Λε Μαν

  Σπίρου Σαρλερουά
  ΑΣΒΕΛ
  Οστάνδη
  Μπέλφιους Μονς

  Ράτιοφαρμ Ουλμ
  Τσιμπόνα
  Γκραβελίν
  Ελάν Σαλόν

  Παρί-Λεβαγιουά
  Αρτλάντ Ντράγκονς
  Όλντενμπουρκ
  Τελεκόμ Μπάσκετ Μπον

Ανατολική ΠεριφέρειαΕπεξεργασία

1ο Γκρουπ 2ο Γκρουπ 3ο Γκρουπ 4ο Γκρουπ 5ο Γκρουπ 6ο Γκρουπ

  Ούνικς Καζάν
  Χίμκι
  Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης
  Μπουντουγκνόστ

  Νίζνι Νοβγκόροντ
  Μπάνβιτ
  Μπεσίκτας
  Πινάρ Καρσιγιάκα

  Ανκάρα
  Ρίγα
  Χάποελ Ιερουσαλήμ
  Πανιώνιος

  ΠΑΟΚ
  Μακάμπι Χάιφα
  Νεπτούνας
  Ιγοκέα

  Ραντνίτσκι
  ΝΖΤ Σκόπια
  Χιμίκ
  Λουκόιλ Ακαντέμικ

  Καλέβ/Κράμο
  Βίσονες Λόιμα
  Άλμπα Φεχερβάρ
  Ασεσόφτ

Φάση ΟμίλωνΕπεξεργασία

Υπόμνημα χρωμάτων στους πίνακες
Οι τρεις πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στην επόμενη φάση.
Οι ομάδες στις 3 τελευταίες θέσει δεν προκρίνονται στην επόμενη φάση.

Δυτική ΠεριφέρειαΕπεξεργασία

Α' ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδες Α Β Ν Η Π/υ Π/κ Δ/π
1   Καντού 10 18 8 2 832 746 +86
2   Οστάνδη 10 18 8 2 768 752 +16
3   Νίμπουργκ 10 16 6 4 789 736 +53
4   Λε Μαν 10 15 5 5 719 718 +1
5   Αρτλάντ Ντράγκονς 10 12 2 8 721 820 −99
6   Τσιμπόνα 10 11 1 9 770 827 −57
  ΚΑΝ ΟΣΤ ΛΕΜ ΝΙΜ ΑΡΤ ΤΣΙ
  Καντού 83-58 88-86 88-73 88-86 92-68
  Οστάνδη 77-75 79-70 90-83 87-71 77-75
  Λε Μαν 65-77 71-80 81-74 65-44 53-64
  Νίμπουργκ 86-74 73-51 69-71 86-70 84-76
  Αρτλάντ Ντράγκονς 68-81 69-84 67-79 58-77 101-96
  Τσιμπόνα 79-86 82-85 76-78 77-84 77-87

Β' ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδες Α Β Ν Η Π/υ Π/κ Δ/π
1   Ντιναμό Σασάρι 10 17 7 3 866 817 +49
2   Τσεντεβίτα 10 16 6 4 797 760 +37
3   Μπιλμπάο 10 15 5 5 855 826 +29
4   Όλντενμπουρκ 10 15 5 5 789 797 -8
5   Ελάν Σαλόν 10 14 4 6 779 786 −7
6   Σπίρου Σαρλερουά 10 13 3 7 706 806 −100
  ΣΑΣ ΟΛΝ ΤΣΕ ΜΠΙ ΣΑΛ ΣΑΡ
  Ντιναμό Σασάρι 82-74 77-68 94-100 102-87 94-78
  Όλντενμπουρκ 77-96 92-90 91-86 73-83 74-82
  Τσεντεβίτα 94-83 64-72 89-79 75-71 88-75
  Μπιλμπάο 91-93 90-84 82-77 77-67 98-71
  Ελάν Σαλόν 68-81 80-82 65-80 81-79 91-77
  Σαρλερουά 68-63 53-70 64-72 79-73 59-83

Γ' ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδες Α Β Ν Η Π/υ Π/κ Δ/π
1   Ολίμπια Λιουμπλιάνας 10 17 7 3 743 698 +45
2   Ράτιοφαρμ Ουλμ 10 17 7 3 761 745 +16
3   Βαλένθια 10 16 6 4 875 721 +154
4   Παρί-Λεβαγιουά 10 14 4 6 687 733 -46
5   ΑΣΒΕΛ 10 14 4 6 706 794 −88
6   Βαρέζε 10 12 2 8 730 811 −81
  ΟΛΙ ΡΑΤ ΒΑΛ ΑΣΒ ΠΑΡ ΒΑΡ
  Ολίμπια 74-61 67-64 86-48 74-66 67-59
  Ράτιοφαρμ Ουλμ 83-80 92-84 86-80 56-48 75-86
  Βαλένθια 91-93 88-74 97-70 98-52 98-64
  ΑΣΒΕΛ 64-56 60-78 79-76 72-74 83-80
  Παρί-Λεβαγιουά 80-63 68-76 68-85 83-65 77-65
  Βαρέζε 82-83 77-78 62-94 78-85 77-71

Δ' ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδες Α Β Ν Η Π/υ Π/κ Δ/π
1   Άλμπα Βερολίνου 10 18 8 2 749 669 +80
2   Γκραβελίν 10 16 6 4 749 690 +59
3   Σαραγόσα 10 16 6 4 803 719 +84
4   Τελεκόμ Μπον 10 15 5 5 785 805 -20
5   Ρόμα 10 13 3 7 761 777 −16
6   Μπέλφιους Μονς 10 12 2 8 620 807 −187
  ΑΛΒ ΓΚΡ ΣΑΡ ΜΠΟ ΡΟΜ ΜΟΝ
  Άλμπα Βερολίνου 70-59 71-68 76-61 84-81 81-46
  Γκραβελίν 72-85 85-67 74-66 74-64 72-52
  Σαραγόσα 75-50 86-73 71-60 74-68 73-56
  Μπον 65-86 80-77 108-104 96-88 74-63
  Ρόμα 85-71 69-75 83-81 75-85 60-61
  Μπέλφιους Μονς 57-77 53-85 65-104 91-90 76-88

Ανατολική ΠεριφέρειαΕπεξεργασία

Ε' ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδες Α Β Ν Η Π/υ Π/κ Δ/π
1   Χίμκι 10 19 9 1 870 751 +119
2   Χάποελ Ιερουσαλήμ 10 16 6 4 777 767 +10
3   Πινάρ Καρσιγιάκα 10 15 5 5 805 806 -1
4   Λουκόιλ Ακαντέμικ 10 14 4 6 728 756 -28
5   Ασεσόφτ 10 13 3 7 794 842 −48
6   Ιγοκέα 10 13 3 7 756 808 −52
  Χίμκι ΧΑΠ ΠΙΝ ΑΣΕ ΙΓΟ ΛΟΥ
  Χίμκι 85-73 80-66 89-97 80-67 83-55
  Χάποελ Ιερουσαλήμ 80-87 79-75 82-80 85-71 84-76
  Πινάρ Καρσιγιάκα 76-95 81-80 91-87 90-60 84-69
  Ασεσόφτ 72-95 69-77 72-80 84-74 72-85
  Ιγοκέα 86-91 67-74 110-98 77-84 74-61
  Λουκόιλ Ακαντέμικ 79-85 76-73 74-64 92-77 61-70

ΣΤ' ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδες Α Β Ν Η Π/υ Π/κ Δ/π
1   Νίζνι Νοβγκόροντ 10 18 8 2 809 705 +104
2   Χίμικ 10 16 6 4 786 732 +54
3   Ανκάρα 10 16 6 4 788 774 +14
4   ΠΑΟΚ 10 15 5 5 620 683 -63
5   Μπουντουγκνόστ 10 13 3 7 772 802 −30
6   Άλμπα Φεχερβάρ 10 12 2 8 720 807 −87
  ΝΙΖ ΧΜΙ ΑΝΚ ΠΑΟΚ ΜΠΟ ΦΕΧ
  Νίζνι Νοβγκόροντ 86-66 87-92 87-53 83-62 82-64
  Χίμικ 78-76 79-81 70-58 84-76 81-52
  Άνκαρα 72-73 60-84 84-65 81-75 84-64
  ΠΑΟΚ 52-60 77-69 75-77 85-84 68-64
  Μπουντουγκνόστ 88-91 91-87 80-73 69-75 67-61
  Άλμπα Φεχερβάρ 78-84 75-88 92-84 88-89 82-80

Ζ' ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδες Α Β Ν Η Π/υ Π/κ Δ/π
1   Ούνικς Καζάν 10 20 10 0 837 625 +212
2   Μακάμπι Χάιφα 10 16 6 4 744 745 -1
3   Μπάνβιτ 10 15 5 5 795 718 +77
4   Ρίγα 10 15 5 5 721 782 -61
5   Καλέβ/Κράμο 10 13 3 7 673 764 −91
6   ΜΖΤ Σκόπια 10 11 1 9 684 820 −136
  ΟΥΝ ΜΑΚ ΜΠΑ ΡΙΓΑ ΚΑΛ ΜΖΤ
  Ούνικς Καζάν 79-58 72-71 98-51 94-44 85-61
  Μακάμπι Χάιφα 67-75 72-69 74-72 70-75 79-60
  Μπάνβιτ 71-79 95-76 83-64 86-60 85-61
  Ρίγα 68-86 73-94 91-77 78-67 80-71
  Καλέβ/Κράμο 72-81 64-68 75-72 62-67 84-69
  ΜΖΤ Σκόπια 62-88 83-86 68-86 70-77 79-70

Η' ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδες Α Β Ν Η Π/υ Π/κ Δ/π
1   Μπεσίκτας 10 17 7 3 717 690 +27
2   Πανιώνιος 10 16 6 4 768 755 +13
3   Ραντνίτσκι 10 15 5 5 824 824 0
4   Βίσονες Λόιμα 10 15 5 5 750 769 -19
5   Νεπτούνας 10 14 4 6 814 807 +7
6   Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης 10 13 3 7 733 761 −28
  ΠΓΣΣ ΜΠΕ ΡΑΝ ΛΟΪ ΣΠΑ ΝΕΠ
  Πανιώνιος 77-67 77-72 74-62 76-69 86-91
  Μπεσίκτας 71-57 90-76 83-74 58-62 74-83
  Ραντνίτσκι 84-77 70-77 92-89 97-80 91-81
  Βίσονες Λόιμα 93-89 60-61 75-73 74-73 63-62
  Σπαρτάκ Α.Γ. 68-69 61-64 81-68 77-88 88-75
  Νεπτούνας 78-86 70-72 97-101 85-72 92-74

Φάση των 32Επεξεργασία

Η φάση των 32 θα διεξαχθεί από τις 7 Ιανουαρίου 2014 εώς τις 19 Φεβρουαρίου 2014. Τα κριτήρια ισοβαθμίας είναι:

  • Τα μεταξύ τους ματς
  • Η μεταξύ τους διαφορά πόντων
  • Η διαφορά πόντων στην φάση των 32
  • Οι πόντοι που σκόραραν στην φάση των 32

ΟμάδεςΕπεξεργασία

  • 24 Ομάδες που προκρίθηκαν από την πρώτη φάση ομίλων του Eurocup.
  • 8 ομάδες που αποκλείστηκαν από την Euroleague 2013-2014.

Θ' ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγ Β Ν Ή ΠΥ ΠΚ ΔΠ
  Ναντέρ 6 10 4 2 489 472 +17
  Ράτιοφαρμ Ουλμ 6 9 3 3 507 503 +4
  Καντού 6 9 3 3 519 493 +26
  Πινάρ Καρσιγιάκα 6 8 2 4 438 485 -47
  ΝΑΝ ΚΑΝ ΡΑΤ ΠΙΝ
  Ναντέρ 88-84 95-77 76-57
  Καντού 89-74 97-106 84-55
  Ράτιοφαρμ Ουλμ 86-72 77-85 83-64
  Πινάρ Καρσιγιάκα 79-84 93-80 90-78

Ι' ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγ Β Ν Ή ΠΥ ΠΚ ΔΠ
  Άνκαρα 6 10 4 2 489 484 +5
  Ντιναμό Σασάρι 6 9 3 3 526 517 +9
  Μπρόουζ Μπάσκετ 6 9 3 3 475 475 0
  Γκραβελίν 6 8 2 4 459 473 -14
  ΜΠΑ ΣΑΣ ΓΚΡ ΆΝΚ
  Μπρόουζ Μπάσκετ 83-72 70-59 84-94
  Ντιναμό Σασάρι 102-84 79-85 103-67
  Γκραβελίν 67-86 94-95 86-72
  Άνκαρα 81-68 104-75 71-68

Κ' ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγ Β Ν Ή ΠΥ ΠΚ ΔΠ
  Χίμκι 6 12 6 0 525 421 +104
  Νίμπουργκ 6 8 2 4 470 486 -16
  Μοντεπάσι Σιένα 6 8 2 4 461 481 -20
  Μακάμπι Χάιφα 6 8 2 4 406 474 -68
  ΣΙΕ ΧΙΜ ΜΑΚ ΝΙΜ
  Μοντεπάσι Σιένα 69-75 92-73 86-84
  Χίμκι 85-73 87-48 106-85
  Μακάμπι Χάιφα 86-66 66-86 80-75
  Νίμπουργκ 78-75 80-86 68-53

Λ' ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγ Β Ν Ή ΠΥ ΠΚ ΔΠ
  Νίζνι Νοβγκόροντ 6 11 5 1 468 436 +32
  Ερυθρός Αστέρας 6 10 4 2 501 462 +39
  Μπιλμπάο 6 9 3 3 494 471 +23
  Πανιώνιος 6 6 0 6 418 512 -94
  ΕΡΥ ΝΙΖ ΠΑΝ ΜΠΙ
  Ερυθρός Αστέρας 74-78 84-64 105-87
  Νίζνι Νοβγκόροντ 86-75 80-67 81-65
  Πανιώνιος 66-78 75-89 84-88
  Μπιλμπάο 81-85 80-54 93-62

Μ' ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγ Β Ν Ή ΠΥ ΠΚ ΔΠ
  Χάποελ Ιερσουσαλήμ 6 10 4 2 507 489 +18
  Μπουντιβελνίκ 6 10 4 2 500 491 +9
  Μπάνβιτ 6 9 3 3 478 465 +13
  Ολίμπια Λιουμπλιάνας 6 7 1 5 451 491 -40
  ΜΠΟ ΟΛΙ ΧΑΠ ΜΠΑ
  Μπουντιβελνίκ 88-76 96-93 60-59
  Ολίμπια Λιουμπλιάνας 83-87 66-69 84-80
  Χάποελ Ιερουσαλήμ 88-84 86-77 92-73
  Μπάνβιτ 92-85 81-65 93-79

Ν' ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγ Β Ν Ή ΠΥ ΠΚ ΔΠ
  Άλμπα Βερολίνου 6 11 5 1 479 442 +37
  Χίμικ 6 9 3 3 429 444 -15
  Ραντνίτσκι 6 8 2 4 480 480 0
  Στρασβούργο 6 8 2 4 445 467 -22
  ΣΤΡ ΑΒΕ ΧΜΙ ΡΑΝ
  Στρασβούργο 78-75 72-78 80-76
  Άλμπα Βερολίνου 72-70 87-71 92-83
  Χίμικ 74-63 65-68 73-68
  Ραντνίτσκι 92-82 75-85 86-68

Ξ' ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγ Β Ν Ή ΠΥ ΠΚ ΔΠ
  Ούνικς Καζάν 6 11 5 1 461 625 +36
  Βαλένθια 6 9 3 3 500 431 +69
  Οστάνδη 6 9 3 3 439 483 -44
  Ζιελόνα Γκόρα 6 7 1 5 429 486 -57
  ΓΚΟ ΟΥΝ ΟΣΤ ΒΑΛ
  Ζιελόνα Γκόρα 72-77 80-84 82-77
  Ούνικς Καζάν 82-64 69-63 82-75
  Οστάνδη 76-74 78-75 82-77
  Βαλένθια 90-53 73-76 101-74

Ο' ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγ Β Ν Ή ΠΥ ΠΚ ΔΠ
  Λιέτουβος Ρίτας 6 10 4 2 491 492 -1
  Μπεσίκτας 6 10 4 2 441 452 -11
  Τσεντεβίτα 6 8 2 4 433 429 +4
  Σαραγόσα 6 8 2 4 453 445 +8
  ΛΙΕ ΜΠΕ ΤΣΕ ΣΑΡ
  Λιέτουβος Ρίτας 101-103 75-74 87-75
  Μπεσίκτας 63-84 55-58 70-63
  Τσεντεβίτα 83-84 69-71 74-77
  Σαραγόσα 94-60 77-79 67-75

Φάση νοκ-άουτΕπεξεργασία

Στη φάση νοκ-άουτ οι ομάδες παίζουν μία φορά στην έδρα τους και μία στην αντίπαλη έδρα. Η ομάδα που κάνει 2 νίκες ή νικάει με μεγαλύτερη διαφορά από την αντίπαλη προκρίνεται στον επόμενο γύρο. Επομένως το σκορ σε έναν αγώνα μπορεί να είναι ισόπαλο.

  • Η ομάδα που τερμάτισε στην υψηλότερη θέση στη φάση των 32 παίζει τον δεύτερο αγώνα στην έδρα της.
  • Αν και οι δύο ομάδες τερμάτισαν στην ίδια θέση στη φάση των 32, η ομάδα με τις περισσότερες νίκες στη φάση 32 παίζει τον δεύτερο αγώνα στην έδρα της.
  • Σε περίπτωση που οι δύο ομάδες τερμάτισαν στην ίδια θέση και έχουν τον ίδιο αριθμό νικών στη φάση των 32, η ομάδα με την μεγαλύτερη υπερ της διαφορά πόντων στη φάση των 32 παίζει τον δεύτερο αγώνα στην έδρα της.
  Φάση των 16 Προημιτελικοί Ημιτελικοί Τελικός
                                             
   Ναντέρ 82 71 153  
   Μπουντιβελνίκ 86 76 162  
     Μπουντιβελνίκ 82 70 152  
     Ερυθρός Αστέρας 79 79 158  
   Λιέτουβος Ρίτας 82 82 164
   Ερυθρός Αστέρας 88 80 168  
     Ερυθρός Αστέρας 63 67 130  
     Ούνικς Καζάν 52 84 136  
   Άνκαρα 71 72 143  
   Χίμικ 75 60 135  
     Άνκαρα 68 52 120
     Ούνικς Καζάν 81 88 169  
   Ούνικς Καζάν 91 76 167
   Νίμπουργκ 58 59 117  
     Βαλένθια 80 85 165
     Ούνικς Καζάν 67 73 140
   Χίμκι 54 78 156  
   Βαλένθια 86 73 157  
     Βαλένθια 86 73 159
     Άλμπα Βερολίνου 54 78 132  
   Άλμπα Βερολίνου 91 96 187
   Ντιναμό Σασάρι 83 93 176  
     Βαλένθια 84 79 163
     Νίζνι Νοβγκόροντ 75 53 128  
   Νίζνι Νοβγκόροντ 71 95 166  
   Μπεσίκτας 88 71 159  
     Νίζνι Νοβγκόροντ 78 88 166
     Χάποελ Ιερουσαλήμ 81 72 153  
   Χάποελ Ιερουσαλήμ 87 81 168
   Ράτιοφαρμ Ουλμ 89 65 154  

Δείτε επίσηςΕπεξεργασία