Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Βοιωτίας

Η Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Βοιωτίας (Ε.Π.Σ.Β.) είναι αρμόδια για το ποδόσφαιρο στο νομό Βοιωτίας. Εδρεύει στη Λειβαδιά, με γραφεία της στεγάζονται επί της οδού Καραγιαννοπούλου 57 και είναι μέλος της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας (Ε.Π.Ο.).[1] Είναι υπεύθυνη για τη διεξαγωγή του τοπικού πρωταθλήματος και του κυπέλλου, όπως και των πρωταθλημάτων εφήβων και παίδων. Συντονίζει επίσης τις δραστηριότητες των μικτών ομάδων νέων και παίδων, οι οποίες εκπροσωπούν το νομό σε εθνικό επίπεδο.

E.Π.Σ. Βοιωτίας
Επίσημη ονομασίαΈνωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Βοιωτίας
Ίδρυση1973
ΈδραΛιβαδειά
ΜέλοςΕλληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία
ΠρόεδροςΚωνσταντίνος Νίκας
ΙστότοποςΕπίσημος ιστότοπος
Μέσα κοινωνικής δικτύωσης
Σελίδα στο Facebook

Ο πρωταθλητής Βοιωτίας λαμβάνει μέρος στο Ειδικό πρωτάθλημα της Ε.Π.Ο. για την άνοδο στη χαμηλότερη εθνικού επιπέδου κατηγορία. Σημερινός πρόεδρος της Ε.Π.Σ. Βοιωτίας είναι ο Κωνσταντίνος Νίκας.

Ιστορία Επεξεργασία

Ιδρύθηκε σαν ανεξάρτητη Ένωση το 1973, καθώς τα προηγούμενα χρόνια και συγκεκριμένα από το 1928 έως το 1973 οι ομάδες της περιφέρειας Βοιωτίας έπαιρναν μέρος στα πρωταθλήματα που διοργάνωνε η Ε.Π.Σ. Ευβοίας (σαν Ε.Π.Σ. Ευβοίας/Βοιωτίας).

Στη δικαιοδοσία της υπάγονται οι διοργανώσεις του τοπικού Κυπέλλου και των πρωταθλημάτων. Στην κατηγορία ανδρών, κατά την αγωνιστική περίοδο 2011-12 υφίστανται δυο κατηγορίες. Η Α΄ Κατηγορία, με τη συμμετοχή 16 συλλόγων και η Β΄ κατηγορία, με 2 ομίλους, έκαστος εκ των οποίων αριθμεί 11 συλλόγους.

Πρωτάθλημα Επεξεργασία

Πρωτάθλημα Ε.Π.Σ. Βοιωτίας
Κατηγορίες2
Επίπεδο5–6
ΆνοδοςΠρωτάθλημα Πρωταθλητριών Ε.Π.Σ.
Τοπικά κύπελλαΚύπελλο Ε.Π.Σ.Β.
Τρέχων κάτοχοςΕλλοπιακός Α.Ο.
(2022–23)

Η δομή του πρωταθλήματος της Ε.Π.Σ. Βοιωτίας είναι η εξής:

Πρωταθλητές Επεξεργασία

Περίοδος Α΄ Κατηγορία Β΄ Κατηγορία Γ΄ Κατηγορία
1974–75 Α.Π.Ο. Δάφνη Ερυθρών Α.Ο. Έρκυνα Λιβαδειάς
1975–76 Α.Π.Ο. Δάφνη Ερυθρών Α.Π.Ο. Παναλίαρτος
1976–77 Α.Ο. Θήβα
1977–78 Α.Π.Ο. Δάφνη Ερυθρών Παμβαγιακός Α.Σ. (2ος όμιλος)
1978–79 Α.Ε. Ορχομενού
1979–80 Α.Ο. Έρκυνα Λιβαδειάς Γ.Α.Σ. Ιωνικός Αστέρας Θήβας (2ος όμιλος) Α.Ο. Μαυροματίου (1ος όμιλος)
1980–81 Α.Ο. Θήβα Π.Α.Ο. Κυριακίου (1ος όμιλος)
Α.Ο. Δόξα Μουρικίου (2ος όμιλος)
1981–82 Α.Π.Ο. Δάφνη Ερυθρών
1982–83 Α.Σ. Σχηματαρίου Α.Σ. Λεονταρίου[2]
1983–84 Π.Α.Ο. Κυριακίου
1984–85 Α.Π.Ο. Παναλίαρτος Παμβαγιακός Α.Σ. (2ος όμιλος)
1985–86 Π.Α.Ο. Κυριακίου
1986–87 Α.Π.Ο. Παναλίαρτος Α.Π.Ο. Ατρόμητος Αγίου Μελετίου (1ος όμιλος)
1987–88 Π.Α.Ο. Κυριακίου
1988–89 Α.Ο. Θήβα Παναθηναϊκός Α.Σ. Κυριακίου (1ος όμιλος)
1989–90 Α.Π.Ο. Δάφνη Ερυθρών Α.Ο. Έρκυνα Λιβαδειάς (1ος όμιλος)
Α.Ο. Μαυροματίου (2ος όμιλος)
1990–91 Α.Ε. Αναγέννηση Σχηματαρίου Παναθηναϊκός Α.Σ. Κυριακίου (1ος όμιλος)
1991–92 Α.Ο. Πελοπίδας Θήβας Α.Ο. Στειρίου (1ος όμιλος) Α.Σ. Λεονταρίου[3]
1992–93 Α.Π.Ο. Ατρόμητος Αγίου Μελετίου Α.Π.Ο. Αντικυρέας Αντίκυρας (1ος όμιλος) Α.Ο. Αγίου Θωμά (2ος όμιλος)
1993–94 Α.Ε. Ορχομενού Α.Π.Ο. Αμβρυσσέας Διστόμου (1ος όμιλος)
1994–95 Π.Α.Ο. Κυριακίου Α.Ο. Κάστρου (1ος όμιλος)
1995–96 Α.Ε. Αναγέννηση Σχηματαρίου
1996–97 Α.Ο. Επαμεινώνδας Λεύκτρων Α.Π.Ο. Άρης Αγίας Τριάδας (1ος όμιλος)
1997–98 Παμβαγιακός Α.Σ. Παναθηναϊκός Α.Σ. Κυριακίου (1ος όμιλος)
1998–99 Α.Ο. Επαμεινώνδας Λεύκτρων Α.Ο. Νίκη Λαφυστίου (1ος όμιλος)
1999–00 Α.Ο. Επαμεινώνδας Λεύκτρων Α.Π.Ο. Παναλίαρτος (1ος όμιλος)
2000–01 Α.Π.Ο. Δάφνη Ερυθρών Παναθηναϊκός Α.Σ. Κυριακίου (1ος όμιλος)
2001–02 Α.Ο. Αγίου Θωμά Α.Σ. Παρνασσός Αράχωβας (1ος όμιλος)
Παμβαγιακός Α.Σ. (2ος όμιλος)
2002–03 Α.Ο. Θήβα Α.Σ. Λεονταρίου[4]
2003–04 Α.Ε. Αναγέννηση Σχηματαρίου
2004–05 Α.Ο. Αγίου Θωμά
2005–06 Α.Π.Σ. Αναγέννηση Ορχομενού Α.Ε. Δηλεσίου
2006–07 Α.Π.Ο. Δάφνη Ερυθρών Α.Ε. Δηλεσίου
2007–08 Α.Π.Ο. Παναλίαρτος
2008–09 Α.Ε. Δηλεσίου Α.Ε. Ορχομενού (1ος όμιλος)
Παμβαγιακός Α.Σ. (2ος όμιλος)
2009–10 Α.Π.Ο. Δάφνη Ερυθρών Νέος Π.Α.Ο. Κυριακίου (1ος όμιλος)
2010–11 Ένωση Άσπρα Σπίτια Αντίκυρα Α.Π.Ο. Αμβρυσσέας Διστόμου (1ος όμιλος)[5]
Γ.Α.Σ. Ιωνικός Αστέρας Θήβας (2ος όμιλος)[6]
2011–12 Α.Σ. Παρνασσός Αράχωβας[7] Π.Α.Ο. Κοκκίνου (1ος όμιλος)[8]
Α.Ο. Δόξα Μουρικίου (2ος όμιλος)[9]
2012–13 Ένωση Άσπρα Σπίτια Αντίκυρα Α.Ο. Νίκη Λαφυστίου (1ος όμιλος)
Α.Ε. Αναγέννηση Σχηματαρίου (2ος όμιλος)
2013–14 Α.Σ. Παρνασσός Αράχωβας Α.Ο. Απόλλων Ακραίφνιου (1ος όμιλος)
Α.Ο. Υπάτου (2ος όμιλος)
2014–15 Α.Ο. Θήβα Θεσπιακός Α.Ο. (1ος όμιλος)
Α.Ο. Πλαταιών (2ος όμιλος)
2015–16 Α.Ο. Θήβα Α.Ο. Απόλλων Ακραίφνιου (1ος όμιλος)
Α.Ο. Υπάτου (2ος όμιλος)
2016–17 Α.Π.Ο. Αμβρυσσέας Διστόμου Α.Ο. Κυπάρισσος Αντίκυρας (1ος όμιλος)
Π.Α.Ο. Κοκκίνου (2ος όμιλος)
2017–18 Α.Ο. Υπάτου Α.Ε. Ορχομενού (1ος όμιλος)
Α.Ο. Κεραυνός Αγίου Θωμά (2ος όμιλος)
2018–19 Π.Α.Σ. Κιθαιρώνας Καπαρελλίου Παμβαγιακός Α.Σ. (1ος όμιλος)
Α.Π.Ο. Δάφνη Ερυθρών (2ος όμιλος)
2019–20 Α.Π.Ο. Αμβρυσσέας Διστόμου Α.Ο. Νίκη Λαφυστίου (1ος όμιλος)
Α.Ο. Επαμεινώνδας Λεύκτρων (2ος όμιλος)
2020–21
ματαιώθηκαν λόγω COVID-19
2021–22 Α.Ο. Κυπάρισσος Αντίκυρας Α.Ο. Πήγασος Αγίας Άννας (1ος όμιλος)[10]
Α.Ε. Δηλεσίου (2ος όμιλος)
2022–23 Ελλοπιακός Α.Ο.

Κύπελλο Επεξεργασία

Κύπελλο Ε.Π.Σ. Βοιωτίας
Ίδρυση1974, πριν 48 έτη (1974)
ΧώραΕλλάδα
Τρέχων κάτοχοςΑ.Ο. Υπάτου
(2022–23)
Περισ. κατακτήσειςΑ.Ο. Θήβα
(11 τίτλοι)
Ιστοσελίδαepsvoiotias.gr

Στο θεσμό του κυπέλλου συμμετέχουν τα σωματεία της Ε.Π.Σ. Βοιωτίας.

Κυπελλούχοι Επεξεργασία

Περίοδος Κυπελλούχος
1974–75 Α.Π.Ο. Δάφνη Ερυθρών
1975–76 Α.Ε. Πανγεωργικός
1976–77 Α.Π.Ο. Δάφνη Ερυθρών
1977–78 Α.Σ. Σχηματαρίου
1978–79 Α.Ο. Θήβα
1979–80 Α.Ο. Θήβα
1980–81 Α.Ε. Ορχομενού
1981–82 Α.Ο. Θήβα
1982–83 Α.Σ. Σχηματαρίου
1983–84 Α.Π.Κ.Ο. Φρίξος Ορχομενού
1984–85 Γ.Α.Σ. Ιωνικός Αστέρας Θήβας
1985–86 Α.Ε. Ορχομενού
1986–87 Π.Α.Ο. Κυριακίου
1987–88 Γ.Σ. Ολυμπιάδα Οινοφύτων
1988–89 Π.Α.Σ. Κιθαιρώνας Καπαρελλίου
1989–90 Α.Ο. Θήβα
1990–91 Α.Ο. Θήβα
1991–92 Α.Ο. Θήβα
1992–93 Α.Π.Ο. Δάφνη Ερυθρών
1993–94 Α.Ο. Θήβα
1994–95 Α.Ε. Ορχομενού
1995–96 Α.Ο. Θήβα
1996–97 Α.Ο. Επαμεινώνδας Λεύκτρων
1997–98 Α.Ο. Επαμεινώνδας Λεύκτρων
1998–99 Α.Ε. Πανγεωργικός
1999–00 Π.Α.Σ. Κιθαιρώνας Καπαρελλίου
2000–01 Α.Π.Ο. Λεβαδειακός
2001–02 Α.Ο. Επαμεινώνδας Λεύκτρων
2002–03 Α.Ο. Επαμεινώνδας Λεύκτρων
2003–04 Α.Ο. Θήβα
2004–05 Α.Ο. Διονύσου
2005–06 Α.Ε. Ορχομενού
2006–07 Ερασιτέχνες Λεβαδειακού
2007–08 Π.Α.Σ. Κιθαιρώνας Καπαρελλίου
2008–09 Ένωση Άσπρα Σπίτια Αντίκυρα
2009–10 Α.Ε. Δηλεσίου
2010–11 Α.Π.Ο. Δάφνη Ερυθρών
2011–12 Ένωση Άσπρα Σπίτια Αντίκυρα
2012–13 Α.Ο. Επαμεινώνδας Λεύκτρων
2013–14 Α.Σ. Παρνασσός Αράχωβας
2014–15 Α.Ο. Θήβα
2015–16 Α.Ο. Επαμεινώνδας Λεύκτρων
2016–17 Α.Ε. Αναγέννηση Σχηματαρίου
2017–18 Α.Ο. Θήβα
2018–19 Α.Ο. Υπάτου
2019–20 Α.Ο. Μελισσοχωρίου
2020–21
ματαιώθηκε λόγω COVID-19
2021–22 Α.Ο. Υπάτου
2022–23 Α.Ο. Υπάτου

Τελικοί Κυπέλλου Επεξεργασία







Κατάλογος τελικών Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Βοιωτίας
# Περίοδος Νικητές Αποτέλεσμα Φιναλίστ Γήπεδο Θεατές
1 1974–75 Α.Π.Ο. Δάφνη Ερυθρών 2–0[11] Α.Ο. Θήβα Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς, Λιβαδειά
2 1975–76 Α.Ε. Πανγεωργικός 7–2[12] Α.Σ. Σχηματαρίου Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς, Λιβαδειά
3 1976–77 Α.Π.Ο. Δάφνη Ερυθρών 2–0 Α.Ε. Ορχομενού
4 1977–78 Α.Σ. Σχηματαρίου 2–0 Α.Ε. Ορχομενού
5 1978–79 Α.Ο. Θήβα 2–1 Α.Ε. Ορχομενού
6 1979–80 Α.Ο. Θήβα 0–0 κ.α/παρ.
(15–13 πέν.)
Α.Ο. Έρκυνα Λιβαδειάς Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς, Λιβαδειά ~ 2.000
7 1980–81 Α.Ε. Ορχομενού 1–0 Γ.Α.Σ. Ιωνικός Αστέρας Θήβας Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς, Λιβαδειά
8 1981–82 Α.Ο. Θήβα 3–1 Α.Ε. Ορχομενού
9 1982–83 Α.Σ. Σχηματαρίου 3–1 Α.Ε. Ορχομενού
10 1983–84 Α.Π.Κ.Ο. Φρίξος Ορχομενού 3–1 Α.Ο. Ηρακλής Ασωπίας
11 1984–85 Γ.Α.Σ. Ιωνικός Αστέρας Θήβας 2–1 Α.Ο. Κάστρου
12 1985–86 Α.Ε. Ορχομενού 2–2 κ.α/παρ.
(12–11 πέν.)
Α.Σ. Σχηματαρίου
13 1986–87 Π.Α.Ο. Κυριακίου 1–1 κ.α, 2–2 παρ.
(8–7 πέν.)
Α.Ε. Αναγέννηση Σχηματαρίου Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς, Λιβαδειά
14 1987–88 Γ.Σ. Ολυμπιάδα Οινοφύτων 2–0 Π.Α.Ο. Κυριακίου
15 1988–89 Π.Α.Σ. Κιθαιρώνας Καπαρελλίου 1–1 κ.α/παρ.
(5–4 πέν.)
Α.Ο. Θήβα
16 1989–90 Α.Ο. Θήβα 2–0 Τροφώνιος Λιβαδειάς
17 1990–91 Α.Ο. Θήβα 3–0 Α.Ε. Πανγεωργικός
18 1991–92 Α.Ο. Θήβα 2–1 Α.Ε. Αναγέννηση Σχηματαρίου Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς, Λιβαδειά
19 1992–93 Α.Π.Ο. Δάφνη Ερυθρών 3–0 Α.Π.Ο. Ατρόμητος Αγίου Μελετίου
Λιβαδειάς
Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς, Λιβαδειά
20 1993–94 Α.Ο. Θήβα 4–0 Α.Π.Ο. Αντικυρέας Αντίκυρας
21 1994–95 Α.Ε. Ορχομενού 0–0 κ.α, 1–1 παρ.
(4–3 πέν.)
Α.Ο. Θήβα Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς, Λιβαδειά
22 1995–96 Α.Ο. Θήβα 1–0 Α.Ε. Πανγεωργικός
23 1996–97 Α.Ο. Επαμεινώνδας Λεύκτρων 4–3 Α.Ε. Πανγεωργικός
24 1997–98 Α.Ο. Επαμεινώνδας Λεύκτρων 3–2 Α.Ο. Θεσπιακός
25 1998–99 Α.Ε. Πανγεωργικός 2–0 Α.Π.Ο. Δάφνη Ερυθρών
26 1999–00 Π.Α.Σ. Κιθαιρώνας Καπαρελλίου 1–1 κ.α., 2–2 παρ.
(6–4 πέν.)
Α.Ο. Αγίου Θωμά
27 2000–01 Α.Π.Ο. Λεβαδειακός 3–1 Α.Ο. Αγίου Θωμά
28 2001–02 Α.Ο. Επαμεινώνδας Λεύκτρων 4–3 Α.Π.Ο. Λεβαδειακός Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς, Λιβαδειά
29 2002–03 Α.Ο. Επαμεινώνδας Λεύκτρων 2–0 Α.Ο. Θήβα Δημοτικό Γήπεδο Βαγίων, Βάγια
30 2003–04 Α.Ο. Θήβα 2–0 Α.Σ.Α. Παρνασσός Αθλητικό Κέντρο Ε.Π.Σ.Β., Άγιος Σπυρίδωνας
31 2004–05 Α.Ο. Διονύσου[13] 3–3 κ.α., 4–3 παρ. Α.Ε. Αναγέννηση Σχηματαρίου Αθλητικό Κέντρο Ε.Π.Σ.Β., Άγιος Σπυρίδωνας
32 2005–06 Α.Ε. Ορχομενού 1–1 κ.α., 3–1 πέν. Α.Ο. Θήβα Αθλητικό Κέντρο Ε.Π.Σ.Β., Άγιος Σπυρίδωνας
33 2006–07 Ερασιτέχνες Α.Π.Ο. Λεβαδειακού 2–2 κ.α., 3–3 παρ.
(5–4 πέν.)
Α.Ο. Επαμεινώνδας Λεύκτρων
34 2007–08 Π.Α.Σ. Κιθαιρώνας Καπαρελλίου 1–1 κ.α/παρ.
(6–5 πέν.)
Α.Ε. Αναγέννηση Σχηματαρίου
35 2008–09 Ένωση Άσπρα Σπίτια Αντίκυρα 1–0 Α.Ε. Αναγέννηση Σχηματαρίου Αθλητικό Κέντρο Ε.Π.Σ.Β., Άγιος Σπυρίδωνας
36 2009–10 Α.Ε. Δηλεσίου 1–0 Α.Π.Ο. Παναλίαρτος Αθλητικό Κέντρο Ε.Π.Σ.Β., Άγιος Σπυρίδωνας
37 2010–11 Α.Π.Ο. Δάφνη Ερυθρών 1–1 κ.α., 2–1 παρ. Ένωση Άσπρα Σπίτια Αντίκυρα Αθλητικό Κέντρο Ε.Π.Σ.Β., Άγιος Σπυρίδωνας
38 2011–12 Ένωση Άσπρα Σπίτια Αντίκυρα 2–0 Α.Ο. Επαμεινώνδας Λεύκτρων Αθλητικό Κέντρο Ε.Π.Σ.Β., Άγιος Σπυρίδωνας
39 2012–13 Α.Ο. Επαμεινώνδας Λεύκτρων 2–1 Α.Σ.Α. Παρνασσός Αθλητικό Κέντρο Ε.Π.Σ.Β., Άγιος Σπυρίδωνας
40 2013–14 Α.Σ.Α. Παρνασσός 3–0 Α.Ο. Θήβα Αθλητικό Κέντρο Ε.Π.Σ.Β., Άγιος Σπυρίδωνας
41 2014–15 Α.Ο. Θήβα 5–1 Π.Α.Ο. Κόκκινου Αθλητικό Κέντρο Ε.Π.Σ.Β., Άγιος Σπυρίδωνας
42 2015–16 Α.Ο. Επαμεινώνδας Λεύκτρων 2–0 Α.Π.Ο. Αμβρυσσέας Διστόμου Αθλητικό Κέντρο Ε.Π.Σ.Β., Άγιος Σπυρίδωνας
43 2016–17 Α.Ε. Αναγέννηση Σχηματαρίου 1–0 Α.Π.Ο. Αμβρυσσέας Διστόμου Αθλητικό Κέντρο Ε.Π.Σ.Β., Άγιος Σπυρίδωνας
44 2017–18 Α.Ο. Θήβα 2–1 Π.Α.Σ. Κιθαιρώνας Καπαρελλίου Αθλητικό Κέντρο Ε.Π.Σ.Β., Άγιος Σπυρίδωνας
45 2018–19 Α.Ο. Υπάτου 2–0 Γ.Σ. Ολυμπιάδα Οινοφύτων Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς, Λιβαδειά
46 2019–20 Α.Ο. Μελισσοχωρίου —¹ Π.Α.Ο. Κόκκινου
47 2021-22 Α.Ο. Υπάτου 1-1 κ.α και παρ

(πεν: 5-3)

Α.Π.Ο. Αμβρυσσέας Διστόμου Δημοτικό Στάδιο Αλιάρτου,

Αλίαρτος

~500


¹Νίκη Α.Ο. Μελισσοχωρίου άνευ αγώνος μέσω κλήρωσης λόγω Πανδημία του κορονοϊού στην Ελλάδα το 2020
Σημείωση: Η κυπελλούχος ομάδα της περιόδου 2004-05, Α.Ο. Διονύσου ανήκει πλέον στην Ε.Π.Σ. Αν.Αττικής

Επιδόσεις ανά σύλλογο Επεξεργασία

Επιδόσεις στο Κύπελλο Ε.Π.Σ. Βοιωτίας ανά σύλλογο
Σύλλογος Νίκες Φιναλίστ Χρονιές νικών Χρονιές φιναλίστ
Α.Ο. Θήβα 11 6 1979, 1980, 1982, 1990, 1991, 1992, 1994, 1996, 2004, 2015, 2018 1975, 1989, 1995, 2003, 2006, 2014
Α.Ο. Επαμεινώνδας Λεύκτρων 6 2 1997, 1998, 2002, 2003, 2013, 2016 2007, 2012
Α.Ε. Ορχομενού 4 5 1981, 1986, 1995, 2006 1977, 1978, 1979, 1982, 1983
Α.Π.Ο. Δάφνη Ερυθρών 4 1 1975, 1977, 1993, 2011 1999
Π.Α.Σ. Κιθαιρώνας Καπαρελλίου 3 1 1989, 2000, 2008 2018
Α.Ε. Πανγεωργικός 2 3 1976, 1999 1991, 1996, 1997
Α.Σ. Σχηματαρίου 2 2 1978, 1983 1976, 1986
Α.Ο. Υπάτου 2 0 2019, 2022
Ένωση Άσπρα Σπίτια Αντίκυρα 2 1 2009, 2012 2011
Α.Ε. Αναγέννηση Σχηματαρίου 1 5 2017 1987, 1992, 2005, 2008, 2009
Α.Σ.Α. Παρνασσός 1 2 2014 2004, 2013
Γ.Α.Σ. Ιωνικός Αστέρας Θήβας 1 1 1985 1981
Π.Α.Ο. Κυριακίου 1 1 1987 1988
Α.Π.Ο. Λεβαδειακός 1 1 2001 2002
Γ.Σ. Ολυμπιάδα Οινοφύτων 1 1 1988 2019
Α.Ε. Δηλεσίου 1 0 2010
Α.Ο. Διονύσου 1 0 2005
Ερασιτέχνες Α.Π.Ο. Λεβαδειακού 1 0 2007
Α.Ο. Μελισσοχωρίου 1 0 2020
Α.Π.Κ.Ο. Φρίξος Ορχομενού 1 0 1984
Α.Ο. Αγίου Θωμά 0 2 2000, 2001
Α.Π.Ο. Αμβρυσσέας Διστόμου 0 3 2016, 2017, 2022
Π.Α.Ο. Κόκκινου 0 2 2015, 2020
Α.Π.Ο. Αντικυρέας Αντίκυρας 0 1 1994
Α.Π.Ο. Ατρόμητος Αγίου Μελετίου
Λιβαδειάς
0 1 1993
Α.Ο. Έρκυνα Λιβαδειάς 0 1 1980
Α.Ο. Ηρακλής Ασωπίας 0 1 1984
Α.Ο. Θεσπιακός 0 1 1998
Α.Ο. Κάστρου 0 1 1985
Α.Π.Ο. Παναλίαρτος 0 1 2010
Τροφώνιος Λιβαδειάς 0 1 1990

Συμμετοχές ομάδων Ε.Π.Σ.Β. στα εθνικά πρωταθλήματα Επεξεργασία

Ομάδα Super League
(Από το 1959–60)
Football League
(Από το 1962–63)
Γ΄ Εθνική
(Από το 1982–83)
Δ΄ Εθνική
(Από το 1982–83
έως το 2012–13)
Τρέχον έτος
(2018–19)
Α.Π.Ο. Λεβαδειακός 18 Σούπερ Λίγκα
Α.Ε. Ορχομενού 0 5 0 7 Α΄ Ε.Π.Σ.Β.
Α.Ο. Θήβα 0 3 8 16 Α΄ Ε.Π.Σ.Β.
Π.Α.Ο. Κυριακίου 0 0 3 5 Β΄ Ε.Π.Σ.Β.
Α.Π.Ο. Αμβρυσσέας Διστόμου 0 0 2 1 Γ΄ Εθνική
Α.Ο. Υπάτου 0 0 1 0 Γ΄ Εθνική
Α.Π.Ο. Δάφνη Ερυθρών 0 0 0 8 Β΄ Ε.Π.Σ.Β.
Α.Ο. Επαμεινώνδας Λεύκτρων 0 0 0 8 Β΄ Ε.Π.Σ.Β.
Α.Ε. Αναγέννηση Σχηματαρίου 0 0 0 3 Β΄ Ε.Π.Σ.Β.
Π.Α.Σ. Κιθαιρώνας Καπαρελλίου 0 0 0 3 Α΄ Ε.Π.Σ.Β.
Α.Ο. Αγίου Θωμά 0 0 0 3
Α.Ε. Δηλεσίου 0 0 0 2 Α΄ Ε.Π.Σ.Β.
Α.Π.Ο. Παναλίαρτος 0 0 0 2 Α΄ Ε.Π.Σ.Β.
Α.Σ. Σχηματαρίου 0 0 0 2
Α.Π.Ο. Ατρόμητος Αγίου Μελετίου Λιβαδειάς 0 0 0 1
Ένωση Άσπρα Σπίτια Αντίκυρα 0 0 0 1 Α΄ Ε.Π.Σ.Β.
Α.Σ. Παμβαγιακός 0 0 0 1 Β΄ Ε.Π.Σ.Β.
Α.Σ.Α. Παρνασσός 0 0 0 1 Α΄ Ε.Π.Σ.Β.
Α.Σ. Πελοπίδας Θήβας 0 0 0 1 Β΄ Ε.Π.Σ.Β.
Α.Ο. Πλαταιών 0 0 0 1 Α΄ Ε.Π.Σ.Β.

Συμμετοχές Επεξεργασία

Β΄ Κατηγορία (από το 1974–75) Επεξεργασία

  • ↑ : Άνοδος
  • Π : Πρωταθλητής

Γ΄ Κατηγορία (από το 1974–75) Επεξεργασία

  • ↑ : Άνοδος
  • Π : Πρωταθλητής

Το δυναμικό της ΕΠΣ Επεξεργασία

Παραπομπές Επεξεργασία

  1. ΝΟΜΟΣ ΒΟΙΩΤΙΑΣ (archive) epo.gr
  2. Αναδρομή στην ιστορία του Α.Σ. Λεονταρίου, «ΤΟ ΠΟΛΥΑΝΔΡΙΟΝ», τριμηνιαία πολιτιστική έκδοση του Λεονταρίου Θεσπιών, τεύχος 18
  3. Αναδρομή στην ιστορία του Α.Σ. Λεονταρίου, «ΤΟ ΠΟΛΥΑΝΔΡΙΟΝ», τριμηνιαία πολιτιστική έκδοση του Λεονταρίου Θεσπιών, τεύχος 18
  4. Αναδρομή στην ιστορία του Α.Σ. Λεονταρίου, «ΤΟ ΠΟΛΥΑΝΔΡΙΟΝ», τριμηνιαία πολιτιστική έκδοση του Λεονταρίου Θεσπιών, τεύχος 18
  5. ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ -Β'ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ -Α'ΟΜΙΛΟΣ Ε.Π.Σ.Β., atlitikiviotia.blogspot.com
  6. ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ-Β'ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ-Β'ΟΜΙΛΟΣ Ε.Π.Σ.Β, atlitikiviotia.blogspot.com
  7. LamiaStar: Πρωταθλητής Α΄Βοιωτίας ο Παρνασσός Αράχωβας[νεκρός σύνδεσμος], (Πρωταθλητής, με 69 βαθμούς σε 30 αγώνες)
  8. ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ, viotikibala.blogspot.com
  9. Η ΦΙΕΣΤΑ ΑΝΟΔΟΥ ΤΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑΣ ΔΟΞΑΣ ΜΟΥΡΙΚΙΟΥ ΣΤΗΝ Α ' Ε.Π.Σ. ΒΟΙΩΤΙΑΣ, viotikibala.blogspot.com
  10. Β’ ΕΠΣΒ: Ο Πήγασος πρωταθλητής του Α’ ομίλου – Ανεβαίνει στην Α’ κατηγορία, starsports.gr
  11. "Η Δάφνη Ερυθρών κυπελλούχος Βοιωτίας κέρδισε τον Α.Ο. Θηβών με 2-0", εφ. Αθλητική Ηχώ, φύλλο Τρίτης 4/3/1975, σελ. 6
  12. "Ο Πανγεωργικός Λεβαδείας κυπελλούχος της Ε.Π.Σ. Βοιωτίας νίκησε στον τελικό το Σχηματάρι 7-2", εφ. Αθλητική Ηχώ, φύλλο Παρασκευής 5/3/1976, σελ. 3
  13. Ο Α. Ο. Διονύσου κατακτά το Κύπελλο Βοιωτίας στο ποδόσφαιρο, Ιστολόγιο epimorfotikos

Πηγές Επεξεργασία

Εξωτερικοί σύνδεσμοι Επεξεργασία