Άνοιγμα κυρίου μενού

Το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ 2004-2005 κατέκτησε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κερδίζοντας στον τελικό την Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Πρώτος προκριματικόςΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Σ.Σ. Πεννιαρόσα   1–9   Ζελιέζνιτσαρ Σαράγεβο 1–5 0–4
ΦΚ Σάντα Κολόμα   0–4   ΦΚ Μόντριτσα 0–1 0–3
ΦΚ Μίκα   1–2   Χόνβεντ Βουδαπέστης 0–1 1–1
Λεβάντια Τάλιν   3–1   Μποέμιανς ΦΚ 0–0 3–1
Σιράκ ΦΚ   1–4   ΦΚ Τιράσπολ 1–2 0–2
Παρτιζάνι Τιράνων   5–4   Μπιρκιρκάρα ΦΚ 4–2 1–2
Χαβερφόρντγουεστ Κάουντι ΑΦΚ   1–4   ΦΧ Χαφναρφιόρδουρ 0–1 1–3
ΦΚ Νίστρου Οτάτσι   3–2   ΦΚ Σαχτυόρ Σαλιγκόρσκ 1–1 2–1
ΦΚ Ιλιτσίβετς Μαριούπολ   4–0   ΦΚ Μπανάντς 2–0 2–0
ΙΑ Άκρανες   6–3   ΦΚ ΤΒΜΚ 4–2 2–1
ΦΚ Εκράνας   3–1   Φ91 Ντουντελάνζ 1–0 2–1
ΦΚ Οτέλουλ Γκαλάτσι   8–1   Ντιναμό Τιράνων 4–0 4–1
Έστερς ΙΦ   4–1   Δε Νιου Σαιντς ΦΚ 2–0 2–1
ΦΚ Χάκα   5–2   ΦΚ Έτσελα Έτελμπρυκ 2–1 3–1
ΦΚ Τιφλίδα   5–1   Σαμκίρ ΦΚ 1–0 4–1
ΦΚ Βαντούζ   4–2   Λόνγκφορντ Τάουν ΦΚ 1–0 3–2
ΦΚ Σίλεκς Κράτοβο   1–2   ΝΚ Μάριμπορ 0–1 1–1
Πόρτανταουν ΦΚ   2–4   Ζάλγκιρις Βίλνιους 2–2 0–2
ΦΚ Ντούκλα Μπάνσκα Μπίστριτσα   4–0   Καραμπάγ ΦΚ 3–0 1–0
Γκλεντόραν ΦΚ   4–3   ΑΚ Αλιάνσι 2–2 2–1
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ   2–4   Ντιναμό Τιφλίδας 2–3 0–1
Β36 Τόρσχαβν   2–11   ΦΚ Μέταλουργκς Λιέπαγια 1–3 1–8
Ομόνοια   8–1   ΦΚ Σλόγκα Γιούγκομαγκνατ 4–0 4–1
Β68 Τόφτιρ   0–11   ΦΚ Βέντσπιλς 0–3 0–8
Μαρσασλόκκ ΦΚ   0–3   ΝΚ Πριμόριε 0–1 0–2

Δεύτερος προκριματικόςΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Γκλεντόραν ΦΚ   1–3   ΙΦ Έλφσμποργκ 0–1 1–2
Οντς ΜΚ   4–3   ΦΚ Εκράνας 3–1 1–2
Κ.Σ.Κ. Μπέβερεν   5–2   ΦΚ Βαντούζ 3–1 2–1
ΦΚ Βέντσπιλς   1–1 (ε.)   Μπρόντμπυ ΙΦ 0–0 1–1
Χάμαρμπυ ΙΦ   4–1   ΙΑ Άκρανες 2–0 2–1
Στάμπεκ Φούτμπολ   6–2   ΦΚ Χάκα 3–1 3–1
ΦΚ Μπόντε/Γκλιμτ   3–3 (8–7 π.)   Λεβάντια Τάλιν 2–1 1–2 παρ.
ΦΧ Χαφναρφιόρδουρ   4–3   Ντανφέρμλιν Αθλέτικ 2–2 2–1
Ζάλγκιρις Βίλνιους   1–3   Άαλμποργκ ΜΚ 1–3 0–0
Έστερς ΙΦ   3–3 (ε.)   ΦΚ Μέταλουργκς Λιέπαγια 2–2 1–1
Γκεντσλερμπιρλιγκί   2–2 (ε.)   ΝΚ Ριέκα 1–0 1–2
Λέφσκι Σόφιας   8–0   ΦΚ Μόντριτσα 5–0 3–0
Μπέι Σαχνίν ΦΚ   6–1   Παρτιζάνι Τιράνων 3–0 3–1
Φ.Κ. Ζελέζνικ Βελιγραδίου   4–5   Στεάουα Βουκουρεστίου 2–4 2–1
Μπούντουσνοστ Μπανάτσκι Ντβορ   2–2 (ε.)   ΝΚ Μάριμπορ 1–2 1–0
Ζελιέζνιτσαρ Σαράγεβο   1–9   Λίτεξ Λόβετς 1–2 0–7
Ντιναμό Ζάγκρεμπ   4–2   ΝΚ Πριμόριε 4–0 0–2
Ομόνοια   2–4   ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1–1 1–3 παρ.
ΦΚ Οτέλουλ Γκαλάτσι   0–1   ΦΚ Παρτιζάν Βελιγραδίου 0–0 0–1
ΑΕΚ   3–4   Μακάμπι Πετάχ Τίκβα 3–0 0–4
Τέρεκ Γκρόζνι   2–0   Λεχ Πόζναν 1–0 1–0
Σλάβια Πράγας   3–3 (ε.)   Ντιναμό Τιφλίδας 3–1 0–2
Ραπίντ Βιέννης   3–2   Ρουμπίν Καζάν 0–2 3–0
ΦΚ Ιλιτσίβετς Μαριούπολ   0–3   Αούστρια Βιέννης 0–0 0–3
ΦΚ Ντούκλα Μπάνσκα Μπίστριτσα   4–2   ΦΚ Βιλ 1900 3–1 1–1
ΦΚ Νίστρου Οτάτσι   1–6   ΣΚ Σίγκμα Όλομουτς 1–2 0–4
ΦΚ Πετρζάλκα 1898   1–4   ΦΚ Ντνίπρο Ντνιπροπετρόφσκ 0–3 1–1
ΣΦ Πάσινγκ   3–3 (ε.)   Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 3–1 0–2
Ουίπεστ ΦΚ   5–1   Σερβέτ Γενεύης 3–1 2–0
ΦΚ Μεταλλούργκ Ντονέτσκ   5–1   ΦΚ Τιράσπολ 3–0 2–1
ΦΚ Τιφλίδα   0–7   Λέγκια Βαρσοβίας 0–1 0–6
Αμίκα Βρόνκι   1–1 (5–4 π.)   Χόνβεντ Βουδαπέστης 1–0 0–1 παρ.

Πρώτος γύροςΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Γκράτσερ ΑΚ   5–1   Λίτεξ Λόβετς 5–0 0–1
ΦΚ Μεταλλούργκ Ντονέτσκ   0–6   Σ.Σ. Λάτσιο 0–3 0–3
ΦΚ Μπόντε/Γκλιμτ   1–2   Μπεσίκτας Τζιμναστίκ Κουλουμπού 1–1 0–1
Σέλμπουρν ΦΚ   2–4   Λιλ ΟΣΚ 2–2 0–2
Χαρτ οφ Μιντλόθιαν   5–3   Σπόρτινγκ Κλούμπε ντε Μπράγκα 3–1 2–2
Αούστρια Βιέννης   4–1   Λέγκια Βαρσοβίας 1–0 3–1
ΦΚ Ντούκλα Μπάνσκα Μπίστριτσα   0–5   Μπενφίκα 0–3 0–2
ΦΚ Παρτιζάν Βελιγραδίου   3–1   Ντιναμό Βουκουρεστίου 3–1 0–0
Πάρμα ΦΚ   3–2   ΝΚ Μάριμπορ 3–2 0–0
Ρεάλ Σαραγόσα   4–2   ΣΚ Σίγκμα Όλομουτς 1–0 3–2
Σπόρτινγκ Λισαβόνας   2–0   Ραπίντ Βιέννης 2–0 0–0
Νιούκασλ Γιουνάιτεντ   7–1   Μπέι Σαχνίν ΦΚ 2–0 5–1
Στεάουα Βουκουρεστίου   4–3   ΤΣΣΚΑ Σόφιας (ποδόσφαιρο) 2–1 2–2
Βίσλα Κρακοβίας   5–5 (ε.)   Ντιναμό Τιφλίδας 4–3 1–2
ΦΚ Ουτρέχτη   4–3   Ντιουργκάρντενς ΙΦ 4–0 0–3
Μίλγουολ ΦΚ   2–4   Φερεντσβάρος 1–1 1–3
ΦΚ Σάλκε 04   9–1   ΦΚ Μέταλουργκς Λιέπαγια 5–1 4–0
Μακάμπι Χάιφα   1–2   ΦΚ Ντνίπρο Ντνιπροπετρόφσκ 1–0 0–2
Τέρεκ Γκρόζνι   1–3   ΦΚ Βασιλεία 1–1 0–2
Οντς ΜΚ   1–5   Φέγενορντ 0–1 1–4
Άαλμποργκ ΜΚ   1–3   ΑΖ Οσέρ 1–1 0–2
Σεβίλλη ΦΚ   4–1   ΚΝ Νασιονάλ 2–0 2–1
ΝΝ Γκόριτσα   1–2   ΑΕΚ 1–1 0–1
Σταντάρ Λιέγης   1–1 (ε.)   ΒφΛ Μπόχουμ 0–0 1–1
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης   6–1   ΦΚ Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου 4–0 2–1
Τραμπζονσπόρ   3–4   Αθλέτικ Μπιλμπάο 3–2 0–2
Ουίπεστ ΦΚ   1–7   ΦφΜ Στουτγκάρδη 1–3 0–4
Πανιώνιος   3–2   Ουντινέζε 3–1 0–1
Μακάμπι Πετάχ Τίκβα   0–5   ΣΚ Χέρενφεν cancelled[1] 0–5
Λέφσκι Σόφιας   1–2   Κ.Σ.Κ. Μπέβερεν 1–1 0–1
Ντιναμό Ζάγκρεμπ   2–0   ΙΦ Έλφσμποργκ 2–0 0–0
ΦΧ Χαφναρφιόρδουρ   1–5   Αλεμάνια Άαχεν 1–5 0–0
Μίντλεσμπρο Φ.Κ.   4–1   ΦΚ Μπάνικ Όστραβα 3–0 1–1
Κλαμπ Μπρυζ   6–1   ΛΜ Σατορού 4–0 2–1
ΠΑΟΚ   3–5   ΑΖ '67 Άλκμααρ 2–3 1–2
ΦΚ Βέντσπιλς   1–2   Αμίκα Βρόνκι 1–1 0–1
ΦΚ Σοσό   9–0   Στάμπεκ Φούτμπολ 4–0 5–0
Αιγάλεω Α.Ο.   2–1   Γκεντσλερμπιρλιγκί 1–0 1–1
ΚΣ Μαρίτιμο   1–1 (2-4 π.)   Ρέιντζερς Γλασκώβης 1–0 0–1
Χάμαρμπυ ΙΦ   1–5   Βιγιαρρεάλ ΚΦ 1–2 0–3

ΌμιλοιΕπεξεργασία

Όμιλος ΑΕπεξεργασία

Ομάδα Αγ.
Ν
Ι
Η
ΓΥ
ΓΚ
ΔΤ
Β
  Φέγενορντ 4 2 1 1 6 3 +3 7
  ΦΚ Σάλκε 04 4 2 1 1 5 3 +2 7
  ΦΚ Βασιλεία 4 2 1 1 5 4 +1 7
  Φερεντσβάρος 4 1 1 2 3 5 −2 4
  Χαρτ οφ Μιντλόθιαν 4 1 0 3 2 6 −4 3

Όμιλος ΒΕπεξεργασία

Ομάδα Αγ.
Ν
Ι
Η
ΓΥ
ΓΚ
ΔΤ
Β
  Αθλέτικ Μπιλμπάο 4 3 0 1 11 4 +7 9
  Στεάουα Βουκουρεστίου 4 2 0 2 4 3 +1 6
  Πάρμα ΦΚ 4 2 0 2 5 6 −1 6
  Μπεσίκτας Τζιμναστίκ Κουλουμπού 4 1 1 2 7 7 0 4
  Σταντάρ Λιέγης 4 1 1 2 4 11 −7 4

Όμιλος ΓΕπεξεργασία

Ομάδα Αγ.
Ν
Ι
Η
ΓΥ
ΓΚ
ΔΤ
Β
  ΦΚ Ντνίπρο Ντνιπροπετρόφσκ 4 3 0 1 7 5 +2 9
  Ρεάλ Σαραγόσα 4 2 1 1 5 3 +2 7
  Αούστρια Βιέννης 4 2 1 1 4 3 +1 7
  Κλαμπ Μπρυζ 4 1 2 1 5 5 0 5
  ΦΚ Ουτρέχτη 4 0 0 4 2 7 −5 0

Όμιλος ΔΕπεξεργασία

Ομάδα Αγ.
Ν
Ι
Η
ΓΥ
ΓΚ
ΔΤ
Β
  Νιούκασλ Γιουνάιτεντ 4 3 1 0 8 1 +7 10
  ΦΚ Σοσό 4 3 0 1 4 4 0 9
  Σπόρτινγκ Λισαβόνας 4 2 1 1 9 3 +6 7
  Πανιώνιος 4 1 0 3 6 8 −2 3
  Ντιναμό Τιφλίδας 4 0 0 4 2 13 −11 0

Όμιλος ΕΕπεξεργασία

Ομάδα Αγ.
Ν
Ι
Η
ΓΥ
ΓΚ
ΔΤ
Β
  Μίντλεσμπρο Φ.Κ. 4 3 0 1 6 2 +4 9
  Βιγιαρρεάλ ΚΦ 4 2 2 0 8 2 +6 8
  ΦΚ Παρτιζάν Βελιγραδίου 4 1 2 1 7 6 +1 5
  Σ.Σ. Λάτσιο 4 0 3 1 5 7 −2 3
  Αιγάλεω Α.Ο. 4 0 1 3 2 11 −9 1

Όμιλος ΖΕπεξεργασία

Ομάδα Αγ.
Ν
Ι
Η
ΓΥ
ΓΚ
ΔΤ
Β
  ΑΖ '67 Άλκμααρ 4 3 0 1 6 3 +3 9
  ΑΖ Οσέρ 4 2 1 1 7 3 +4 7
  Γκράτσερ ΑΚ 4 2 1 1 5 4 +1 7
  Ρέιντζερς Γλασκώβης 4 2 0 2 8 3 +5 6
  Αμίκα Βρόνκι 4 0 0 4 3 16 −13 0

Όμιλος ΗΕπεξεργασία

Ομάδα Αγ.
Ν
Ι
Η
ΓΥ
ΓΚ
ΔΤ
Β
  ΦφΜ Στουτγκάρδη 4 3 0 1 10 3 +7 9
  Μπενφίκα 4 3 0 1 9 5 +4 9
  ΣΚ Χέρενφεν 4 2 1 1 6 6 0 7
  Ντιναμό Ζάγκρεμπ 4 1 1 2 9 7 +2 4
  Κ.Σ.Κ. Μπέβερεν 4 0 0 4 2 15 −13 0

Όμιλος ΘΕπεξεργασία

Ομάδα Αγ.
Ν
Ι
Η
ΓΥ
ΓΚ
ΔΤ
Β
  Λιλ ΟΣΚ 4 3 0 1 5 3 +2 9
  Σεβίλλη ΦΚ 4 2 1 1 6 4 +2 7
  Αλεμάνια Άαχεν 4 2 1 1 5 4 +1 7
  Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 4 1 2 1 9 6 +3 5
  ΑΕΚ 4 0 0 4 4 12 −8 0

ΔιάγραμμαΕπεξεργασία

Γύρος των 32   Γύρος των 16   Προημιτελικοί   Ημιτελικοί   Τελικός
   Ολυμπιακός 1 1 2  
   ΦΚ Σοσό 0 0 0        Ολυμπιακός 1 0 1  
   ΣΚ Χέρενφεν 1 1 2      Νιούκασλ Γιουνάιτεντ 3 4 7  
   Νιούκασλ Γιουνάιτεντ 2 2 4          Νιούκασλ Γιουνάιτεντ 1 1 2  
   Γκράτσερ ΑΚ 2 1 3          Σπόρτινγκ Λισαβόνας 0 4 4  
   Μίντλεσμπρο Φ.Κ. 2 2 4        Μίντλεσμπρο Φ.Κ. 2 0 2
   Σπόρτινγκ Λισαβόνας 2 2 4      Σπόρτινγκ Λισαβόνας 3 1 4  
   Φέγενορντ 1 1 2          Σπόρτινγκ Λισαβόνας(ε.) 2 2 4  
   Βαλένθια ΚΦ 2 0 2          ΑΖ '67 Άλκμααρ 1 3 4  
   Στεάουα Βουκουρεστίου(π.) 0 2 2        Στεάουα Βουκουρεστίου 0 0 0  
   ΦΚ Ντιναμό Κιέβου 0 0 0      Βιγιαρρεάλ ΚΦ 0 2 2  
   Βιγιαρρεάλ ΚΦ 0 2 2          Βιγιαρρεάλ ΚΦ 1 1 2
   ΦΚ Σαχτάρ Ντονέτσκ 1 1 2          ΑΖ '67 Άλκμααρ 2 1 3  
   ΦΚ Σάλκε 04 1 0 1        ΦΚ Σαχτάρ Ντονέτσκ 1 1 2
   Αλεμάνια Άαχεν 0 1 1      ΑΖ '67 Άλκμααρ 3 2 5  
   ΑΖ '67 Άλκμααρ 0 2 2          Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1
   Αούστρια Βιέννης 0 2 2          ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3
   Αθλέτικ Μπιλμπάο 0 1 1        Αούστρια Βιέννης(ε.) 1 2 3  
   Φενερμπαχτσέ Σ.Κ. 0 1 1      Ρεάλ Σαραγόσα 1 2 3  
   Ρεάλ Σαραγόσα 1 2 3          Αούστρια Βιέννης 1 0 1  
   Παναθηναϊκός 1 0 1          Πάρμα ΦΚ(ε.) 1 0 1  
   Σεβίλλη ΦΚ 0 2 2        Σεβίλλη ΦΚ 0 0 0
   Πάρμα ΦΚ 0 2 2      Πάρμα ΦΚ 0 1 1  
   ΦφΜ Στουτγκάρδη 0 0 0          Πάρμα ΦΚ 0 0 0
   ΦΚ Παρτιζάν Βελιγραδίου 2 1 3          ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0 3 3  
   ΦΚ Ντνίπρο Ντνιπροπετρόφσκ 2 0 2        ΦΚ Παρτιζάν Βελιγραδίου 1 0 1  
   ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2 1 3      ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1 2 3  
   Μπενφίκα 0 1 1          ΤΣΣΚΑ Μόσχας 4 0 4
   ΦΚ Βασιλεία 0 0 0          ΑΖ Οσέρ 0 2 2  
   Λιλ ΟΣΚ 0 2 2        Λιλ ΟΣΚ 0 0 0
   ΑΦΚ Άγιαξ 1 1 2      ΑΖ Οσέρ 1 0 1  
   ΑΖ Οσέρ 0 3 3  

Γύρος των 32Επεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Ολυμπιακός   2–0   ΦΚ Σοσό 1–0 1–0
ΣΚ Χέρενφεν   2–4   Νιούκασλ Γιουνάιτεντ 1–2 1–2
Γκράτσερ ΑΚ   3–4   Μίντλεσμπρο Φ.Κ. 2–2 1–2
Σπόρτινγκ Λισαβόνας   4–2   Φέγενορντ 2–1 2–1
Βαλένθια ΚΦ   2–2 (3–4 π.)   Στεάουα Βουκουρεστίου 2–0 0–2 παρ.
ΦΚ Ντιναμό Κιέβου   0–2   Βιγιαρρεάλ ΚΦ 0–0 0–2
ΦΚ Σαχτάρ Ντονέτσκ   2–1   ΦΚ Σάλκε 04 1–1 1–0
Αλεμάνια Άαχεν   1–2   ΑΖ '67 Άλκμααρ 0–0 1–2
Αούστρια Βιέννης   2–1   Αθλέτικ Μπιλμπάο 0–0 2–1
Φενερμπαχτσέ Σ.Κ.   1–3   Ρεάλ Σαραγόσα 0–1 1–2
Παναθηναϊκός   1–2   Σεβίλλη ΦΚ 1–0 0–2
Πάρμα ΦΚ   2–0   ΦφΜ Στουτγκάρδη 0–0 2–0 παρ.
ΦΚ Παρτιζάν Βελιγραδίου   3–2   ΦΚ Ντνίπρο Ντνιπροπετρόφσκ 2–2 1–0
ΤΣΣΚΑ Μόσχας   3–1   Μπενφίκα 2–0 1–1
ΦΚ Βασιλεία   0–2   Λιλ ΟΣΚ 0–0 0–2
ΑΦΚ Άγιαξ   2–3   ΑΖ Οσέρ 1–0 1–3

Γύρος των 16Επεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Ολυμπιακός   1–7   Νιούκασλ Γιουνάιτεντ 1–3 0–4
Μίντλεσμπρο Φ.Κ.   2–4   Σπόρτινγκ Λισαβόνας 2–3 0–1
Στεάουα Βουκουρεστίου   0–2   Βιγιαρρεάλ ΚΦ 0–0 0–2
ΦΚ Σαχτάρ Ντονέτσκ   2–5   ΑΖ '67 Άλκμααρ 1–3 1–2
Αούστρια Βιέννης   3–3 (ε.)   Ρεάλ Σαραγόσα 1–1 2–2
Σεβίλλη ΦΚ   0–1   Πάρμα ΦΚ 0–0 0–1
ΦΚ Παρτιζάν Βελιγραδίου   1–3   ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1–1 0–2
Λιλ ΟΣΚ   0–1   ΑΖ Οσέρ 0–1 0–0

ΠροημιτελικοίΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Νιούκασλ Γιουνάιτεντ   2–4   Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1–0 1–4
Βιγιαρρεάλ ΚΦ   2–3   ΑΖ '67 Άλκμααρ 1–2 1–1
Αούστρια Βιέννης   1–1 (ε.)   Πάρμα ΦΚ 1–1 0–0
ΤΣΣΚΑ Μόσχας   4–2   ΑΖ Οσέρ 4–0 0–2

ΗμιτελικοίΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Σπόρτινγκ Λισαβόνας   4–4 (ε.)   ΑΖ '67 Άλκμααρ 2–1 2–3
Πάρμα ΦΚ   0–3   ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0–0 0–3

ΤελικόςΕπεξεργασία

Δείτε ακόμηΕπεξεργασία

Εξωτερικοί σύνδεσμοιΕπεξεργασία