Το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ 1988-1989 κατέκτησε η ΣΣΚ Νάπολι κερδίζοντας σε διπλό τελικό την ΦφΜ Στουτγκάρδη.

Πρώτος γύροςΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΦφΜ Στουτγκάρδη   3–2   ΦΚ Ταταμπάνια 2–0 (Αναφορά) 1–2 (Αναφορά)
Ρουαγιάλ Αντβέρπ ΦΚ   3–6   ΦΚ Κολωνία 2–4 (Αναφορά) 1–2 (Αναφορά)
Μπάγερν Μονάχου   10–4   Λέγκια Βαρσοβίας 3–1 (Αναφορά) 7–3 (Αναφορά)
Μπάγερ Λεβερκούζεν   0–2   ΚΦ Ος Μπελενένσες 0–1 (Αναφορά) 0–1 (Αναφορά)
ΑΣ Ρόμα   4–3   ΦΚ Νυρεμβέργη 1–2 (Αναφορά) 3–1(παρ.) (Αναφορά)
ΦΚ Χρόνινγκεν   (ε.)2–2   Ατλέτικο Μαδρίτης 1–0 (Αναφορά) 1–2 (Αναφορά)
ΦΚ Άαραου   0–7   1. ΦΚ Λοκομοτίβ Λειψίας 0–3 (Αναφορά) 0–4 (Αναφορά)
Σεντ Πάτρικς Αθλέτικ ΦΚ   0–4   Χαρτ οφ Μιντλόθιαν 0–2 (Αναφορά) 0–2 (Αναφορά)
Ζάλγκιρις Βίλνιους   4–5   Αούστρια Βιέννης 2–0 (Αναφορά) 2–5 (Αναφορά)
Σπόρτινγκ Λισαβόνας   6–3   ΑΦΚ Άγιαξ 4–2 (Αναφορά) 2–1 (Αναφορά)
Ρεάλ Σοσιεδάδ   (ε.)4–4   Ντούκλα Πράγας 2–1 (Αναφορά) 2–3 (Αναφορά)
Ουνιόν Λυξεμπούρ   1–11   Ρ.Φ.Κ. ντε Λιέζ 1–7 (Αναφορά) 0–4 (Αναφορά)
ΦΚ Ιντερνατσιονάλε Μιλάνο   4–2   ΙΚ Μπράγκε 2–1 (Αναφορά) 2–1 (Αναφορά)
ΙΑ Άκρανες   1–2   Ουίπεστ ΦΚ 0–0 (Αναφορά) 1–2 (Αναφορά)
Ρέιντζερς Γλασκώβης   5–2   ΓΚΣ Κατοβίτσε 1–0 (Αναφορά) 4–2 (Αναφορά)
Αμπερντίν ΦΚ   0–2   Ντιναμό Δρέσδης 0–0 (Αναφορά) 0–2 (Αναφορά)
ΦΚ Ντνίπρο Ντνιπροπετρόφσκ   2–3   Ζιροντέν Μπορντό 1–1 (Αναφορά) 1–2 (Αναφορά)
Έστερς ΙΦ   2–6   ΦΚ ΝΑΚ 1904 Ντούναϊσκα Στρέντα 2–0 (Αναφορά) 0–6 (Αναφορά)
Τούρουν Παλοσέουρα   (ε.)1–1   Λίνφιλντ ΦΚ 0–0 (Αναφορά) 1–1 (Αναφορά)
Μόλντε ΦΚ   1–5   Κ.Σ.Β. Βάρεγκεμ 0–0 (Αναφορά) 1–5 (Αναφορά)
Μάλμε ΦΦ   3–2   Τορπέντο Μόσχας 2–0 (Αναφορά) 1–2(παρ.) (Αναφορά)
Φερστ Βιέννα   (ε.)2–2   ΦΚ Μίντιλαντ 1–0 (Αναφορά) 1–2 (Αναφορά)
ΦΚ Οτσέλουλ Γκαλάτσι   1–5   Γιουβέντους 1–0 (Αναφορά) 0–5 (Αναφορά)
Βελέζ Μόσταρ   6–2   ΑΠΟΕΛ 1–0 (Αναφορά) 5–2 (Αναφορά)
ΑΕΚ   1–2   Αθλέτικ Μπιλμπάο 1–0 (Αναφορά) 0–2 (Αναφορά)
Μονπελιέ ΣΚ   1–6   Μπενφίκα 0–3 (Αναφορά) 1–3 (Αναφορά)
Σλιέμα Γουόντερερς ΦΚ   1–8   Βικτόρια Βουκουρεστίου 0–2 (Αναφορά) 1–6 (Αναφορά)
ΣΣΚ Νάπολι   2–1   ΠΑΟΚ 1–0 (Αναφορά) 1–1 (Αναφορά)
ΦΚ Παρτιζάν Βελιγραδίου   10–0   ΠΦΚ Σλάβια Σόφιας 5–0 (Αναφορά) 5–0 (Αναφορά)
Σερβέτ Γενεύης   1–0   Στουρμ Γκρατς 1–0 (Αναφορά) 0–0 (Αναφορά)
ΠΦΚ Μπότεφ Πλόβντιβ   1–2   Ντιναμό Μινσκ 1–2 (Αναφορά) 0–0 (Αναφορά)
Μπεσίκτας Τζιμναστίκ Κουλουμπού   1–2   Ντιναμό Ζάγκρεμπ 1–0 (Αναφορά) 0–2 (Αναφορά)

Δεύτερος γύροςΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Μπάγερν Μονάχου   5–1   ΦΚ ΝΑΚ 1904 Ντούναϊσκα Στρέντα 3–1 (Αναφορά) 2–0 (Αναφορά)
ΦΚ Κολωνία   3–1   Ρέιντζερς Γλασκώβης 2–0 (Αναφορά) 1–1 (Αναφορά)
Ντιναμό Ζάγκρεμπ   2–4   ΦφΜ Στουτγκάρδη 1–3 (Αναφορά) 1–1 (Αναφορά)
ΦΚ Παρτιζάν Βελιγραδίου   4–4(ε.)   ΑΣ Ρόμα 4–2 (Αναφορά) 0–2 (Αναφορά)
Βελέζ Μόσταρ   (π.)0-0   ΚΦ Ος Μπελενένσες 0–0 (Αναφορά) 0–0 (Αναφορά)
Σπόρτινγκ Λισαβόνας   1–2   Ρεάλ Σοσιεδάδ 1–2 (Αναφορά) 0–0 (Αναφορά)
Χαρτ οφ Μιντλόθιαν   1–0   Αούστρια Βιέννης 0–0 (Αναφορά) 1–0 (Αναφορά)
1. ΦΚ Λοκομοτίβ Λειψίας   1–3   ΣΣΚ Νάπολι 1–1 (Αναφορά) 0–2 (Αναφορά)
Ουίπεστ ΦΚ   0–2   Ζιροντέν Μπορντό 0–1 (Αναφορά) 0–1 (Αναφορά)
Γιουβέντους   7–4   Αθλέτικ Μπιλμπάο 5–1 (Αναφορά) 2–3 (Αναφορά)
Ντιναμό Δρέσδης   5–3   Κ.Σ.Β. Βάρεγκεμ 4–1 (Αναφορά) 1–2 (Αναφορά)
Φερστ Βιέννα   2–2(ε.)   Τούρουν Παλοσέουρα 2–1 (Αναφορά) 0–1 (Αναφορά)
Μάλμε ΦΦ   1–2   ΦΚ Ιντερνατσιονάλε Μιλάνο 0–1 (Αναφορά) 1–1 (Αναφορά)
Ρ.Φ.Κ. ντε Λιέζ   3–2   Μπενφίκα 2–1 (Αναφορά) 1–1 (Αναφορά)
ΦΚ Χρόνινγκεν   3–1   Σερβέτ Γενεύης 2–0 (Αναφορά) 1–1 (Αναφορά)
Ντιναμό Μινσκ   2–2(ε.)   Βικτόρια Βουκουρεστίου 2–1 (Αναφορά) 0–1 (Αναφορά)

Τρίτος γύροςΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Μπάγερν Μονάχου   (ε.)3–3   ΦΚ Ιντερνατσιονάλε Μιλάνο 0–2 (Αναφορά) 3–1 (Αναφορά)
Ρεάλ Σοσιεδάδ   3–2   ΦΚ Κολωνία 1–0 (Αναφορά) 2–2 (Αναφορά)
ΦΚ Χρόνινγκεν   1–5   ΦφΜ Στουτγκάρδη 1–3 (Αναφορά) 0–2 (Αναφορά)
Χαρτ οφ Μιντλόθιαν   4–2   Βελέζ Μόσταρ 3–0 (Αναφορά) 1–2 (Αναφορά)
Ζιροντέν Μπορντό   0–1   ΣΣΚ Νάπολι 0–1 (Αναφορά) 0–0 (Αναφορά)
Ντιναμό Δρέσδης   4–0   ΑΣ Ρόμα 2–0 (Αναφορά) 2–0 (Αναφορά)
Ρ.Φ.Κ. ντε Λιέζ   0–2   Γιουβέντους 0–1 (Αναφορά) 0–1 (Αναφορά)
Βικτόρια Βουκουρεστίου   (ε.)3–3   Τούρουν Παλοσέουρα 1–0 (Αναφορά) 2–3 (Αναφορά)

ΠροημιτελικοίΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΦφΜ Στουτγκάρδη   (π.)1-1   Ρεάλ Σοσιεδάδ 1–0 (Αναφορά) 0–1 (Αναφορά)
Χαρτ οφ Μιντλόθιαν   1–2   Μπάγερν Μονάχου 1–0 (Αναφορά) 0–2 (Αναφορά)
Γιουβέντους   2–3   ΣΣΚ Νάπολι 2–0 (Αναφορά) 0–3(παρ.) (Αναφορά)
Βικτόρια Βουκουρεστίου   1–5   Ντιναμό Δρέσδης 1–1 (Αναφορά) 0–4 (Αναφορά)

ΗμιτελικοίΕπεξεργασία

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΣΣΚ Νάπολι   4–2   Μπάγερν Μονάχου 2–0 (Αναφορά) 2–2 (Αναφορά)
ΦφΜ Στουτγκάρδη   2–1   Ντιναμό Δρέσδης 1–0 (Αναφορά) 1–1 (Αναφορά)

ΤελικοίΕπεξεργασία

Πρώτος αγώναςΕπεξεργασία

3 Μαΐου 1989
20:30
ΣΣΚ Νάπολι   2–1   ΦφΜ Στουτγκάρδη Στάντιο Σαν Πάολο, Νάπολη
Θεατές: 81,093
Διαιτητής: Γεράσιμος Γερμανάκος (Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία)
Μαραντόνα   68' (πεν.)
Καρέκα   87'
Αναφορά Γκαουντίνο   17'

Δεύτερος αγώναςΕπεξεργασία

17 Μαΐου 1989
20:15
ΦφΜ Στουτγκάρδη   3–3   ΣΣΚ Νάπολι Νέκαρσταντιον, Στουτγκάρδη
Θεατές: 67,000
Διαιτητής: Βικτοριάνο Σάντσεθ Αρμίνιο (Βασιλική Ισπανική Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου)
Κλίνσμαν   27'
Ντε Νάπολι   67' (αυτ.)
Σμέλερ   90'
Αναφορά Αλεμάο   19'
Φεράρα   39'
Καρέκα   62'

Εξωτερικοί σύνδεσμοιΕπεξεργασία