Άνοιγμα κυρίου μενού

Το ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Λιγκ 2019-20 είναι η 49η σεζόν της δεύτερης διασυλλογικής διοργάνωσης της ΟΥΕΦΑ και η 11η σεζόν από τότε που μετονομάστηκε από Κύπελλο ΟΥΕΦΑ σε ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Λιγκ. Ο τελικός θα διεξαχθεί στο PGE Arena στο Γκντανσκ της Πολωνίας.[1] Ο νικητής της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει το νικητή του ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2019-20 στο Σούπερ Καπ Ευρώπης 2020. Επίσης θα προκριθεί απευθείας στη φάση ομίλων του ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2020-21 και αν έχει ήδη προκριθεί μέσω του εγχώριου πρωταθλήματος, η θέση θα δοθεί στην 3η ομάδα της 5ης καλύτερης ομοσπονδίας.

ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Λιγκ 2019-20
Το PGE Arena στο Γκντανσκ που θα φιλοξενήσει τον τελικό.
Πληροφορίες
ΗμερομηνίεςΠροκριματικά:
27 Ιουνίου – 29 Αυγούστου 2019
Κύρια Φάση:
19 Σεπτεμβρίου 2019 – 27 Μαΐου 2020
ΟμάδεςΚύρια Φάση: 48+8
Συνολικά: 158+55 (από 55 ομοσπονδίες)
2018-19
2020-21


Κατανομή των ομάδωνΕπεξεργασία

Συνολικά 213 ομάδες από 55 ποδοσφαιρικές ομοσπονδίες μέλη πρόκειται να πάρουν μέρος στην διοργάνωση. Η κατάταξη των ομοσπονδιών που βασίζεται στον συντελεστή της ΟΥΕΦΑ αποφασίζει για το πόσες ομάδες θα συμμετάσχουν από κάθε ομοσπονδία:

  • Οι ομοσπονδίες 1-51 (με εξαίρεση το Λίχτενσταϊν) στέλνουν 3 ομάδες η καθεμιά
  • Οι ομοσπονδίες 52-54 στέλνουν 2 ομάδες η καθεμιά
  • Το Λίχτενσταϊν και το Κόσοβο (ομοσπονδία 55) στέλνουν από μία ομάδα (το Λίχτενσταϊν έχει μόνο εγχώριο κύπελλο και όχι πρωτάθλημα, το Κόσοβο μετά από απόφαση της επιτροπής της ΟΥΕΦΑ)
  • Επιπλέον 55 ή 56 ομάδες που θα αποκλειστούν από το ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λιγκ 2019-20 θα συνεχίσουν στο Γιουρόπα Λιγκ.

Κατάταξη ομοσπονδιώνΕπεξεργασία

Για το ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Λιγκ 2019-20 οι ομοσπονδίες κατανεμήθηκαν με βάση την επίδοσή τους σε Ευρωπαϊκές διοργανώσεις από την περίοδο 2013–14 έως και την περίοδο 2017–18.[2]

Θέση Ομοσπονδία Συντελ. Ομάδες Σημ.
1   Ισπανία 106.998 3
2   Αγγλία 79.605
3   Ιταλία 76.249
4   Γερμανία 71.427
5   Γαλλία 56.415
6   Ρωσία 53.382
7   Πορτογαλία 47.248
8   Ουκρανία 41.133
9   Βέλγιο 38.500
10   Τουρκία 35.800
11   Αυστρία 32.850
12   Ελβετία 30.200
13   Τσεχία 30.175
14   Ολλανδία 29.749
15   Ελλάδα 28.600
16   Κροατία 26.000
17   Δανία 25.950
18   Ισραήλ 21.750
Θέση Ομοσπονδία Συντελ. Ομάδες Σημ.
19   Κύπρος 21.550 3
20   Ρουμανία 20.450
21   Πολωνία 20.125
22   Σουηδία 19.975
23   Αζερμπαϊτζάν 19.125
24   Βουλγαρία 19.125
25   Σερβία 18.750
26   Σκωτία 18.625
27   Λευκορωσία 18.625
28   Καζακστάν 18.125
29   Νορβηγία 17.425
30   Σλοβενία 14.500
31   Λίχτενσταϊν 13.000 1
32   Σλοβακία 12.125 3
33   Μολδαβία 10.000
34   Αλβανία 8.500
35   Ισλανδία 8.250
36   Ουγγαρία 8.125
Θέση Ομοσπονδία Συντελ. Ομάδες Σημ.
37   Βόρεια Μακεδονία 7.500 3
38   Φινλανδία 6.900
39   Ιρλανδία 6.700
40   Βοσνία και Ερζεγοβίνη 6.625
41   Λετονία 5.625
42   Εσθονία 5.500
43   Λιθουανία 5.375
44   Μαυροβούνιο 5.000
45   Γεωργία 5.000
46   Αρμενία 4.875
47   Μάλτα 4.500
48   Λουξεμβούργο 4.375
49   Βόρεια Ιρλανδία 4.250
50   Ουαλία 3.875
51   Νήσοι Φερόες 3.750
52   Γιβραλτάρ 3.000 2
53   Ανδόρρα 1.331
54   Άγιος Μαρίνος 0.499
55   Κόσοβο 0.000 1

Ομάδες ανά γύροΕπεξεργασία

Ο αριθμός ομάδων ανά γύρο.[3]

Ομάδες που μπαίνουν σε αυτόν τον γύρο Ομάδες που προκρίθηκαν από τον προηγούμενο γύρο Ομάδες που μεταφέρθηκαν από το Τσάμπιονς Λιγκ
Προκαταρκτικός γύρος
(16 ομάδες)
  • 6 κυπελλούχοι από τις ομοσπονδίες 50-55
  • 6 δεύτεροι από τις ομοσπονδίες 49-54
  • 4 τρίτοι από τις ομοσπονδίες 48-51
Πρώτος προκριματικός γύρος
(94 ομάδες)
  • 25 κυπελλούχοι από τις ομοσπονδίες 25-49
  • 30 δεύτεροι από τις ομοσπονδίες 18-48 (με εξαίρεση το Λίχτενσταϊν)
  • 31 τρίτοι από τις ομοσπονδίες 16-47 (με εξαίρεση το Λίχτενσταϊν)
  • 8 νικητές από τον προκαταρκτικό γύρο
Δεύτερος προκριματικός γύρος Πρωταθλητές
(20 ομάδες)
  • 17 ηττημένοι από τον πρώτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ
  • 3 ηττημένοι από τον προκαταρκτικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ
Μη-πρωταθλητές
(74 ομάδες)
  • 7 κυπελλούχοι από τις ομοσπονδίες 18-24
  • 2 δεύτεροι από τις ομοσπονδίες 16-17
  • 3 τρίτοι από τις ομοσπονδίες 13-15
  • 9 τέταρτοι από τις ομοσπονδίες 7-15
  • 2 πέμπτοι από τις ομοσπονδίες 5-6 (εγχώριο κύπελλο για την Γαλλία)
  • 4 έκτοι από τις ομοσπονδίες 1-4 (εγχώριο κύπελλο για την Αγγλία)
  • 47 νικητές από τον πρώτο προκριματικό γύρο
Τρίτος προκριματικός γύρος Πρωταθλητές
(20 ομάδες)
  • 10 νικητές από τον δεύτερο προκριματικό γύρο (Πρωταθλητές)
  • 10 ηττημένοι από τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ (Πρωταθλητές)
Μη-πρωταθλητές
(52 ομάδες)
  • 5 κυπελλούχοι από τις ομοσπονδίες 13-17
  • 6 τρίτοι από τις ομοσπονδίες 7-12
  • 1 τέταρτη από την ομοσπονδία 6
  • 37 νικητές από τον δεύτερο προκριματικό γύρο (Μη-πρωταθλητές)
  • 3 ηττημένοι από τον δεύτερο προκριματικό γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ (Μη-Πρωταθλητές)
Γύρος Πλέι-Οφ Πρωταθλητές
(16 ομάδες)
  • 10 νικητές από τον τρίτο προκριματικό γύρο (Πρωταθλητές)
  • 6 ηττημένοι από τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ (Πρωταθλητές)
Μη-πρωταθλητές
(26 ομάδες)
  • 26 νικητές από τον τρίτο προκριματικό γύρο (Μη-πρωταθλητές)
Φάση Ομίλων
(48 ομάδες)
  • 12 κυπελλούχοι από τις ομοσπονδίες 1-12
  • 1 τέταρτη από την ομοσπονδία 5
  • 4 πέμπτοι από τις ομοσπονδίες 1-4
  • 8 νικητές από τον γύρο πλέι-οφ (Πρωταθλητές)
  • 13 νικητές από τον γύρο πλέι-οφ (Μη-πρωταθλητές)
  • 4 ηττημένοι από τον γύρο πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ (Πρωταθλητές)
  • 2 ηττημένοι από τον γύρο πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ (Μη-πρωταθλητές)
  • 4 ηττημένοι από τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ (Μη-πρωταθλητές)
Φάση Νοκ-Άουτ
(32 ομάδες)
  • 12 πρώτοι ομίλων από την φάση ομίλων
  • 12 δεύτεροι ομίλων από την φάση ομίλων
  • 8 τρίτοι ομίλων από την φάση ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ

ΟμάδεςΕπεξεργασία

Οι παρενθέσεις δείχνουν πώς προκρίθηκε η ομάδα στην φάση που ξεκινάει.:[3]

  • ΚΚ: Κυπελλούχος στο εγχώριο κύπελλο
  • 2ος, 3ος, 4ος, 5ος, 6ος, κτλ.: Θέση στο εγχώριο πρωτάθλημα
  • ΛΚ: Κυπελλούχος στο εγχώριο κύπελλο (Λιγκ Καπ)
  • ΚΔ: Νικητές της κανονικής διάρκειας του εγχώριου πρωταθλήματος
  • ΠΟ: Νικητής των εγχώριων πλέι-οφ για τις ευρωπαϊκές θέσεις
  • ΟΤΛ: Μεταφέρθηκε από το Τσάμπιονς Λιγκ
    • ΦΟ: Τρίτοι ομίλων από την φάση ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ
    • ΗΠΟ: Ηττημένοι από τον γύρο πλέι-οφ
    • 3Π: Ηττημένοι από τον τρίτο προκριματικό γύρο
    • 2Π: Ηττημένοι από τον δεύτερο προκριματικό γύρο
    • 1Π: Ηττημένοι από τον πρώτο προκριματικό γύρο
    • ΠΓ: Ηττημένοι από τον προκαταρκτικό γύρο
Φάση των 32
  Κλαμπ Μπρυζ (ΟΤΛ ΦΟ)   Ολυμπιακός (ΟΤΛ ΦΟ)   ΦΚ Σαχτάρ Ντονέτσκ (ΟΤΛ ΦΟ)   Μπάγερ Λεβερκούζεν (ΟΤΛ ΦΟ)
  ΦΚ Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ (ΟΤΛ ΦΟ)   ΦΚ Ιντερνατσιονάλε Μιλάνο (ΟΤΛ ΦΟ)   ΣΛ Μπενφίκα (ΟΤΛ ΦΟ)   ΑΦΚ Άγιαξ (ΟΤΛ ΦΟ)
Φάση ομίλων
  Χετάφε ΚΦ ()   ΒφΛ Βόλφσμπουργκ ()   Μπεσίκτας (3η)   Κρασνοντάρ (ΟΤΛ ΠΟ)
  Σεβίλλη ΦΚ ()   Σταντ Ρενναί ΦΚ (ΚΚ)   Βολφσμπέργκερ ΑΚ (3η)   ΛΑΣΚ Λιντς (ΟΤΛ ΠΟ)
  Άρσεναλ ()   ΑΣ Σαιντ-Ετιέν (4η)   ΦΚ Λουγκάνο (3η)   Πόρτο (ΟΤΛ 3Π)
  Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ()   ΤΣΣΚΑ Μόσχας (4η)   Γιανγκ Μπόις (ΟΤΛ ΠΟ)   Ντιναμό Κιέβου (ΟΤΛ 3Π)
  ΣΣ Λάτσιο (ΚΚ)   Σπόρτινγκ Λισαβόνας (ΚΚ)   ΑΠΟΕΛ (ΟΤΛ ΠΟ)   Μπασακσεχίρ (ΟΤΛ 3Π)
  ΑΣ Ρόμα ()[Σημ. ΙΤΑ]   ΦΚ Ολεκσάντρια (3η)   Κλουζ (ΟΤΛ ΠΟ)   Βασιλεία (ΟΤΛ 3Π)
  Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ ()   Σταντάρ Λιέγης (3η)[Σημ. ΒΕΛ]   Ρόσενμποργκ (ΟΤΛ ΠΟ)
Γύρος Πλέι-Οφ
Πρωταθλητές Μη-πρωταθλητές
  ΠΑΟΚ (ΟΤΛ 3Π)   Σέλτικ (ΟΤΛ 3Π)
  Κοπεγχάγη (ΟΤΛ 3Π)   Μάριμπορ (ΟΤΛ 3Π)
  Καραμπάγ (ΟΤΛ 3Π)   Φερεντσβάρος (ΟΤΛ 3Π)
Τρίτος προκριματικός γύρος
Πρωταθλητές Μη-πρωταθλητές
  Μακάμπι Τελ Αβίβ (ΟΤΛ 2Π)   Νέμε Κάλιου (ΟΤΛ 2Π)   ΦΚ Σπαρτάκ Μόσχας (5η)   Φέγενορντ ()
  ΑΪΚ Στοκχόλμης (ΟΤΛ 2Π)  Σούτιεσκα Νίκσιτς (ΟΤΛ 2Π)   Μπράγκα (4η)   ΑΕΚ ()
  ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (ΟΤΛ 2Π)   Σαμπουρτάλο Τιφλίδας (ΟΤΛ 2Π)   ΦΚ Μαριούπολ (4η)   ΧΝΚ Ριέκα (ΚΚ)
  ΧΓΚ Ελσίνκι (ΟΤΛ 2Π)   Βαλέτα (ΟΤΛ 2Π)   Ρουαγιάλ Αντβέρπ ΦΚ (4η)[Σημ. ΒΕΛ]   ΦΚ Μίντιλαντ (ΚΚ)
  Νταντάλκ (ΟΤΛ 2Π)   Δε Νιου Σαιντς (ΟΤΛ 2Π)   Τράμπζονσπορ (4η)   Μπνέι Γεχούντα (ΚΚ)
  Σαράγεβο (ΟΤΛ 1Π)   Αούστρια Βιέννης (4η)   Βικτόρια Πλζεν (ΟΤΛ 2Π)
  ΦΚ Τουν (4η)   Αϊντχόφεν (ΟΤΛ 2Π)
  Σπάρτα Πράγας (3η)
Δεύτερος προκριματικός γύρος
Πρωταθλητές Μη-πρωταθλητές
  Πιαστ Γκλίβιτσε (ΟΤΛ 1Π)   ΦΚ Σούντουβα Μαριγιάμπολε (ΟΤΛ 1Π)   Εσπανιόλ Βαρκελώνης ()   ΑΖ Άλκμααρ ()
  Λουντογκόρετς Ραζγκράντ (ΟΤΛ 1Π)   ΦΚ Αραράτ-Αρμενία (ΟΤΛ 1Π)   Γουλβς ()   ΦΚ Ουτρέχτη (ΠΟ)
  ΦΚ Αστανά (ΟΤΛ 1Π)   Φ91 Ντουντελάνζ (ΟΤΛ 1Π)   Τορίνο ΦΚ ()[Σημ. ΙΤΑ]   Ατρόμητος Αθηνών ()
  Σλόβαν Μπρατισλάβας (ΟΤΛ 1Π)   Λίνφιλντ ΦΚ (ΟΤΛ 1Π)   Άιντραχτ Φρανκφούρτης ()   Άρης Θεσσαλονίκης ()
  ΦΚ Σερίφ Τιράσπολ (ΟΤΛ 1Π)   ΗΒ (ΟΤΛ 1Π)   ΡΚ Στρασμπούρ (ΛΚ)   ΝΚ Όσιγιεκ (3η)
  Παρτιζάνι Τιράνων (ΟΤΛ 1Π)   Φερονικέλι (ΟΤΛ 1Π)   ΦΚ Άρσεναλ Τούλα (6η)   Έσμπιεργκ φΜ ()
  Βάλουρ Ρέικιαβικ (ΟΤΛ 1Π)   ΦΚ Σάντα Κολόμα (ΟΤΛ ΠΓ)   Βιτόρια Γκιμαράες (5η)   ΑΕΛ Λεμεσού (ΚΚ)
  ΦΚ Σκεντίγια (ΟΤΛ 1Π)   Λίνκολν Ρεντ Ιμπς ΦΚ (ΟΤΛ ΠΓ)   Ζορία Λουχάνσκ (5η)   ΦΚ Βιτόρουλ Κονστάντσα (ΚΚ)
  Ρίγα ΦΚ (ΟΤΛ 1Π)   Τρε Πέννε (ΟΤΛ ΠΓ)   ΚΑΑ Γάνδη (5η)[Σημ. ΒΕΛ]   Λέχια Γκντανσκ (ΚΚ)
  Γιένι Μαλάτιασπορ (5η)   ΜΚ Χάκεν (ΚΚ)
  Στουρμ Γκρατς (ΠΟ)   Γκαμπάλα ΦΚ (ΚΚ)
  ΦΚ Λουκέρνη (5η)   Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (ΚΚ)
  ΦΚ Γιάμπλονετς (4η)   Παρτιζάν Βελιγραδίου (ΚΚ)
  ΦΚ Μλάντα Μπόλεσλαβ (ΠΟ)
Πρώτος προκριματικός γύρος
  Χάιντουκ Σπλιτ (4η)   ΦΚ Ντιναμό Μινσκ (3η)   Μπρέιδαμπλικ ΟΜΚ (2η)   Φλόρα Τάλιν (3η)
  Μπρόντμπυ ΙΦ (ΠΟ)   ΦΚ Βιτέμπσκ (4η)   ΚΡ Ρέικιαβικ (4η)   Ζάλγκιρις Βίλνιους (ΚΚ)
  Μακάμπι Χάιφα (2η)   ΦΚ Καϊράτ (ΚΚ)   ΜΟΛ Βίντι ΦΚ (ΚΚ)   ΦΚ Ριτεριάι (3η)
  Χάποελ Μπερ Σεβά (3η)   ΦΚ Τόμπολ (3η)   Ντέμπρετσενι ΒΣΚ (3η)   ΦΚ Στούμπρας (4η)
  ΑΕΚ Λάρνακας (2η)   ΦΚ Ορνταμπασί (4η)   Χόνβεντ Βουδαπέστης (4η)   ΦΚ Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα (ΚΚ)
  Απόλλων Λεμεσού (3η)   Μόλντε ΦΚ ()   Ακαντέμιγια Πάντεφ (ΚΚ)   ΦΚ Ζέτα (3η)
  ΦΚ Στεάουα Βουκουρεστίου (2η)   ΣΚ Μπραν ()   ΦΚ Σκούπι (4η)   ΟΦΚ Τιτογκράντ (4η)
  ΦΚ Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα (4η)   ΦΚ Χάουγκεσουντ ()   ΦΚ Μακεντόνιγια ΓΠ (5η)[Σημ. ΒΜΚ]   Τορπέντο Κουτάισι (ΚΚ)
  Λέγκια Βαρσοβίας (2η)   ΝΚ Ολίμπια Λιουμπλιάνα (ΚΚ)   Ίντερ Τούρκου (ΚΚ)   ΦΚ Ντιναμό Τιφλίδας (2η)
  ΚΣ Κρακόβια (4η)   ΝΚ Ντομζάλε (3η)   Ροβανιέμι Παλοσέουρα (2η)   Τσικούρα Σατσκέρε (4η)
  ΙΦΚ Νόρσεπινγκ (2η)   ΝΣ Μούρα (4η)   Κουόπιον Παλοσέουρα (3η)   Αλασκέρτ ΦΚ (ΚΚ)
  Μάλμε ΦΦ (3η)   ΦΚ Βαντούζ (ΚΚ)   Κορκ Σίτι ΦΚ (2η)   ΦΚ Πιουνίκ (2η)
  Νεφτσί Μπακού ΠΦΚ (2η)   ΦΚ Σπαρτάκ Τρνάβα (ΚΚ)   Σάμροκ Ρόβερς (3η)   ΦΚ Μπανάντς (3η)
  ΦΚ Σαμπαΐλ (3η)   ΦΚ ΝΑΚ 1904 Ντούναϊσκα Στρέντα (2η)   Σεντ Πάτρικς Αθλέτικ ΦΚ (5η)[Σημ. ΙΡΛ]   Μπαλζάν ΦΚ (ΚΚ)
  ΤΣΣΚΑ Σόφιας (2η)   ΜΦΚ Ρουζόμπεροκ (3η)   Ζρίνσκι Μόσταρ (2η)   Χιμπέρνιανς ΦΚ (2η)
  Λέφσκι Σόφιας (ΠΟ)   ΦΚ Μιλσάμι Όρχεϊ (2η)   Σιρόκι Μπριγιέγκ (3η)   Γκζίρα Γιουνάιτεντ ΦΚ (3η)
  ΦΚ Ραντνίτσκι Νις (2η)   ΦΚ Πετροκούμπ Χιντσέστι (3η)   Ράντνικ Μπιγιελίνα (5η)[Σημ. ΒΚΕ]   ΣΣ Φόλα Ες (2η)
  ΦΚ Τσουκαρίτσκι (4η)   Σπεράντα Νισπορένι (4η)   ΦΚ Βέντσπιλς (2η)   Ζενές Ες (3η)
  Ρέιντζερς Γλασκώβης ()   ΦΚ Κουκέσι (ΚΚ)/(2η)   ΦΚ Ρίγκας ΦΣ (3η)   Κρουσέιντερς ΦΚ (ΚΚ)
  Κιλμάρνοκ ΦΚ ()   ΚΦ Τέουτα Ντούρες (3η)   ΦΚ Λιεπάγα (4η)   Κόνας Κι Νόμαντς (2η)
  Αμπερντίν ΦΚ ()   ΚΦ Λάτσι (6η)[Σημ. ΑΛΒ]   ΓΚ Νάρβα Τρανς (ΚΚ)   Β36 Τόρσχαβν (ΚΚ)
  ΦΚ Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (ΚΚ)   Στγιάρναν (ΚΚ)   Λεβάντια Τάλιν (2η)
Προκαταρκτικός γύρος
  ΦΚ Προγκρές Νίντερκορν (4η)   ΦΚ Κάρντιφ Μετροπόλιταν Γιουνιβέρσιτι (ΠΟ)   Σαιντ Τζόζεφς (3η)   Λα Φιορίτα (2η)
  Μπαλιμένα Γιουνάιτεντ (2η)   ΝΣΙ Ρούναβικ (2η)   ΟΕ Ενγκορντάνι (ΚΚ)   ΦΚ Πριστίνα (2η)
  Κλίφτονβιλ ΦΚ (ΠΟ)   ΚΙ Κλάκσβικ (4η)   ΟΕ Σαν Ζουλιά (2η)
  Μπάρι Τάουν Γιουνάιτεντ (3η)   Κόλετζ Γιουρόπα ΦΚ (ΚΚ)   Τρε Φιόρι (ΚΚ)
Σημειώσεις

^  Αλβανία (ΑΛΒ): Η Σκεντερμπέου Κορυτσάς που τερμάτισε 4η στον εθνικό της πρωτάθλημα έχει αποκλειστεί από τις διοργανώσεις της ΟΥΕΦΑ,[4] ενώ η Φλαμουρτάρι που τερμάτισε 5η και η ΚΦ Τίρανα που ήταν φιναλίστ του κυπέλλου Αλβανίας δεν πήραν άδεια από την ΟΥΕΦΑ.[5] Γι'αυτό η θέση τελικά δόθηκε στην 6η της βαθμολογίας που ήταν η ΚΦ Λάτσι.
^  Βέλγιο (ΒΕΛ): Η ΚΦ Μέχελεν θα είχε προκριθεί στην φάση των ομίλων αλλά αποκλείστηκε από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις από την βέλγικη ομοσπονδία για στημένους αγώνες.[6] Έτσι η 3η της βαθμολογίας, Σταντάρ Λιέγης, πάει στην φάση των ομίλων, η Ρουαγιάλ Αντβέρπ ΦΚ πάει στον τρίτο προκριματικό γύρο και η θέση στον δεύτερο προκριματικό γύρο δόθηκε στην ΚΑΑ Γάνδη. Αυτή η απόφαση μπορεί να ανατραπεί μέσω ένστασης.
^  Βόρεια Μακεδονία (ΒΜΚ): Η ΦΚ Βάρνταρ θα είχε προκριθεί στον πρώτο προκριματικό γύρο ως 2η από το εγχώριο πρωτάθλημά της αλλά δεν πήρε άδεια από την ΟΥΕΦΑ.[7] Έτσι η θέση δόθηκε στην ΦΚ Μακεντόνια ΓΠ που τερμάτισε 5η.
^  Βοσνία και Ερζεγοβίνη (ΒΚΕ): Η Ζελιέζνιτσαρ Σαράγεβο θα είχε προκριθεί στον πρώτο προκριματικό γύρο ως 4η στο εγχώριο πρωτάθλημά της αλλά δεν πήρε άδεια από την ΟΥΕΦΑ. [8] Έτσι η θέση δόθηκε στην 5η της βαθμολογίας που ήταν η Ράντνικ Μπιγιελίνα.
^  Ιρλανδία (ΙΡΛ): Η Γουότερφορντ Γιουνάιτεντ θα είχε προκριθεί στον πρώτο προκριματικό γύρο καθώς τερμάτισε 4η στο εγχώριο πρωτάθλημά της αλλά μια ομάδα πρέπει να υπάρχει για τουλάχιστον 3 χρόνια και έτσι δεν πήρε άδεια καθώς ιδρύθηκε το 2016.[9] Έτσι η 5η ομάδα στην βαθμολογία, η Σεντ Πάτρικς Αθλέτικ ΦΚ, πήρε την θέση.
^  Ιταλία (ΙΤΑ): Η ΑΚ Μίλαν είχε προκριθεί απευθείας στους ομίλους ως 5η στο Ιταλικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου ανδρών 2018-19 όμως τιμωρήθηκε λόγω του Financial Fair Play με αποκλεισμό από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για τη σεζόν 2019-20[10]. Έτσι η ΑΣ Ρόμα πήρε την θέση της στους ομίλους και η Τορίνο ΦΚ πήρε την θέση της Ρόμα στον 2ο προκριματικό γύρο.

Ημερομηνίες κληρώσεων και αγώνωνΕπεξεργασία

Ο προγραμματισμός της διοργάνωσης είναι ο ακόλουθος : [11]

Φάση Γύρος Ημερομηνία κλήρωσης 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Προκαταρκτική Προκαταρκτικός γύρος 11 Ιουνίου 2019 27 Ιουνίου 2019 4 Ιουλίου 2019
Προκριματική 1ος Προκριματικός Γύρος 18 Ιουνίου 2019 (Πρωταθλητές)
19 Ιουνίου 2019 (Μη-πρωταθλητές)
11 Ιουλίου 2019 18 Ιουλίου 2019
2ος Προκριματικός Γύρος 25 Ιουλίου 2019 1 Αυγούστου 2019
3ος Προκριματικός Γύρος 22 Ιουλίου 2019 8 Αυγούστου 2019 15 Αυγούστου 2019
Play-off Γύρος Play-off 5 Αυγούστου 2019 22 Αυγούστου 2019 29 Αυγούστου 2019
Φάση των Ομίλων 1η αγωνιστική 30 Αυγούστου 2019
(Μονακό)
19 Σεπτεμβρίου 2019
2η αγωνιστική 3 Οκτωβρίου 2019
3η αγωνιστική 24 Οκτωβρίου 2019
4η αγωνιστική 7 Νοεμβρίου 2019
5η αγωνιστική 28 Νοεμβρίου 2019
6η αγωνιστική 12 Δεκεμβρίου 2019
Φάση νοκ άουτ Γύρος των 32 16 Δεκεμβρίου 2019 20 Φεβρουαρίου 2020 27 Φεβρουαρίου 2020
Γύρος των 16 28 Φεβρουαρίου 2020 12 Μαρτίου 2020 19 Μαρτίου 2020
Προημιτελικοί 20 Μαρτίου 2020 9 Απριλίου 2020 16 Απριλίου 2020
Ημιτελικοί 30 Απριλίου 2020 7 Μαΐου 2020
Τελικός 27 Μαΐου 2020 στο PGE Arena του Γκντανσκ στην Πολωνία.

Η ημέρα διαξαγωγής των αγώνων στην προκριματική φάση, στη φάση των ομίλων και στη νοκ άουτ φάση είναι κατά κανόνα η Πέμπτη.


Προκαταρκτικός γύροςΕπεξεργασία

Στον προκαταρκτικό, προκριματικό και στα πλέι-οφ οι ομάδες χωρίζονται σε δυνατές και αδύνατες με βάση την θέση στη συλλογική βαθμολογία για το 2019 [12]. Δεν επιτρέπεται να αναμετρηθούν ομάδες από την ίδια χώρα.

Η κλήρωση του προκαταρκτικού γύρου έγινε στις 11 Ιουνίου 2019. [13]

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
ΦΚ Προγκρές Νίντερκορν   2-2 (ε)   ΦΚ Κάρντιφ Μετροπόλιταν Γιουνιβέρσιτι 1-0 1-2
Σοσιετά Πολισπορτίβα Λα Φιορίτα   1-3   ΟΕ Ενγκορντάνι 0-1 1-2
ΟΕ Σαν Ζουλιά   3-6   Κόλετζ Γιουρόπα ΦΚ 3-2 0-4
Μπαλιμένα Γιουνάιτεντ   2-0   ΝΣΙ Ρούναβικ 2-0 0-0
ΦΚ Πριστίνα   1-3   Σαιντ Τζόζεφς 1-1 0-2
ΚΙ Κλάκσβικ   9-1   Τρε Φιόρι 5-1 4-0
Μπάρι Τάουν Γιουνάιτεντ   0-4   Κλίφτονβιλ ΦΚ 0-0 0-4

Προκριματικοί γύροιΕπεξεργασία

Πρώτος προκριματικός γύροςΕπεξεργασία

Η κλήρωση για τον πρώτο προκριματικό γύρο έγινε στις 18 Ιουνίου 2019.[14] Οι πρώτοι αγώνες έγιναν στις 9, 10 και 11 Ιουλίου, ενώ οι επαναληπτικοί στις 16, 17 και 18 Ιουλίου 2019.

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Μάλμε ΦΦ   11–0   Μπαλιμένα Γιουνάιτεντ 7–0 4–0
Κόνας Κι Νόμαντς   3–2   Κιλμάρνοκ ΦΚ 1–2 2–0
Κουόπιον Παλοσέουρα   3–1   ΦΚ Βιτέμπσκ 2–0 1–1
Μπρέιδαμπλικ ΟΜΚ   1–2   ΦΚ Βαντούζ 0–0 1–2
ΣΚ Μπραν   3–4   Σάμροκ Ρόβερς 2–2 1–2
ΦΚ Ορνταμπασί   3–0   Τορπέντο Κουτάισι 1–0 2–0
Κόλετζ Γιουρόπα ΦΚ   0–3   Λέγκια Βαρσοβίας 0–0 0–3
ΤΣΣΚΑ Σόφιας   4–0   ΟΦΚ Τιτογκράντ 4–0 0–0
Γκζίρα Γιουνάιτεντ ΦΚ   3–3 (ε)   Χάιντουκ Σπλιτ 0–2 3–1
Φλόρα Τάλιν   4–2   ΦΚ Ραντνίτσκι Νις 2–0 2–2
Μακάμπι Χάιφα   5–2   ΝΣ Μούρα 2–0 3–2
Ντέμπρετσενι ΒΣΚ   4–1   ΦΚ Κουκέσι 3–0 1–1
ΦΚ Τσουκαρίτσκι   8–0   ΦΚ Μπανάντς 3–0 5–0
Ζενές Ες   1–1 (ε)   ΦΚ Τόμπολ 0–0 1–1
ΦΚ Στεάουα Βουκουρεστίου   4–1   ΦΚ Μιλσάμι Όρχεϊ 2–0 2–1
Κρουσέιντερς ΦΚ   5–2   Β36 Τόρσχαβν 2–0 3–2
Μπρόντμπυ ΙΦ   4–3   Ίντερ Τούρκου 4–1 0–2
Μόλντε ΦΚ   7–1   ΚΡ Ρέικιαβικ 7–1 0–0
Σαιντ Τζόζεφς   0–10   Ρέιντζερς Γλασκώβης 0–4 0–6
Κορκ Σίτι ΦΚ   2–3   ΦΚ Προγκρές Νίντερκορν 0–2 2–1
ΜΦΚ Ρουζόμπεροκ   0–4   Λέφσκι Σόφιας 0–2 0–2
Ακαντέμιγια Πάντεφ   0–6   Ζρίνσκι Μόσταρ 0–3 0–3
Σπεράντα Νισπορένι   0–9   Νεφτσί Μπακού ΠΦΚ 0–3 0–6
ΦΚ Ζέτα   1–5   ΜΟΛ Φέχερβαρ ΦΚ 1–5 0–0
ΦΚ Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ   2–0   Χιμπέρνιανς ΦΚ 1–0 1–0
ΝΚ Ολίμπια Λιουμπλιάνα   4–3   ΦΚ Ρίγκας ΦΣ 2–3 2–0
Χόνβεντ Βουδαπέστης   4–2   Ζάλγκιρις Βίλνιους 3–1 1–1
Αλασκέρτ ΦΚ   6–1   ΦΚ Μακεντόνιγια ΓΠ 3–1 3–0
Ράντνικ Μπιγιελίνα   2–2 (2–3 πέν.)   ΦΚ Σπαρτάκ Τρνάβα 2–0 0–2
ΣΣ Φόλα Ες   2–4   Τσικούρα Σατσκέρε 1–2 1–2
ΦΚ Ντιναμό Τιφλίδας   7–0   ΟΕ Ενγκορντάνι 6–0 1–0
Σιρόκι Μπριγιέκ   2–4   ΦΚ Καϊράτ 1–2 1–2
ΦΚ ΝΑΚ 1904 Ντούναϊσκα Στρέντα   3–3 (ε)   ΚΣ Κρακόβια 1–1 2–2 (παρ.)
ΦΚ Κάουνο Ζαλγκίρις   0–6   Απόλλων Λεμεσού 0–2 0–4
ΦΚ Βέντσπιλς   3–1   ΚΦ Τέουτα Ντούρες 3–0 0–1
Στγιάρναν   4–4 (ε)   Λεβάντια Τάλιν 2–1 2–3 (παρ.)
Κλίφτονβιλ ΦΚ   1–6   ΦΚ Χάουγκεσουντ 0–1 1–5
ΦΚ Ριτεριάι   1–1 (ε)   ΚΙ Κλάκσβικ 1–1 0–0
ΦΚ Λιεπάγα   3–2   ΦΚ Ντιναμό Μινσκ 1–1 2–1
Σεντ Πάτρικς Αθλέτικ ΦΚ   1–4   ΙΦΚ Νόρσεπινγκ 0–2 1–2
Αμπερντίν ΦΚ   4–2   Ροβανιέμι Παλοσέουρα 2–1 2–1
Μπαλζάν ΦΚ   3–5   ΝΚ Ντομζάλε 3–4 0–1
ΚΦ Λάτσι   1–2   Χάποελ Μπερ Σεβά 1–1 0–1
ΓΚ Νάρβα Τρανς   1–6   ΦΚ Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα 0–2 1–4
ΦΚ Σαμπαΐλ   4–6   ΦΚ Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα 2–3 2–3
ΦΚ Πιουνίκ   5–4   ΦΚ Σκούπι 3–3 2–1
ΑΕΚ Λάρνακας   2–0   ΦΚ Πετροκούμπ Χιντσέστι 1–0 1–0

Δεύτερος προκριματικός γύροςΕπεξεργασία

Η κλήρωση για τον δεύτερο προκριματικό γύρο έγινε στις 19 Ιουνίου 2019.[15] Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 23, 24 και 25 Ιουλίου, ενώ οι επαναληπτικοί στις 30 και 31 Ιουλίου και 1 Αυγούστου 2019.

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Πρωταθλητές
ΦΚ Σαράγεβο   [Α] N/A
Τρε Πέννε   0-10   ΦΚ Σούντουβα Μαριγιάμπολε 0-5 0-5
Πιαστ Γκλίβιτσε   4-4 (ε)   Ρίγα ΦΚ 3-2 1-2
Παρτιζάνι Τιράνων   1-2   ΦΚ Σερίφ Τιράσπολ 0-1 1-1
ΦΚ Αραράτ-Αρμενία   4-1   Λίνκολν Ρεντ Ιμπς ΦΚ 2-0 2-1
Βάλουρ Ρέικιαβικ   1-5   Λουντογκόρετς Ραζγκράντ 1-1 0-4
Σλόβαν Μπρατισλάβας   4-1   Φερονικέλι 2-1 2-0
ΦΚ Σάντα Κολόμα   1-4   ΦΚ Αστανά 0-0 1-4
ΗΒ   2-3   Λίνφιλντ ΦΚ 2-2 0-1
ΦΚ Σκεντίγια   2-3   Φ91 Ντουντελάνζ 1-2 1-1
Μη Πρωταθλητές
ΙΦΚ Νόρσεπινγκ   3-0   ΦΚ Λιεπάγα 2-0 1-0
Χάποελ Μπερ Σεβά   3-1   ΦΚ Καϊράτ 2-0 1-1
ΦΚ Άρσεναλ Τούλα   0-4   Νέφτσι Μπακού ΠΦΚ 0-1 0-3
Εσπανιόλ Βαρκελώνης   7-1   Στγιάρναν 4-0 3-1
ΦΚ ΝΑΚ 1904 Ντούναϊσκα Στρέντα   3-5   Ατρόμητος Αθηνών 1-2 2-3
ΦΚ Χαούγκεσουντ   3-2   Στουρμ Γκρατς 2-0 1-2
ΑΕΚ Λάρνακας   7-0   Λέφσκι Σόφιας 3-0 4-0
Λέγκια Βαρσοβίας   1-0   Κουόπιον Παλοσέουρα 1-0 0-0
ΦΚ Ουτρέχτη   2-3   Ζρίνσκι Μόσταρ 1-1 1-2 (παρ.)
ΦΚ Πιουνίκ   2-1   ΦΚ Γιάμπλονετς 2-1 0-0
Λέχια Γκντανσκ   3-5   Μπρόντμπυ ΙΦ 2-1 1-4 (παρ.)
ΜΟΛ Φέχερβαρ ΦΚ   1-2   ΦΚ Βαντούζ 1-0 0-2 (παρ.)
Γκαμπάλα ΦΚ   0-5   ΦΚ Ντιναμό Τιφλίδας 0-2 0-3
Γιένι Μαλάτιασπορ   3-2   ΝΚ Ολίμπια Λιουμπλιάνα 2-2 1-0
Φλόρα Τάλιν   2-4   Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 1-2
ΝΚ Ντομζάλε   4-5   Μάλμε ΦΦ 2-2 2-3
Μόλντε ΦΚ   3-1   ΦΚ Τσουκαρίτσκι 0-0 3-1
Τσικούρα Σατσκέρε   0-5   Αμπερντίν ΦΚ 1-1 0-5
ΚΑΑ Γάνδη   7-5   ΦΚ Βιτόρουλ Κονστάντσα 6-3 1-2
ΦΚ Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα   1-4   Ζορία Λουχάνσκ 1-3 0-1
ΤΣΣΚΑ Σόφιας   1-1 (4–3 πέν.)   ΝΚ Όσιγιεκ 1-0 0-1 (παρ.)
Τορίνο ΦΚ   7-1   Ντέμπρετσενι ΒΣΚ 3-0 4-1
ΦΚ Λουκέρνη   2-0   ΚΙ Κλάκσβικ 1-0 1-0
Ρέιντζερς Γλασκώβης   2-0   ΦΚ Προγκρές Νίντερκορν 2-0 0-0
ΦΚ Βέντσπιλς   6-2   Γκζίρα Γιουνάιτεντ ΦΚ 4-0 2-2
ΡΚ Στρασμπούρ   4-3   Μακάμπι Χάιφα 3-1 1-2
ΦΚ Μλάντα Μπόλεσλαβ   4-3   ΦΚ Ορνταμπασί 1-1 3-2
Σάμροκ Ρόβερς   3-4   Απόλλων Λεμεσού 2-1 1-3 (παρ.)
ΑΖ Άλκμααρ   3-0   ΜΚ Χάκεν 0-0 3-0
Αλασκέρτ ΦΚ   3-5   Στεάουα Βουκουρεστίου 0-3 3-2
Λοκομοτίβ Πλόβντιβ   3-3 (ε)   ΦΚ Σπαρτάκ Τρνάβα 2-0 1-3
Γουλβς   6-1   Κρουσέιντερς ΦΚ 2-0 4-1
Άρης Θεσσαλονίκης   1-0   ΑΕΛ Λεμεσού 0-0 1-0
Ζενές Ες   0-5   Βιτόρια Γκιμαράες 0-1 0-4
Χόνβεντ Βουδαπέστης   0-0 (1–3 πέν.)   ΦΚ Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα 0-0 0-0 (παρ.)
ΦΚ Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ   2-0   Έσμπιεργκ φΜ 2-0 0-0
Κόνας Κι Νόμαντς   0-4   Παρτιζάν Βελιγραδίου 0-1 0-3

^  Α. Προκρίθηκε άνευ αγώνα.

Τρίτος προκριματικός γύροςΕπεξεργασία

Η κλήρωση για τον τρίτο προκριματικό γύρο έγινε στις 22 Ιουλίου 2019. Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 6, 7 και 8 Αυγούστου, ενώ οι επαναληπτικοί στις 13, 14 και 15 Αυγούστου 2019.

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Πρωταθλητές
ΦΚ Σούτιεσκα Νίκσιτς   3–5   Λίνφιλντ ΦΚ 1–2 2–3
Μακάμπι Τελ Αβίβ   2–4   ΦΚ Σούντουβα Μαριγιάμπολε 1–2 1–2
ΦΚ Αραράτ-Αρμενία   3–2   Σαμπουρτάλο Τιφλίδας 1–2 2–0
Ρίγα ΦΚ   3-3 (ε)   ΧΓΚ Ελσίνκι 1–1 2–2
Λουντογκόρετς Ραζγκράντ   9–0   Δε Νιου Σαιντς ΦΚ 5–0 4–0
ΦΚ Σαράγεβο   1–2   ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 1–2 0–0
Φ91 Ντουντελάνζ   4–1   ΓΚ Νέμε Κάλιου 3–1 1–0
ΦΚ Αστανά   9–1   Βαλέτα ΦΚ 5–1 4–0
ΦΚ Σερίφ Τιράσπολ   2–3   ΑΪΚ Στοκχόλμης 1–2 1–1
Σλόβαν Μπρατισλάβας   4–1   Νταντάλκ ΦΚ 1–0 3–1
Μη Πρωταθλητές
ΙΦΚ Νόρσεπινγκ   2–4   Χάποελ Μπερ Σεβά 1–1 1–3
Τορίνο ΦΚ   6–1   ΦΚ Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ 5–0 1–1
Αντβέρπ ΦΚ   2–2 (ε)   ΦΚ Βικτόρια Πλζεν 1–0 1–2 (παρ.)
Αούστρια Βιέννης   2–5   Απόλλων Λεμεσού 1–2 1–3
Φέγενορντ   5–1   ΦΚ Ντιναμό Τιφλίδας 4–0 1–1
Μπρόντμπυ ΙΦ   3–7   Μπράγκα 2–4 1–3
Μόλντε ΦΚ   4–3   Άρης Θεσσαλονίκης 3–0 1–3 (παρ.)
Λοκομοτίβ Πλόβντιβ   0–2   ΡΚ Στρασμπούρ 0–1 0–1
ΦΚ Τουν   3–5   ΦΚ Σπαρτάκ Μόσχας 2–3 1–2
Στεάουα Βουκουρεστίου   1–0   ΦΚ Μλάντα Μπόλεσλαβ 0–0 1–0
ΦΚ Πιουνίκ   0–8   Γουλβς 0–4 0–4
ΦΚ Μίντιλαντ   3–7   Ρέιντζερς Γλασκώβης 2–4 1–3
ΦΚ Μαριούπολ   0–4   ΑΖ Άλκμααρ 0–0 0–4
ΑΕΚ Λάρνακας   1–4   ΚΑΑ Γάνδη 1–1 0–3
Λέγκια Βαρσοβίας   2–0   Ατρόμητος Αθηνών 0–0 2–0
ΦΚ Χαούγκεσουντ   0–1   ΠΣΦ Αϊντχόφεν 0–1 0–0
ΧΝΚ Ριέκα   4–0   Αμπερντίν ΦΚ 2–0 2–0
ΦΚ Βέντσπιλς   0–9   Βιτόρια Γκιμαράες 0–3 0–6
ΦΚ Βαντούζ   0–6   Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0–5 0–1
Παρτίζαν Βελιγραδίου   3–2   Γιένι Μαλάτιασπορ 3–1 0–1
Μάλμε ΦΦ   3–1   Ζρίνσκι Μόσταρ 3–0 0–1
ΤΣΣΚΑ Σόφιας   1–2   Ζορία Λουχάνσκ 1–1 0–1
Νεφτσί Μπακού ΠΦΚ   3–4   Μπνέι Γεχούντα 2–2 1–2
ΦΚ Λουκέρνη   0–6   Εσπανιόλ Βαρκελώνης 0–3 0–3
Σπάρτα Πράγας   3–4   Τράμπζονσπορ 2–2 1–2
ΦΚ Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα   1–3   ΑΕΚ 0–2 1–1

Γύρος Πλέι ΟφΕπεξεργασία

Η κλήρωση για τον τρίτο προκριματικό γύρο έγινε στις 5 Αυγούστου 2019. Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 22 Αυγούστου, ενώ οι επαναληπτικοί στις 29 Αυγούστου 2019.

Ομάδα 1 Συν. Ομάδα 2 1ος αγώνας 2ος αγώνας
Πρωταθλητές
Σούντουβα Μαριγιάμπολε   2–4   Φερεντσβάρος 0–0 2–4
Κοπεγχάγη   3–2   Ρίγα ΦΚ 3–1 0–1
Σέλτικ   6–1   ΑΪΚ Στοκχόλμης 2–0 4–1
Φ91 Ντουντελάνζ   3–3   ΦΚ Αραράτ-Αρμενία 1–2 2–1(Παρ.)
Λουντογκόρετς Ραζγκράντ   2–2   Μάριμπορ 0–0 2–2
Λίνφιλντ   4–4   Καραμπάγ 3–2 1–2
Σλόβαν Μπρατισλάβας   3–3   ΠΑΟΚ 1–0 2–3
ΦΚ Αστανά   3–2   ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 3–0 0–2
Μη Πρωταθλητές
Τορίνο ΦΚ   3–5   Γουλβς 2–3 1–2
Ρέιντζερς Γλασκώβης   1–0   Λέγκια Βαρσοβίας 0–0 1–0
Στεάουα Βουκουρεστίου   1–0   Βιτόρια Γκιμαράες 0–0 1–0
Αϊντχόφεν   7–0   Απόλλων Λεμεσού 3–0 4–0
ΑΕΚ   3–3   Τράμπζονσπορ 1–3 2–0
Φέγενορντ   6–0   Χάποελ Μπερ Σεβά 3–0 3–0
ΚΑΑ Γάνδη   3–2   ΧΝΚ Ριέκα 2–1 1–1
Εσπανιόλ Βαρκελώνης   5–3   Ζορία Λουχάνσκ 3–1 2–2
Παρτίζαν Βελιγραδίου   3–2   Μόλντε ΦΚ 2–1 1–1
Μπράγκα   3–1   Σπαρτάκ Μόσχας 1–0 2–1
Μάλμε   4–0   Μπνέι Γεχούντα 3–0 1–0
Στρασμπούρ   1–3   Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1–0 0–3
ΑΖ Άλκμααρ   5–2   Αντβέρπ 1–1 4–1(Παρ.)


Φάση ομίλωνΕπεξεργασία

Η κλήρωση για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ πραγματοποιήθηκε στις 30 Αυγούστου 2019.

1ο γκρουπ δυναμικότητας 2ο γκρουπ δυναμικότητας 3ο γκρουπ δυναμικότητας 4ο γκρουπ δυναμικότητας
  Σεβίλλη ΦΚ   ΠΣΦ Αϊντχόφεν   ΑΣ Σαιντ-Ετιέν   ΑΖ Άλκμααρ
  Άρσεναλ   ΦΚ Κρασνοντάρ   Καραμπάγ ΦΚ   Βιτόρια Γκιμαράες
  ΦΚ Πόρτο   Σέλτικ Γλασκώβης   Φέγενορντ   Τράμπζονσπορ
  ΑΣ Ρόμα   ΦΚ Κοπεγχάγη   Χετάφε ΚΦ   ΦΚ Ολεξαντρία
  Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ   Σπόρτινγκ Κλούμπε ντε Μπράγκα   ΡΚΝ Εσπανιόλ   Φ91 Ντουντελάνζ
  ΦΚ Ντιναμό Κιέβου   ΚΑΑ Γάνδη   Μάλμε ΦΦ   ΛΑΣΚ Λιντς
  Μπεσίκτας   Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ   Παρτιζάν Βελιγραδίου   Βόλφσμπεργκερ ΑΚ
  ΦΚ Βασιλεία   ΦΚ Αστανά   Σταντάρ Λιέγης   ΦΚ Λουγκάνο
  Σπόρτινγκ Λισαβόνας   Γιανγκ Μπόις   Γουλβς   ΣΚ Σλόβαν Μπρατισλάβας
  ΤΣΣΚΑ Μόσχας   Λουντογκόρετς Ραζγκράντ   Ρενναίς ΦΚ   Ρέιντζερς Γλασκώβης
  ΦφΛ Βόλφσμπουργκ   ΑΠΟΕΛ   Ρόσενμποργκ ΜΚ   ΤΦΡ Κλουζ
  ΣΣ Λάτσιο   Άιντραχτ Φραγκφούρτης   Μπασακσεχίρ   Φερεντσβάρος
Υπόμνημα χρωμάτων στους πίνακες
Οι νικητές των ομίλων και οι δεύτεροι προκρίνονται στη Φάση των 32


1ος όμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
  Σεβίλλη ΦΚ 6 5 0 1 14 3 +11 15
  ΑΠΟΕΛ 6 3 1 2 10 8 +2 10
  Καραμπάγ ΦΚ 6 1 2 3 8 11 -3 5
  Φ91 Ντουντελάνζ 6 1 1 4 8 18 -10 4
  ΣΕΒ ΚΑΡ ΝΤΟΥ ΑΠΟ
Σεβίλλη ΦΚ 2-0 3-0 1-0
Καραμπάγ ΦΚ 0-3 1-1 2-2
Φ91 Ντουντελάνζ 2-5 1-4 0-2
ΑΠΟΕΛ 1-0 2-1 3-4

2ος όμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
  Μάλμε ΦΦ 6 3 2 1 8 6 +2 11
  ΦΚ Κοπεγχάγη 6 2 3 1 5 4 +1 9
  ΦΚ Ντιναμό Κιέβου 6 1 4 1 7 7 0 7
  ΦΚ Λουγκάνο 6 0 3 3 2 5 -3 3
  ΚΟΠ ΝΤΚ ΜΑΛ ΛΟΥ
ΦΚ Κοπεγχάγη 1-1 0-1 1-0
ΦΚ Ντιναμό Κιέβου 1-1 1-0 1-1
Μάλμε ΦΦ 1-1 4-3 2-1
ΦΚ Λουγκάνο 0-1 0-0 2-1

3ος όμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
  ΦΚ Βασιλεία 6 4 1 1 12 4 +8 13
  Χετάφε ΚΦ 6 4 0 2 8 4 +4 12
  ΦΚ Κρασνοντάρ 6 3 0 3 7 11 -4 9
  Τράμπζονσπορ 6 0 1 5 3 11 -8 1
  ΧΕΤ ΒΑΣ ΤΡΑ ΚΡΑ
Χετάφε ΚΦ 0-1 1-0 3-0
ΦΚ Βασιλεία 2-1 2-0 5-0
Τράμπζονσπορ 0-1 2-2 0-2
ΦΚ Κρασνοντάρ 1-2 1-0 3-1

4ος όμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
  ΛΑΣΚ Λιντς 6 4 1 1 11 4 +7 13
  Σπόρτινγκ Λισαβόνας 6 4 0 2 11 7 4 12
  ΠΣΦ Αϊντχόφεν 6 2 2 2 9 12 -3 8
  Ρόσενμποργκ ΜΚ 6 0 1 5 3 11 -8 1
  ΑΪΝ ΣΠΛ ΛΙΝ ΡΟΣ
ΠΣΦ Αϊντχόφεν 3-2 - -
Σπόρτινγκ Λισαβόνας - 2-1 -
ΛΑΣΚ Λιντς - - 1-0
Ρόσενμποργκ ΜΚ 1-4 - -

5ος ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
  Σέλτικ Γλασκώβης 6 4 1 1 10 6 +4 13
  ΤΦΡ Κλουζ 6 4 0 2 6 4 +2 12
  ΣΣ Λάτσιο 6 2 0 4 6 9 -3 6
  Ρεν 6 1 1 4 5 8 -3 4
  ΛΑΤ ΣΕΛ ΡΕΝ ΚΛΟΥ
ΣΣ Λάτσιο - 2-1 -
Σέλτικ Γλασκώβης - - 2-0
Ρεν - 1-1 -
ΤΦΡ Κλουζ 2-1 - -

6ος ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
  Άρσεναλ 6 3 2 1 14 7 +7 11
  Άιντραχτ Φραγκφούρτης 6 3 0 3 8 10 -2 9
  Σταντάρ Λιέγης 6 2 2 2 8 10 -2 8
  Βιτόρια Γκιμαράες 6 1 2 3 7 10 -3 5
  ΑΡΣ ΦΡΑ ΛΙΕ ΓΚΙ
Άρσεναλ - 4-0 -
Άιντραχτ Φραγκφούρτης 0-3 - -
Σταντάρ Λιέγης - - 2-0
Βιτόρια Γκιμαράες - 0-1 -

7ος ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
  Φέγενορντ 2 1 0 1 2 1 +1 3
  Γιανγκ Μπόις 2 1 0 1 3 3 0 3
  Ρέιντζερς Γλασκώβης 2 1 0 1 2 2 0 3
  ΦΚ Πόρτο 2 1 0 1 2 3 -1 3
  ΠΟΡ ΓΙΑ ΦΕΓ ΡΕΪ
ΦΚ Πόρτο 2-1 - -
Γιανγκ Μπόις - - 2-1
Φέγενορντ 2-0 - -
Ρέιντζερς Γλασκώβης - - 1-0

8ος ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
  ΡΚΝ Εσπανιόλ 6 3 1 2 12 4 +8 10
  Λουντογκόρετς Ραζγκράντ 6 2 2 2 10 10 0 8
  Φερεντσβάρος 6 1 4 1 5 7 -2 7
  ΤΣΣΚΑ Μόσχας 6 1 2 3 3 9 -6 5
  ΤΣΣΚΑ ΕΣΠ ΛΟΥ ΦΕΡ
ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-2 - -
ΡΚΝ Εσπανιόλ - - 1-1
Λουντογκόρετς 5-1 - -
Φερεντσβάρος - - 0-3

9ος ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
  Βόλφσμπουργκ 2 1 1 0 4 2 +2 4
  ΚΑΑ Γάνδη 2 1 1 0 4 3 +1 4
  ΑΣ Σαιντ-Ετιέν 2 0 1 1 3 4 -1 1
  ΦΚ Ολεξαντρία 2 0 1 1 2 4 -2 1
  ΒΟΛΦ ΓΑΝ ΣΑΙ ΟΛΕ
Βόλφσμπουργκ - - 3-1
ΚΑΑ Γάνδη - 3-2 -
ΑΣ Σαιντ-Ετιέν 1-1 - -
ΦΚ Ολεξαντρία - 1-1 -

10ος ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
  ΑΣ Ρόμα 2 1 1 0 5 1 +4 4
  Βόλφσμπεργκερ ΑΚ 2 1 1 0 5 1 +4 4
  Γκλάντμπαχ 2 0 1 1 1 5 -4 1
  Μπασακσεχίρ 2 0 1 1 1 5 -4 1
  ΡΟΜ ΓΚΛ ΜΠΑΣ ΒΟΛΦ
ΑΣ Ρόμα - 4-0 -
Γκλάντμπαχ - - 0-4
Μπασακσεχίρ - 1-1 -
Βόλφσμπεργκερ ΑΚ 1-1 - -

11ος ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
  ΣΚ Σλόβαν Μπρατισλάβας 2 1 1 0 6 4 +2 4
  Μπράγκα 2 1 1 0 3 2 +1 4
  Γουλβς 2 1 0 1 1 1 0 3
  Μπεσίκτας 2 0 0 2 2 5 -3 0
  ΜΠΕ ΜΠΡΑ ΓΟΥ ΣΛΟ
Μπεσίκτας - 0-1 -
Μπράγκα - - 2-2
Γουλβς - 0-1 -
Σλόβαν Μπρατισλάβας 4-2 - -

12ος ΌμιλοςΕπεξεργασία

Ομάδα Αγώνες Ν Ι Ή ΓΥ ΓΚ ΔΓ Βαθμοί
  Παρτιζάν Βελιγραδίου 2 1 1 0 4 3 +1 4
  Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2 1 1 0 1 0 +1 4
  ΑΖ Άλκμααρ 2 0 2 0 2 2 0 2
  ΦΚ Αστανά 2 0 0 2 1 3 -2 0
  ΜΓ ΑΣΤ ΠΑΡ ΑΖ
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-0 - -
ΦΚ Αστανά - 1-2 -
Παρτιζάν Βελιγραδίου - - 2-2
ΑΖ Άλκμααρ 0-0 - -

Δείτε επίσηςΕπεξεργασία



ΠαραπομπέςΕπεξεργασία

  1. «Istanbul to host 2020 UEFA Champions League Final». Union of European Football Associations. 24 Μαΐου 2018. https://www.uefa.com/insideuefa/mediaservices/newsid=2560806.html. Ανακτήθηκε στις 24 Μαΐου 2018. 
  2. «Country coefficients 2017/18». UEFA.com. Union of European Football Associations. 10 Αυγούστου 2018. Ανακτήθηκε στις 10 Αυγούστου 2018. 
  3. 3,0 3,1 «Champions League and Europa League changes next season». Union of European Football Associations. 27 Φεβρουαρίου 2018. https://www.uefa.com/uefachampionsleague/news/newsid=2499801.html. Ανακτήθηκε στις 27 Φεβρουαρίου 2018. 
  4. «Δεκαετή τιμωρία για στημένους αγώνες». Tirana Times. 29 Μαρτίου 2018. 
  5. «UEFA përjashton Flamurtarin nga garat e Evropës!». insporti.com. 27 Μαΐου 2019. Ανακτήθηκε στις 28 Μαΐου 2019. 
  6. «Dossier matchfixing: KV Mechelen veroordeeld tot degradatie, Waasland-Beveren gaat vrijuit». demorgen.be. 1 Ιουνίου 2019. 
  7. «ФК Вардар не доби лиценца за Лига Европа». sitel.com.mk. 23 Μαΐου 2019. 
  8. «FK Željezničar ostao bez licence za Evropu?». sportsport.ba. 27 Μαΐου 2019. 
  9. «St Pats to benefit as Waterford are refused UEFA licence». extra.ie. 19 Απριλίου 2019. 
  10. «AC Milan banned from Europa League next season over Financial Fair Play breaches». BBC Sport. 28 Ιουνίου 2019. Ανακτήθηκε στις 28 Ιουνίου 2019. 
  11. «2019/20 Europa League match and draw calendar». UEFA.com. 14 Ιανουαρίου 2019. 
  12. «Club coefficients». UEFA.com. Union of European Football Associations. 10 Αυγούστου 2018. Ανακτήθηκε στις 10 Αυγούστου 2018. 
  13. «UEFA Europa League preliminary round draw: Tuesday 11 June». UEFA.com. 6 Ιουνίου 2019. 
  14. «UEFA Europa League first qualifying round draw». UEFA.com. 
  15. «UEFA Europa League second qualifying round champions and league path draws». UEFA.com.